Jump to content


Zagrevanje sistema


Delija

Recommended Posts

Fakat je da postoji taj period od uključenja do punog kvaliteta. Obzirom da je recimo kod mene primetna razlika u dužihi tog perioda sa i bez lampi, verovatno nije u pitanju privikavanje. A može se probati slušanje odmah, na ladno, par odabranih pjesmica, pa se ostavi da tiho svira ili samo da se greje bez zvuka i bez vlasnika, pa posle sat-dva dođeš na isto mesto i čuješ rezultat. Pri tome je jako bitno da se obezbedi ista glasnoća kao pri prvom slušanju i isti muzički sadržaj.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

56 minuta ranije, gvlada said:

Е сад, како раздвојити квалитетнији звук због дужег рада уређаја или привикавања слушаоца на звук...

Vrlo jednostavno. Ukljucis sistem, prosetas malo i vratis se.

Link to comment
Share on other sites

Raspolozenje utice na percepciju zvuka, ali niti bih se u potpunosti slozio sa tim oko pamcenja, niti vidim da ovo ima neke veze sa tim.

Ako ne primecujes razliku nakon "setanja" i ne znas tacno sta je razlika - onda ne razumem sta zagrevas sat vremena - iliti period koji si sam naveo.

Ja tacno znam sta je to sto se kod mene menja zagrevanjem.

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih da nisi ni ovaj tekst koji si naveo bas najbolje razumeo.

Da ne krecemo polemiku oko toga sta je uopste "memorija" kada su mozak i nervni sistem u pitanju.

Svakako je offtopic ovde.

 

Iliti - jos jednom...

  

14 minuta ranije, Delija said:

Ako ne primecujes razliku nakon "setanja" i ne znas tacno sta je razlika - onda ne razumem sta zagrevas sat vremena - iliti period koji si sam naveo.

 

Link to comment
Share on other sites

Хмм, нисам разумео... напротив покушавам да укажем да се не памти тачан звук тона већ осећај који је доживљен, утисак који је стечен а самим тим може бити промењен зависно од расположења и уклапања меморије.

Али ајде, да не идемо ван теме... дискутујте како вам одговара. Ставиш решо испод појачала и брже добијеш квалитетан звук.

Link to comment
Share on other sites

Šalim se naravno, ali njima treba više nego ovim ostalim koje imam da prosviraju punim plućima. Buffer u kojem rade ima mogućnost ugradnje raznih lampi sa tim pinout-om i nekih različitih sa adapterima. Zato znam za tu pojavu. Promena radne tačke pri zameni tipa lampe izvedena je sa nekoliko jumper-a.

Link to comment
Share on other sites

Код мене се више ради о неколико различитих ствари, типично механичких.

1. Температурна стабилизација различитих покретних компоненти.

Грамофон користи неколико различитих материјала веома различитих термалних коефицијента, и треба им време за стабилизацију. За илустрацију, температурна мерења покретних делова када сам радио нову кутију за мотор и ременицу:

Специфичније, кретање ременице:

PzUNwsn.png

Нова се ременица стабилизира након 60 минута - тиме се стабилизира и експанзија материјала.

Када се ради о ременици са интерним дијаметром од 10мм, то значи подоста у односу на степен преноса на замајац, па онда на тањир.

2. Стабилизација уљаног филма унутар лежаја.

Лежај мог грамофона је прилично масиван, ради се о комаду бронзе укупне масе од 1.8 килограма, челичној осовини од 0.5 килограма, све унутар алуминијумског блока од 5 килограма.

Лежај је дизајниран са минималним међупростором, и користи веома танко уље које се типично користи код индустриских машина за обраду текстила, где висока брзина рада одржава оптималну температуру уља за што погоднију вискозност истог.

Једини (*) је начин да се тај блок метала који чини лежај загреје путем трења које производи ротација осовине лежаја. Како лежај не користи активну пумпу за уље (**) треба мало више времена да уље достигне правилну вискозност, потпуно прекрије осовину и омогући правилну, централну ротацију.

Пре тога, грамофон је подложан ексцентричној ротацији, која, колико и да је безазлена, повећава вредности W&F, односно, отступања од номиналне брзине.

(*) Једини код мене - могу, као од Brinkmann-а, да додам грејаче на лежај. Хм, мислим, дај.

(**) Није да нисам помислио да некад додам активну пумпу за уље, али и ја знам да се понекад закочим.

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, InSides said:

Како лежај не користи активну пумпу за уље (**) треба мало више времена да уље достигне правилну вискозност, потпуно прекрије осовину и омогући правилну, централну ротацију.

Начин подмазивања осовине је поодавно решен код видеорикордера , без пумпе, наравно...

Link to comment
Share on other sites

Јок, нема Јапанца у фамилији, иначе бих одавно био у Кјоту. :D

2 sati ranije, giZ_Mo said:

Начин подмазивања осовине је поодавно решен код видеорикордера , без пумпе, наравно...

Супер, дај неку илустрацију како то изгледа?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...