Jump to content


Povratak CDa


DejanM

Recommended Posts

3 sati ranije, neskor said:

ko zna malo da pravi moze da napravi vrhinski CD transport za razuman novac

radi se o Shigaclone transportu, vise informacija ovde:

https://www.diyaudio.com/community/threads/finally-an-affordable-cd-transport-the-shigaclone-story.120229/

par ljudi ga ima ovde kod nas i svi su prezadovoljni

Znam njih dvojicu sa upravo tim transportom a uradio im ZFlazarov burazer...kazu kida kako radi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 sati ranije, DejanM said:

... Cilj ovog threada jeste da se skrene paznja ljudima koji su zaboravili na svoju kolkeciju CDova (kao sto je sa mnom do skoro bio slucaj) i da im se motivisu da isprobaju svoje stare cd playere a pogotovo ako su u medjuvremenu kupili DAC pa onda mogu da koriste CD Player i kao transport (ako ima digitalni izlaz). Mozda ce biti prijatno iznenadjeni. ...

Ja sam upravo to više puta pokušao sa različitim CD-ovima koje sam lično ripovao na HDD, pa onda poredio zvuk kada taj CD pustim na CD plejeru u ulozi transporta, i kada rip tog CD-a pustim preko kompjutera ili streamera.

I jedno i drugo su bili povezani na isti DAC, ...i rip sa HDD-a je uvek svirao primetno bolje od originalnog CD-a.

Naravno tu veliku ulogu igra i kvalitet CD transporta i podešavanja i hardverski tvikovi kompjutera ili streamera, tako da verujem da su različiti ishodi mogući.

Ima i ovakvih i onakvih CD transporta, ali ima i ovakvih i onakvih streamera.

Lično nemam nameru da ulažem silno vreme i novac u pokušaju da mi CD svira bolje od fajla.

Svi CD-ovi su mi i dalje tu, služe za ukras na policama i za listanje knjižica kada me uhvati nostalgija, a fajlovi su za slušanje. :)

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, 空也 said:

Ja sam upravo to više puta pokušao sa različitim CD-ovima koje sam lično ripovao na HDD, pa onda poredio zvuk kada taj CD pustim na CD plejeru u ulozi transporta, i kada rip tog CD-a pustim preko kompjutera ili streamera.

I jedno i drugo su bili povezani na isti DAC, ...i rip sa HDD-a je uvek svirao primetno bolje od originalnog CD-a.

Naravno tu veliku ulogu igra i kvalitet CD transporta i podešavanja i hardverski tvikovi kompjutera ili streamera, tako da verujem da su različiti ishodi mogući.

Ima i ovakvih i onakvih CD transporta, ali ima i ovakvih i onakvih streamera.

Lično nemam nameru da ulažem silno vreme i novac u pokušaju da mi CD svira bolje od fajla.

Svi CD-ovi su mi i dalje tu, služe za ukras na policama i za listanje knjižica kada me uhvati nostalgija, a fajlovi su za slušanje. :)

fair enough :thumbsup2

Pogotovo sto sam i ja to svojevremeno radio i dosao do istog zakljucka. Sada nisam vise siguran ... ali sam promenio vise od pola sistema u medjuvremenu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Golum said:

Volim CD ne mogu da kazem ali ako se u jednacinu ukljuci vrhunski DAC i vrhunski server/streamer ja tu iskreno ne vidim neku prednost CDa. Narocito jer sve provlacim kroz DAC.

Ali u ovom sportu je sve individualno tako da kapiram i one koji daju prednost CDu u odnosu na vrhunski strimer. Covek koji je od mene uzeo Pacific upravo kupuje CEC TL0 3.0 transport cija cena je bolna ali prosto vise voli CD kao izvor i to je to. 

Taj CEC transport je ubica. I uopste ti CEC transporti su jako interesantni - belt drive ...

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, DejanM said:

Ne verujem da je to razlog. Od prodaje CDova najvise su zaradjivali Philips i Sony. Ni jedna od ove dve firme ne pravi vise HiFi CD playere ili transporte - osim mozda cd playera u okviru nekih mini sistema za sitne novce.

Osim toga su cene CDova dramaticno pale. Po radnjama u Becu se prodaju gomile  za po 5 eura komad. Ploce su recimo i dalje dosta skupe: 15-20 eura u proseku.

