Jump to content


Weiss DSP 501


DejanM

Recommended Posts

Bio sam u potrazi za dobrim streamerom i na mom uzem spisku su se nasli uredjaji Auralica, Lumina i Melco - tim redosledom. Ali sam se na kraju, kao sto to obicno biva, odlucio za ovaj Weiss.

Weiss DSP 501 se razlikuje od Weiss DAC 501 samo po tome sto nema ugradjen digitalno-analogni konvertor. To znaci da ovaj DSP 501 prima digitalni signal, bilo PCM ili DSD, konvertuje ga u PCM i vrsi upsampling na frekvenciju koju korisnik moze sam da odredi. Kod mene je to namesteno na 24-192. Pored toga, ova sprava ima implementiranih desetak algoritama za manipulaciju zvuka: razni equlizeri, algortmi bazirani na psihoakusticnim teorijama, room correction system, itd. Primena ovih algoritama je uslovila da se i DSD signal konvertuje u PCM jer ove algoritme izgleda nije moguce primeniti na DSD signalu. Par ovih algoritama su specificni za izlaz koji je namenjen slusanju pomocu slusalica.

Ima dva digitalna izlaza, sa idejom da se jedan vezuje za DAC koji se koristi u primarnom HiFi sistemu dok je drugi namenjen DACu  koji je povezan sa sistemom za slusalice ili pak sa digitalnim zvucnicima.

Od streaming funkcija ova sprava poseduje ugradjene clients samo za DLNA i Roon (Roon Ready). Nema ni App za slusanje muzike, vec samo web interface za konfiguraciju i upravljanje spravom. Ima i IR daljinski. Takodje ne podrzava ni streaming service poput Tidala ili Spotify, kao ni internet radio: ocigledno je da je ocekivanje da server applikacija obavi taj posao.

Moja arhitektura za slusanje muzike sa diskova se sastoji od MAC Mini M1 koji sluzi kao server na koji su zakaceni SSD diskovi na kojima se nalazi muzika. Program koji sluzi kao DLNA server jeste JRiver. Nameravam uskoro da se poigram i sa Roonom i tada cu doneti odluku koji od ta dva servera ce biti primaran izvor zvuka. Veza izmedju Mac Minija i Weissa je ostvarena preko routera i ethernet kablova (oba su duzine 75 cm). Onda iz Weissa idem sa dva koax kabla u moj DAC koji na srecu ima dva coax ulaza. To mi omogucava da ova dva puta signala konfigurisem odvojeno: tu se pre svega misli na primenu vec pomenutih algoritama. Iz DACa signal onda ide u preamp koji je istovremeno i pojacalo za sluske (Benchmark HPA4).

Za sada se jos nisam poigrao sa ovim algoritmima i muziku slusam kada su svi ti algoritmi na by-passu. O kvalitetu reprodukcije kasnije, posto je sprava jos u modu zagrevanja ...

Ovo je svakako interesantna sprava, ne bas klasican streamer, vec ono sto mu zapravo i ime govori: digitalni signal procesor. Mislim da je verovatno jos bolje ici po Weiss DAC 501, posto su Weiss DACovi poznati kao jako dobri. Osim toga stedi se malo na kablovima a razlika u ceni je podnosljiva. Ja sam vec imao DAC sa kojim sam jako zadovoljan (Benchmark DAC 3) tako da je to bio razlog zasto sam isao po DSP varijantu.

IMG_1862-small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ima medjutim jedan interesantan detalj u celoj ovoj prici. Jedan od pripremljenih algoritama na ovoj spravi jeste automatsko podesavanje frekventnog opsega za posebne slusalice. To je naravno algoritam koji moze da se koristi samo za izlaz za sluske. Ali ono sto je interesantno jeste da su ponudjene opcije samo za sve vrste Audeze slusalica. Postavlja se pitanje zasto samo za Audeze ? Weiss je ovlascen prodavac Audeze ali opet - zasto samo Audeze ?

