Jump to content


Povezivanje 5.0 sistema ?


Airwave

Recommended Posts

Postovani clanovi, potrebna mi je pomoc u vezi povezivanja 5.0 sistema.

Naime uzeo sam 5.0 sistem dva velika zvucnika i tri manja, vece napred, manje pozadi i centralni.

Problem koji imam u vezi povezivanja jeste sto ovi veliki frontalni imaju po dva drajvera + visoki, ali se pozebno povezuje, ne dolazi samo jedan kompletan izlaz na kutiju nego moraju dva..

Evo slika da bude jasnije. Jedan frontalni zvucnik.

yow0YkD.png

 

Ovako se veze.

 

gcrYz6w.jpg

 

Dakle na njega jednog moram da vezem komplet A izlaze levi i desni. Za drugi frontalni mi ne ostaje nista sa A, znaci moram da ga vezem komplet na B.

Plus onda imam jos dva pozadi i centralni.

Dakle ukupno ovako.

Dva prednja - dva drajvera + visoki - ''duplo vezanje''

Dva zadnja - dva drajvera + dva visoka - ''jedno vezanje''

Centralni - dva drajvera + visoki - ''jedno vezanje''

4 oma su veliki prednji a 8 oma su zadnji i centralni.

Eto nadam se da je jasno.. Zanima me kako ovo pravilno vezati, da li je ispravno jedan frontalni na komplet A drugi na komplet B, ovi ostali na rear i central i ukljuciti sve ili ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

15 minuta ranije, Airwave said:

Postovani clanovi, potrebna mi je pomoc u vezi povezivanja 5.0 sistema.

Naime uzeo sam 5.0 sistem dva velika zvucnika i tri manja, vece napred, manje pozadi i centralni.

Problem koji imam u vezi povezivanja jeste sto ovi veliki frontalni imaju po dva drajvera + visoki, ali se pozebno povezuje, ne dolazi samo jedan kompletan izlaz na kutiju nego moraju dva..

Evo slika da bude jasnije. Jedan frontalni zvucnik.

yow0YkD.png

 

Ovako se veze.

 

gcrYz6w.jpg

Eto nadam se da je jasno.. Zanima me kako ovo pravilno vezati, da li je ispravno jedan frontalni na komplet A drugi na komplet B, ovi ostali na rear i central i ukljuciti sve ili ?

Веома просто, парчетом жице (два комада) споји плусеве и минусе. 

Link to comment
Share on other sites

Samo proveri prečnik navoja na tim konektorima i prema tome kupi.

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=12210000

Ako se te navrtke mogu odvrnuti skroz, može i ovo. Bitan je prečnik navoja da lepo legne i ne landara.

http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=12211000

Trebaće ti i lemilica ili krimp klješta, mislim da u Kanibalu prave to po narudžbini, imaju i kablove razne.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima, nisam znao da sme da se pravi most.

2 hours ago, zek said:

Ne vezuješ oba kanala (levi i desni) na jedan zvučnik.

Svaki prednji zvučnik ide na po jedan kanal.

Ostalo su ti već objasnili u prethodnim postovima.

Upravo sam to radio i tako probavao, znaci jednu kutiju sam vezivao + i - na A jedan kanal a drugi + i - sam vezivao na A drugi kanal.. Radilo je tako za probu od sta znam 5 minuta bez problema.

U principu mene zanima to kada se mosti tako kako ste predlozili da li ce biti vece opterecenje na risiver / pojacalo ili ?

Koliko vidim po specifikaciji na kutijama pise prednji 100w, zadnji 50w i centralni 50w. Skupa 350w..

Samo me brine da ne bude neko preveliko opterecenje na taj nacin ali ocito da tako treba cim svi predlazete.

