Jump to content


Kablovi od po 1000 eura


lucas

Recommended Posts

Zdravo… da li bi mi neko objasnio logiku ljudi koji kupuju kablove od po dvesta trista petsto i hiljadu eura. Vidim da su oglasi puni tih kablova u stvari , nista se drugo ni ne prodaje ovde, osim kablova. za 200 500 ili 1000 eura.  Recimo sad sam video jedan za 800 eura koji izgleda kao kabl pegle moje prababe, onako umotan u onaj tekstil kako su se kablovi ranije umotavali, cak i isti krajevi.. mislim kao na toj pegli.. i sad to ide za 800 eura…

 

Mene prosto zanima.. nekako se osecam kao da sam usao u neku paralelnu dimenziju, .. 😂 jel bi mi neko objasnio… recimo… koja je logika coveka koji kupi taj kabl.. predpostavljam da ima logike neke… zasto je taj kabl za struju od 800 eura recimo bolji od nekog koji kosta 5 eura, i da li su ljudi koji to kupuju bas potpune budale, ili se tu radi o istinskom kvalitetu?

Hvala, pozdrav

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uz to me interesuje, koliko kosta njihov sistem. Recimo skoro je decko za slusalice od 100 eura i pojacalo od 300 kupio usb kabl od 200 eura.

Zanima me, kod ljudi koji to kupuju, kako gledaju koliko kostaju kablovi u odnosu na ceo sistem.
Recimo ko kupi kabl od 1000 eura, mislim na ovaj koji sam nazvao kao od pegle, odnosno za struju, koliko kosta ostatak njegovog sistema? Jel 100 000 eura?

ili neko ko u stvari ima sistem od 1000 eura da jos 1000 za kabl za struju?

Oba su mi nezamisliva. Da neko ima sistem od 100 000 eura, i da kupuje polovan kabl za 800, kao i da neko ima sistem od 1000 eura i kupuje kabl za jos 1000. … hm? molim za pojasnjenje

Link to comment
Share on other sites

Pa ne znam. Jel bi? Ja ne znam zašto ih ljudi kupuju. A ne znam ni koji procenat budžeta opreme im je kabl, to me isto jako zanima, kao što napisah. Razumeo bih da, ako neko ima recimo 100 miliona, jahtu, gliser, tri vikendice stan u svakom vecem evropskom gradu.. bla bla, ferari i rollce royce, zasto da ne, ima i hifi sistem od recimo 100 000 eura, i onda bih razumeo da ima i kabl od 1000 - 2000 - 3000 zasto ne… Samo, mi nije jasno da bi taj lik kupio polovan kabl ovde u malim oglasima, ali dobro očuvan, a još mi je manje jasno da to radi neko ko ukupno ima 2000 za budžet, pa pola da na taj kabl za struju, kako ga ja zovem peglin kabl.. Nije mi jasno? Koja mudrost se krije iza toga zapravo? Nešto sam ubedjen da je ovih drugih zapravo 100% 😄


ps. razmišljam da stavim na oglase NFT strujnog kabla za soma. HighEnd.

Link to comment
Share on other sites

Стиснеш “search” у горњем углу, унесеш појмове који те интересују и само ће ти се рећи…да не губиш себи и нама време на нешто о чему се писало 100 пута.

Без љутње молим због упутства за претрагу, помоћи ће ти иначе када претражујеш форум.

поздрав

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, lucas said:

Uz to me interesuje, koliko kosta njihov sistem. Recimo skoro je decko za slusalice od 100 eura i pojacalo od 300 kupio usb kabl od 200 eura.

Zanima me, kod ljudi koji to kupuju, kako gledaju koliko kostaju kablovi u odnosu na ceo sistem.
Recimo ko kupi kabl od 1000 eura, mislim na ovaj koji sam nazvao kao od pegle, odnosno za struju, koliko kosta ostatak njegovog sistema? Jel 100 000 eura?

ili neko ko u stvari ima sistem od 1000 eura da jos 1000 za kabl za struju?

Oba su mi nezamisliva. Da neko ima sistem od 100 000 eura, i da kupuje polovan kabl za 800, kao i da neko ima sistem od 1000 eura i kupuje kabl za jos 1000. … hm? molim za pojasnjenje

Pa ako ti ta prica nije jasna lepo uzmes neki skup kabl i bocnes ga u svoj sistem. I sve ce ti se samo kasti ...

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, DejanM said:

Pa ako ti ta prica nije jasna lepo uzmes neki skup kabl i bocnes ga u svoj sistem. I sve ce ti se samo kasti ...

Svi kablovi koje imam su skupi. Ali normalno skupi, ne suludo skupi.
damic je shvatio - pikiram na snake oil


To je kad se pretera. Normalno da dobar sistem sa krš kablovima ne valja. Isto normalno da je kabl od 1000eura snejkoil. Osim ako nemas zvucnike od 20 000 eura, što sumnjam da mnogo ljudi ovde ima. Ujak i ortak mi se profesionalno bave muzikom i zive od toga. Nisam neinformisan, naprotiv - veoma sam informisan 😄😁 previše 😂

Link to comment
Share on other sites

Pa sta znaci preterati ? To moras da stavis u kontekst novca sa kojim raspolazes. Zamisli recimo da zaradjujes milion eura mesecno. I imas dobar i skup HiFi sistem, od recimo tih 100.000 eura. I svidi ti se strujni kabl od 4000 eura. U cemu je onda problem ? Iz perspektive tog nekog koji toliko zaradjuje, problem ne postoji cak i kada je kabl mnogo skuplji.

