Jump to content


Moje Linn putovanje


NL.

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Realno tema je da Linn otkupi pravo da je prevede i stavi na svoj sajt. Mislim da nema boljeg vodica kroz gotovo potpun Linn program. Sa licnim iskustvima, korisnim savetima, fotografijama otvorenih i zatvorenih uredjaja sa kompletnim apgrejdima svih sistema, gramofona, streamera i zvucnih kutija. Zaista temeljan pristup za Respect 👍

Link to comment
Share on other sites

Ja sam licno bio za one male Klimax 320a, te su mi kao full aktivne bile u zizi interesovanja nekad dok sam hteo da minimalizujem sistem po broju kutija i da ga svedem na streamer sa fono secijom gramofon i akt. zvucnike. To je bila prava mera za Nikolin donji prostor uz dobar woofer ...ili medju novijima Akudorik. Cak sa citao na par mesta da ti mali bolje zvuce kad se uporede kod dilera. Verovatno je takodje bio manji prostor. Ne cudi da je i diler bio protiv velikih, ali nisu bas oni gadljivi na pare, oni zive od gresaka 🙂 . Odlican je space optimisation kad se vec nadjes u situaciji da ti "spase zivot" , ali uvek bolje uskladjen prostor sa zvucnicima.  Ja nisam ni probao tu opciju, uspeo sam nakon malo vezbanja podesiti poziciju.

Btw. I ja se nudim za FR ako se dobije zelja za izneti Klimax u gornji veliki prostor. Bilo bi sjajno jos jednom ih cuti u velikom prostoru.

Link to comment
Share on other sites

Brate mili lepo rekao covek vise puta da su preveliki za prostor u kome su i pola teme otislo na to. ... Napisao i da nisu kupljeni novi zvucnici, tako da ne mora ni gubitak da bude velik. Uostalom cemu viriti u tudj novcanik, kupe ljudi auto od 150k zadovolje se pa ga prodaju. 

 

Link to comment
Share on other sites

Svašta može biti, možda se pojavila neka novija verzija sa većim paketom dodatne opreme :ph34r:

5 sati ranije, Delija said:

Cek da prebaci Klimax u dnevnu sobu. Navijam za to, pa sve da dobijem po tamburi od Nidzine zene :D

Prema mom iskustvu, kada Klimax uđe u kuću, uvek neko dobija po tamburi...

Link to comment
Share on other sites

Dok čekam da supruga demontira prazničnu dekoraciju iz dnevne sobe da bih slikao sadašnju postavku AV sistema, da dodam još par stvari.

Kablovi su u AV sistemu takođe Linn proizvodnje, osim HDMI kabla Između TV-a i Selekt DSM-a. Linn pravi nekoliko kategorija zvučničkih i interkonekt kablova, svi su 100% bakarni, a različitih su debljina samih provodnika. Naročito ih razlikuje kvalitet izolacije.

Od zvučničkih prave K-10 (najjednostavniji, za ugradnju u zidove), K-20 (poprečni presek isti kao K-10, ali bolje izolovani), K-40 (bi-wire, sadrže po jedan upleteni par i po jedan licnasti par kablova, preporuka je da se upleteni par koristi za bass, a licnasti za visoke), K-200 (najkvalitetniji u ponudi, isto 100% bakar, single-wire, veći poprečni presek od K-10/K-20). Linn preporučuje terminaciju BFA konektorima ili bananicama. 

Što se tiče interkonekta, postoji Black i Silver serija, u obe postije RCA i balansirani. Interesatno je da Silver serija nije od srebra niti posrebrena, isto je bakar 100%. Verovatno su nazivi takvi zbog boje samih kablova, zaista su Black potpuno crni, a Silver "srebrnkasti". Takođe se i konektori razlikuju u zavisnosti od toga da li je kabal iz Black ili Silver serije... i naravno balansirani u obe serije imaju XLR konektore. Uz sve Linn uređaje fabrika isporučuje odgovarajuće interkonekt kablove, za koje tvrde da su optimalni. Čisto da ovde pomenem da se gramofonski Tonearm kablovi isporučuju uz ručku, a takođe postoje u Black i Silver varijanti, s tim što su kod tonearm kablova RCA konektori malo drugačiji - masivniji i kvalitetniji. 

Prednji i centralni zvučnici su povezani Linn K-200 zvučničkim kablom, koji su terminisani BFA konektorima. Majik 126 sub je povezan Linn Black interkonekt-om, dok su surround Unik povezani Linn K-10 kablom, koji ide kroz zid, u bužiru. Iako sam odavno kupio bananice, nikako da se nateram da ih montiram na K-10. Dok sam koristio Linn Majik 140, povezivao sam ih sa Majik DSM/3 pomoću bi-wire K-40. Da budem iskren, primetio sam samo veoma suptilnu razliku u visokim tonovima, onim najvišim, u odnosu na K-200 ... u korist K-200.

Link to comment
Share on other sites

Samo da se javim, posetio i poslušao Klimax sistem pre par dana. Nikola je super lik, "kutak" mu je ekstra i ima dobar espreso. Toliko 🙂

Ozbiljno i bez odugovlačenja - Klimax je vrlo dinamičan i eksplozivan sistem, sa vrlo detaljnom sredinom... pogotovo kad se zavrti dobra ploča, jer je gramofon za moje uši izdominirao. Bez DSP-a se čuje da soba i bas nisu baš u skladnoj zajednici ali sa DSP-om je sve osetno zategnutije i ta detaljna sredina baš dolazi do izražaja. Prostornost zvučne scene je dobra ali mislim da bi se mogla izvući i bolja u nekim drugim uslovima. 