Ja sam ranije slusao te prve Audeze primerke koji su se pojavili na trzistu i ti modeli su bili mnogo hvaljeni. Meni se medjutim te Audeze sluske uopste nisu svidele: taman, zatvoren zvuk sa dominantnim basom, gotovo nikakvom rezolucijom u visokim ... Uopste nisam kapirao zasto su bile toliko hvaljene. Probao sam Audeze sa vise pojacala ali je rezultat uvek bio isti.

Ponukan gore postavljenim pitanjem potrazio sam testove novih Audeze slusalica na netu. Ukratko, frekventni opseg ovih sluski je prilicno los, kazu oni koji su pisali review, ali kada se koristi equilizer, e onda se dobije odlican sound ?! Naravno postavlja se pitanje zasto bi neko dao 2000 eura za sluske da bi ustanovio da mu treba equilizer da bi dobio dobar zvuk ? Sa ovim Weissom izgleda da je taj problem resen ali cela prica sa Audeze, za mene, i dalje ostaje problematicna.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:

Ponukan gore postavljenim pitanjem potrazio sam testove novih Audeze slusalica na netu. Ukratko, frekventni opseg ovih sluski je prilicno los, kazu oni koji su pisali review, ali kada se koristi equilizer, e onda se dobije odlican sound ?! Naravno postavlja se pitanje zasto bi neko dao 2000 eura za sluske da bi ustanovio da mu treba equilizer da bi dobio dobar zvuk ? Sa ovim Weissom izgleda da je taj problem resen ali cela prica sa Audeze, za mene, i dalje ostaje problematicna.

 Prvo, lep uvodni tekst, jedva cekam da cujem utiske dalje... :)

 Drugo, ovo sto si napisao: Moja neka 0.02 EUR. Ono sto je bitno kod bilo kog mehanickog uredjaja je da MOZE da odradi posao. Ako je pobuda elektricna, mnogo je lakse resiti problem elektronikom, logikom, procesorom, ili samo prosto - silom.

 Imas jako dobre zvucnike koji su jako, jako zahtevni. Pricam o spravama koje na papiru sviraju sjajno, ali imaju "potrebu" da im zveknes divljacka pojacala.... Jednostavno, slusas bookshelf, kutija ne ide ispod 50Hz, a treba ti pojacalo od 400W (na norminalnih 4 Om-a gde taj bookshelf kao spada) da to svira kako treba.... Naravno, to cudo realno ide do ispod 2 oma, ima nezgodan faktor snage na nekim frekvencijama - ali, kad mu ugodis, onda svira k'o zmaj. E, pa slusalice mogu da imaju iste probleme - posebno planarne kao Audeze.

 Skoro sam slusao kako Bruno Putzeys prica o Kii zvucnicima, kako su se oni smarali sa driverima, pa im je na kraju bilo lakse da neke stvari rese u elektronici. Verovatno je i tu stvar slicna. Drajveri mogu svasta, ali su nelinearni. Mozda bi mogao da popeglas sa pojacalom od 50W (pod uslovom da slusa na "usi otpadaju" glasnoci), a mozes "jednostavno" da to resis u DSP-u. Da, DSP ce uneti neke druge probleme, mozda - ali ako mozes da izaberes koje probleme zelis, onda to zapravo nisu problemi (glup primer, da li me briga ako mi kao nusproizvod "izleti" sum na 100kHz? Naravno da ne - ako ne pravim slusalice za slepe miseve ).

 Pogledaj, uostalom, profesionalne primene. Vrhunske koncertne dvorane, bioskopi, resavaju se DSP-om, gomilom aktivnih drajvera. To je resenje koje radi - i koje radi bolje i jevtinije. Mozes ti da imas klasicna resenja, da izvodis besne gliste, ali svako resenje ima neka ogranicenja. Dovoljno softvera moze da resi mnogo tih problema, na mnogo bezbolnije nacine...

