Jump to content


Laserski Gramofon


pollux

Recommended Posts

Da li neko ima iskustva sa laserskim gramofonima, pre svega sa ELP modelima? Imam priliku da uzmem jedan u zameni, ali s obzirom da je cifra prilična a nemam priliku da ga probam voleo bi da čujem vaše mišljenje. Na papiru je sve idealno, eliminišu se ručka i cartridge sa svim problemima koje oni nose, ne troše se vinily.... 

Link to comment
Share on other sites

Нисам имао прилике да радим и не кажем да је лоше. Међутим, ако ласер чита плочу онда то више није аналогни звук.

 Тј. то је  у неком вакууму између аналогије и дигиталије, зато ваљда и никада није било популарно, или грамофон, или CD player, нема логике да буде пола аналогно, пола дигитално.

 Ти како хоћеш, ја не бих узимао на твом месту, тј. игла није постављена на грамофон тек тако. Ако ласер престане да ради, како и ко би то оправљао ? Игла се лако замени.

 

Link to comment
Share on other sites

Zvuk je kompletno analogan,end to end, ima objašnjenje za ceo postupak,nema uopšte ničeg digitalnog.

Popularno nije moglo ni da bude, s obzirom da su prvi modeli devedestih koštali 20 hiljada dolara,što je ekvivalent današnjih 40ak k.

Svi koji su slušali kažu da je dinamika i rezolucija neverovatna. 

S druge strane, ploče moraju da budu bez trunke prašine, jer za razliku od igle koja ih gura kroz brazdu, laser ih detektuje kao muziku. 

Lasera ima 5 kom, I da to je veliki problem,ne postoje nikakvi servisni centri, ceo gramofon od 25kg mora da se šalje u Japan.  

Link to comment
Share on other sites

CA-RIA, to je full analogno. Nema veze sa digitalijom. Ni u jednom momentu se signal ne pretvara u binarni kod, niti ima nekih AD-DA konverzija. Jednostavno, laser gotovo kao kamera "snima" neravnine u brazdama i to pretvara u zvuk. Laserski kertridž ELP nema veze sa laserima u CD-ima. Potpuno druga priča.

Da, 5 laserskih tačaka čita signal. Ali cela glava je set.
Koliko se sećam, nije problem ako crkne, menja se to. Ali samo u Japanu. :P:D
Mada, pišu ljudi i da su te glave jako dugotrajne.

Tehnologija je bila obećavajuća, čak su i Sony/Technics/Pioneer tu nešto gledali, tendencija je da bi masovnost drastično oborila cenu (mada, i čovek što je to razvio i što ih sada proizvodi je držao patent), ali je onda CD već krenuo masovno, i niko nije želeo da ulaže u neke iz korena nove tehnologije čitanja vinila.

Bila je opširnije priča o njima ovde negde na forumu, ali niko tada nije imao iskustva sa njima kod nas.
I ne mogu sada da uđem u trag toj priči.

Koliko se sećam priče, problem ELP i prašine i nečistoće na pločama stoji.
Sitna light zrna prašine igla ni ne oseti. A laser tu štucne. Ne znam kako se manifestuje u zvuku.
Takođe, ploča koja nije savršeno ravna se ne može slušati na ovom ćereslu.

Golema prednost je što uopšte ne oštećuju ploče. Nema fizičkog kontakta sa brazdama vinila. Ploča na njima postaje neuništiva, može se slušati neograničen broj puta. Znam da se koriste za arhiviranje nekih posebno jedinstvenih i neprocenjivih ploča.

Ja bih to kupio da sam Baja Patak.

Link to comment
Share on other sites

 

Jeste, i to je mana...

Ali ostajem pri stavu da bih to kupio da sam Baja Patak.

Za ne crne, krive i prljave ploče, imao bih drugi gramofon.

Kada se pokvari/potroši, odneo bih ga lično u Japan, i tamo sačekao da ga poprave.
Pio bih sake, jeo suši, slušao pesme gejši, obišao bih planinu Fuji, japanske radnje HiFi-ja i fotoopreme...

 

Link to comment
Share on other sites

ELP је изванредан комад, са аспекта технолошког чуда. Слушао пар пута пре много година, свирало на нивоу добро подешеног аналогног система - али не бих могао да кажем како би се понашао у свакодневној динамици.