Elem, svakako vrhunski sistem koji u nešto većem prostoru sigurno može biti end-game. Drago mi je da sam ga čuo ali me još više zanima pravac u kom je Nikola rešio da krene dalje. Jedva čekam da čujem vrhunske dvosistemce u onom prostoru. 

Link to comment
Share on other sites

Evo konačno i par aktuelnih slika AV sistema, izvinjavam se na dosta dugoj pauzi.

IMG_5206.thumb.jpeg.1eb02453e6c3f9f7f0a918be0e1d9bef.jpeg

Rastojanje između prednjih Majik 109 je malo manje od 4m, a od centralnog mesta za slušanje do TV-a je 5m.

IMG_5205.thumb.jpeg.2aad44d2773edd8be6db3a60eb4ec575.jpeg

Od prednjeg do zadnjeg zida je 5,5m.

IMG_5211.thumb.jpeg.65bba4f4bb97664aa321e62f9b4f1a41.jpeg

Prednji Majik 109 su odmaknuti 0,4m od prednjeg zida i 0,4m od zida sa leve i desne strane. Centralni Majik 112 je podignut 0,25m od poda i malo je pomeren u levo u odnosu na osu TV-a, jer je u samoj sredini noseća ploča, ali je sasvim Ok. Stoji na jednom segmentu Naim Fraim Lite police. U Space Optmisation DSP sam uneo precizne podatke mesta na kojem se nalaze sve kutije, kao i mesta sa kojih se sluša.  

IMG_5208.thumb.jpeg.b7373e1ce1e5257aef6ed4d7a99c8cde.jpeg

Linn Selekt DSM je dobro lajfstajl rešenje, samo jedna kutija koja radi sve. Unutra je i pet pojačala snage od po 100w na 4oma. Sve Linn Majik kutije su 4omske. Preko HDMI CEC je potpuno usklađen sa TV-om, kada se uključi ili isključi TV, Selekt DSM automatski prati. Komande za glasnoću sa TV daljinca direktno pojačavaju i utišavaju ton na Selekt DSM-u, tako da se ostali članovi porodice oko AV sistema uopšte ne bakću, za njih je to sastavni deo TV-a, što je bitno, jer u protivnom AV sistem ne bi bio dovoljno u upotrebi. Kada se sa TV-a emituje sadržaj sa 5.1 zvukom, Selekt DSM automatski emituje 5.1. Kada sa TV-a ide stereo sadržaj, rade samo prednje kutije i sub. Stereo sadržaj je uvek glasniji za skoro 10dB, pa onda treba uskladiti jačinu tona kada se prelazi sa 5.1 na stereo i obrnuto. Planiram priključenje još jednog para kutija, koje bi bile prednji gornji zvučnici, čime bi AV sistem postao 7.1, ali o tome ću detaljnije pisati malo kasnije.      

IMG_5209.thumb.jpeg.9aae1f5dadf0540241e32b6984613f77.jpeg

Linn Majik 109 su na stalcima visime 0,6m. Sub Majik 126 se nalazi u polici, što naravno nije baš sjajno, ali za sada je to jedina opcija, a uskoro će možda biti promena... svakako "stay tuned" :) 

IMG_5213.thumb.jpeg.373d480cdaed2d36d60248867e3ff2cb.jpeg

Mesto sa kojeg se sluša je u sredini. Surround Linn Unik kutije su na 1,5m visine sa jakim zakrivljenjem od 30stepeni ka mestu sa kojeg se sluša.

IMG_5216.thumb.jpeg.1d4fde49b586e44509cfe785d79f7448.jpeg

Linn Unik pozadi desno

IMG_5215.thumb.jpeg.c4cc3c1101279725739d0f7ef8836b92.jpeg

Linn Unik pozadi levo. Unik nisu idealne, ali su veoma solidne. Istog je tonskog karaktera kao ostale kutije.

 

 

Edited by NL.
dodatni opis Selekt DSM-a
Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, NL. said:

Rastojanje između prednjih Majik 109 je malo manje od 4m, a od centralnog mesta za slušanje do TV-a je 5m.

IMG_5205.thumb.jpeg.2aad44d2773edd8be6db3a60eb4ec575.jpeg

Od prednjeg do zadnjeg zida je 5,5m.

IMG_5211.thumb.jpeg.65bba4f4bb97664aa321e62f9b4f1a41.jpeg

Prednji Majik 109 su odmaknuti 0,4m od prednjeg zida i 0,4m od zida sa leve i desne strane. Centralni Majik 112 je podignut 0,25m od poda i malo je pomeren u levo u odnosu na osu TV-a, jer je u samoj sredini noseća ploča, ali je sasvim Ok. Stoji na jednom segmentu Naim Fraim Lite police. U Space Optmisation DSP sam uneo precizne podatke mesta na kojem se nalaze sve kutije, kao i mesta sa kojih se sluša.  

IMG_5208.thumb.jpeg.b7373e1ce1e5257aef6ed4d7a99c8cde.jpeg

Linn Selekt DSM je dobro lajfstajl rešenje, samo jedna kutija koja radi sve. Pet pojačala snage od po 100w na 4oma. Sve Linn Majik kutije su 4omske.

IMG_5209.thumb.jpeg.9aae1f5dadf0540241e32b6984613f77.jpeg

Linn Majik 109 su na stalcima visime 0,6m. Sub Majik 126 se nalazi u polici, što naravno nije baš sjajno, ali za sada je to jedina opcija, a uskoro će možda biti promena... svakako "stay tuned" :) 

заиста штета не извући још напред и према средини те Мајике

ја бих додао полицу "хелпер" или носач за ниво више позиције ТВ-a и позиционирање централног у идеалну позицију - овако све личи робијању садашње полице

иначе, амбјент је страва 😍

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...