Jump to content


Vintage HiFi mit/legenda ili put ka razvodu braka


montenegrino

Recommended Posts

Vintage komponente, nekada kao i danas, bilo je raznih. To što ima vintage look i što je 40+ godina staro, uopšte ne znači da je onda/nekada to uopšte bila dobra sprava. I tada su firme radile jedan dva premijum modela gde su uprli svo znanje da bude vrh, i onda gomila "sličnih", koji su slični samo stilom i dizajnom, a unutra mediokritet.
(Japanci su pogotovo bili maheri u tome).

A onda još kada prođe 40+ godina...

Imam jedan Philips 684, prelepo izgleda. Za početak, uopšte mi nije jasno kako je uspeo da preživi tako netaknut i (spolja gledano) očuvan. Kada sam ga uzeo na KP, izgledao je kao evo upravo izvađen iz kutije u radnji. Ni jedan ni najsitniji ris ni na metalnim ni na plastičnim delovima?!? Unutra, ni trunčica bilo kakve prašine. Kao da je izvučen nov, a bio zaboravljen, iz magacina neke propale radnje ili nekog šifonjera.

Iako skroz ispravan, čuje se jadno. I mehanički selektor ulaza prekida na jednom od ulaza.
Ok, treba refresh, elektroliti i bla.bla.bla... Biće i to iz sentimentalnih razloga. Ali nikako iz nekih smislenih/logičnih/isplativih/audiofilskih. To je i onda bio niži HiFi rang, iako izgleda vrlo slično onim nekim jako traženim spravama.

Htedoh reći, vintage sprave, apsolutno sto posto sigurno trebaju refresh. Čak i ako su prividno ispravni, sigurno se ne čuju onako kako su se čuli novi, i kako bi trebalo da se čuju.

Taj refresh ponekad može biti ozbiljna investicija, pogotovo ako ne radimo sami (a koliko nas to zaista radi (a da nije eto, zamena 2-3 dela)).

Refresh ponekad nije ni moguć, ako je otišao neki specifični deo, mehanički ili električni.
Spomenuti Philips, predstoji sajdžijsko rasklapanje mehaničkog selektora i pokušaj popravke.
Već sam ga zagledao, takav ne postoji za zamenu. Ako popravka mehanike ne uspe, ostaje tako, delimično ispravan selektor. :(

A onda, kada i uradimo refresh, opet dobijamo mediokitetni HiFi srednje klase, OSIM, ako nismo nabavili neke ondašnje vr' sprave spominjane ovde u tem, one neke Maratnz/Sansui... Balavim i ja za njima, ali to je jako retkost naći. Ono što postoji, već je kod nekog fanatika i retko izlazi na tržište. Najčešće ih viđamo na slikama na eBay. :P

Ostalo, ako onda nije bilo vr' HiFi-ja, neće to biti ni danas šta god mu mi radili.

.

.

.

BTW, zna li neko kome mogu nositi tog Philipsa na refresh?!?
U pitanju su sentimentalni razlozi za neisplativ refresh...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 71
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, NShappy said:

Imam jedan Philips 684, prelepo izgleda.

To је већ модернији уређај а Ја набавих овог старкељу, унутра као да је пре короне изаша'о из фабрике.

https://www.radiomuseum.org/r/hornyphon_dx5722_dx_5722.html

thumb_show.php?i=7cgmz6q75

thumb_show.php?i=u6kzprdgk

thumb_show.php?i=ea5t4yhzr

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Nixie said:

Pa da, ostaviš lampice, povadiš sve ostalo i ubaciš Class D modul sa bluetooth risiverom. I onda nema samo da ga gledaš, nego i da slušaš.  😂

Ма не, само ћу звучничке конекторе да заменим и ДИН улазне јер су тешко срање..😄

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Engine said:

Kod ovoga me strah da ću kupiti nečije smeće za hi-end cijenu. Kad sam obični Panasonic tranzistor iz 70-ih pokušao da sredim u Podgorici ispao je debakl, zamisli tek kako bi sa Gklasom. 

Malo si ispao optimista sa time 😀! Sansui risiver G klase ce ti malo ljudi dobro restaurirati bilo gde jugoistocno od Minhena.

Link to comment
Share on other sites

moj stav je da su samo vintage uredjaji pravi uredjaji (ovo danas nista ne vredi). Rezultat je sledeci:
Rotel RT-1080: razdesen
Sansui T80: razdesen
Pioneer SX750: otisao power switch
a i za one koji misle da je potrebno samo elektrolite promeniti i bice kao novo
Sony cdp-x339 ex, ispravljacki deo, tacnije plocica, propala zbog curenja elektrolita

rezime:
prelepi su vintage, ali zahtevaju paznju. Kao sto je neko napomenuo, kao stari super automobili. Prvo moras doOOobro da proveris, onda pametno da ga osvezis, a onda da uuzivassss

ps
uvodna recenica je karikiranje radi uvoda u pricu

0-02-0a-a5f877105373528958f81ebeaf6e95a0b8942442c97f0d3c91072f3aa141d8d7_1f9d487d173fd0.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 22.2.2022. at 13:22, Nixie said:

Ja ne verujem da je ovo na slikama dovoljno za razvod. Mislim da je siguran put za tako nešto nabavka mnogo velikih zvučnika koji će zauzeti najveći deo sobe. Može i vintage modela, oni su dosta ružniji.  :crno-na-belo

 Imao sam zvučnike Sony FF-S80 ES. Fino velike kutije. I prodam ih. Dođe moja žena kući, vidi prazninu u prostoru i kaže:

" I, šta? Sad ćeš neke prcvoljke tu da namestiš?"

Ma, ti si apsolutno žena mog života ... !!! 😍

Naravno da su mesto zauzele još veće kutije... Totalni vintage Wharfedale Airedale SP... 😄

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...