Jump to content


Weiss DSP 501


DejanM

Recommended Posts

  • 8 months later...

Da prostorija utica na reprodukciju zvuka - to je opste poznata stvar. Ali da ovoliko utice na nju ... doduse moja dnevna soba je bas akusticki losa. U proteklih nekoliko godina sam primenio neke od osnovnih preporuka za poboljsanje akustike ali mi je ovaj DSP pokazao, vrlo jasno, da to nije bilo dovoljno. Nakon igrarija sa room correction sistemom, dobio sam "cistiji" bas, koji je za posledicu imao pojavu citavog niza detalja u srednjim i visokim. Koristim i Crossfeed algoritam, koji, za mene, iznenadjujuce otvara zvucnu sliku i zbilja je cini vise live.

Procedura za namestanje room correction je prilicno jednostavna i zasniva se na file-u koji pustate a onda belezite (u kojoj sekundi) pojavu jakog pojacanja signala (to je mesto gde zbog uticaja prostorije dolazi do sabiranja talasa). Weiss stavlja na raspolaganje taj file i tabelu koja predstavlja mapiranje sekundi u frekvencije u Hz. Onda na DSPu imate mogucnost da podesite dva parametra za svaku frekvenciju: slabljenje (gain) i sirinu frekventnog opsega koji zelite da tretirate. Profesionalna verzija, sa upotrebom mikrofona, dolazi u jednom od narednih update-a. Drugim recima, potrebno je dosta igrarija, vremena, da se shvati sta koja promena donosi reprodukciji. Ja uzimam sada odmor od ovih igrarija (dosta mi je slusanja frekvencija - radije bih se vratio slusanju muzike) ali su mogucnosti namestanja zvuka gotovo neogranicene. 

Jedna od posledica ovih igrarija jeste i razmisljanje u ulaganje vise sredstava u pasivno tretiranje sobne akustike. Nisam siguran, ali mi nesto govori da bi kombinacija pasivnog i aktivnog tretmana (DSP) akustike sobe mozda dala jos bolji rezultat ... ? Narocito imajuci u vidu da ovaj DSP nije u stanju (da li postoji neki koji jeste ?) da pojaca one frekvencije gde dolazi do ponistavanja talasa. 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, DejanM said:

Procedura za namestanje room correction je prilicno jednostavna i zasniva se na file-u koji pustate a onda belezite (u kojoj sekundi) pojavu jakog pojacanja signala (to je mesto gde zbog uticaja prostorije dolazi do sabiranja talasa). Weiss stavlja na raspolaganje taj file i tabelu koja predstavlja mapiranje sekundi u frekvencije u Hz. Onda na DSPu imate mogucnost da podesite dva parametra za svaku frekvenciju: slabljenje (gain) i sirinu frekventnog opsega koji zelite da tretirate. Profesionalna verzija, sa upotrebom mikrofona, dolazi u jednom od narednih update-a. Drugim recima, potrebno je dosta igrarija, vremena, da se shvati sta koja promena donosi reprodukciji. Ja uzimam sada odmor od ovih igrarija (dosta mi je slusanja frekvencija - radije bih se vratio slusanju muzike) ali su mogucnosti namestanja zvuka gotovo neogranicene. 

Ovako metuzalemi koji su operisani od tehnike podesavaju DSP 🙃

Uzmi REW i merni mikrofon i odradi to kako Bog zapoveda.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, DejanM said:

Narocito imajuci u vidu da ovaj DSP nije u stanju (da li postoji neki koji jeste ?) da pojaca one frekvencije gde dolazi do ponistavanja talasa. 

Naravno da to ne moze nijedan - zato sto pojacanje direktnog talasa dovodi do istog tolikog povecanja i reflektovanog u kontra fazi.

 

Obrati dobro paznju na to sta ti DSP donosi, a sta odnosi :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Delija said:

Ovako metuzalemi koji su operisani od tehnike podesavaju DSP 🙃

Uzmi REW i merni mikrofon i odradi to kako Bog zapoveda.

Ovaj SW izgleda interesantno. Preleteo sam preko konfiguracije i moram malo pazljivije da procitam kako to radi. Moj DSP nema analogne ulaze pa bi to izgleda mogao da bude problem. Sto se tice AVRa - on kod mene ima sekundarni znacaj.

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Delija said:

Naravno da to ne moze nijedan - zato sto pojacanje direktnog talasa dovodi do istog tolikog povecanja i reflektovanog u kontra fazi.

 

Obrati dobro paznju na to sta ti DSP donosi, a sta odnosi :thumbsup2

To je deo fino podesavanja. Znaci, ne treba se samo oslanjati na ono sto se cuje sa test frekvencijama vec treba i slusati muziku (dobro poznate, odabrane, pasaze) i onda vrsiti fino podesavanje. To je najtezi deo posla.

Pro software sa mikrofonom bi sigurno olaksao stvari, jer se moze preciznije odrediti problematicna frekvencija kao i njeno pojacanje/slabljenje. Ali na kraju, slusanje muzike je to sto daje konacan sud.

