Jump to content

Sistem by Sten - mkII

Sten

Recommended Posts

4 sati ranije, Sten said:

Mislim da razumijem na što se misli, jedino što bih ja to drukčije opisao. No, to je ionako malo teže za opisati, pošto se radi zapravo kao o nekoj "transcendenciji" sistema, i to je jako teško postići.

Radi se o brisanju diskontinuiteta između ambijenta izvora i slušaoca. Efekat je, uz svakako primetnu gradaciju, dostižan u svakom solidnom, dobro podešenom sistemu, bez obzira na cenu.

Kao što rekoh, ja bih to drukčije rekao, netko treći još drukčije, ali evo dah si truda, pogledah od Delije link, i potpunosti se slažem s ovime

" ... efekat (je) ne kao da si doveo bend da ti svira u sobi ispred tebe, nego kao da si sebe i zvucnike projektovao u originalni prostor u kom je snimak benda nastao - sa kompletnim osecajem prostora i ambijenta".

Doduše ja bih izbacio ovaj dio "i zvučnike", ali to je manje važno.

Ne samo da se slažem s time, nego sam potpuno isto pisao na jednom HR forumu o tome, ima već dosta godina. I onda ljudi govore da je hifi subjektivan. Nema tu baš previše subjektivnosti, iako, naravno, pošto nije riječ o prirodnim znanostima, ima je... ponešto. No, kao što rekoh, to je druga tema.

2 sati ranije, surferlola said:

lep sistem. nedostaje jos fotka sa diskovima..

CD-ima?

Ajoj, pa tko bi vama ugodio 🥺🥺😁  (a sad ,ne znam na koju foru da stavim sliku ovdje, u sred teksta... očito nikako)... 😒

Evo, jel dobro? Je da je slika od prije par godina, ali sve je ostalo isto. Samo se polica malo popunila, pa dodajte još 20-ak naslova.

Nekom će se vjerovatno ovo učiniti ponešto malo (sad je jedno 250 komada tamo), ali barem još toliko, pa onda još malo, imah i prodah/mijenjah, napravih "custom kompilaciju" od 5-6, 8 originala ... svaša nešto je tu bilo  s vremenom.

Nisam diskofil, ako mi se nešto ne sviđa, ili vidimda par godina nisam ni taknuo - ide van iz kolekcije. Ovo je najbolje od najboljeg (meni, naravno) što čuh u svom životu. I ono čemu se uvijek mogu vražati i slušati skoro kao prvi puta.

cd.jpg

Pa to barem nije problem. Oglasnik i novac u ruke, i za čas riješeno 😎

Meni je gore. Ja sobu ne mogu promijeniti u veću, a stvarno me zanima koliku bi mogao "napuniti" s postojećim sustavom. Uz praktično sigurnu pretpostavku da bi time sve skupa zvučalo još uvjerljivije. A koštalo bi - ništa.

Što se tiče kolekcije... barem pola frendova koje znam, samo skupljaju (zapravo, gomilaju) glazbu, slušali je ili ne, a na pitanje "zašto?", odgovor je "neka se nađe, nek stoji tu". Meni to baš nema smisla (više ni ne znaju što imaju, niti gdje im je to), ali ok - svakom svoje, kao što kažu.

Ajde, moram priznati da se tu i tamo sjetim pokojeg nalova, nakon nekoliko godina, kojeg bih volio ponovo poslušati (ne znači da bi mi se svidio), i onda mi dođe malo žao što ga se riješih. No, to je u možda u 1% slučajeva. Iako, bilo je i par slučajeva da sam prodao, pa kupovao ponovo, ali se onda više nisam toga rješavao.

• 5 weeks later...
On 11.1.2022. at 15:31, Delija said:

... priznacu da sam u "onoj" grupi koja misli da ovaj sistem ipak zasluzuje zvucnike malo vise klase...

Nakon dodatnih mjesec dana dosta intenzivnog slušanja, morat ću se definitivno složiti s ovime. Uz ogradu, da ne mora nužno biti viša klasa, ali mora biti malo drukčije odrađen zvučnik. No, isto tako znam da se to rijetko nađe, pa će vjerojatno ipak morati biti "viša klasa" 😎

Portato je ipak toplijeg zvuka nego mi se inicijalno činilo (a to uvijek znači manji ili veći gubitak rezolucije - bez iznimke), i na što sam do sad navikao. Potovo to dolazi do izražaja kod iole dužeg slušanja (što je praktično, svaki CD) - zvuk postaje lagno dosadnjikav i nedostaje živosti (onaj dio s tamnijim karakterom u jednom dijelu očito dolazi do punog izražaja) i mikrodinamiku, te sve skupa vodi ka lakšem dremežu 🙂

Nisu to veliki nedostaci (ja sam sad nabrojao samo nedostatke, puno je dobrih stvari u tom zvučniku - zapravo sve ostalo nespomenuto, da budem iskren), no kad ih niste imali prije s nekim drugim zvučnicima, onda znate da to "ne ide u dobrom smjeru". Pogotovo u ovakvom okruženju, gdje se vrlo lako zvučniku razotkriju "slabe točke". A nekoliko slabijih točaka znači i manje guštanja u zvuku, tako da ...