Link to comment
Share on other sites

Звучници су декларисани нпр 100W/8ohm за целу кутију тј спојене конекторе, како иначе долазе фабрички. Када се одвоје импеданце могу бити другачије. Одвајање значи ако се користе дупла појачала, за сваки канал. Ниси навео који авр користиш али бољи модели имају могућност би-ампа предњих канала тј коришћења 4 појачала за 2 канала. То све има у упутству самог уређаја. Тада има смисла повезати различитим кабловима. Ако авр нема ту могућност или било које појачало које има А и В излазе, исти су по каналу тј А и В иде из једног појачала. Више каблова нема много смисла. Тада је боље урадити џампере, кратке каблове који спајају терминале, има и тога увек у упутству.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Airwave said:

Upravo sam to radio i tako probavao, znaci jednu kutiju sam vezivao + i - na A jedan kanal a drugi + i - sam vezivao na A drugi kanal..

Onda si na jednom zvućniku imao visoke sa jednog kanala a duboke sa drugog kanala. :unsure:

1 sat ranije, Airwave said:

U principu mene zanima to kada se mosti tako kako ste predlozili da li ce biti vece opterecenje na risiver / pojacalo ili ?

Tako je fabrički predviđeno da se povezuju zvučnici na levi i desni kanal, ti si kupio zvučnike bez fabričkih pločica/mostova pa te to zbunilo.

1 sat ranije, Airwave said:

Koliko vidim po specifikaciji na kutijama pise prednji 100w, zadnji 50w i centralni 50w. Skupa 350w..

Samo me brine da ne bude neko preveliko opterecenje na taj nacin ali ocito da tako treba cim svi predlazete.

To što piše na kutijama nije opterećenje na pojačalo, već neka maksimalna snaga koju kutije mogu da istrpe bez izobličenja.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, gvlada said:

Мислиш да bi-wire има смисла? Грешиш, једино би-амп има смисла у дуплом повезивању.

Зашто одвајаш ав и аудиофил?

Ja koristim posebne kablove za bas i srednje/visoke. Malo bolje zvuči, to sam od skoro počeo da praktikujem, pre par godina. Imam još par zahvata na jednom malom pojačalu da probam i to sa posebnim pojačalima.

Za  AV mislim da te sitne nijanse nisu toliko bitne, možda u jako skupim sistemima, jer za iste pare stereo sistem obično ima kvalitetnije komponente.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zek said:

Onda si na jednom zvućniku imao visoke sa jednog kanala a duboke sa drugog kanala. :unsure:

Tako je fabrički predviđeno da se povezuju zvučnici na levi i desni kanal, ti si kupio zvučnike bez fabričkih pločica/mostova pa te to zbunilo.

To što piše na kutijama nije opterećenje na pojačalo, već neka maksimalna snaga koju kutije mogu da istrpe bez izobličenja.

Primetio sam prilikom reprodukcije muzike kada se pojaca a bilo je povezano kako sam rekao da je visoki bio uzasan, tacnije mnogoo jak i drecav ( para usi ) i na jednom i na drugom frontalnom pa sada kada citam ovo sto je napisano mozda je to upravo bilo zato jer je bilo povezano kako ne treba..

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Ja koristim posebne kablove za bas i srednje/visoke. Malo bolje zvuči, to sam od skoro počeo da praktikujem, pre par godina. Imam još par zahvata na jednom malom pojačalu da probam i to sa posebnim pojačalima.

Za  AV mislim da te sitne nijanse nisu toliko bitne, možda u jako skupim sistemima, jer za iste pare stereo sistem obično ima kvalitetnije komponente.

Да, али када купиш још скупљи тј бољи кабл онда добијеш бољи звук него са та два. Увек има боље и скупље.
Пусти сад за исте паре ауто је бољи него авион. Аудиофили су они који траже савршен звук, небитно од намене и броја канала.

Link to comment
Share on other sites

Hteo sam da uzmem skuplji, krenuo sam tom logikom skuplji je bolji, i pozajmio na probu nekoiiko komada, ispalo je da  jeftiniji bolje zvuči, a dva jeftinija još malo bolje. Otprilike ta dva izađu kao onaj jedan po ceni. I tako je to ostalo za sada,  nemam ja skupe kablove niti ću ih skoro imati. A i kad sam imao pravljene kablove, one narandžaste, isto sam primetio da odvajanje malo poboljšava zvuk.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...