Jump to content


Usporedni test cd playera


dulehifi

Recommended Posts

Mnogo bolje zvuči kad se uradi što sam rekao, samo danas to već nema smisla, osim ako se nađe baš očuvan uređaj, onda vredi ta intervencija.

Oni su taj HDAM modul isticali kao veliku prednost, trpali ga u sve svoje modele godinama, međutim to je ubica zvuka težak. Ne razumem takav pristup nikako. Znači iza DAC-a koji je jedan od prvih beatstream jeftinih modela, nije neki ali nije ni tako loš, ide I/U konverzija sa OPA (JRC sličan NE5532) pa analogni filter opet sa tim JRC i zatim diskretni buffer sa gomilom trenzistora, pa dva elektrolita back to back. Jasno je da je to pogrešna koncepcija, a opet su uradili tako. Kobajagi da naprave "analogni" zvuk, a u stvari muljav do bola. Mislim posle I/U i filtera signal je već potpuno analogan. Razumeo bih da je sve rađeno sa diskretnim elmentima, to bi možda i valjalao, ovako je pomalo tragično.

Druga stvar je digitalni izlaz, znači nije dobro urađen, nema čiste četvrtke i to se čuje.

Link to comment
Share on other sites

On 16.2.2022. at 8:28, Zexx said:

Vrlo relevantan i koristan test, treba više ovakvih tema...

Što je tu relevantno i korisno?

Imamo super-jeftilen Sony i dosta skuplji Marantz. Nit sistema u kojem je slušano, niti ikakvog detaljnijeg opisa zvuka, niti neki određeniji vremenski rok u kome se to sve događalo. To je neki miminimum da se nešto nazove testom ili barem respektabilnijim osvrtom.

Mene Marantz isto nije nikad dojmio (slušah od nekih jeftinih 4x ili 5x modela, zaboravih, pa do 17-ice mk2 i mk3), ali ovako napisati, ispada da je jeftilen Sony pomeo pod s njime. Što može povjerovati samo netko koji nije poslušao tog Marantza u sistemu koji zaslužuje, naravno, zajedno s tim Sonyjem.

Ovako mi izgleda kao ona fora kad su Sony PS1 neki na ovim prostorima "reklamirali" dolovno kao neki neprepoznati high end.

Sony je imao tu i tamo neki dobar player (jer su ionako imali hrpu modela u to doba), ali čuh još više njihovih baš onako prosječnih uređaja, ništa za poželjeti, cijenom kao i taj Marantz, manje-više.

Nema čuda u hifiju, samo nešto, na neko vrijeme, može tako izgledati. I ja bih volio da ima, pa da neki player nadsvira 10x skupljeg. Ili recimo zvučnik od 500 eura koji će svirati kao onaj od 5k eura. Ako netko ozbiljan zna, nek slobodno javi.

Link to comment
Share on other sites

Najveći problem je što se audio sprave ludački reklamiraju, a istina je daleko. Sećam se kad sam kupovao CD63 bio je kobajagi najbolji do 1000 onijeh maraka nemačkih. A nije bio. Ni blizu. Onda šta ću, ne sluša mi se više, ploča sam se rešio, pa ili da ga prodajem budzašto ili da nešto probam. Kaže mi ortak da se to može znatno popraviti. Nekako nađem šemu, malo se raspitam okolo, prepravim kako sam znao i umeo i tako mi ostane u trajnom vlasništvu. Moglo je to još da se budži, da se poboljšava napajanje i slično, ali nisam hteo baš toliko da se bavim tim plejerom. Našao sam drugu zanimaciju.

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, Nixie said:

Najveći problem je što se audio sprave ludački reklamiraju, a istina je daleko. Sećam se kad sam kupovao CD63 bio je kobajagi najbolji do 1000 onijeh maraka nemačkih. A nije bio. Ni blizu. Onda šta ću, ne sluša mi se više, ploča sam se rešio, pa ili da ga prodajem budzašto ili da nešto probam. Kaže mi ortak da se to može znatno popraviti. Nekako nađem šemu, malo se raspitam okolo, prepravim kako sam znao i umeo i tako mi ostane u trajnom vlasništvu. Moglo je to još da se budži, da se poboljšava napajanje i slično, ali nisam hteo baš toliko da se bavim tim plejerom. Našao sam drugu zanimaciju.

Meni je najveći problem (ajde, jedan od njih, da ne pretjerujem), kad na svakom forumu na ovim prostorima nađem solidan broj ljudi koji pišu kao da su osobno obućavali one koji prave uređaje okolo po svjetski priznatim firmama.

