Jump to content


Nezgodan prostor


elefterije

Recommended Posts

Pozdrav svima,

 

Preselili smo se u novi prostor pa su došle na red i moje želje. Od opreme trenutno nemam ništa i sistem se gradi od nule. Počeću sa slikama, skicama sadašnjeg prostora, rasporeda stvari i kako sam ja to planirao da smestim tj. kako to mora da bude.

Planirana kupovina: pojačalo, zvučnici i nešto kasnije strimer. Budzet za sve skupa je 1300e.

O prostoru.

Soba je, kao što se vidi na slici okolo 16m2, sa tim što je na jednoj strani otvoren prostor tj. druga prostorija. Zvučnici bi, za početak, stajali na komodi, na mini stalcima a kasnije ću izraditi adekvatne stalke koji će biti oslonjeni na pod. Kako se nema puno mesta jedino rešenje su bookshelf zvučnici i to ne prvelikih gabarita. Zvučnici bi bili udaljeni jedan o drugoga 160cm i pomereni od zadnjeg zida otprilike 20cm.

Raspored dnevna soba 1.jpg

Raspored dnevna soba 1.1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dosadašnja iskustva i oprema koju sam koristio.

U novom prostoru čuo sam samo dva različita zvučnika, oba sa bas refleks otvorom sa prednje strane. Jedan je bio Elac DBR2 i to vrlo kratko, nije mi se nikako uklopio niti svidelo zbog prenaglašenog basa koji se tu javljao. Koristio sam različita pojačala, igrao se sa pozicioniranjem, uvek se slično dobijalo. Čak sam ih i na stalke postavio, rezultat je bio skoro pa isti. Pretpostavljam da je za to sve kriv prostor.

Druge su bile Usher S520, u ne baš istom okruženju ali se može reći u vrlo sličnom (nisu bili završeni svi radovi). Zvučno mi je mnogo više prijao Usher i to u kombinaciji sa Marantz PM16. Fin i precizan bas, lepi srednji, visoki.

Dosta ranije sam imao kombinaciju NAD 325 Bee i Monitor Audio BX2 koja mi je tada dobro zvučala.

Ustvari, meni bi ovde trebala preporuka članova koji su imali prostor sličan mom i koji su se borili sa nezgodnim prostorom. Na čega tu sve obratiti pažnju? Da li i kako je moguće, jednostavno rešiti pojavu prenaglašenog basa, boomy basa, koji mi se javljao kod Elac-a (računam da će se to javljati i sa drugim zvučnicima). Ćoše u kojoj je smešten levi zvučnik je najverovatnije problem.

Znam da je ovo dosta kompleksno i iziskuje vremena i dosta probi ali bih ja, ako je moguće, probao da uprostim stvar. Voleo bih da čujem mišljenja iskusnijih i kompetentnijih ljudi ako ništa drugo da ne bih lutao mnogo i isprobavao bespotrebno.

Pitanje u vezi odabira kutija.

Da li je rešenje problema kvalitetna kompresiona kutija, eventualno kutija sa bas refleksom koji je sa prednje strane? Da li bi u nekom slučaju mogli doći u obzir kutije sa bas refleksom koji je pozadi ili da to zaboravim skroz?

Još jedan podatak, veći deo zidova u stanu, ovoj prostoriji je od betona i sa dva mala pregrada koji su od cigle, ako to nešto znači.

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Wharfedale Diamond 11.0 ili 11.1 su za sitne pare mnogo dobri zvučnici, ako se ne bojiš onih mojih prepravki, svi detalji su na forumu. 11.1 - važi se poslednja šema skretnice.  Bassreflex otvor 11.0 je pozadi, ali mogu ići na 10-15cm od zida jer to je mali basić od 4" i on ne može da tutnji sve i da oće. 11.1 imaju bassreflex otvor dole, s onom pločom koju treba odmaći odstojnicima umesto 5mm da bude 9-10mm. Oni imaju malo veći potencijal da tutnje, veći su duplo i basić je 5", ali nisam primetio ništa preterano u tom smislu tokom isprobavanja. Ako bi se to i deslo, onda vratiš razmak donje ploče na 5mm po fabrici. Čak mi se više sviđa manji model kako zvuči, samo što je onaj veći glasniji i jači. Oba su dostupna u beloj boji. I ostane ti dosta za ostalu opremu, da ne kažem kablove. Od jeftinijih, VDH CS122 bez razmišljanja, po 1,5m plafon. Ili CS12 pa se malo uplete, ako jeftinija opcija.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Nixie said:

Ima na kraju i onih sunđerastih podloga za male zvučnike da ne prenose vibracije na podlogu.

