Jump to content


Moje Linn putovanje


NL.

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hvala svima na lepim rečima i konstruktivnim komentraima. Na forumu sam upoznao puno kolega za koje sam stekao utisak da su ljubazni i dobronamerni ljudi, mnoge sam imao čast i lično da upoznam, sa nekima se povremeno, a sa nekima i aktivno družim, kako vreme dozvoli. 

Da dodam još par reči o razlozima za nabavku velikih kutija. Linn je u svojoj ponudi u to vreme imao nekoliko kutija za stereo reprodukciju, raspoređenih u klase, kao i ostali uređaji:

1. Majik klasa - Majik 109 i Majik 140, klasične pasivne kutije, prve su standmount, druge floorstender, od kojih sam posedovao oba para.

linn-custom-2k-106c-majik-109-140-kaiuttimet-6031.jpg.fa99df6a2fe1fd6131bfa4332b905467.jpg

2. Selekt (Serija 5) - 520 i 530, oba su aktivne kutije, floorstenderi, sa digitalnim skretnicama i DAC-ovima, jedan veći sa isobarik basom i manji sa jednim bas drajverom. Ali u sebi nisu imali (niti danas imaju) DAC poslednje generacije. Ova serija se od svih ostalih razlikuje, jer nema supertweeter, odnosno nema ugrađen 2k niti 3k array. Linn tako naziva od aluminijuma izliveni nosač, u koji su kod Majik serije ugrađeni tweeter i superweeter, a kod Akurate i Klimax serije je tu još i 3" srednjetonac. Osim toga, Linn je oduvek reklamirao kao izrazito lajfstajl rešenje, jer je uz njih moguće nabaviti dezenirane navlake od tkanine, tako da oni u životnom prostoru ne izgledaju kao zvučnici. NIšta mi se od toga nije baš dopalo, pa sam Seriju 5 od početka preskočio.  

209993356_series5-spkrs(1).jpg.05bd34746f41565e882e096bee568f3f.jpg

3. Akurate - Akubarik i Akudorik, obe su aktivne kutije, prva je floorstander, a druga standmount, sa digitalnim skretnicama i Katalyst DAC-ovima, koji su u to vreme bili poslednje generacije.

20170905211402_2017-09-05_LinnAkubarikAndAkudorikWhite_(1200x744).thumb.jpg.c852c708a2d785e0c3731d0d60be00dc.jpg

 

4. Klimax - Klimax Exakt 350 Katalyst (tu su bili i Klimax 320A, standmount kutije, ali koje su prestale da se proizvode i za koje više nije moguć nikakav apgrejd, kao i Klimax 350A, koje su prestale da se proizvode, ali koje su mogle da se apgrejduju do najmodernije specifikacije)

576px-DaisyChainConfiguration_1-0.jpg.7a14f6b2be86ac001954ce392d20004e.jpg

 

 

 062305Artikulat.jpg.055f57730230bb4bead662a1815ca9d3.jpg

 

Sigurno već pretpostavljate da sam tražio da nabavim kutije iz Akurate klase, imajući u vidu da mi je preamp bio iz te klase. Bio mi je zanimljiviji manji Akudorik, koji je standmount aktivni četvorosistemac. Digitalne skretnice, DAC-ovi i power amp-ovi mu se nalaze u postoljima. Odličan izbor za veličinu moje sobe. Veći Akubarik ima ista četiri drajvera kao i manji Akudorik, s tim što ima i dodatni 8" isobarik bas koji puca u pod, zapravo su drajveri okrenuti jedan prema drugom, licem u lice. Elektronika je na zadnjoj strani kabineta u aluminijumskom kućištu, slično kao kod Klimax serije, okačena na gumene nosače, kako bi bila bolje izolovana od vibracija. Jako zanimljiv dizajn, na slici gore se vidi taj donji drajver (ispod drvenog kabineta) koji je okrenut naopako. Možda bi i Akubarik bio prevelik za moju sobu, ali verovatno bi bio prikladniji od Klimaxa... mada je sada lako da budem naknadno pametan.  

Dakle, strpljivo čekajući da se pojavi neki od ova dva modela kao polovni u ponudi, pozvao me je diler i rekao da se pojavio Klimax 350A skoro nov i u jako dobrom stanju, a za razuman novac. Iako me je i diler odmah upozorio da je veličina moje sobe diskutabilna, iskušenje je bilo prejako i ja sam odlučio da uzmem Klimax 350A. Računao sam na Space Optimisation, koji Linn reklamira kao alat pomoću kojeg je moguće podesiti bilo koji zvučnik za bilo koju sobu. Prosto, da nisam nabavio taj Klimax verovatno bi me večno kopkalo da li bi on dobro ili bolje radio od manjih kutija. Tako da sam platio školu, ali sam uživao celim putem... a i dalje uživam, jer je Klimax izuzetna kutija, a nažalost uvek mora da se napravi neki kompromis.       

 

Link to comment
Share on other sites

Opet nakon pola godine, (u oktobru 2021.) dolaze 2 veoma značajna apgrejda. Kutije od Linn Klimax 350A postaju Linn Klimax Exakt 350 Organik, a stiže i novi streamer/preamp u Klimax klasi - Linn Klimax DSM Hub, kao zamena za Akurate DSM/3.

