Jump to content


Povratak CDa


DejanM

Recommended Posts

6 sati ranije, paja959 said:

ima,slozit cu se,da li si svaki put pronasao sve sto si zeleo (pusti sad ima komsija znam sigurno,na CD ili LP,ili skinuto u nekom fajlu) ?...da li je svaki put Tidal/Qobuz bio dostupan,svaki put ?...recimo tamo oko velikih praznika (kako koji,kome nek ne bude sad problem)

imas ovo sad na Tidal ?...usput mozes da procitas 148 stranica prilozenog bookleta,koji sadrzi krucijalne informacije,vezane za snimak ?

filatelija ?

IMG_4778.JPG

IMG_4779.JPG

Ima i Tidal i Qobuz i to sva četiri diska koja se vide (btw, pobornik sam i cd plejera i stream-a)

Screenshot_2022-03-26-23-22-07-45_199e34a65d291270c641402977292055.jpg

Screenshot_2022-03-26-23-26-50-72_199e34a65d291270c641402977292055.jpg

Screenshot_2022-03-26-23-27-36-34_199e34a65d291270c641402977292055.jpg

Screenshot_2022-03-26-23-28-28-35_199e34a65d291270c641402977292055.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 145
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

3 sati ranije, 空也 said:

Vernicima i nevernicima predlažem jednostavan test.

Uzme se originalni fajl od 24 bita i spusti mu se bit depth na 16 bita uz upotrebu dithera (za ovu potrebu može bez noise shapinga).

Oba fajla se otvore u nekom programu za obradu zvuka i odradi se nulovanje.

Nulovanje je postupak u kojem se dva fajla porede tako što se jednom od njih obrne polaritet i onda se uz pomoć mix paste komande preklope.

Ako su fajlovi identični rezultat je potpuna tišina zbog međusobnog poništavanja, a ako nisu, rezultat je razlika između dva fajla:

https://music.tutsplus.com/tutorials/how-to-null-test-your-gear-part-1--cms-22425

 

U slučaju poređenja pomenuta dva fajla, 24bit i 16bit, nikakve razlike po pitanju muzičkog zapisa nema.

Rezultat nulovanja je isključivo čisti i najobičniji white noise, koji je rezultat ditherovanja i koji se nalazi negde na cca -90dB, znači daleko ispod nivoa muzike, što u praksi taj šum čini potpuno nečujnim.

Prosečan nivo ambijetalne buke u stanu je oko 30dB, pa ako bi smo želeli da odvrtanjem volume pota na pojačalu taj šum čujemo, morali bi smo da na tih ambijentalnih 30dB dodamo 90dB, što u zbiru daje 120dB.

Ako bi smo pri toj glasnoći pokušali da umesto šuma dobijenog nulovanjem poslušamo originalni snimak, ili bi smo ogluveli ili bi smo spalili uređaje. 120dB je granica bola.

 

Iako smo manje-vise "na istoj strani"... :)

Uzmi neki bas kvalitetno snimljen i produciran album u DXD formatu - recimo Patricia Barber - Clique ili neko od ovih izdanja https://www.soundliaison.com/

Uzmi neki bas vrhunski resampler - recimo Pyramix.

Resampluj taj album na 176.4/24 i na 44.1/16.

Uporedi zvuk. Napravi sebi ABX test. Napisi utiske.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, 空也 said:

Brkaš stvari. Veći dinamički raspon koji omogućava dubina od 24 bita ne podrazumeva sitniji korak čitanja.

Sitniji korak čitanja se dobija većom frekvencijom uzorkovanja (sampling rate).

Nisam siguran da si ispravno razumeo ono što piše u tom tekstu.

Meni deluje lepo napisano i sasvim razumljivo, tako da više ne znam sa koje strane da priđem i pokušam da to još slikovitije pojednostavim.

U ovom hobiju mnoge stvari počivaju na veri.

Ako neko veruje da u 16 bita, koji pokrivaju dinamički opseg od 96dB, ne može da stane 60dB što je neki prosečni maksimum snimljene muzike, a da su preostalih 48db iz 24 bita samo rezerva koja (u slučaju fajlova namenjenih slušanju) neće biti iskorišćena, neka veruje! :)

Eventualno će zbog toga potrošiti više novca, ali neće svet propasti zbog toga.

Ne bih da se vrtimo u krug. Mislim da je potencijal ponuđene argumentacije ušao u zasićenje, pa bih predložio da ne ulazimo u ceđenje suve drenovine. U ovakve razmene se upuštam iz isključivog razloga da se motivišem da sebi ponešto razjasnim.