 Da se razumemo, ja licno volim ta "klasicna" resenja. Tranzistori, napajanja, sve kao sto se nekad radilo. Ali upravo taj tvoj Benchmark kojim teras slusalice to radi kroz integralac. Cip. Seti se kako su nekad izlgedali racunari, a kako danas izgledaju - pre samo 20 godina "system on a chip" je bila naucna fantastika, danas to kupis za 20 EUR i pri tom trci krugove oko tog 20 godina starog racunara....

 Konacno, ima jos jedna stvar: Ako je sve u softveru, onda je i definisano kroz softver. A software je soft. Maleable. Mozes da ga menjas. Dodas update, podrzis nove slusalice. Dodas drugi, odradis bolju korekciju neceg drugog. Ocekujem da ce za deset godina i dalje biti ljudi koji ce imati lampaska pojacala za slusalice i ubedjivati jedni druge da taj njihov dvadeset godina star sistem "ima dusu", ali da ce za deset godina neki AirPods Max 3 da trci krugove oko njih za sve koji nisu gluvi...

 Ne znam za tebe, ali, ma koliko "audiofili" ziveli u svetu gde je normalno da imas sobu posvecenu muzici, koja nema prozore ,svuda ima apsorbere i difuzere... meni to nije zanimljivo. Ja hocu da muziku slusam na svetlu, uz prozore. Po danu. Uz mnogo stakla. U sobi punoj knjiga, bez da razmisljam da li je polica bas tamo gde je dobar difuzer.... Malo pobegoh od teme, ali to je sustina : DSP je bolje resenje.

 E isto i za slusalice. DSP je bolje resenje.

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovicPostoji ono staro pravilo: problem treba resavati tamo gde je nastao a ne tamo gde se pojavio. Medjutim HiFi jeste malo specifican jer problemi ne nastaju samo u samom HiFi sistemu vec krajnji rezultat zavisi i od sobe u kojoj se slusa muzika, od kvaliteta struje, od .... Tako da je DSP svakako jedno moguce resenje. U svakom slucaju je prakticno. Mozda je ipak vise "audiofilski" ipak postovati gore pomenuto pravilo, pa ako postoji problem sa akustikom sobe, onda ga tu i resiti ali kako ne zivimo svi u zamkovima sa posebnim sobama za slusanje muzike, onda si ti svakako tu u pravu.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, DejanM said:

@nkrgovicPostoji ono staro pravilo: problem treba resavati tamo gde je nastao a ne tamo gde se pojavio. Medjutim

 Treba, ako mozes. Ajde da dam plastican primer: Nemas put. Mozes da resavas problem tako sto napravis put. A mozes da uzmes npr. terensko vozilo i prevezes se. Ako treba da prodjes jednom, ili jednom mesecno, samo ti, sta je bolje resenje?

 Da se razumemo - ja volim audifilska resenja. Volim da vidim pojacalo gde je neko razmisljao o izlaznim tranzistorima, volim da vidim (pre-)dimenzionisana napajanja, volim zelena svetla.... Sve je to super, stvarno jeste. I kad kupujem za sebe, ja kupujem tradicionalna resenja, svestan njihovih ogranicenja, svestan toga da cu da pomeram zvucnike po par santimetara levo-desno, da cu da se zavlacim sa kablovima.... Meni je to hobi.

 Ali da me neko pita "sta je bolje resenje", nikad ne bi rekao da je to. Bolje resenje je ono koje bolje radi - a postoje resenja koja objekvino bolje rade, cak i ne uzimajuci novac u obzir - a pri tom su i jevtinija.... Taj Weiss na primer.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Stavljanje Weissa u sistem je podigao nivo digitalne reprodukcije na znatno visi nivo nego kada sam koristio Mac Mini vezan USBom za DAC. Napominjem da sada koristim iskljucivo streaming preko mreze povezane LAN kablovima.