Полако, и плоче када се "тријумфално" вратиле биле су повољније него данас. После неког времена, постаће и цд аудиофилска егзотика са аудиофилском ценом.

Link to comment
Share on other sites

 Prvo, postoji jedno taktilno zadovoljstvo u procesu slusanja fizickih medijuma, tu CD-ovi imaju "prednost" u odnosu na streaming, bilo koje vrste. :)

 Osim toga, slusao sam svojevremeno neki Darko Audio podcast gde je gost bio Bruno Putzeys. E on (Bruno, naravno) tvrdi da je "najbolji externi transport" upravo CD transport, po mogustvu pomeren u drugu sobu. :) Njegovo objasnjenje je da je CD transport jednostavan uredjaj koji ne generise puno EM šuma.... Onda je, naravno, objanjavao zasto njegov streeaming DAC to radi bolje i sve je otislo u drugom smeru.

 Ovo je jedini razlog za razmisljanje o CD-u kao transportu, bar ako pricamo o kvalitetu zvuka: Da li CD mehanizam (u odvojenoj kutiji) unosi manje suma nego streamer u odvojenoj kutiji? Na zalost, ovo je jako tesko merljivo. Moguce je meriti izlaz iz DAC-a, ali opet ni to merenje nije savrseno - ili ga bar retko ko radi kako treba i objavljuje rezultate... Ostaje otvoreno pitanje vernosti tonova snimljenih na niskim nivoima, kvalitet reprodukcije tranzijenata - sve su to teme cije merenje jos uvek nije dobro reseno, pa se ni tu nece naci odgovor tako lako...

 Jos veca tema je: da li je bilo koji externi transport bolji nego interni - i ovde sigurno nema jednoznacnog odgovora.... Jednostavno, mnogo zavisi od konkretne implementacije, bilo da je u pitanju interni CD mehanizam ili interni streamer.

 Ono sto mene raduje u ovome je: Ako se CD vraca, kao "audiofilski" medij ovog puta, onda mozemo ocekivati jos vise "audiofilske" produkcije, ovog puta za CD, tj. u digitalnom formatu. A ovo ce, ovog puta sasvim sigurno, dovesti do boljeg zvuka - i to vise nego bila koja promena u lancu reprodukcije. Ako ovde dodamo nastojanje bas Apple-a da u svom ekosistemu pogura kvalitet zvuka (i cinjenicu da taj ekosistem drzi 40% i vise trzista u US, koje najvise trosi), ja se nadam trendu rasta kvaliteta produkcije generalno. A to je Dobra Stvar(TM).

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, nkrgovic said:

 Prvo, postoji jedno taktilno zadovoljstvo u procesu slusanja fizickih medijuma, tu CD-ovi imaju "prednost" u odnosu na streaming, bilo koje vrste. :)

 Osim toga, slusao sam svojevremeno neki Darko Audio podcast gde je gost bio Bruno Putzeys. E on (Bruno, naravno) tvrdi da je "najbolji externi transport" upravo CD transport, po mogustvu pomeren u drugu sobu. :) Njegovo objasnjenje je da je CD transport jednostavan uredjaj koji ne generise puno EM šuma.... Onda je, naravno, objanjavao zasto njegov streeaming DAC to radi bolje i sve je otislo u drugom smeru.

 Ovo je jedini razlog za razmisljanje o CD-u kao transportu, bar ako pricamo o kvalitetu zvuka: Da li CD mehanizam (u odvojenoj kutiji) unosi manje suma nego streamer u odvojenoj kutiji? Na zalost, ovo je jako tesko merljivo. Moguce je meriti izlaz iz DAC-a, ali opet ni to merenje nije savrseno - ili ga bar retko ko radi kako treba i objavljuje rezultate... Ostaje otvoreno pitanje vernosti tonova snimljenih na niskim nivoima, kvalitet reprodukcije tranzijenata - sve su to teme cije merenje jos uvek nije dobro reseno, pa se ni tu nece naci odgovor tako lako...

 Jos veca tema je: da li je bilo koji externi transport bolji nego interni - i ovde sigurno nema jednoznacnog odgovora.... Jednostavno, mnogo zavisi od konkretne implementacije, bilo da je u pitanju interni CD mehanizam ili interni streamer.