Ja stalno razmisljam o onom tvom "kamenom" zidu iza sistema. To je u stvari odlican difuzor i tako nesto ne samo da bi znacajno popravilo stvari, nego jos i lepo izgleda. A to za dnevnu sobu nije beznacajno.

Link to comment
Share on other sites

47 minuta ranije, DejanM said:

Ovaj SW izgleda interesantno. Preleteo sam preko konfiguracije i moram malo pazljivije da procitam kako to radi. Moj DSP nema analogne ulaze pa bi to izgleda mogao da bude problem. Sto se tice AVRa - on kod mene ima sekundarni znacaj.

Ne trebaju ti analogni ulazi. Bilo koja veza sa PC-a na kom je REW ka "zvucnicima" koja prolazi kroz DSP ti radi posao.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, DejanM said:

Narocito imajuci u vidu da ovaj DSP nije u stanju (da li postoji neki koji jeste ?) da pojaca one frekvencije gde dolazi do ponistavanja talasa. 

Slusajuci savete Paul McGowana iz PS audio, razumeo sam da DSP koristi samo za utisavanje odredjenih frekvencija koja strce, dok nikad ne pojacava one koji fale. Verovatno zbog ovakvih razloga sto je Delija naveo. Meni skroz ima smisla - lako je smanjiti cega je previse, a dodati cega nema.. e to tesko. To resavati difuzorima, pozicijom, ...

Sam nisam usao jos u ovu fazu, ali razmisljam :)

Link to comment
Share on other sites

Postoji jasna instrukcija kod Weissa da se te "rupe" ne diraju jer ih nije moguce ispraviti. Tu dolazi do ponistavanja talasa.

Ja sam pre dosta godina postavio dosta velike difuzore (u vidu slika) na zid nasuprot HiFi sistemu i to je donelo znacajnu promenu. Tada sam shvatio koliko je akustika sobe vazna. Prvo sam probao sa absorberima na istom mestu i sa istom povrsinom i efekat je bio jako interesantan ali sam shvatio da je na tom mestu bolje imati difuzor. Sve to je medjutim pipanje u mraku. Postoje firme koje nude profesionalni servis definisanja akustike u sobi i naravno, prodaju razne difuzore i absorbere. Problem je onda to i estetski uklopiti u vec postojeci namestaj.

Link to comment
Share on other sites

On 19.1.2022. at 13:53, DejanM said:

@nkrgovicPostoji ono staro pravilo: problem treba resavati tamo gde je nastao a ne tamo gde se pojavio. Medjutim HiFi jeste malo specifican jer problemi ne nastaju samo u samom HiFi sistemu vec krajnji rezultat zavisi i od sobe u kojoj se slusa muzika, od kvaliteta struje, od .... Tako da je DSP svakako jedno moguce resenje. U svakom slucaju je prakticno. Mozda je ipak vise "audiofilski" ipak postovati gore pomenuto pravilo, pa ako postoji problem sa akustikom sobe, onda ga tu i resiti ali kako ne zivimo svi u zamkovima sa posebnim sobama za slusanje muzike, onda si ti svakako tu u pravu.

Svaka prostorija  ima svoje specifičnosti gledano iz ugla akustike (čak i te po zamkovima), tako da u boldovanom delu treba da stoji "uvek" umetso "ako". 

On 19.1.2022. at 14:29, nkrgovic said:

 Treba, ako mozes. Ajde da dam plastican primer: Nemas put. Mozes da resavas problem tako sto napravis put. A mozes da uzmes npr. terensko vozilo i prevezes se. Ako treba da prodjes jednom, ili jednom mesecno, samo ti, sta je bolje resenje?

 

Dopada mi se ova analogija. Problem je što se muzika sluša svakodnevno, dakle ne prolaziš jednom u životu ili jednom mesečno. Za terenac  će trebati mnogo snage, govorim o stotinama a nemojte se iznenaditi  ako zađete u teritoriju   hiljada vati.

Bolje je rešavati akustički. Ali nisam pristalica preterano invazivnih metoda u (mal)tretiranju soba. Za tim realno i nema potrebe osim u delu vezanom za srednje i više opsege, što spada u manje intervencije koje ne narušavaju niti izgled niti komoditet.

Kod dubokih tonova, postoji elegantno prirodno rešenje a postoji i brute force princip. A postoje i analogni izvori zvuka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, marin said:

Slusajuci savete Paul McGowana iz PS audio, razumeo sam da DSP koristi samo za utisavanje odredjenih frekvencija koja strce, dok nikad ne pojacava one koji fale. Verovatno zbog ovakvih razloga sto je Delija naveo. Meni skroz ima smisla - lako je smanjiti cega je previse, a dodati cega nema.. e to tesko. To resavati difuzorima, pozicijom, ...

Sam nisam usao jos u ovu fazu, ali razmisljam :)

Nemoj.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...