Što se tiče Linn filozofije zvuka i koncepta, ova promena je bila najveća do tada, tj. donela je ogromne, suštinske izmene načina na koji celi sistem funkcioniše.

Pre apgrejda Linn Akurate DSM/3 je bio u funkciji prempa, sa integrisanim phonostage-om, strimerom i DAC-om. Preko XLR izlaza analogni signal je putovao do aktivnih kutija, tamo je prolazio najpre kroz aktivnu analognu skretnicu, gde je bio deljen na 6 segmenata, a zatim u po 6 pojačala snage, svaki segment je pojačavan posebno. Na kraju je pojačani signal stizao do pojedinačnih drajvera. Ovaj princip sam podrobno objasnio na početku teme.

Apgrejdom je iz svakog zvučnika izbačena analogna, a ubačena digitalna skretnica i po 6 DAC-ova, za svaki drajver po jedan. Linn Klimax DSM/3 Hub je digitalni preamp i streamer, ne sadrži DAC u sebi. Klimax DSM/3 Hub je sa zvučnikcima povezan digitalnom vezom, koju Linn naziva "Exakt veza". Naime, veza se ostvaruje Lan kablom, koji kao što je poznato sadrži 4 parice, a svaka od njih ima posebnu svrhu, kroz jednu ide signal, kroz drugu se sinhronizuje clock u Klimax DSM/3 Hub-u sa clockom u zvučnicima  i ostalim uređajima (ako ih ima), kroz treću ide triger za uključivanje, a kroz četvrtu atenuacija. U Linnu tvrde da je na ovaj način put analognog signala maksimalno skraćen, jer se signal u analognom obliku degradira na razne načine dugim putovanjem kroz kablove. Održavanjem signala u digitalnom obliku se najmanje gubi. Sa druge strane, korišćenjem jednog centralnog clock-a za sve uređaje navodno je jitter sveden na najmanju moguću meru.

DSP radi sa svakim drajverom ponaosob, za to Linn koristi poseban software, Space Optimization+ (za razliku od "običnog" Space Optimisation). SO+ korekcije zvuka (DSP) radi na nivou pojedinačnog drajvera, a ne nivou celog spektra, što sve doprinosi preciznosti i minimalnim gubicima. SO+ radi još neke stvari, recimo izračunava "time of flight". To je vreme koje je potrebno zvuku da doputuje od pojedinačnog drajvera do ušiju slušaoca. Kako je to vreme raličito za visoke, niske i srednje tonove, to određeni drajveri rade sa malim zakašnjenjem, kako bi zvuk iz svakog drajvera stizap do ušiju slušaoca istovremeno. Još se u SO+ unosi i temperatura prostorije i procenat vlažnosti vazduha, jer od toda zavisi brzina zvuka kroz vazduh, kako bi se dobili što precizniji rezultati. Zbog toga sam morao da kupim profi higrometar i termometar, koji mi stoji blizu mesta sa kojeg slušam, pa uvek pre slušanja unesem aktuelne podatke. Da li je placebo ili nije... ali se meni čini da razlika zaista postoji i da je čujna! :) Možda ne toliko kada vrednost promenim za jedan stepen ili par % vlažnosti. Ali kada umesto 21 (zimi) stavim 27 stepeni (leti), ralika se čuje! Zvuk deluje rezolutnije u visokim frekvencama, preciznije. Neko bi rekao možda i malo analitičnije... 

IMG_3429.JPG 

IMG_3464.JPG

IMG_3455.JPG

IMG_3442.JPG

IMG_3441.JPG

IMG_3445.JPG

IMG_3449.JPG

IMG_3452.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

Kako Klimax DSM/3 nema u sebi phonostage, pa ima samo linijske ulaze, kao MC gramofonsko pretpojačalo sam koristio celi Akurate DSM/3. LP12 Akurate je bio povezan na Akurate DSM/3 preko RCA kablova. U Akurate DSM/3 je signal nakon phonostagea odmah dolazio u ADC (analog to digital converter), konvertujući se u PCM 192/24. Zatim sam koristio digitalnu vezu između Akurate DSM/3 i Klimax DSM/3. Od Klimax DSM/3 pa nadalje do zvučnika i ušiju signal je putovao na način koji sam gore već objasnio. Zanimljivo je da pomenem da mi se više dopadao zvuk kada Akurate DSM/3 i Klimax DSM/3 povežem optičkim Toslink-om, nego kada sam koristio digitalnu koaksijalnu vezu, bez obzira što je Toslink 96/24, a koaksijalna veza 192/24. Probao sam naravno i da iz analognog izlaza Akurate DSM/3 idem u analogni ulaz Klimax DSM, ali je to zvučalo lošije od digitalne veze.