 Ono sto mene raduje u ovome je: Ako se CD vraca, kao "audiofilski" medij ovog puta, onda mozemo ocekivati jos vise "audiofilske" produkcije, ovog puta za CD, tj. u digitalnom formatu. A ovo ce, ovog puta sasvim sigurno, dovesti do boljeg zvuka - i to vise nego bila koja promena u lancu reprodukcije. Ako ovde dodamo nastojanje bas Apple-a da u svom ekosistemu pogura kvalitet zvuka (i cinjenicu da taj ekosistem drzi 40% i vise trzista u US, koje najvise trosi), ja se nadam trendu rasta kvaliteta produkcije generalno. A to je Dobra Stvar(TM).

Mislim da je vazno ovo sto si pomenuo u vezi produkcije muzike. Davno smo se u jednoj diskusiji ovde na forumu slozili da je dobra produkcija i snimak vazniji od samog formata te da 16-44,1 moze bolje da zvuci od 24-192 recimo, ako je produkcija bolje uradjena. Zato bih se slozio sa onim sto qvlada pominje (o pojavi audiofilskih CD izdanja koja ce vise da kostaju) s tim sto bih dodao da ona odavno vec postoje. Ali ako postoji veci fokus na CD, sasvim je moguce da se pojavi jos vise takvih izdanja sa nesto vecim cenama. Ja se licno tome radujem.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Mislim da je vazno ovo sto si pomenuo u vezi produkcije muzike. Davno smo se u jednoj diskusiji ovde na forumu slozili da je dobra produkcija i snimak vazniji od samog formata te da 16-44,1 moze bolje da zvuci od 24-192 recimo, ako je produkcija bolje uradjena. Zato bih se slozio sa onim sto qvlada pominje (o pojavi audiofilskih CD izdanja koja ce vise da kostaju) s tim sto bih dodao da ona odavno vec postoje. Ali ako postoji veci fokus na CD, sasvim je moguce da se pojavi jos vise takvih izdanja sa nesto vecim cenama. Ja se licno tome radujem.

 Bukvalno to - daleko od toga da dobar HiFi nece napraviti da i mp3 radio zvuci "bolje", ali, kad jednom predjes neku stepenicu kvaliteta sistema, izvor postaje sustinski najbitniji.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, DejanM said:

Mislim da je vazno ovo sto si pomenuo u vezi produkcije muzike. Davno smo se u jednoj diskusiji ovde na forumu slozili da je dobra produkcija i snimak vazniji od samog formata te da 16-44,1 moze bolje da zvuci od 24-192 recimo, ako je produkcija bolje uradjena. Zato bih se slozio sa onim sto qvlada pominje (o pojavi audiofilskih CD izdanja koja ce vise da kostaju) s tim sto bih dodao da ona odavno vec postoje. Ali ako postoji veci fokus na CD, sasvim je moguce da se pojavi jos vise takvih izdanja sa nesto vecim cenama. Ja se licno tome radujem.

najvaznija je dobra muzika,pa makar produkcijski i nezadovoljavalo "audiofile"....dokle vise treba dizati cene nosacima zvuka,i sta je to vise sto moze da zadovolji AUDIOFILE ?

@Dejane,kad si bio u prodavnici polovnih CDova?....godinama unazad ljudi kupuju CDove,neretko za 1-2 euro,i izbor je fenomenalan...samo treba imati zivaca za prelistavanje ponuda....<_<

 

Link to comment
Share on other sites

Znam za tu semu sa polovnim CDovima. Ja moram da priznam da u poslednjih 6-7 godina nisam kupio ni jedan CD ! Ni polovan, ni nov. Mislio sam da je prica sa CDovima proslost. Sada mislim da je to greska - greska u smislu da CD moze jako dobro da svira. Poslednjih godina sam kupovao samo ploce.

Sto se tice dobre muzike - naravno ... tu si apsolutno u pravu.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, DejanM said:

Znam za tu semu sa polovnim CDovima. Ja moram da priznam da u poslednjih 6-7 godina nisam kupio ni jedan CD ! Ni polovan, ni nov. Mislio sam da je prica sa CDovima proslost. Sada mislim da je to greska - greska u smislu da CD moze jako dobro da svira. Poslednjih godina sam kupovao samo ploce.