Osobno smatram da bi tom modelu više odgovaralo malo, uvjetno rečeno, grublje, sirovije pojačalo, no o tome će eventualno morati razmišljati idući vlasnik.

• 2 weeks later...

Evo, jednim udarcem dvije muhe... 😎

Pošto već unazad par godina sve jasnije shvaćam da dalje bude teško išlo, meni jedini logičan nastavak priče je nešto što bi bilo što sličnije "neprežaljenim" ML Aeriusima. A to bi u sadašnjoj ponudi Martin Logana bili Electromotion ESL. Zašto baš Martin Logan?

Pokušaj sa Soltanus Cricketom, kao cjenovno, vizualno i konstrukcijski najsličnijim rješenjem, je u konačnici samo pokazao da Cricket nije Aerius. Samo je podsjećao, to je sve.

Iako, ni tu priča nije baš "ziher 100%", jer basrefleks prema podu kod Electromotiona mi se nije nikad sviđao, ali bitnije, nikad mi nije baš nešto super zvučao. Testovi kažu da je bas "super" ili slično, ali testove čitam uglavnom iz navike, i znam da im možeš vjerovati otprilike 5%, ne više. Dakle, otprilike ništa.

A sad kupovati ih nove (jedina solucija - polovne nikad ne znaš kako je tko koristio i bitnije - održavao, i koliko još ima "života u panelima") je isto solidan rizik, a prethodno slušanje je nemoguće za odraditi, pogotovo doma.

A 2. puta mi se ne da baš fulati sa novim zvučniima. Ipak to košta nešto, a kad ode u second hand, onda tek znaš koliko te zapravo koštala ta "avantura".

Zato sam zapravo otvoren za sve što mi dođe pod ruku, iako znam da bi mi se malo toga svidjelo, no tako je kako je.

6 sati ranije, Sten said:

Evo, jednim udarcem dvije muhe... 😎

Pošto već unazad par godina sve jasnije shvaćam da dalje bude teško išlo, meni jedini logičan nastavak priče je nešto što bi bilo što sličnije "neprežaljenim" ML Aeriusima. A to bi u sadašnjoj ponudi Martin Logana bili Electromotion ESL. Zašto baš Martin Logan?

Pokušaj sa Soltanus Cricketom, kao cjenovno, vizualno i konstrukcijski najsličnijim rješenjem, je u konačnici samo pokazao da Cricket nije Aerius. Samo je podsjećao, to je sve.

Iako, ni tu priča nije baš "ziher 100%", jer basrefleks prema podu kod Electromotiona mi se nije nikad sviđao, ali bitnije, nikad mi nije baš nešto super zvučao. Testovi kažu da je bas "super" ili slično, ali testove čitam uglavnom iz navike, i znam da im možeš vjerovati otprilike 5%, ne više. Dakle, otprilike ništa.

A sad kupovati ih nove (jedina solucija - polovne nikad ne znaš kako je tko koristio i bitnije - održavao, i koliko još ima "života u panelima") je isto solidan rizik, a prethodno slušanje je nemoguće za odraditi, pogotovo doma.

A 2. puta mi se ne da baš fulati sa novim zvučniima. Ipak to košta nešto, a kad ode u second hand, onda tek znaš koliko te zapravo koštala ta "avantura".

Zato sam zapravo otvoren za sve što mi dođe pod ruku, iako znam da bi mi se malo toga svidjelo, no tako je kako je.

Jesi probao kad Audiostatic ili Apogee?

Ne, nije bilo prilike. Ali i da je, ne znam bih li uopće nosio doma. Kao što rekoh, ako ikada više budu elektrostati, morat će biti novi.

Uostalom, Apogee mislim da odavno više ne postoji, a ne sjećam se jesu li radili uopće elektrostate ili samo ribbone. No, nebitno, to je staro k'o biblija. Ovi drugi, vidim postoje, vidjeh nešto po oglasnicima, ali nisam ni trepnuo.

Osobno smatram da zakrivljenost panela, nešto što nitko drugi nema, očito ML-u daje to "nešto" što ne čuh ni kod jednih drugih elektrostata. Tako da... sve je jasno. 3,5k eura viška i možemo vidjeti hoće li držat vodu 😁 😎

Nije ni tako puno, kakva se sve lova traži za svašta uokolo.