Gramofon, koji je bio Akurate klase, meni je bolje zvučao u poređenju sa digitalnim izvorom koji je bio Klimax klase, bez obzira da li je u pitanju streaming preko platformi Qobuz/Tidal ili reprodukcija FLAC fajlova sa NAS-a. U ovo su mogle da se uvere i kolege koje su čule sistem. Zbog toga sam uvek prvo puštao digitalne izvore, da bih u drugom delu slušanja prešao na gramofon, jer slušaoci nakon gramofona uglavnom više nisu želeli da slušaju digitaliju. Naročito je to dolazilo do izražaja prilikom reprodukcije dobrih izdanja sa ploča, a pre svega celokupnog opusa Sheffield Labs produkcije. Bilo koja Sheffild Labs  ploča bukvalno obriše pod bilo kojim digitalnim snimkom. Tu je naravno još mnogo ploča koje su izuzetne, ali je Sheffield Labs liga za sebe. U međuvremenu sam nabavio sve ploče koje je ova kuća izdala, preslušavao sam ih sve mnogo puta, analizirao, poredio... ali o tome ću u posebnoj temi.         

Link to comment
Share on other sites

Sheffild Labs ili OPUS 3 su toliko jedinstvene i po prezentaciji neuporedive dve kuće sa svima ostalima, da se to već u prvih par taktova čuje. Dinamika, prirodnost i osećaj nepsrednosti realnim instrumentima i celokupnom izvođenju je nešto što se ne nalazi u drugim produkcijskim kućama. Odsustvo "začina" i "rumenila" na njihovim snimcima je posebna dimenzija za prave sladokusce realnog zvuka u živom izvođenju.

Sve ostalo je ispod ovog ideala zvučnog doživljaja i nijanse, manje ili veće su u pitanju. Bar kada govorimo o kućama posvećenim vrhunskoj prezentaciji.

Link to comment
Share on other sites

Nakon što sam opet otprilike šest meseci uživao, krajem marta 2022. je došlo vreme za poslednji apgrejd, čime je celi sistem došao na najviši Klimax nivo. Oko ovog poslednjeg sam bio i najviše nestrpljiv, jer je bio u pitanju samo apgrejd gramofona sa Akurate na Klimax nivo, nakon godinu ipo velikog zadovoljstva slušanja LP12 u Akurate specifikaciji. Razlika između te dve klase gramofona je velika, dosta veća nego između Majik i Akurate. A ja sam već bio jako, jako zadovoljan performansama Akurate gramofona. Zbog toga sam jedva čekao da čujem kako taj Klimax zvuči, kada je već i Akurate vrhunski uređaj.  

Pošto je od starog Akurate-a trebalo da ostane bukvalno samo drveni plinth i gornja metalna ploča, sve ostalo se menja, diler mi je predložio da ne rastura opet celi gramofon, već da kupim još i novi plinth i ploču, pa da dobijem kompletno novi gramofon, a da mi ostane stari bez rasklapanja. A i kada se kupi sve u kompletu, cena je dosta povljnija. Pristao sam, jer sam potajno želeo i crni plinth sa žljebovima (tzv. fluted plinth), retro dizajna koji su opet počeli da nude iz Linn-a. Da naglasim ovde da mi je diler ponudio da preuzme Akurate DSM i Akurate LP12, fer ih je vrednovao, te je za tu vrednost umanjio cene novih uređaja, što je meni naravno bilo izuzetno značajno. Meni je bilo iskreno žao što niko kod nas u Srbiji nije bio zainteresovan za ove uređaje, jer su jako kvalitetni i baš lepo sviraju. 

Svaki deo Linn LP12 Klimax (osim Karousel ležaja sa tanjirom i pomenutih plintha i poklopca) je za klasu iznad delova koji se ugrađuju u LP12 Akurate. Tu su nova subšasija (Linn Keel), koja je izlivena iz komada aluminijuma zajedno sa armboardom. Zatim titanijumska ručka izrađena sa NASA preciznošću (Linn Ekos SE/1) i MC glava koju za Linn proizvodi E.M.T. (Linn Ekstatik).  

Dodatno, uz LP12 Klimax dolaze i eksterno napajanje motora i phonostage-a, dobijeno iz komada aluminijuma (Linn Radikal 2), kao i sam phonostage, koji se ugrađuje u plinth gramofona, a dolazi spojen sa donjim poklopcem (zove se Urika 2).

Urika 2 nije obični phonostage, već u sebi ima i ADC, pa signal odmah nakon pojačavanja pretvara u digitalni. Pored toga, RIAA equalization radi delimično u analognom domenu (za bass područje), a delimično u digitalnom, nakon digitalizacije signala. Zbog toga Linn tvrdi da se na taj način najdoslednije implementira RIAA kriva, jer se podešava naspram konkretne MC glave koja se koristi. Uz Uriku 2 ide i tonearm kabal, koji je dug svega 10-ak cm, tako da slabašni analogni signal jako, jako kratko putuje, praktično samo kroz ručku i još tih 10-ak cm i onda ulazi u  phonostage. Urika 2 ima samo digitalne izlaze, 2 Linn Exakt i 1 TOSLINK, kao i uzemljenje.

Iz gramofona dakle izlaze samo digitalni i napojni kabal (DC 12V) za motor i Urika 2. Digitalni kabal (BlueJeans CAT 6A u mom slučaju) dolazi do Klimax DSM/3, a zatim putuje do zvučnika istim CAT 6A kablovima.

