Jump to content


Materijal za restauraciju zvučnika


Willi Studer

Recommended Posts

Evo slike na kojoj se vide materijali: običan beli sunđer i dvostrano lepljiva traka. Sjajna crna površina je lepljiva, kada se sa nje skine zaštita. Odlično zaptiva i čvrsto drži. Inače, misteriozni zvučnici su B&O Beolab 6000 iz dnevne sobe u kojoj su knjige i slike i gde bi ceo muzički sistem promenio ambijent.

IMG_0194.JPG

IMG_0195.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Pitanje o istim zvučnicima: koja je uloga kondenzatora i dve kontra okrenute diode u primaru mrežnog transformatora?

Malo su osetljiviji na smetnje u mreži i puckaju pri paljenju i gašenju drugih potrošača na istoj fazi. Mislio sam da im stavim po jedan blok na primar, ali mi se ne otvaraju ponovo ako taj blok neće rešiti smetnje.

Screenshot 2022-12-03 at 23.48.01.png

Link to comment
Share on other sites

Ako smetnje stižu preko žice iz mreže, to se rešava nekim RF filterom. Ako pak hvata EM smetnje iz okoline, to je teži slučaj.

A kondenzator X2 paralelno primaru (reda veličine 10nF ili 22nF), može se dodati na razvodnu letvu recimo ubačen u jedan šuko utikač, ne moraju se otvarati zvučnici.

Link to comment
Share on other sites

Ja stavljam 10 ili 22nF, a može i veći, stavi šta imaš pri ruci do 100nF. Možda je najbolje uzeti neki filter smetnji, ne znam šta ima na tržištu. Oni Kineski u IEC konektoru za 10A ne rade ništa bitno, ako nađeš manji za 2A recimo, taj ima veće induktivitete. Ili neku razvodnu letvu koja ima već ugrađen filter smetnji i prenaponsku zaštitu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...