Druga je stvar zasto na ovoj planeti postoje tolike razlike u primanjima ljudi - to je jedna sasvim druga prica.

Da li je takav kabl snake oil - to mora svako za sebe da odluci. Ali ako pravis kabl od cistog srebra ili zlata, pa ih umotavas u neke egzoticne izolacije itd. onda to ne moze da bude jeftino.

To ti je ista prica kao i sa svom luksuznom robom: skupi automobili, nakit, satovi, ... you name it. Da li je najnoviji Bugatti snake oil za 12 miliona dolara ? Ili Patek Filippe sat za 359.000 eura ? Ljudi vole razne stvari i ako imaju novca onda ih i kupuju.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, lucas said:

Zanima me, kod ljudi koji to kupuju, ...

Odgovor bi bio: Gde ima tu i preliva. Psihologija bi svakako ukazala na jos uzroka koji dovode do pobede forme nad sustinom, ali budi siguran da audiofili nisu jedini koji boluju od ove boljke. To je naprosto tako, u ljudskom bicu utkano, svima nama, na ovaj ili onaj nacin. Sa druge strane, nikad neces biti siguran da li mene muci kiselo grozdje. Mozda bih i ja da imam viska novca a poremecaj ega, kupovao kablove od 1000 evra. A mozda samo viska novca. A mozda se moj poremecaj ega ne reflektuje kroz kablove, gramofone i sl. vec kroz nesto drugo. To je tema koja izvodi pricu na potpuno drugi teren. Jer Mocart, Betoven i Bah nisu pisali koncerte za Stradivarijusovu violinu, kao sto Pikaso u kafani nije trazio tristogramski papir i Mont  Blanc naliv pero, vec je hemijskom olovkom crtao po salveti.

Uglavnom, gde ima tu i preliva. A zasto je tako… to je druga tema.

Licno ne razumem ni kablove ni gramofon ni ploce, spajkove na daku, trafo stanicu u sobi… ali razumem ljudsku potrebu da bude u tome. Mislim, sve je to u redu, ljudski je . ❤️

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, lucas said:

... Normalno da dobar sistem sa krš kablovima ne valja. Isto normalno da je kabl od 1000eura snejkoil. Osim ako nemas zvucnike od 20 000 eura, ...

Ovo ti je apsolutno kontradiktorno.

Zašto je kabl snejkoil, ako je zvučno ok za skuplje siteme? Pretpostavljam da nije novac jedini kantar za ovakvu proporciju, jer onda su i zvučnici od 20k snejkoil!?

Link to comment
Share on other sites

 

10 minuta ranije, Iron man said:

U najkritičnijim oblastima medicinske elektronike nema kablova od monokristala, umotanih u kadifu, niti se sa door stoperi poboljšava slika

....па да, најкритичније области медицинске електронике преферирају платину и сребро, мада не могу бити сигуран дали су јединачни кристали у тим жицама.

Али, видео сам door stopper-и да се интензивно користе. Да блокирају врата.

8 sati ranije, lucas said:

da li bi mi neko objasnio logiku ljudi koji kupuju kablove od po dvesta trista petsto i hiljadu eura.

Ево ја ћу.

(1) Могу да купе и (2) хоће да купе.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Iron man said:

U najkritičnijim oblastima medicinske elektronike nema kablova od monokristala, umotanih u kadifu, niti se sa door stoperi poboljšava slika

Tu treba biti oprezan kada se medicinska, ili jos bolje laboratorijska, oprema poredi sa HiFi-jem. Naime ta oprema se redovno bazdare/kalibriraju i to od strane ovlascenog servisera. To znaci da sve greske, do kojih dolazi starenjem ili iz raznih drugih razloga, bivaju u redovnim vremenskim intervalima korigovane.

HiFi ne meri nista, vec sluzi za slusanje muzike i tu je jednacina cak i nesto komplikovanija jer na krajnji rezultat ima uticaj prostorija u kojoj se sistem nalazi, ali i razni drugi faktori.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je ok da kablovi koštaju oko 30posto cene uredjaja. 
naravno - individualno je, svi drugačije čuju. 
neko uzme skuplji uredjaj za te pare pa ima boljitak u sistemu. 
neko uzme kabl. 
Prosto - treba slušati. 
preskupi kablovi ne prave preveliku razliku na jeftinim spravama. Na skupim - prave veliku razliku …

opet- neko ne čuje, neko čuje. 
 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Father said:

(3) čuju njihov doprinos

Јеп.

Можда сам требао сам потенцирати очигледно, али смо ипак на хај фај форуму, претпоставио сам да је апсолвирано да је то кључно и најважније.

Link to comment
Share on other sites

Svaki kabl u sistemu je komponenta. Dok se ne shvati njihova važnost, neće se ni napredovati. Uparivanje komponenti je od ključnog značaja za dobar rad sistema. Isto tako treba i kablove upariti sa ostatkom.

Ne može se sa sigurnošću reći koja komponenta je najkritičnija u sistemu da bi se u nju uložilo najviše.

Dobro formiran sluh i prepoznavanje osnovnih karakteristika prirodnosti reprodukcije lako odvaja žito od kukolja.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, InSides said:

Јеп.

Можда сам требао сам потенцирати очигледно, али смо ипак на хај фај форуму, претпоставио сам да је апсолвирано да је то кључно и најважније.

Postoji čuvena rečenica kada svi čuju promenu!!

" Čuje se promena, ali nisam siguran da li je bolje ili lošije !??? "

Nije ni čudo što 80% ekipe ne umeju sami da donose odluke o kupovini ili zameni komponenti, već skupljaju konzilijume stručnjaka.

Otuda moja poslednja rečenica prethodnog posta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...