LP12 Klimax se isporučuje u 6 odvojenih kutija, tako je stigao do dilera. Ali ga je diler doneo kod mene već delimično sklopljenpg, samo je ostalo da se montira ručka (glavu je već diler montirao na ručku) i da se našteluje. Cela operacija je trajala par sati, za razliku od prethodnog apgrejda (sa Majik na Akurate) koji je trajao od ujutro do uveče.

A635B619-8580-489B-9ED6-A04F2720A021.jpeg

F4F92ACE-3554-4550-AECE-790DC40CE170.jpeg

Ovde se vidi subšasija “Keel”, spojena je potpuno sa armboard-om, napravljena od jednog komada aluminijuma. Vidi se i potpuno novi DC 12V motor, koji je mnogo masivniji ne samo od onog koji ide u Akurate verziju, već i od onog koji se pre par meseci ugrađivao u Klimax verziju. 

 

3070478A-A727-4857-AB2D-109CA6E6A8C6.jpeg

Ovde se vide Karousel ležaj i merač brzine.

 

43F581DE-3325-4FE5-B938-3DFE20DDBB8D.jpeg

ručka Linn Ekose SE/1 na koju je montirana glava Linn Ekstatik

 

D37A0B62-D416-4651-9947-08DDD4DF9759.jpeg

Linn Ekstatik MC glava, sa poklopcem.

B8DCD315-BA0D-4A99-A56E-73AE80198B3A.jpeg

Gramofonsko pretpojačalo Urika 2. Ono se ugrađuje u gramofon (fiksirano je za donji poklopac), a sadrži u sebi i ADC (analog to digital converter). Iz nje nema analognog izlaza, već samo 2 digitalna izlaza, Exakt (Linn-ov proprietary standard digitalne veze, koja ide preko UTP kabla) i optički izlaz

 

A8641168-4754-4EB2-B687-EFBD30E907D6.jpeg

A7E3D211-4134-4D62-8CCB-650A721F99D2.jpeg

Ručka Ekos SE/1 je napravljena od titanijuma, sa NASA preciznošću.

359A9C6B-5B2C-491C-A6D8-809B1B8115AB.jpeg

861AA860-1A3E-425D-AB58-5D0F183E16D7.jpeg

Nezaobilazna mehanička vagica :) 

 

60D20270-5C7A-44E9-9826-F8D098FE2E83.jpeg

17A66264-9EBE-4516-91DB-3D276A6BBE36.jpeg

Urika 2 ispod gramofona, spremna za ugradnju.

 

4F0E4F29-E537-498A-BABC-AF81108A3DA7.jpeg

Donji poklopac, zbog kablova, mora veoma pažljivo da se privuče i ušrafi u plinth.

 

3086A59F-7868-416B-B083-113908C55911.jpeg

Donji poklopac snimljen odozdo.

 

1D09CC5B-150C-44CE-8901-E6824DCCEEE8.jpeg

57AE0B11-4013-4CF9-98C9-49DCAE35A3C4.jpeg

4CD8C72A-7E98-47BE-ADCA-59C6E7E851E1.jpeg

Na poslednje 3 slike je Linn Radikal 2. To je novi eksterno napajanje, koje napaja motor gramofona i kontroliše brzinu okretanja, kako kažu najpreciznije do sada. Drugi deo napajanja napaja Uriku 2. Radikal 2 je smešten u veoma masivno aluminijumsko kućište.

 

3AAEA478-0FC5-4B76-8ECC-869782D51BAD.jpeg

884147D9-8811-4C5F-A6F7-D34B2A04F4E3.jpeg

Na kraju evo i par slika montiranog gramofona :) 

 

 

 

 

      

Link to comment
Share on other sites

On 10.4.2022. at 1:57, NL. said:
profile_mask2.png

HelplineLinn

Mar 31, 2022, 10:39 AM (10 days ago)
 
 
cleardot.gif
cleardot.gif
to me
cleardot.gif

Hi Nikola,

Thank you for your e-mail.

I would not envisage any issues in using Cat 6A, however,  it appears to be a commercial grade cable and there would be no benefit in using this over Cat 5e or Cat 6.

A Cat 6A cable is 50% larger than a cat 6 cable, so this could lead to space restraints leaving the turntable to go to the DSM.

 

Best Regards

Colin

Customer Support

Linn Products Limited

Tel: +44 (0) 141 303 5194

Fax: +44 (0) 141 644 4262

Email: [email protected]

From: NL
Sent: 31 March 2022 09:22
To: HelplineLinn <[email protected]>
Subject: Re: Urika 2 / Ekstatik configuration

 

Thanks for your email.

I have additional question re. Exakt cables between my Urika 2 and Klimax DSM/3 and also between Klimax DSM/3 and Klimax 350 exakt Organik. 

I've read on Linn Docs CAT 5 or CAT 6 cables are recommended, and I’m aiming to go for the CAT 6A specification (brand of cables: Blue Jeans cables). Could you please advise if this is a good choice for me? Or you recommend me something different?