Kompjuter smatram iritanntnim jer postavlja zamke i na pravcu i u krivinama. Zato ništa ne primam zdravo za gotovo pa ni lepe slike i računske rezultate. Na kraju me zanima samo slušni test koji me je prethodnom i naučio.

U temu sam se uključio podrškom CD plejeru, što me svakako ne čini navijačem za nešto drugo.

I za kraj, krajnje pojednostavljena i paušalna komparacija zvuka (sve je) kompjutera i CD plejera. Kompjuteru leže detalji, teksture i preciznost (što mi se sviđa), dok tečniji i zaokruženiji zvuk CD plejera više uvažava celinu (što mi se takođe dopada).

 

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, Delija said:

Iako smo manje-vise "na istoj strani"... :)

Uzmi neki bas kvalitetno snimljen i produciran album u DXD formatu - recimo Patricia Barber - Clique ili neko od ovih izdanja https://www.soundliaison.com/

Uzmi neki bas vrhunski resampler - recimo Pyramix.

Resampluj taj album na 176.4/24 i na 44.1/16.

Uporedi zvuk. Napravi sebi ABX test. Izvesti.

Ovde nismo govorili o istovremenoj promeni i bit depth-a i sample rate-a, već samo o spuštanju bitova sa 24 na 16, pri čemu izvorni sample rate ostaje nepromenjen.

Na osnovu svega do sada napisanog, predmet poređenja bi trebale bile verzije istog snimka na 176.4/24 i 176.4/16, a ne 176.4/24 i 44.1/16.

Ako hoćete možemo da napravimo grupni slepi test kao što smo ga više puta radili.

Mogu da od 24/192 fajlova napravim verzije spuštene na 16 pa ponovo podignute na 24 bita, uz zadržavanje originalnog sample rate-a, a na vama bi bilo da ih poslušate ne znajući koja je koja i da kažete da li čujete razlike.

Null test kaže da je jedina razlika white noise koji se javlja na cca -90dB (kojeg će debelo prekriti šum trake ako je u pitanju analogni snimak), ali ko zna, možda neko to sve može da čuje. :)

Znači 24/192 fajlovima bi bili suprotstavljeni 24>16>24/192 fajlovi,
sample rate je nepromenjen i u oba slučaja je isti, a jedina razlika je 24bit vs 16bit.

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, paja959 said:

 

jedan od najvecih problema striming servisa je bezlicnost,povrsnost sa kojom se korisnik susrece prilikom upotrebe...pa ako nema to sto sam bas trazio,bit ce dobro i nesto drugo...

 

Ne znam koji si strimer slušao, ni ostatak sustava ni koji striming servis.... Ili uopšteno misliš i daješ punu podršku CDu?!

Screenshot_20220303-213911_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, somilenko said:

Ima i Tidal i Qobuz i to sva četiri diska koja se vide (btw, pobornik sam i cd plejera i stream-a)

Screenshot_2022-03-26-23-22-07-45_199e34a65d291270c641402977292055.jpg

Screenshot_2022-03-26-23-26-50-72_199e34a65d291270c641402977292055.jpg

Screenshot_2022-03-26-23-27-36-34_199e34a65d291270c641402977292055.jpg

Screenshot_2022-03-26-23-28-28-35_199e34a65d291270c641402977292055.jpg

moguce,ja cesto ne nalazim stvari kroz "view all",vec treba do tancina u search opciju ubaciti sta tacno trazis (najverovatnije)...ali ima jos uvek dosta supljina u tim ponudama...jos uvek si,ako si i pronasao to sto si trazio,ostajes uskracen za booklet,koji cesto kod tih box setova bude obiman informativan....u perverzije tipa recimo kako Thick as a brick (Jethro Tull) izgleda u LP omotu,i sta skravljeno dobijamo od toga u CD formatu,necu da ulazim....

u zadnje vreme je veliki trend izdavanja jubilarnih "50th anniversary edition" box setova,gde obicno ide remaster LP-a,i pride 3-4-5 CD-a,tzv neobjavljenog materijala sa tih sesija...Love "Forever changes",C,S,N&Y "Deja Vu",Doors "LA Woman" itd....negde su uradjene i all LP varijante,ali su one pasje skupe,pa situacija se donekle spasava,kombinacijom LP+CD varijanti...dokle ce te varijante biti dostupne kod provajdera:godinu dana,mozda dve ?...brzo se ce skinuti sa vidljivih dostupnih lista,kad strucnjaci-statisticari provajdera ustanove da to otvaraju penzosi samo u gerontoloskom rock klubu,a masi mladje generacije treba ponuditi sto vise sveze robe,jer oni im obezbedjuju vecu mesecnu pretplatu...

eve ti jutrosnji printscreen,do skora su svi Dick's Pick bili vidljivi,sad ima svega 3...benigno koristim search opciju?