Sto se tice dobre muzike - naravno ... tu si apsolutno u pravu.

grehota..treba pisati uz vetar,da prostis...svi navalili na LPisanje,cene urnebes,CDovi se prodaju u bescenje...nisam prestao sa kupovinom,ni novih,ni polovnjaka..lep je taj streamovani sport,al kad dobrom Lampizatoru das jedan recimo Jadis transport,to otvara trece oko ....

20210112_203958.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tko je doma imao prilike poslušati, u odgovarajućem okruženju, dobar CD player u srednjem do malo višem rangu cijene (ne govorim uopće o nekom ljutom high-endu ala dCS ili slično) onda se mora pomalo čuditi naslovu. No, sam uvodni tekst je iskreno napisan i, kome želi, može donijeti lagani "reset" glede toga na koji način bi bilo najbolje tražiti dobar zvuk.

Ako je dobar zvuk uopće na prvom mjestu. Tu svatko za sebe mora naći iskren odgovor.

I nije da nisam imao prilike usporediti svoj CD player sa nekoliko konfiguracija comp. audija ili streaminga i ništa od toga na mene nije ostavilo neki poseban dojam.

Pogotovo taj da za neke bitno manje novce možeš dobiti zvuk boljeg playera, a pogotvo nadmašiti ga. U hifiju iznimno rijetko, gotovo pa nikada iskreno, možeš naći komponentu koja je uistinu bagatela, u smislu da se može nositi sa 2,3,4x dobrim skupljim uređajima, a nova generacija front enda tu nije ni malo iznimak.

Link to comment
Share on other sites

Evo i ti odmah pucas na ustedu.

Zasto streaming treba da bude usteda? Moze i treba streamer lagano da bude i skuplji od CD plejera, ako se uracuna i cena medija - i legalan download je cesto na popustu, a ovo drugo da i ne pominjemo.

Jel si poredio svoj CD plejer sa 50%, pa i duplo skupljim streamer-om? Pricamo o cenama novih sprava. Jel si poredio i hi-res materijal?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, paja959 said:

grehota..treba pisati uz vetar,da prostis...svi navalili na LPisanje,cene urnebes,CDovi se prodaju u bescenje...nisam prestao sa kupovinom,ni novih,ni polovnjaka..lep je taj streamovani sport,al kad dobrom Lampizatoru das jedan recimo Jadis transport,to otvara trece oko ....

20210112_203958.jpg

Tvoj sistem ? Taj Jadis je .... nesto sto bih rado imao. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Evo i ti odmah pucas na ustedu.

Zasto streaming treba da bude usteda? Moze i treba streamer lagano da bude i skuplji od CD plejera, ako se uracuna i cena medija - i legalan download je cesto na popustu, a ovo drugo da i ne pominjemo.

Jel si poredio svoj CD plejer sa 50%, pa i duplo skupljim streamer-om? Pricamo o cenama novih sprava. Jel si poredio i hi-res materijal?

@Delija,ne pije svako pricu hi-res formata.......ima ko voli,ima ko ne...stvar ukusa,percepcije...:xmas

Link to comment
Share on other sites

Komfor, lakoca manipulacije, nepresušan izvor (i izbor) striming naslova, čini deplasiranom svaku priču o revivingu hardware medijuma (CDa i vinila).

Taj benefit je toliki   da mi ni (nek bude i ) 10ak % niži kvalitet strima ( ako postoji) ne smeta.

Ja i onako slušam vernost, timber, prezens a ne plink plonk, audiofilske diskove i kablove

Em ne moram da demagnetiziram i pretiskam plejeri sas tegovi.

A i sto reče moj zemljak apropo skladišćenja medijuma: " pa i kvadrat stana koji mi zauzimaju vinil i CD nešto košta"

 

PS sad i kad imam neki CD u šteku, ja ga pustim sa Tidala. Mrzi me da talaškam i manipulišem sa njim.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, paja959 said:

@Delija,ne pije svako pricu hi-res formata.......ima ko voli,ima ko ne...stvar ukusa,percepcije...:xmas

Ne, nije stvar ni ukusa, ni percepcije.

Ne pijem ni ja nijednu pricu apriori - ali imam usi,  cuje se tamo gde ima sta da se cuje.