Криве плоче се исправљају, прљаве се перу - али ја се лично бојим да би ме таква ограничења спутавали у избору медијума и музике. YMMV што би рекли Амери.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, InSides said:

ELP је изванредан комад, са аспекта технолошког чуда. Слушао пар пута пре много година, свирало на нивоу добро подешеног аналогног система - али не бих могао да кажем како би се понашао у свакодневној динамици.

Криве плоче се исправљају, прљаве се перу - али ја се лично бојим да би ме таква ограничења спутавали у избору медијума и музике. YMMV што би рекли Амери.

Konačno neko ko je uživo čuo. Jako cenim tvoje mišljenje s obzirom da su tvoje teme neiscrpan izvor vinyl edukacije. Da li može još malo informacija, ako se uopšte sećaš. 

BTW ELP i jeste dobro podešen anologni sistem 😄

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, pollux said:

Da li može još malo informacija, ako se uopšte sećaš. 

Једанпут, у RAF Hifi (Амстердам), био да слушам уствари B&W 800D2, у комбинацији са Ayre електроником. Просторија око 80 квадрата - примарни извор је био Transrotor Fat Bob + SME V + Ortofon Kontrapunkt B - ELP је био секундарни, али смо слушали напоредно.

Оно што могу да кажем је ово - да сам могао да купим ELP тада, урадио бих то. Свирао је течније и прецизније од Fat Bob-a, све док су винили били савршени (равни и чисти). Fat Bob је "победио" у сваком осталом случају, чини ми се зато што може да се носи са импрефекцијама лакше.

Нисам могао да купим ELP, али због тих сам импресија купио Kontrapunkt B - и уживао у њиме годинама. :)

А Fat Bob ми се толико допао, да нисам радио свој грамофон, завршио бих њиме.

Дакле, ако ти не смета да се цимаш (можда мораш да купиш и равњач плоча итд), онда узми, by all means. Али буди спреман на цимање свакако.

Link to comment
Share on other sites

Да додам и ово... осим ако није цена кикирики (а сумњам у то), препоручио бих да га чујеш код себе (ако уопште можеш).

Пар познаника који су слушали су окарактеризирали звук као "CD стерилност" - што може да значи свашта различитим људима. Свакако, то може бити због тога што су знали да је ласерски грамофон. :D

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, vdzele said:

Slušao sam vinil ripove sa ovog uredjaja. On snima analogni signal sa gramofona u flac. Snimak je izuzetan.

Pa ne pravi laserski gramofon flac po difoltu. Taj ko je ripovao je pravio flac koristeći ELP kao izvor.
Sam ELP daje analogni signal na izlazu, prorporcionalan brazdama ploče. ELP i nema AD konvertor u sebi.

Prvi ELP je napravljen krajem 80-ih i vrlo malo je izmenjen do danas. Princip rada nije uopšte menjan.
FLAC kao pojam tada nije ni postojao, jel? :P

Izlaz je RCA line out, PHONO out, ili XLR.
Obzirom da se svaki pravi po porudžbini za poznatog kupca, kupac bira opcije za priključenje.
U principu, ima opcija da se RIAA pegla u samom ELP, a može i u klasičnom phono prepojačalu (što je u ovom slučaju, po meni, bzvz)

Ja da poručujem, uzeo bih XLR.

...   ...   ...

Pollux, uzimaj to i ne filozofiraj. Bićeš prvi ovde koji to ima, a sve nas zanima.
Naravno, ako je u ispravnom i očuvanom stanju, sigurno će lako otići dalje ako tebi ne legne.

Možda čak možeš kontaktirati proizvođača te da ti kaže neku istoriju uređaja, starost i eventualne servise. Proizvode se za poznate kupce i sigurno imaju trag svakog proizvedenog primerka.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, InSides said:

Да додам и ово... осим ако није цена кикирики (а сумњам у то), препоручио бих да га чујеш код себе (ако уопште можеш).

Пар познаника који су слушали су окарактеризирали звук као "CD стерилност" - што може да значи свашта различитим људима. Свакако, то може бити због тога што су знали да је ласерски грамофон. :D

Na žalost ne mogu, treba da menjam sa čovekom iz Japana za neki moj gramofon i glavu. Nije kikiriki cena, negde  u razmeni je oko 7500-8000eur. Gramofon je u mint stanju, sa čovekom sam imao i neke razmene ranije tako da mu apsolutno verujem. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, NShappy said:

Izlaz je RCA line out, PHONO out, ili XLR.
Obzirom da se svaki pravi po porudžbini za poznatog kupca, kupac bira opcije za priključenje.
U principu, ima opcija da se RIAA pegla u samom ELP, a može i u klasičnom phono prepojačalu (što je u ovom slučaju, po meni, bzvz)

Ja da poručujem, uzeo bih XLR.