Many thanks,

Nikola

интересује ме како си преломио да употребиш Cat6a од Blue Jeans-a, о којем смо полемисали у Linn i Naim теми и поред којег сам ти иначе понудио још један јако добар на пробу, тада си се ипак категорички држао горе квотованог одговора на твој мејл у вези те тематике упућен Linn-u?

И интересује ме да ли си пробао обе варијанте са плутајућим ширмом и повезаним? 

On 10.4.2022. at 2:20, ab said:

Најчешћи тип спецификације у ХиФи подешавањима је Цат5е.
Међутим, постоји опција да штит буде „повезан“ или остављен „плутајући“, ово ће зависити од ваше опреме и личног опредељења (односи се на S/FTP који у даљем тексту спомињем).
Ако се штит остави да плута, кабл неће радити према Cat6а спецификацијама, али ће и даље функционисати савршено добро као Cat5е. 

Доста раније сам писао и сам наручио од Blue Jeans мрежни кабл за који користе добар стари Belden 1700A, међутим ја бих ипак споменуо и 1303Е, који није UTP/FTP већ S/FTP и који по препоруци Linn-a није одговарајући али, с којим може да се одабере опција “повезаног” или “плутајућег” штита.
Поседујем један такав али са повезаним штитом (волео бих имати прилику упоредити га и са пливајућим јер апсолутно је тачно да ће одређени кабл боље радити у односу на тип и спецификацију ваше опреме) и врло га ценим јер је изузетно флексибилан, а због тога би био интересантан на позицији где остали крути каблови представљају проблем. 

Мој 1303Е можеш добити на пробу уколико те то интересује, па само уколико је он адекватан могао би да наручиш један са “пливајућим” штитом и да изабереш један од та два јер мени одговарају оба.

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala puno @ab na komentaru, a i još jednom na ponudi da isprobam kabal.

Otprilike u isto vreme kada smo razmenjivali mišljenja u okviru Linn&Naim Republike pokrenuo sam paralelnu diskusiju na zvaničnom Linn forumu na istu temu, u okviru koje mi je velika većina korisnika opreme koju i ja koristim savetovalo BlueJeans CAT 6A kabal, iz ličnog iskustva. https://www.hifiwigwam.com/threads/klimax-lp12-with-urika-1-or-urika-2.105925/

Nezgodna stvar kod promene tog kabla koji spaja Urika 2 i Klimax DSM jeste to što mora da se skine donji poklopac gramofona zajedno sa Urika 2 phonostage-om (vidi se gore na slikama). To zahteva da se gramofon postavi na ram za podešavanje (tzv. Jig) i da se onda sprovede "manja operacija". Prilikom te operacije postoji velika šansa da se gramofon raštimuje, a LP12 je iz mog dosadašnjeg iskustva nešto između muzičkog instrumenta i muzičkog uređaja. Pravi štim je za njega je veoma važna stvar, jer ako nije naštimovan kako treba, performanse mu neverovatno oslabe i zvuk se posledično veoma pokvari. Čak i ako se ne raštimuje, skidanje sa zidne police i ponovno vraćanje na istu znači da će morati ponovo da se niveliše libelom. Za prethodnu nivelaciju sam potrošio nekoliko sati i mnogo živaca. Nažalost, nije samo isključi - uključi, inače bih sigurno želeo da isprobam i tvoj kabal.

Zbog toga sam odlučio da ne isprobavam nove kablove, već da ostavim onaj za koji su mi i Linn zvanično, a i korisnici, rekli da je najbolji izbor. Diler mi je inicijalno ugradio Supra CAT8 kablove, za koje on iz iskustva smatra da su za Linn komponente najbolji. Isti kabal sam koristio i od Klimax DSM-a do zvučnika. Sve sam ih zamenio za BlueJeans 6A. Promenom kablova zmeđu DSM-a i zvučnika jesam dobio neko marginalno poboljšanje... možda. Ali nakon zamene kablova između gramofona i DSM-a nisam nažalost primetio poboljšanje.

Inače, Linn izrazito ne preporučuje dodatna ulaganja u kablove, kondicionere, itd., jer koncept njihovih uređaja nije osetljiv na promenu kablova. U to sam se uverio i sam isprobavajući nekoliko strujnih kablova recimo, uključujući i neke veoma skupe i verujem kvalitetne. Jednostavno, razliku nisam primetio, odnosno nisam primetio kvalitativnu raziku. Ne isključujem da je možda i do mene :D.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NL. said:

Inače, Linn izrazito ne preporučuje dodatna ulaganja u kablove, kondicionere, itd., jer koncept njihovih uređaja nije osetljiv na promenu kablova. U to sam se uverio i sam isprobavajući nekoliko strujnih kablova recimo, uključujući i neke veoma skupe i verujem kvalitetne. Jednostavno, razliku nisam primetio, odnosno nisam primetio kvalitativnu raziku. Ne isključujem da je možda i do mene :D.

Uređaj koji je napravljen kako treba obično ne pokazuje neku "zavisnost" od tipa i kvaliteta kabla koji se postavi, tako da nije do tebe, do Linn-a je.😁

I ja imam slično iskustvo sa Devialetom, stavljao sam mu svašta od strujnih i uvek je to skoro pa isto, tj. neko ulaganje u bolji/drugačiji kabl kod mene nije donelo promenu. Pretpostavljam da je i ovde do Devialeta, a ne do mene.