Ne sporim, reklama radi svoje, ali najlošiji uređaji koje sam uistinu čuo nisu bili oni koji su se najviše reklamirali, nego kojekakvi manji proizvođači koji očito ne znaju napraviti konkurentan uređa. A takvih firmi je more, ljudi ih kupuju i zadovoljni su njima. Neka im, meni svejedno.

I Maranz i Sony su solidne mainstream firme (govorim o vremenu kad se pojavio "testirani" Marantz 67, dakle druga polovica 90-ih), ili baš za pasionirane ljubitelje hifija, malo ispod prosjeka zahtjevnijeg korisnika.

No, zato imamo DIY majstore koji od "drloga naprave remek djelo". Da ne bude spora, Nixie, nisam čuo ništa tvojega, samo generalni dojam o toj neobičnoj pojavi, čije domete sam čuo u solidnom broju prilika, i nikad nisam poželio da mi se uređaj nađe na stolu nekog od tih "majstora".

Štoviše, mislim da to ni ne spada u ovaj dio foruma. Postoji DIY podforum, kojeg ne pratim, ali sumnjam da ima uletanja tipa "ma to je bezveze, kupite si nešto pošteno tvornički napravljeno".

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Sten said:

No, zato imamo DIY majstore koji od "drloga naprave remek djelo". Da ne bude spora, Nixie, nisam čuo ništa tvojega, samo generalni dojam o toj neobičnoj pojavi, čije domete sam čuo u solidnom broju prilika, i nikad nisam poželio da mi se uređaj nađe na stolu nekog od tih "majstora".

Nije samo kod nas, to ti je svetski sport, pogledaj samo po netu, svi prepravljaju sve živo. Prvo što je zanimljivo kao hobi, a drugo postiže se puno nekad i za sitne pare. Jednostavno je tako, nema uređaja bez mana u ovoj ekonomskoj klasi. A što se krajnjeg dometa tiče, šta znam, nekad uspe malo više, nekad malo manje, ali uvek je bolje od fabrike. Skupe stvari naravno ne pipam. :D

Link to comment
Share on other sites

Cijenim entuzijazam DIYera, da ne bude zabune, pogotovo dok je za "sitne pare", kako kažeš. A i kao hobi. Svaki čovjek bi trebao imati neki hobi.

No ako ti je hifi strast, kad nešto ne svira dobro, a isprobao si sve smisleno i vidiš da ne ide na bolje, jednostavno nabaviš bolji uređaj. Ako nemaš para za bolje "igraš" se s tweakovima, ovakvim ili onakvim, no tweak kao tweak ... Neće ti pretvoriti uređaj u klasu bolji. "Malo bolji", to je moguće, ali "malo bolji" brzo dojadi s vremenom, pa se ipak potraži "nešto ozbiljnije". Prošao sve to. A vidio i hrpu primjera po forumu, s vremenom.

Jer nema šanse da uređaj iz "ekonomske klase" uzdigneš na nivo uređaja nekakve srednje klase. To bi morao biti ne tweak, nego rebuilding praktično, a koštalo bi kao da si kupio polovan taj neki uređaj srednje klase. Ukratko, neisplativno, s još uvijek upitnim krajnjem rezultatom i nemogućnošću da povratiš tako uložen novac.

A što se tiče da nikad nije gore... Kako rekoh, nisam slušao ništa tvojeg, ali čuo sam tweakova koji bolje da nisu napravljeni. Iako se, vlasnik, naravno, kleo da to njemu svira bolje.

Sve u svemu, hobi-zanimacija koja bi (kod nekih) htjela biti nešto što ne može biti. No ono što sam zapravo htio reći je da mislim kako nije sretna kombinacija, za dinamiku foruma, miješati te dvije stvari u istoj temi. Stoga vjerujem i postoji DIY podforum.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Sten said:

čuo sam tweakova koji bolje da nisu napravljeni.

Ima svega, ne sporim. I ovakvih i onakvih majstora. I da nekome dobro zvuči nešto što nekome drugom izaziva čak i nelagodnost pri slušanju. Meni je bitno da namestim kako se meni sviđa. Ako mi se ne sviđa, promenim lampe, kondenzatore, poneku žicu i slično. Tu je prednost, ne volim da menjam uređaje, niti sam toliko zaluđen ovim sportom da sve pare dam na to. Zanimljivo mi je da čujem nešto što su drugi pravili, ili prepravili, pre nego neki skup fabrički uređaj.

Mogu da istaknem par stvari koje nakon prepravke sigurno prelaze u znatno višu klasu. Marantz CD63, i oni mali Wharfedale diamond 11.0 i (nešto manje) 11.1. Nisam ja nešto puno toga radio, nemam vremena toliko. Skuplji uređaji su i bolje urađeni, ali ima i tu mesta nekad za poboljšanje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...