Posto je Weiss Roon Ready, instalirao sam Roon na Mac Mini M1 i to radi jako dobro. Roon trosi dosta resursa - treba mu oko 9 GB RAMa za normalan rad a trosi i nekih 15% od M1 (8 cores). Nikakav problem za Mac Mini narocito kada imate 16 GB RAMa.

Poredio sam Roon sa JRiverom, kada streamuje preko UPnP. Na moje iznenadjenje razlika je bila veoma mala. Nesto bolji bass management kod Roona ali to bi otprilike bilo sve. Onda sam instalirao na Windows10 masini Roon End Point. Na toj masini preko USBa imam zakacen Pioneer U05 (DAC+headphone amp) i tu je razlika bila kao nebo i zemlja u korist Roona.

Interesting ....

Kada mi je stigao Audioquest Vodka LAN kabl i kada sam zamenio najjeftiniji Audioquest koji mi je sluzio kao privremeno resenje, nisam primetio neku razliku. I ovo je interesting ...

Vadjenje LAN kabla u sred pesme nije dalo nikakvo poboljsanje reprodukcije zvuka za vreme dok je Weiss svirao iz buffera. Very interesting ...

Sad mi preostaje jos da se poigram sa DSP algoritmima ...

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, DejanM said:

Kada mi je stigao Audioquest Vodka LAN kabl i kada sam zamenio najjeftiniji Audioquest koji mi je sluzio kao privremeno resenje, nisam primetio neku razliku. I ovo je interesting ...

Vadjenje LAN kabla u sred pesme nije dalo nikakvo poboljsanje reprodukcije zvuka za vreme dok je Weiss svirao iz buffera. Very interesting ...

 Ako ja ovo dobro razumem, LAN nema nikakvog uticaja na zvuk?

Link to comment
Share on other sites

Ništa čudno, nema ni kod mene.

Isprobao sam par firmiranih LAN kablova i u odnosu na fabrički terminisan CAT7 nema ama baš nikakve razlike, tj. ja tu razliku ne čujem (ako postoji). Probao sam i čupanje kabla, pa da vidim da li ima razlike kad muzika ide iz buffer-a, jok, isto se čuje.

Jedan ide iz rutera u switch, a drugi iz switcha u Devialet. Sve ide preko Roon-a i famoznog AIR drajvera.

Svaki je po pola metra i koštali su 15€ đuture.

Da dodam da je kod mene najveća razlika, ako izuzmem razlike u muzičkoj produkciji, da li slušam preko relativno jeftinog Atlas USB kabla ili preko LAN-a (mnogo bolji zvuk preko mreže), pri čemu razlika nije bila značajna kad je kao USB kabl bio FTA Callisto.

Čak sam probao i 100 Mbe switch (sad imam 10 Gbe, ali Devialet ide preko 1 Gbe porta) i ni tu nisam ništa čuo.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Jos nisam cuo sistem u kom Roon bolje svira od UPnP.

Pa eto ako te put navede do Beca javi se ...

Doduse zaboravio sam da kazem da je JRiver na toj Win10 masini skidao muziku sa diskova koji su USBom vezani za comp dok je Roon isao preko WLANa. Tako da tu nije bilo direktnog poredjenja sa UPnPom, kao na prvom sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Doneo je pre svega prirodnost u reprodukciji sa compa (mada sada to vise nije reprodukcija SA compa jer on sluzi samo kao server). Nije doneo vise detalja recimo, ali je zvuk daleko izbalansiraniji. Dobilo se nesto i na prostornosti. Nekako je sve postalo obicno ... tu je sve nekako pred vama bez nekih posebnih svojstava.

Weiss ima i nekih desetak raznoraznih algoritama od kojih ja najvise ocekujem od Room Correction - koji ako je verovati manualu, treba da donese jos transparentniji zvuk. Ja to jos nisam uradio i nameravam da se time pozabavim u narednim danima, posto cela procedura namestanja tog Room Correction sistema zahteva odredjeno vreme i trud.

