Jump to content


Materijal za restauraciju zvučnika


Willi Studer

Recommended Posts

Tražim sunđer debljine 3mm i srednje gustine za oblaganje unutrašnje strane zvučnika. Ne mora da bude samolepiv.

Treba da presvučem i tekstilne mrežice koje su na metalnoj masci. Hifi Barnija više nema na oglasima, pa ne znam ko drugi u Beogradu radi ovu uslugu.

Treba da zamenim i liskun i pastu na STK kolu pa me zanima da li su silikonski padovi debljine 1mm za mikroprocesore adekvatni za ovu namenu.

Ako znate gde da nabavim ove materijale, preporučite mi. Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Sunđer 3 milimetra ne služi ničemu. Postoje akustički sunđeri od tkz. sunđera otvorenih ćelija ('Open Cell Foam') ali njihova debljina mora biti cca. 2,5-3 santimetra a za postizanje najboljih rezultata umrtvjavanja kutije zvučnika poželjno je da ima osnovu od bitumenske mase, samolepljivu ili ne, postoje obe vrste.

'Elementa' iz Subotice prodaje piramidalne sunđere a prodaje i platno za mrežice. Zamena platna nije težak posao, mislim da možeš i sam da izmajstorišeš. Link:

https://www.elementa.rs/katalog/audio-komponente/pribor-za-zvucnike/pribor-za-samogradnju-zvucnih-kutija/sort/name/page/2/kolicina/12?filters=[]&spec=[]&lager=sve

Za izolatore je ipak bolje upotrebiti liskunske a pasta može i ona za procesore. Liskun izolatore prodaje dosta firmi, u Bgd npr. 'Kelco', Beli elektronik', 'Mikroprinc', 'Vremeplov' itd. Ima dosta firmi i u Nišu, Čačku ...

   

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, Willi Studer said:

Tražim sunđer debljine 3mm i srednje gustine za oblaganje unutrašnje strane zvučnika. Ne mora da bude samolepiv.

Види у Дерми, 7. Јула

 

54 minuta ranije, Willi Studer said:

Treba da presvučem i tekstilne mrežice koje su na metalnoj masci. Hifi Barnija više nema na oglasima, pa ne znam ko drugi u Beogradu radi ovu uslugu.

То можеш и сам

 

55 minuta ranije, Willi Studer said:

Treba da zamenim i liskun i pastu na STK kolu pa me zanima da li su silikonski padovi debljine 1mm za mikroprocesore adekvatni za ovu namenu.

Од када је потребан лискун за СТК коло?

Link to comment
Share on other sites

Znam DjNiče. Sunđer piramidalni i Koflin imaju sličnu funkciju, nego ovaj drugi je puno jeftiniji. Ja koristim Koflin, izuzetak je onaj SUB MA ASW100, tu sam zalepio sunđer termo lepkom. Za umirivanje rezonancija zidova, ako se to traži, ja sam umesto kondora uglavnom koristio 3 sloja ter papira (oko 9mm ukupno), otprašenog četkom i očišćenog mokrom krpom dobro. Razlog je mogućnost lepljenje istog lepkom za drvo, nema isparenja koja bi mi oštetila sunđerasta vešanja ili plastične membrane. A isto sadrži puno bitumena i dobar je damping. 

Link to comment
Share on other sites

Momci, hvala vam na pomoći. Potrebni su mi baš materijali za koje sam pitao. Unutrašnjost ovih aluminijumskih zvučnika je bila obložena crnim sunđerom koji je istrulio. Bilo šta deblje od toga će predampirati kabinet od 3l.

Isto tako, leđa STK kola su metalna, tako da pretpostavljam da im je potreban liskun ali bih i dalje probao sa silikonskim padom 1mm, samo što ne znam da li je on podesan za high power aplikacije.

Šta preporučujete za zaptivanje kabineta između drajvera i prednjeg baffle-a? Mislio sam da koristim tečni dihtung iz tube.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Willi Studer said:

Mislio sam da koristim tečni dihtung.

Bolje neku tanku gumu, recimo onu samolepljivu za prozore. Ili Bluetack, mada sve to je posle teško odlepiti ako se pokaže potreba za skidanjem drivera. Zato guma bilo kakva, iseci je na pola slobodno.

Ako je to kompresiona kutija, tanak sloj sunđera po zidovima ne vredi puno. Ako su aktivne kutije, ne smeš ih puniti, znači nije baš savršeno. Nađi kakav bilo tanak sunđer.

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, Willi Studer said:

Šta preporučujete za zaptivanje kabineta između drajvera i prednjeg baffle-a? 

Само лепљива трака онако љигавог типа за заптивање прозора. Имаш у фарбарама на метар.

Link to comment
Share on other sites

40 minuta ranije, Willi Studer said:

Isto tako, leđa STK kola su metalna, tako da pretpostavljam da im je potreban liskun ali bih i dalje probao sa silikonskim padom 1mm, samo što ne znam da li je on podesan za high power aplikacije.

Не компликуј џабе, само паста!

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Willi Studer said:

Kutija je aktivna BR.

Onda tanak sunđer iznutra na zidove. A i za BR kutije zaptivanje nije preterano bitno, znači može i sunđer samolepljivi za dihtovanje prozora. To je verovatno i najbolje jer je guma malo deblja nego što treba.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Willi Studer said:

Unutrašnjost ovih aluminijumskih zvučnika je bila obložena crnim sunđerom koji je istrulio. Bilo šta deblje od toga će predampirati kabinet od 3l.

Mogu i 3mm samolepive bitumen trake, da taj aluminijum ne zveči.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Materijal koji je nabavljen u "Dermi", uradi sam radnji:
- običan sunđer debljine 3mm, kao i originalni
- sunđer debljine 40mm za pregrade između komora
- duplofan za lepljenje sunđera

U radnji sa materijalima za opravku mobilnih telefona, nabavljena duplo lepljiva sunđer traka širine 5mm i debljine 1mm za dihtovanje. 

Rezultati reparacije odlični, hvala svima na savetima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...