BTW, tema je jedna od najboljih koju je neko postavio na ovom forumu, ilustrativno, sa puno korisnih informacija.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

BTW, tema je jedna od najboljih koju je neko postavio na ovom forumu, ilustrativno, sa puno korisnih informacija.

Apsolutno se slažem. Vrlo lep uvid u genezu sazrevanja sistema, paralelno kolekcionarskoj liniji koja sve zahtevnije podiže lestvicu potrebne prezentacije sve gurmanskijih slušnih apetita.

🙂

Link to comment
Share on other sites

Pomenuo sam da je tokom gradnje glavnog A sistema i AV sistem takođe postao u potpunosti Linn. Moj Linn putopis ne bi bio potpun bez opisa stečenih iskustava i sa ovim AV sistemom. Pre svega da napomenem da je AV sistem smešten u dnevnu sobu, koja spojena sa trpezarijom zauzima dosta veći prostor (oko 60m2) od sobe u kojoj je A sistem. Tu su bolji uslovi za slušanje.

AV sistem je dosta više u upotrebi, nego A sistem... svaki put kada se uključi TV automarski se uključuje i AV sistem, tako da zvučnike TV-a ne koristim.

AV sistem je izrazito lajfstajl i se sastoji od:

1. Linn Selekt DSM, sa 3 unutrašnja modula sa pojačalima snage, DAC-ovima i modulom za Dolby/DTS dekodiranje. Moduli sa pojačalima snage imaju na sebi mesto da se priključi DAC. Svako pojačalo snage je D klase i daje 100w na 4 ili 50W na 8oma. Prvi modul sa dva kanala koristim za prednje zvučnike, na taj modul sam priključio Katalyst DAC, koji je čujno kvalitetniji i višestruko skuplji od standardnog DAC-a. Drugi modul je hibridni, sadrži pojačalo snage za jedan kanal i dva linijska (pre-out) izlaza. Ovaj modul koristim za centralni zvučnik (kanal koji ima pojačalo snage), a na jedan linijski izlaz sam priključio subwoofer. U ovaj modul sam takođe smestio Katalyst DAC, jer je centralni kanal jako važan za AV, naročito za praćenje dijaloga u filmovima. Treći modul takođe ima dva pojačala snage i koristim ga za 2 surround zvučnika. Tu sam malo racionalizovao, pa sam montirao standardni, jeftiniji DAC. 

Selekt DSM u sebi ima MM i MC phonostage, koje ne koristim, jer mi je gramofon u A sistemu. Probao sam i gramofon naravno, rade odlično i MM i MC ulazi. Tu su i Exakt priključci, tako da Urika 2 radi i sa Selekt DSM-om, a moguće je i prključenje Exakt zvučnika. Dakle, i moji veliki Klimax 350 Organik rade sa Selekt DSM-om jako, jako lepo. Rekao bih da sam se jako napregao da čujem razliku, ako sam je uopšte i čuo. Takođe, ima mnoštvo priključaka svih vrsta, od kojih koristim samo HDMI ARC vezu sa TV-om i LAN. Tu su bluetooth i wifi, koje sam oba isključio, a Selekt DSM povezujem mrežnim kablom. Ranije mi je u Selekt DSM bio uključen i SBB-ov set top box, ali sam prestao da ga koristim, prešao sam na EON aplikaciju na TV-u.

Dakle, Selekt DSM je all-in-one modularni uređaj, koji u sebi ima onoliko dodataka, koliko korisniku treba. Može da bude samo streamer sa digitalnim izlazima, može da ima i preamp sa analognim linijskim izlazima sa dva ili više kanala, može da ima i procesor za multikalanlu reprodukciju (max 7.1), a može na sve to da ima i pojačala snage za max 6 kanala. (U slučaju 7.1 reprodukcije, najmanje dva kanala moraju da budu povezana Exakt vezom, a dva zvučnika dakle moraju da budu aktivni.). Kao što sam već napisao, izbor DAC-ova je takođe na korisniku. Pre par meseci je Linn počeo da nudi apgrejd na Organik DAC za Selekt DSM module, o čemu ja sada naravno razmišljam, jer bi bilo lepo da prednji zvučnici imaju Organik DAC. Takođe je od skora moguće nabaviti dual mono module, koji u sebi sadrže samo linijske izlaze, a u svaki ide po jedan Organik DAC. To cenu diže u nebesa, nažalost.

Selekt DSM je priključen na kućnu mrežu, muzički server mi stoji na NAS-u, odakle se i Selekt i Klimax hrane FLAC fajlovima sa NAS-a. Takođe, Qobuz i Tidal rade standardno, kao i sa Klimax DSM-om. Moguće je u svakom trenutku sinhronizovati oba DSM-a, tako da reprodukuju isti sadžaj. Ovo je naročito zanimljivo kada u A sistemu pustim gramofon, a onda u AV sistemu pustim reprodukciju gramofona. Iskreno, gotovo i da nema razlike u odnosu na reprodukciju direktno sa Selekt DSM-a. Kada Urika 2 digitalizuje signal gramofona i prenese ga do Klimax DSM-a, Selekt DSM ovaj digitalni signal preuzima preko LAN mreže, kao da je u pitanju bilo koji drugi signal koji dolazi preko muzičkog servera i reprodukuje ga veoma jednostavno. Zapravo se način korišćenja ova dva DSM-a uopšte ne razlikuje, kada je reč o audio reprodukciji. Oba imaju i Space Optimisation DSP. S tim što Selekt DSM nema SO+, već "obični SO". Malo je komplikovaniji za podešavanje, jer se unose podaci za više zvučnika, ali je princip isti.