A Benchmark su vrlo interesantne sprave. Posebno pojacalo za sluske unutar HPA4. Isti taj utisak: balansiran, neutralan, uravnotezen zvuk. Sa tamnom pozadinom, dinamican, ... imate utisak da su stvari u svakom trenutku pod savrsenom kontrolom.

Link to comment
Share on other sites

Polako odustajem od Roon-a (jos uvek koristim test verziju). Razlike u odnosu na JRiver, nakon pazljivog preslusavanja, su takve da mi se cini da Roon ne donosi nista. Mozda cak u nekmim elementima i zaostaje za JRiver-om, tako da Delija ovde verovatno ima pravo. Roon u pojedinim pesmama stvarno ima nesto bolji bas ali zato u u nekim drugim JRiver deluje nesto transparentnije. Razlike su zbilja male pa posto je tako, ne vidim razlog da se izuvam za Roon.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Iskustva nakon par meseci koriscenja ove sprave su zbilja interesantna. Kvalitet zvuka je jako dobar. Dobar je pre svega zbog izbalansiranosti zvuka, dobre diferencijacije instrumenata, jasne i prirodne, neutralne zvucne slike koja se dobija. Cak bi se usudio reci, da podseca na zvuk dobrog gramofonskog sistema: sve je nekako tu i nemate potrebu da analizirate ono sto cujete, niti obracate paznju na visoke, basove ili srednje ... sve zajedno kao celina funkcionise jako dobro. Dinamika je odlicna. Digitalni sistemi znaju ponekad da budu jako analiticni ali to ovde nije slucaj. U stvari detalji su tu ali se ne isticu.

Zakacio sam na ovu spravu i neke starije uredjaje koje imam: SB Touch i stari (25 godina star) Sony MDS-JA 20 ES - MD player. Obe ove sprave sada sviraju kao da ih neko podmladio. I ne samo to: nikada ovako dobro nisu svirale ....

Medjutim ni Svajcarci nisu ono sto su nekad bili .... Ovaj Weiss se konfigurise (namestaju raznorazni DSP parametri) pomocu web stranice koja se dobija sa samog uredjaja (verovatno ima implementiran neki web server u sebi) i kada u browseru ukucate adresu uredjaja, dobijete jednu web stranicu gde mozete da odradite ta razna namestanja uredjaja. Posle poslednjeg update-a ta stranica vise ne samo da ne radi nego i zakoci sam uredjaj. Vec mesec dana kasni novi update, koji bi trebalo ovaj problem da otkloni. U medjuvremenu slusam ovu spravu u default stanju i to mi se jako dopada. Nije da mnogo patim zbog ovog problema ali opet ... zeleo bih da se poigram sa DSP parametrima a to u ovom trenutku nije moguce.

Ostajem pri svojoj prvobitnoj izjavi: ovu spravu treba da kupe oni koji vec imaju DAC sa kojim su zadovoljni. Ali mislim da je prava stvar kupiti Weiss DAC 50x, znaci uredjaj koji pored ovog DSPa ima u sebi i ugradjen DAC. Nije jeftino ali je dobro ...

 

Link to comment
Share on other sites

On 16.2.2022. at 14:25, Delija said:

Jos nisam cuo sistem u kom Roon bolje svira od UPnP.

I jos jednom...

"...And while I remain puzzled why the presentation with files sourced from the L1 UPnP server had more drive than with the same music played with Roon, I can recommend the L1 as a useful companion to the P1."

https://www.stereophile.com/content/lumin-p1-streaming-da-preamplifier-page-2

Link to comment
Share on other sites

On 4.4.2022. at 15:11, Delija said:

I jos jednom...

"...And while I remain puzzled why the presentation with files sourced from the L1 UPnP server had more drive than with the same music played with Roon, I can recommend the L1 as a useful companion to the P1."

https://www.stereophile.com/content/lumin-p1-streaming-da-preamplifier-page-2

Odustao od Roona ... Pomogao si mi u toj odluci. :klanjanje

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...