Imam sada te sunđere, koristio sam ih kada sam isprobavao Elac-e. Smire (smanje vibracije i rezonovanje komode) u nekoj meri i ne budu basovi tako naglašeni ali , po mom ukusu, to i dalje pravi problem. 

Otići ću da poslušam Wharfedale prvom prilikom kada budem mogao. Ne bojim se prepravki, imam alata, instrumente. 

25 minuta ranije, Nixie said:

mali basić od 4" i on ne može da tutnji sve i da oće

Da li bi ovo važilo za većinu zvučnika? Ako jeste, onda bih gledao samo zvučnike sa manjim drajverima. 

Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Linn majik zvucnici se mogu montirati na zid,  postoje zidni stalci i mozws dobiti odlican sound a da su na zidu.Slusao sam ih doduse na stalcima i mnogo bolji utisak mi ostavljaju od f.standera. Kolega NL ih ima, kao i Nkrgovic. Polovni bi ti se mogli uklopiti sa nekim ampom. Licno bih probao Quad Venu sa njima jer ima i dac u sebi jer linn all in one resenja prevazilaze budzet. Ona imaju i space optimisation program za sobnu akustiku i sa njim bi mogao napraviti sjajan zvuk jer bi mogao resiti i blizinu jednog zvucnika zidu pa bi bili idealan match za sledeci apgrejd.Stariji tip polovan se moze pronaci oko 1000eur.

Ja sam u prostoru slicnom tom od 15m2 alusao njihov stari kompresioni zvucnik tipa ls3/5a monitora i to je bilo odlicno.Oni su se slusali na stalcima ili zidnim konzolama soun organisation ali to je danas dosta staro vintage resenje mada ima ljubitelja toga tipa i dalje. Ovaj novi linn je ozbiljniji zvucnik tehnoloski, sa supertwiterom i daje lep monitoring vrhunske klase za male prostore.

Toliko iz linn studia 😁

https://www.ebay.com/itm/233323956262

 

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, elefterije said:

Imam sada te sunđere, koristio sam ih kada sam isprobavao Elac-e. Smire (smanje vibracije i rezonovanje komode) u nekoj meri i ne budu basovi tako naglašeni ali , po mom ukusu, to i dalje pravi problem. 

Otići ću da poslušam Wharfedale prvom prilikom kada budem mogao. Ne bojim se prepravki, imam alata, instrumente. 

Da li bi ovo važilo za većinu zvučnika? Ako jeste, onda bih gledao samo zvučnike sa manjim drajverima. 

Hvala.

Pa u principu važi za većinu, mali je driver, da bi radio išta ispod 100Hz treba mu podrška sobe, zida, ćoška itd.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj levi zvucnik sa tim zidom uhh... bas lose. Tu ne vidim resenje osim rusenja zida :D Moje iskustvo i to sa pomenutim kompresionim tipom zvucnika je da vole zid iza blizu (sto se tice basa) ali bas traze taj prostor levo i desno od zvucnika (~87 cm u mom slucaju). Kako se ponasaju kutije sa bassrefleksom napred ne znam. Znam samo da je pozicija zvucnika manje vise neverending story i 100% stvar kompromisa ako je u pitanju dnevna soba.

Sto se nosaca i podloge tice, meni zvucnici stoje na dve odvojene kallax police i na 3 aksijalna lezaja - LINK sa nekim O ring gumicama preko  i to je skroz ok resenje. A nije da nisam probao posebne stalke i razne druge podloske (nista komercijalno i skupo doduse). 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, elefterije said:

Otići ću da poslušam Wharfedale prvom prilikom kada budem mogao. Ne bojim se prepravki, imam alata, instrumente. 