 

Na donjoj slici je Selekt DSM bez poklopca, a pored njega je Dolby/DTS modul, koji je zapravo dekoder višekanalnog signala. U Selektu se sa desne strane vide tri modula pojačala snage, jedan za prednje, jedan za zadnje zvučnike, a treći je hibridni - za centralni zvucnik i dva sub-a. U svakom modulu je po jedan DAC. 

EB2A7F85-B0DC-443D-AFE9-960A90D844E1.jpeg

 

Ispod je pomenuti Dolby/DTS modul, koji se priključuje na HDMI ploču.

35F97D97-C76F-4A30-8E6C-0D32ACE99873.jpeg

 

Zadnja strana Dolby/DTS modula

323D25C0-9DA4-4852-A9A2-C6320743DFB7.jpeg

 

HDMI plioča, beli konektor za Dolby/DTS modul je na levoj strani.

3EBD4F20-F9C5-478D-8B80-CBE482F1F80D.jpeg

 

Ovo su DAC-ovi, priključeni su na module, a svaki je u kućištu od providnog pleksiglasa. Ako bolje pogledate, videćete unutar prvog DAC-a natpis “Katalyst”.

829072A0-9BE6-4974-93B5-640C9F786961.jpeg

 

Ispod je još jedan pogled sa zadnje strane na ugrađene module pojačala.

8386E47B-81D4-4BD1-AF26-55B4E5D099A1.jpeg

 

Na slikama ispod je kompletirani Selekt, koji sam priključio pre vraćanja poklopca, kako bih se uverio da sam sve dobro povezao i da sve radi.

9DA1DDE6-2D9D-43FD-A648-28D367BE4138.jpeg

2303D4C7-D5CC-47FD-927C-4F0C81E91F2B.jpeg

 

2. Linn Majik 109 prednјi, Majik 112 centralni i Majik 126 sub i Linn Unik surround;

... nastaviće se...

Link to comment
Share on other sites

Nažalost nisu podržan Atmos ni DTS-X još uvek... 

Sada su podržani: DTS-HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio, DTS 96/24, DTS, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, PCM.

Verujem da će izbaciti novi modul, jer Atmos snimaka ima sve više... nažalost, taj novi modul će morati posebno da se dokupi.

Što se tiče centralnog zvučnika, situacija je sada malo bolja :) , poslaću uskoro aktuelne slike celog sistema.

Link to comment
Share on other sites

Ma da...

Lozana za one koji misle ako su pazarili 15 "znj" zvucnika i pokacili ih po plafonu, da imaju ultra-mega-giga sistem...

0.01% atmos sistema ima vrhunski nivo i surround zvuka, a da ne pricamo o stereo.

 

 

p.s. Ne pricam o tebi. Ti za sada bar imas dobre stereo zvucnike :P

 

Link to comment
Share on other sites

2. Linn Majik 109 / Majik 140 prednјi, Majik 112 centralni i Majik 126 sub i Linn Unik surround u AV sistemu.

Pominjao sam već Majik 109 kada sam počeo priču - male standmount kutije, trosistemske, sa bass reflexom usmerenim napred. Iako male, pravi su trosistemci, imaju jedan bass/mid od 6", jedan visokotonac od 1.2" i jedan super-visokotonac od 0,6". Na početku mog putovanja su bile u A sistemu, uprarene sa Majik DSM/3, koji u sebi ima pojačalo AB klase. I tada su Majik 109 radile veoma lepo, ali sam više koristio veće Majik 140 jer su ipak bile malo snažnije. Međutim, odlučio sam da u AV sistemu koristim Majik 109. Bez obzira što su manje, zvuk koji proizvode mi se više dopada. Monitorski je, ali topliji, kao da na putu između pojačala i njih postoji mala lampa. Donji deo spektra ne mogu da pokriju, ali to od njih i ne očekujem. To što mogu da odsviraju rade veoma lepo i prijatno. Svakako bi za prostoriju u kojoj slušam bilo još bolje da koristim veće kutije od Majik 109 kao prednje zvučnike, ali i sa ovima sam jako zadovoljan. Još jedno interesantno zapažanje - Majik 109 lepše zvuče sa Sekelkt DSM-ovim modulom D klase (100w na 4oma), nego sa Majik DSM koji u sebi ima AB klasu (90w na 4oma), ili sa Majik 2100, koji je takođe AB klasa (100w na 4oma). Sa D klasom je bass manje utegnut i slabiji, ali su zato srednji i visoki tonovi milozvučniji, umiveni i sveži.