Neretko i nema sta da se cuje.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, gvlada said:

Како ствар укуса? Аналогија, нећу да гледам 4К филм јер ми више прија на двд диску.

Nije ti dobra analogija, slušanje 192kHz audio zapisa ne otvara neke skrivene čakre i ne proširuje čujni opseg do 96kHz, dok 4k video rezolucija nije ni blizu teoretske maksimalne rezolucije ljudskog oka koja se procenjuje na 576 megapiksela. I ovo je vrlo banalno poređenje, ali ipak dovoljno slikovito da se shvate neke stvari.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, gvlada said:

Како ствар укуса? Аналогија, нећу да гледам 4К филм јер ми више прија на двд диску.

 

19 minuta ranije, Delija said:

Ne, nije stvar ni ukusa, ni percepcije.

Ne pijem ni ja nijednu pricu apriori - ali imam usi,  cuje se tamo gde ima sta da se cuje.

Neretko i nema sta da se cuje.

jeste stvar ukusa je...neko slusa analogiju sa zvucnicom od 10-15000US,a neko trosi zvucnicu sa sfericnom iglom od 100-200 US...ene ti slike highend sistema,sa Avantgarde Duo Mezzo-m sto sam postavio u slike hajendsistemi...Request Audio "The Beast" je streamer od cca 30000US,svira dobro,nema nikakve diskusije...ali,vise se slusala analogija,sa osrednjom Koetsu zvucnicom,ako dodam i cenu phono sekcije,gramofonske baze,cenu rucke,ispod cene streamera smo,rezolucija ni izbliza no sto je bila sa streamerom (Basis Ovation II,Koshin GST801,Manley Steelhead)...jbga ja kad odem kod drugara,onda poslusamo isti muzicki materijal na Lampizator,pa lampizator+Jadis transport,pa gramofon sa Benz Micro Gullwing-om u Stogi Reference,i na kraju sa  AT120E,montiranu u Jelicic Mozart od 12".,..i nije mi namera da potezem pitanje analogija vs digitalija,vec da se vidi,da svi putevi vode u Rim,neko stize ovako,neko onako...

IMG-0249ab3990021e7f05c7848d1e65b2e1-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Zexx said:

Nije ti dobra analogija, slušanje 192kHz audio zapisa ne otvara neke skrivene čakre i ne proširuje čujni opseg do 96kHz, dok 4k video rezolucija nije ni blizu teoretske maksimalne rezolucije ljudskog oka koja se procenjuje na 576 megapiksela. I ovo je vrlo banalno poređenje, ali ipak dovoljno slikovito da se shvate neke stvari.

Није то само проширен опсег снимљеног звука на горе већ и сваки тоне је узоркован са више информација тј после тачније описан и репродукован. Између два медија, исте продукције, разлика постоји.
То што око теоретски види, практично ће бити у употреби када крену да снимају праве 4К филмове а да не помињемо 8К, него често раде уп јер је јефтиније. За сада ради посао и тако.

Link to comment
Share on other sites

@paja959

"Analogija" je neka druga prica. Manje transparentnosti, vise "bojenja" zvuka, ali cenim tu pricu vise nego ranije. U vrhunskim sistemima ima neke magije i uprkos onog sto kazu cifre - puca od dinamike. Kad valja - prija mi.

 

@Zexx

Tehnicki, i 44.1/24 je "hi-res" :)

Koliko je stvarno potrebno i do koje vrednosti postoji neka razlika nije bas "straight forward" - postujem ja Nyquist–Shannon-a :), ali dobar deo price cini i to koliko specificni DAC "voli" koju rezoluciju, da li bolje radi sa DSD ili PCM i slicno.

I dalje kazem - daj mi 44.1/16 sa vrhunskom produkcijom i ne treba mi nista bolje. Ali ako nekad i moze jos malo bolje - zasto da ne?

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, paja959 said:

grehota..treba pisati uz vetar,da prostis...svi navalili na LPisanje,cene urnebes,CDovi se prodaju u bescenje...nisam prestao sa kupovinom,ni novih,ni polovnjaka..lep je taj streamovani sport,al kad dobrom Lampizatoru das jedan recimo Jadis transport,to otvara trece oko ....

20210112_203958.jpg

Vidju ovo mi mnogo poznato. Da nije vlasnik neki salabajzer cije ime pocinje na slovo D.?😄

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...