Ima i RCA I XLR line out bez Phono-a

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, InSides said:

Свирао је течније и прецизније од Fat Bob-a, све док су винили били савршени (равни и чисти). Fat Bob је "победио" у сваком осталом случају, чини ми се зато што може да се носи са импрефекцијама лакше.

Ovo mi bas dosta znači,hvala!!!

Link to comment
Share on other sites

Lepo te ovde loze kao hepo kocku mangupi. Kupi ti to pa da ljudi ovde saznaju iz prve ruke jel to valja. 😂  Realno u Japanu ako imas nekoga moze da se izbiduje za 400-450.000 jena na aukcijama. Po meni ako ne znas sta ces od viska para i hoces da zadovoljis radoznalost onda vredi uzeti, u svakom drugom slucaju mislim da ne vredi jer se uzivanje u muzici svodi na komplikovanje. Moras da imas skoro pa idealne ploce sto i nije bas jednostavno. Ne samo da su ravne, vec i ciste. Znaci spremi i masinu za ciscenje ploca ukoliko imas starije vinile i odvoj i vreme da se zezas sa time. Mogucnost kvara je realna a onda i podosta kosta aranzman oko te popravke. Bolje te pare uloziti u dobre ploce koje te interesuju i neku dobru glavu za gramofon. Moja dva centa.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Susurin said:

Lepo te ovde loze kao hepo kocku mangupi. Kupi ti to pa da ljudi ovde saznaju iz prve ruke jel to valja. 😂  Realno u Japanu ako imas nekoga moze da se izbiduje za 400-450.000 jena na aukcijama. Po meni ako ne znas sta ces od viska para i hoces da zadovoljis radoznalost onda vredi uzeti, u svakom drugom slucaju mislim da ne vredi jer se uzivanje u muzici svodi na komplikovanje. Moras da imas skoro pa idealne ploce sto i nije bas jednostavno. Ne samo da su ravne, vec i ciste. Znaci spremi i masinu za ciscenje ploca ukoliko imas starije vinile i odvoj i vreme da se zezas sa time. Mogucnost kvara je realna a onda i podosta kosta aranzman oko te popravke. Bolje te pare uloziti u dobre ploce koje te interesuju i neku dobru glavu za gramofon. Moja dva centa.

Kao što sam napisao ne dajem pare već menjam za neki gramofon koji mi je višak (EMT 950) i glavu. Opremu za čišćenje ploča imam. Popravka me tu i najviše brine. Ploča naravno nikad dosta.Što se tiče glava za gramofon imam ih I previše, na gramofonima su mi glave u rangu cene od 1k-3k eur I tu sam se zaustavio, probao sam par skupljih glava i nisam bio zadovoljan napredkom koji dobijam. 

Link to comment
Share on other sites

U pravu je kolega sa malo glasa razuma.Lako je tudjim ...gloginje mlatiti.Servis manje vise standardnih gramofona ima neku razumnu cenu i nadje se (tesko) i neko u lokalu,ovog malo teze. Kupe ljudi jeftino polovnog Jaguara pa se zacude skupom servisu. Dodatno slanje u Japan za svaku sitnicu kosta ... takva sprava je po meni za nekog sa dosta strpljenja i  gramofona na rezervnoj klupi.

Ne odgovoram,da me ne razumes pogresno.Znam sta je "neizdrž" i ja sam uostalom kupio neke uredjaje gde servis ume biti komplikovan ali ipak moguc i kod nas. Zapravo vatacu se za glavu kad budem morao.

Evo, da ne budem drugaciji od drugih stavljam se na spisak onih koji bi da to cudo tehnike vide, a i cuju ...tako da kupuj obavezno 🙃

Link to comment
Share on other sites

Hahaha ...i ja o tome mastao ...a onda mi je jedan drugar razbio iluzije, ispricao kako je spicio jedan solidan hifi sistem u delove.Jeftina ulaznica , samo skuplji izlaz. I ja ga pitam pa jesi bar zadovoljan sad kad si i bez hife ostao.Kaze on zadovoljio san i "sad sam prezadovoljan, kupio sam Megana". 🤣

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...