U AV sistemu bass područje preuzima Majik 126 sub, tako da Majik 109 sviraju opseg koji mogu da dosegnu i tu zvuče divno. U stereo reprodukciji sam Majik 126 sub presekao na 85Hz, a Majik 109 sam ostavio da rade u punom opsegu. To zajedno radi veoma lepo u stereo modu. Majik 126 samo predstavlja ekstenziju u nisko područje u kojem Majik 109 dosta pada. Jako lepo zvuči i kada Majik 126 presečem na 55Hz, tada je reprodukcija samo malo utopljenai zaobljenija u donjem delu. U 5.1 modu sam ostavio automatiku koju je propračunao Space Optimisation. I to zvuči jako, jako lepo.

AV sistem u stereo modu zaista divno zvuči. Zvuk je sličnog šmeka onom koji daju velike Klimax 350 kutije, odmah se primeti da je isti karakter zvuka. Majik 109 nestaju prilikom reprodukcije u potpunosti. Iako su dosta razmaknute jedna od druge, formiraju jednakostranični trougao sa mestom sa kojeg slušam i dovoljno su rotirane ka unutra (toe-in), tako da je scena dosta široka, ali nisu izgubljeni ni fokus, ni 3D. Majik 126 dodaje "fundament" reprodukciji, utopli je, osnaži bas i pojača udarac. U stereo reprodukciji Linn AV sistem zvuči za dve klase bolje od mog starog AV sistema, u kojem je Arcam AVR 550 bio centralna figura, dok su kutije bile iste. Zaboravih da navedem da sam u međuvremenu nabavio i Linn Akurate 2200 pojačalo snage (200w na 4oma) kako bih njime pokretao prednje Majik 109 kutije. Međutim, iako je sa njim bass mnogo autoritativniji, malo se gubi magija srednjih i visokih tonova, pa sam odlučio da ga ne koristim.

AV sistem u 5.1 modu takođe zvuči divno. Filmovi i koncerti uz njega dobijaju novu dimenziju. Tidal aplikacija za TV nudi sada već značajan broj višekanalnih 5.1 audio numera, kao i muzičke spotove, pa je to prava poslastica slušati i gledati uz pomoć AV sistema. Netflix i HBO Max gotovo sve emituju u 5.1 modu, a mnogi sadržaji su Dolby Atmos. Centralna kutija Majik 112 ima iste drajvere kao i Majik 109, s tim što je zapremina nešto veća (12l u odnosu na 9l koju ima Majik 109). Iako gledano spreda deluje da ima dva bass/mid drajvera, u stvari ima samo jedan, a drugo je bass reflex port koji je dizajniran da liči na membranu i takođe je pokriven metalnim grilom. Centralni zvučnik radi samo kada postoji reprodukcija centralnog kanala. Selekt DSM ne daje mogućnost (kao AV receiveri drugih proizvođača) da centralni zvučnik reprodukuje mix levog i desnog kanala i kada je stereo reproukcija u pitanju. Isto važi i za surround levi i desni kanal - rade samo kada postoji signal koji sadrži te kanale. Što se tiče Linn Unik kutija, koje reprodukuju surround kanale, prvo sam mislio da će biti slabe i želeo sam da i tu koristim par Majik 109. Međutim, tokom korišćenja sam shvatio da za tim nema potrebe, jer su ti surround kanali uglavnom samo za efekte, a i prilikom reprodukcije koncerata, oni su mnogo manje naglašeni i takođe su tu samo da upotpune sliku koju daju centralni, prednji levi i desni kanal i LFE. Pored toga, dizajn im je takav da se lepo uklapaju u enterijer kada su okačeni na zid. Ali se i kod njih primećuje da imaju Linn karaker zvuka. Tako da se sve kutije zajedno lepo slažu.   

Međutim, moram da primetim da su Arcam AVR 550 i njegov Dirac live bolje kontrolisali bass. Ali je Dirac malo tupeo i degradirao područje visokih tonova. Tako da je moj opšti utisak i doživljaj bolji uz Linn Selekt DSM, ali svakako ne za dve klase, kao kod stereo reprodukcije. Moraću da potražim pomoć prijatelja da zvuk podesimo ručno, uz pomoć Umik mernog mikrofona i REW-a. To će sigurno zvuk da podigne na kompletno viši nivo.           

Link to comment
Share on other sites

Nikola je jedan neverovatno iskren, neopterecen sujetom i samokritican u nekim momentima. Obicno su ljudi vrlo pristrasni i zaljubljeni u svoje. Sto je u neku ruku i normalno jer je ipak i njihov  izbor i navika. Zato po savetu Pecass-a iz Scepine emisije i retko komentarisem. Jednom prilikom odemo da cujemo jedan vintage top of the line aktivni sistem sa Linn izobarik zvucnicima elektronskom skretnicom sa 6 naim monoblokova...Odprilike čukundeda Nikolinog sadaanjeg. Izadjemo ja i Nikola posle slusanja i on mi kaze: "Znas kako zvuci ovaj moj sistem(bio je tad u nekom povoju Majik nivo) ? Ja nekako nadjem malo diplomatije pa kazem "drugacije". Kaze Nikola "Ma zvuci ko Soni minilinija" 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...