Jump to content


Kablovi od po 1000 eura


lucas

Recommended Posts

Problem zašto se ne mogu čuti dobro kablovi ne leži toliko u kablovima koliko u ostatku opreme. U prvom redu bi stavio zvučnike. Kod njih bi prvo stavio problem drajvera, pa skretnicu, pa ožičenje. Uglavnom je to nekog lošeg nivoa.

Onda imamo gomilu uskih grla u elektronici. Iz mog iskustva zamena nekog običnog kondenzatora na liniji signala sa nekim bakarnim donosi najveći skok. Daleko više nego bilo šta drugo što čovek može sam da uradi u uredjaju.

Pa onda pitanje loših napajanja u sistemu. Kod mene je zamena običnog svičerskog napajanja sa linearnim dovelo do velikog skoka. Pa pitanje vibracija u sistemu, akustike prostora ......

Uglavnom sistemi pate od bezbroj uskih grla. Tako da je u mnogim slučajevima upitno da li valja stavljati tako skupe kablove ako recimo nemaš prvo bakarne kondove na važnim poziicijama.

Tako da mislim da su ljudi u pravu kad kažu da to nema smisla kupovati. Ovo iz razloga što su sistemi koji oni slušaju nižeg ranga, kod drugara mu je isto tako, ..... i onda on ne zna za bolje. Svuda je gomila uskih grla. Dovoljno je recimo na liniji signala staviti kond od 200 dinara i da se ceo sistem spusti na taj nivo. Bez obzira što su u uredjaju ostali delovi kvalitetni.

Video sam da se ovakvi kondovi stavljaju i u skupim uredjajima. To je danas standard, audiofilija je ukloniti te standarde kod sebe.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 sati ranije, DejanM said:

Tu treba biti oprezan kada se medicinska, ili jos bolje laboratorijska, oprema poredi sa HiFi-jem. Naime ta oprema se redovno bazdare/kalibriraju i to od strane ovlascenog servisera. To znaci da sve greske, do kojih dolazi starenjem ili iz raznih drugih razloga, bivaju u redovnim vremenskim intervalima korigovane.

HiFi ne meri nista, vec sluzi za slusanje muzike i tu je jednacina cak i nesto komplikovanija jer na krajnji rezultat ima uticaj prostorija u kojoj se sistem nalazi, ali i razni drugi faktori.

Pusti ti laboratorijsku opremu.

Pa i dijagnosticku, magnete i skenere.

U terapijskoj opremi , gde su energije ogromne, preciznost milimetarska., signali mikronski (uA), nema vudu kablova, nema aging (usviravanja) i nema zamene kablova pri servisu ( sem ako se iskidaju)

Sto se tice Hife i tamo postoje egzaktna merenja izoblicenja (harmonijska, intermodulaciona,...) i nije sve na uvo i slusanje

Merenja kablova nisam video da postoje i da ih proizvodjaci (pogotovo ovih skupi) rade i prilazu. Sve je u fluidnim opisima " transparentnost, prostornost...|"

Da,  postoje  slusne razlike u razlicitim kablovima.

Nenormalne cene kablova (pomenutih od vise hiljada novcanih jedinica) nisu opravdani nicim , ni cenom ugradjenih materijala, ni nekim knowhow, ni cenom razvoja,  ni benefitom,  sem eto mogucnoscu da se udene na deo trzista gde takva cena za takav prozvod prolazi

Pojedini proizvodjaci (skupih HiFi da ne kazem HiEnd sprava ) koji isporucuju obicne da ne kazem pijacarske kablove uz svoju opremu cak otvoreno kazu da ne preporucuju skupe kablove uz svoje uredjaje. (B&o npr)

Link to comment
Share on other sites

Naravno da nisu opravdane. Ali to kupuju ljudi koji vole muziku pre svega, pa hobisti koji vole dobar zvuk.

Ja recimo nikad ne bi kupio vino koje košta preko 500-600 dinara. Ja nemam neki izgradjen ukus za vino. Ali zato ne osudjujem one koji daju na hiljade za vina. Probao sam dobra vina, skupa vina, ali opet ne bi kupovao takva.

Ja sam dovoljno tolerantan da ne dolazim na forume koji oni posećuju i njih smaram i podjebavam kako to ne treba da piju i bacaju pare.

Nažalost mi nemamo kulturu dijaloga, niti kulturu moderacije, pa su podjebačke atmosfere stalno prisutne na našim forumima. To obično vodi ka zatvaranju istih.

Link to comment
Share on other sites

..postoji ona famozna recenica "research and development",pa eto, tu mozda stoji skriveni odgovor na vase pitanje.znaci,neko pametan je ulozio svoje vreme i znanje da bi nesto napravio,pa je eto cak sta vise to i lepo kulturno upakovao....ne pada nista sa neba

..ja sam svaki svoj kabel dobio na test,5-6 dana laganog analitickog slusanja....ne radi se nista napamet.

Link to comment
Share on other sites

Ako se u samom uredjaju pri dizajnu uradi velika paznja pri napajanju  sasvim je moguce da uredjaj nece reagovati na promenu power kabla.Ja sam ih probao par i nije se mogla detektovati nikakva promena u zvuku. Sa drugim ampom jeste. Amp je nakon toga bio na gostovanju kod kolege koji je opasan kabl vernik i on mi je potvrdio da ih je izmenjao nekoliko i bila je ista situacija. Isti kablovi sa drugim uredjajima jesu pravili razliku.

Ne mislim da ima nekog uskog grla u zvucnicima ili ostatku opreme.Quad 2805 uz dodatak Rel pokazuju fantasticno i najmanje razlike medju drugim tipovima kablova,interconekt i zvucnickim.