 

IMG_4785.JPG

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, petarjovic said:

Ne znam koji si strimer slušao, ni ostatak sustava ni koji striming servis.... Ili uopšteno misliš i daješ punu podršku CDu?!

Screenshot_20220303-213911_Chrome.jpg

da,dajem podrsku CD-u,kao formatu...apsolutno... (naravno nakon LP-a,ali to je neka druga meta,drugo odstojanje)...striming,tercijalno i dalje,makar koliko zeleo da izbacim to na neki vislji rang,meni ne ide...strasno mnogo para bih mogao ustedeti na mesecnom nivou,kad bih to uspeo...

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, paja959 said:

moguce,ja cesto ne nalazim stvari kroz "view all",vec treba do tancina u search opciju ubaciti sta tacno trazis (najverovatnije)...ali ima jos uvek dosta supljina u tim ponudama...jos uvek si,ako si i pronasao to sto si trazio,ostajes uskracen za booklet,koji cesto kod tih box setova bude obiman informativan....u perverzije tipa recimo kako Thick as a brick (Jethro Tull) izgleda u LP omotu,i sta skravljeno dobijamo od toga u CD formatu,necu da ulazim....

u zadnje vreme je veliki trend izdavanja jubilarnih "50th anniversary edition" box setova,gde obicno ide remaster LP-a,i pride 3-4-5 CD-a,tzv neobjavljenog materijala sa tih sesija...Love "Forever changes",C,S,N&Y "Deja Vu",Doors "LA Woman" itd....negde su uradjene i all LP varijante,ali su one pasje skupe,pa situacija se donekle spasava,kombinacijom LP+CD varijanti...dokle ce te varijante biti dostupne kod provajdera:godinu dana,mozda dve ?...brzo se ce skinuti sa vidljivih dostupnih lista,kad strucnjaci-statisticari provajdera ustanove da to otvaraju penzosi samo u gerontoloskom rock klubu,a masi mladje generacije treba ponuditi sto vise sveze robe,jer oni im obezbedjuju vecu mesecnu pretplatu...

eve ti jutrosnji printscreen,do skora su svi Dick's Pick bili vidljivi,sad ima svega 3...benigno koristim search opciju?

 

IMG_4785.JPG

Slabo ti to gledaš, pogledaj među Grateful Dead live albumima, ili se barem potrudi da stavljaš razmak iza tačke, pomaže...:rolleyes: Btw, ovo je samo deo od tričavih 36 albuma...

image.thumb.png.d027d5824aa4b68ce15d6bd57fa2acdd.png

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, Zexx said:

Slabo ti to gledaš, pogledaj među Grateful Dead live albumima, ili se barem potrudi da stavljaš razmak iza tačke, pomaže...:rolleyes: Btw, ovo je samo deo od tričavih 36 albuma...

image.thumb.png.d027d5824aa4b68ce15d6bd57fa2acdd.png

da u pravu si:heat,pardon....tacke,zarezi,crtice itd + razlicito podesene tablature (jezik) moze da bude problem isto (barem kod mene)...ko ce o tome svemu da razmislja jbga...siguran sam da imas i ove karaktere sto su kod mene sa desne strane/gornja desna strana ö,ü,ó,ő,ú,é,á...nekompatibilnost rasporeda pojedinih funkcija/karaktera moze da napravi fine glavobolje...

IMG_4786.JPG

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, TurboMaximus said:

Ne bih da se vrtimo u krug. Mislim da je potencijal ponuđene argumentacije ušao u zasićenje, pa bih predložio da ne ulazimo u ceđenje suve drenovine. U ovakve razmene se upuštam iz isključivog razloga da se motivišem da sebi ponešto razjasnim.

Kompjuter smatram iritanntnim jer postavlja zamke i na pravcu i u krivinama. Zato ništa ne primam zdravo za gotovo pa ni lepe slike i računske rezultate. Na kraju me zanima samo slušni test koji me je prethodnom i naučio.

U temu sam se uključio podrškom CD plejeru, što me svakako ne čini navijačem za nešto drugo.

I za kraj, krajnje pojednostavljena i paušalna komparacija zvuka (sve je) kompjutera i CD plejera. Kompjuteru leže detalji, teksture i preciznost (što mi se sviđa), dok tečniji i zaokruženiji zvuk CD plejera više uvažava celinu (što mi se takođe dopada).

