Jump to content


USB DAC koji ne zaobilazi sistemsku kontrolu glasnoće (Mac)


Willi Studer

Recommended Posts

Tražim USB DAC koji ostavlja sistemski volume control na macOS-u u funkciji. USB DAC-ovi sa kojima sam se do sada sretao, zaobilaze ovu kontrolu, tako da tasteri volume up, down i mute na tastaturi nemaju efekta. Znate li za takav DAC, poželjno ekonomske klase, ili je ovo pravilo kod svih USB DAC-ova? Rešenja na strani OS-a nema: moguće je regulisati glasnoću na svakoj aplikaciji zasebno ali ne i za ceo sistem. Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Možda neki DAC koji je USB audio class compliant? Da ne traži drajvere pod MacOS-om?

Na mom MacMini-ju, M2Tech HiFace Two koji je baziran na XMOS čipu radi upravo to što tražiš.

U pitanju je USB to SPDIF konverter, ali ga sistem vidi kao USB DAC.

Ako ga podesim tako da preko njega ide "sistemski" zvuk (u podešavanjima izaberem "use this device for sound output"), onda sasvim lepo mogu da kontrolišem glasnoću i preko tastature:

771725400_ScreenShot2022-02-04at6_26_58PM.jpg.0770c33b91fa81257b5278632492d447.jpg

 

Kako pomeram mišem volume kontrolu preko ikonice na Toolbar-u, tako mi se menja glasnoća i u Audio Devices panelu, a isto funkcioniše i preko tastature:

1379737900_ScreenShot2022-02-04at6_19_26PM.jpg.e1c85cfe05e80112e0056575bf6fb5e5.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Jedina razlika je ta što u se Audio Devices panelu, kontrolom sa tastature ili mišem na Toolbar-u, u slučaju XMOS čipa mrda master klizač, a kod PCM2704 se sinhrono mrdaju klizači za levi i desni kanal.

Rezultat je u svakom slučaju isti - kontrola glasnoće na nivou sistema funkcioniše bez problema.

Link to comment
Share on other sites

U gore pomenuti PCM2704 DAC sam za probu malopre ubo slušalice, i da, glasnoća se menja.

Takođe, dok mi je ranije MacMini bio glavni izvor zvuka u sistemu, sa HiFace-om vezanim na Naim DAC, kada bih ga podesio da preko HiFace-a ide "sistemski" zvuk, menjala se glasnoća preko tastature i Toolbar audio klizača.

 

To što piše "the selected device has no output controls", ko zna šta u stvari znači.

Evo i kod mene to isto piše čak i za ugrađeni zvučnik na Miniju, pa "Output volume" klizačem sasvim lepo kontrolišem jačinu zvuka dok mi u pozadini radi Youtube:

721224717_ScreenShot2022-02-04at7_48_09PM.thumb.jpg.041a396affc10bc456c85ed9398de03d.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Da ne ispadnem lenj, povezah MacMini preko produžnog USB kabla na kombinaciju HiFace TWO + Naim DAC.

Kontrola glasnoće radi bez problema. :)

Sada (za razliku od PCM2704 DAC-a) u Sound panelu opet piše "the selected device has no output controls", ali to nema nikakvog praktičnog uticaja - kontrola glasnoće radi. :)

91722598_ScreenShot2022-02-04at8_20_04PM.thumb.jpg.a13d99c7e1a59b5607ea518c88ec1337.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Sada gledam razlike između sadržaja Sound preferences panela kada su povezani različiti DAC-ovi...

Možda se to "output controls" odnosi na neke dodatne kontrole koje povezani DAC podržava i nema veze sa mogućnošću promene glasnoće?

U slučaju ugrađenog zvučnika i HiFace-a dodatnih kontrola nema, dok PCM2704 DAC ima "Balance"?

Link to comment
Share on other sites

Sistem je Monterey 12.2. Pre ovog DAC-a, u sistemu je bio Musical Fidelity V-DACII i isto se ponašao na više OS-ova, mada sam na forumima video da se to "hog-ovanje" sistemske kontrole pojavljivalo i nestajalo sa različitim verzijama. Čak je i Pro-Ject USB DAC sa PCM2704 to radio. Očigledno je to feature DAC-a da zaobilazi CoreAudio i njegov procesing i da ide direktno.

Nijedan od ovih DAC-ova ne zahteva drjavere za Mac (niti ih ima) i operativni sistem ih automatski prepoznaje. 

U tvom sistemu kompjuter vidi samo Hi Face. U svakom slučaju hvala.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...