Moj zakljucak je da svemu pa i kablovima treba pristupati hladne glave.Probati, pa ako ima efekta treba ih menjati i placati, ako nema nikom nista...juri se napredak u nekom drugom delu sistema, zvucnicima ampu, izvorima zvuka.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Iron man said:

Merenja kablova nisam video da postoje i da ih proizvodjaci (pogotovo ovih skupi) rade i prilazu. Sve je u fluidnim opisima " transparentnost, prostornost...|"

Drug Nelson je merio. A i neki drugi, ima toga puno. Ne treba zaboraviti da naročito povećan kapacitet kablova utiče na stabilnost pojačala i menja talasne oblike na izlazu, usko vezano sa karakterističnom impedansom kabla. Praktično ni jedan kabal nema pravu impedansu za naše zvučnike od 4-8oma uobičajeno. Plus skin efekat, plus kvalitet provodnika i izolacije kao i međusobni uticaj elektromagnetnih polja raznih frekvencija. 

Verujem da kad bi neko i napravio savršen kabal, to se nikome svidelo ne bi. :D

https://www.passlabs.com/technical_article/speaker-cables-science-or-snake-oil/

https://www.audioholics.com/gadget-reviews/speaker-cable-face-off-1/speaker-cable-face-off-1-page-2

https://www.psaudio.com/copper/article/the-sound-of-speaker-cables-an-analysis/

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Nixie said:

Drug Nelson je merio. A i neki drugi, ima toga puno. Ne treba zaboraviti da naročito povećan kapacitet kablova utiče na stabilnost pojačala i menja talasne oblike na izlazu, usko vezano sa karakterističnom impedansom kabla. Praktično ni jedan kabal nema pravu impedansu za naše zvučnike od 4-8oma uobičajeno. Plus skin efekat, plus kvalitet provodnika i izolacije kao i međusobni uticaj elektromagnetnih polja raznih frekvencija. 

Verujem da kad bi neko i napravio savršen kabal, to se nikome svidelo ne bi. :D

https://www.passlabs.com/technical_article/speaker-cables-science-or-snake-oil/

https://www.audioholics.com/gadget-reviews/speaker-cable-face-off-1/speaker-cable-face-off-1-page-2

https://www.psaudio.com/copper/article/the-sound-of-speaker-cables-an-analysis/

Nixie, ovo sve sto si naveo je tacno. Samo bih dodao da ne treba zaboraviti ni cinjenicu da kabl obicno povezuje dve komponente tako da su u igri ne samo prenosne karakteristike samog kabla vec i izlazna impedansa jedne i ulazna impedansa druge komponente. Zato isti kabl moze da da drugaciji rezultat u razlicitim kombinacijama.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, garson said:

Description je tu interesantniji od samog kabla. :)

Pa opisi svih Shiit proizvoda su takvi. I firma se tako zove ... sa idejom da prave komponente koje dobro sviraju a za male novce. Oni su zapravo u pohodu da dokazu da dobar zvuk ne mora da bude i skup. Ili bar da se za male pare moze kupiti nesto sto pristojno svira. I to je ono sto se mnogima dopada - dopada se i meni, pa sam tako kupio dosta njihovih sprava. Pri tom, a to je posebno interesantno, oni stavljaju delove koji se mogu naci u daleko skupljim uredjajima: Wima MKP kondove, Panasonic elektrolite, kvalitetna kucista, svi konektori su takodje dobrog kvaliteta, ... E sad ... to kako sviraju se nekima dopada ... a nekima se i ne dopada ...

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, vdzele said:

To je jedina tema koja daje još nešto života ovom prebivalištu.

I ove smešne slike.

Tuzno ali istinito.

Umesto da glavna tema na hi-fi forumu budu muzika, sprave i akustika - ubedljivo najvise se prica o zicama, monokristalu, podloskama i slicnim banalnostima.

Link to comment
Share on other sites

Audiofili strasno grese u vezi kablova jer nisu pronasli dobitnu kombinaciju za svoj sistem i onda odustaju i kazu da kablovi nista nedoprinose zvuku sistema.

Nekazem da je lako i da ce to biti sutra ili sledece godine ali merenja vam tu nece pomoci.

Kvalitet materijala,konstrukcija i isklucivo proba u vasem sistemu.

Nesto sto otezava celu pricu da bi se sve slozilo je to sto svi kablovi u sistemu moraju da legnu 100 posto

ali nebrinite jer kad se to desi,cucete.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Delija said:

Tuzno ali istinito.

Umesto da glavna tema na hi-fi forumu budu muzika, sprave i akustika - ubedljivo najvise se prica o zicama, monokristalu, podloskama i slicnim banalnostima.

te teme su takoreci proterane od haj faj znalaca-forumskih starosedelaca,pa oni ljudi sa manje staza i znanja prakticno i ne zele da pitaju...

malo pratim i citam diyaudio.rs forum,zenmod admin tog foruma vrlo znalacki sankcionise sve prestupe.ne dozvoljava da se klupko zla odmota i raspline po forumu i trenutnim temama.

Link to comment
Share on other sites

Zasto su kablovi bitni i zasto imaju ipak veliki uticaj na zvuk,zato sto ih ima puno.

Interkonekt x3,strujni x3,zvucnicki,usb.Zar je to malo a pri tom moraju da budu kvalitetni i takodje ujednaceni u kvalitetu a opet da odgovaraju zvucno uredjajima.

Morate priznati da nije bas lak posao.Mnogo je lakse upariti uredjaje.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, DejanM said:

Pa opisi svih Shiit proizvoda su takvi. I firma se tako zove ... sa idejom da prave komponente koje dobro sviraju a za male novce.

Sad bas pogledah stranicu Yggdrasil DAC-a, description mi je potpuno normalan. Za kabl pak prilicno posprdan/saljiv.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...