 

Pozajmi od nekog M2Tech EVO kockice ili neki drugi dobar USB/SPDIF konverter, neki zglavan 75 omski digitalac (nešto sertifikovano za specifičnu impedansu od 75 oma) i iznenadićeš se koliko će komp postati fluidniji a detalji neće nestati.

Isto se postiže sa CD plejerom apgrejdom kloka, pogotovo kod starih mrcina iz Esprit SONY serije (cdp 222 ESD, 227 esd, 228 esd, 333 esd, 337 esd, 338 esd...) I naravno promenom izlaznih op ampova u nešto novije, odgovarajuće...

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, 空也 said:

Vernicima i nevernicima predlažem jednostavan test.

Uzme se originalni fajl od 24 bita i spusti mu se bit depth na 16 bita uz upotrebu dithera (za ovu potrebu može bez noise shapinga).

Oba fajla se otvore u nekom programu za obradu zvuka i odradi se nulovanje.

Nulovanje je postupak u kojem se dva fajla porede tako što se jednom od njih obrne polaritet i onda se uz pomoć mix paste komande preklope.

Ako su fajlovi identični rezultat je potpuna tišina zbog međusobnog poništavanja, a ako nisu, rezultat je razlika između dva fajla:

https://music.tutsplus.com/tutorials/how-to-null-test-your-gear-part-1--cms-22425

 

U slučaju poređenja pomenuta dva fajla, 24bit i 16bit, nikakve razlike po pitanju muzičkog zapisa nema.

Rezultat nulovanja je isključivo čisti i najobičniji white noise, koji je rezultat ditherovanja i koji se nalazi negde na cca -90dB, znači daleko ispod nivoa muzike, što u praksi taj šum čini potpuno nečujnim.

Prosečan nivo ambijetalne buke u stanu je oko 30dB, pa ako bi smo želeli da odvrtanjem volume pota na pojačalu taj šum čujemo, morali bi smo da na tih ambijentalnih 30dB dodamo 90dB, što u zbiru daje 120dB.

Ako bi smo pri toj glasnoći pokušali da umesto šuma dobijenog nulovanjem poslušamo originalni snimak, ili bi smo ogluveli ili bi smo spalili uređaje. 120dB je granica bola.

 

Na ovo sam mislio kad sam napisao prethodni post.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, somilenko said:

Pozajmi od nekog M2Tech EVO kockice ili neki drugi dobar USB/SPDIF konverter, neki zglavan 75 omski digitalac (nešto sertifikovano za specifičnu impedansu od 75 oma) i iznenadićeš se koliko će komp postati fluidniji a detalji neće nestati.

Isto se postiže sa CD plejerom apgrejdom kloka, pogotovo kod starih mrcina iz Esprit SONY serije (cdp 222 ESD, 227 esd, 228 esd, 333 esd, 337 esd, 338 esd...) I naravno promenom izlaznih op ampova u nešto novije, odgovarajuće...

"I za kraj, krajnje pojednostavljena i paušalna komparacija zvuka (sve je) kompjutera i CD plejera."

Nisu samo moji sistemi u pitanju. Usrednjeno je zaključak takav.

Link to comment
Share on other sites

 

Sta je remaster ?…povodom 50th ili  1001th birthday nekog izdanja

Baja cacka na regleti ili u programu po masteru ,ako ga uposte ima…

Dobijes stilizovanu silikonso/botox ribu po merilima  2022 a ona je bila prirodno lepa i autenticna ,kada se pojavila po shvatanju i merilima toga doba

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zoranzu said:

 

Sta je remaster ?…povodom 50th ili  1001th birthday nekog izdanja

Baja cacka na regleti ili u programu po masteru ,ako ga uposte ima…

Dobijes stilizovanu silikonso/botox ribu po merilima  2022 a ona je bila prirodno lepa i autenticna ,kada se pojavila po shvatanju i merilima toga doba

pa recimo ovakve stvari...na svu srecu,ovo se lako nalazi na Tidal...poslusaj nesto od toga,mozda ti se i svidi,ako ne,ni to nije problem,nismo isti,remastere originala mozda mozes preskociti,ako imas to recimo na MFSL-u,onda se fokusiraj na taj materijal koji ranije nije objavljen...

IMG_4787.JPG

IMG_4788.JPG

IMG_4789.JPG

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, ab said:

Кад је била само Џетро и Врата сва музика овога света

..ja ih slusam i sad redovito,uz brdo nove muzike....zvuce,barem meni,neverovatno sveze i danas,redovito koristim neke njihove snimke i za testiranje sistema..na muci se poznaju junaci,oni pravi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...