Najzeznutije je skinuti onaj ukrasni prsten da se ne ošteti ili ne pukne sam prsten ili vešanje membrane. Ja sam uspeo bez štete to da uradim. Obeleži se nečim tačno kako je bilo, da se posle vrati na isto mesto. To je stvarno teška glupost. Tankim širokim šrafcigerom vrlo lagano (mic po mic, strpljivo)  se podiže dok ne iskoče žabice. Nakon toga sve je lakše, da ne kažem klasika.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, elefterije said:

Hvala Sondek. Sećam se da ste negde ranije Linn zvučnike hvalili i preporučivali.  

Nema na cemu.Zapravo bi ti alatka poput Sp.optimisation tj. Dsp bas dobro dosla zbog nepravilnog oblika prostorije i ta blizina ugla ce verovatno sa svakim zvucnikom praviti problem cak i bez obzira na cenu,klasu i tip.Uz takav alat se razlicito podesi zvuk u odnosu na okruzenje i cak i razlicito po kanalima i to na kraju spasi stvar u takvim prostoru gde nema mogucnosti drugacijih razmestanja.Kod kolege sobna akustika pokvari srecu i sa sistemom od 100k, a upotrenom programa se resi briga tj.nagomilavanje bassa sto i jeste najcesci problem fantasticno. Lepo je bilo ispratiti tu prezentaciju sa cak 3 linn zvucnika kod kolege NL. Bukvalno se u programu nacta soba i polozaj zvucnika,kao i materijali od kojih su i progamcic odradi sve...  sa ovim malim 109 je bilo i najmanje problema ali im za ozbiljniji bass u dosta velikom prostoru fali sub.Racunam da u tvom nebi bilo tako. Ujedno i problem i resenje kod Linn je da najbolje funcionise kad je sve u okviru iste firme, ali mislim da je im je all in one (dsm)vise prilagodljiv i postoji citav spisak zvucnika za koje su odradjena merenja. Oni objedinjuju i izvor zvuka kao i solidan amp...ja ga koristim,isprobao sam sve.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, elefterije said:

Da li bi ovo važilo za većinu zvučnika? Ako jeste, onda bih gledao samo zvučnike sa manjim drajverima. 

Po meni, jedini način da se u tvojoj prostoriji izbegnu neželjeni efekti basa, ukoliko BOSE sistem nije opcija, kao što je preporučio kolega Surokvl, je da se uzmu zvučnici sa manjim (~5") drajverima, bez obzira na poziciju bas reflex-a, jer 50 cm širine police je sasvim dovoljno za dobro pozicioniranje zvučnika od zadnjeg zida. Bočni zid je taj koji će ti stalno praviti probleme, ali bi on možda mogao nekako da se istretira. 

Zvučnike koje bih ja na tvom mestu razmatrao su Triangle Borea BR02 ili PSB Alpha B1. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala Vam svima na savetima.

Za sve opcije sam otvoren. Slobodno dajte predloge u vezi zvučnika. 

Kolega AlexBgd je pomenuo tretiranje. Da li postoji "laički" pristup tretiranju? Tu pre svega mislim da se to uradi bez merenja zvuka, spektra. Tipa uzeti i nasumično lepiti te neke akustične materijale. 

Link to comment
Share on other sites

Nasumicno tretiranje ce najverovatnije napraviti vise stete nego koristi. 

 Nesto manje od pola budzeta koji si namenio za ceo sistem ce dobaciti do odlicnih Gamut phi 3 pod uslovom da imas mesta za klasicne stalke. Trebalo bi probati ali mislim da nece praviti probleme u bassu koje spominjes ako ga uparis sa dovoljno snaznim pojacivacem koji ce Gamute dobro kontrolisati.   

Link to comment
Share on other sites

Uh, Gamut, jedan od boljih zvučnika koje sam imao prilike da čujem ali se bojim da ću dobrano prešišati zadati budžet. Jedino stalci kakve bih mogao kristiti bi bili oni gore pomenuti (slika broj 3.) u jednom od predhodnih postova. 

Mislite da Gamuti, bez obzira na bas relfeks koji je pozadi, snašli u takvom prostoru? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...