Jump to content


Laserski Gramofon


pollux

Recommended Posts

Po sećanju, ELP je sam morao da razvije tehnologiju za lasersko očitavanje i pozicioniranje. U to vreme mislim da je samo NASA posedovala tu tehnologiju i naravno nije bila rada da je podeli sa drugima. Otuda i visoka cena. Koristi se 5 zrakova, deo za pozicioniranje iznad brazde a deo za očitavanje. Kongresna biblioteka u USA ih koristi za preslušavanje vinila bez oštećenja. Znam da je u Bugarskoj postojao jedan primerak pre ihaj godina. Naravno signal je u analognom domenu. Bilo je govora da je mogao da čita i polomljene vinile. Lično, voleo bih da imam takav gramofon. Čišćenje vinila je must za iole ozbiljniji gramofonski sistem. Jedini problem koji vidim je kako eliminisati mogućnost da se vlakno ili čestica prašine nekako ne zakači na vinil dok ga ne postavimo u ladicu. 

Prenesi utiske svakako. Interesantno bi bilo videti način na koji je NAT rešio ekvilizaciju i predpojačanje.

Link to comment
Share on other sites

On 15.1.2022. at 17:20, sondek said:

Hahaha ...i ja o tome mastao ...a onda mi je jedan drugar razbio iluzije, ispricao kako je spicio jedan solidan hifi sistem u delove.Jeftina ulaznica , samo skuplji izlaz. I ja ga pitam pa jesi bar zadovoljan sad kad si i bez hife ostao.Kaze on zadovoljio san i "sad sam prezadovoljan, kupio sam Megana". 🤣

uf i tu se usrecio sigurno

Link to comment
Share on other sites

Meni laserski gramofon dodje kao Nakamici Dragon u kasetaskom svetu, koji leci sve nedostatke tog medijuma. Doduse  Nak Dragon gramofon je imao i tu nekih sjajnih patenta za bolju reprodukciju ploca, ali opet igla bila ta koja drljala. Po meni je taj laserski gramofon najbolje sto moze iz ploce da se izvuce da kazemo najblize originalu. Ali to nekad podrazumeva dosta flat zvuk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...