Jump to content


I mi high end za trku imamo


Georgekg

Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

On 12/15/2021 at 12:26 AM, Georgekg said:

Ja pitah samo jednog drugara i ispostavilo se da se on druzi sa sinom "Nese preduzimaca" i da je u onoj sobi sedeo nebrojeno puta. Jedini njegov komentar je bio - brutalno emoji16.png Tako da sam ga vec sinoc iscimao da mi organizuje odlazak "na slusanje" i nadam se vlo skoroj realizaciji istog emoji2956.png

Ma i ja poslah fotku samo jednom i dobih odmah odgovor 😂

 

javljaj utiske, da vidimo da li ta stakla bas toliko igraju ulogu :)

Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2021 at 4:13 PM, 空也 said:

Jako zanimljivo! Dobar tekst i odlične fotografije.

Pošto mi nije u sferi interesovanja nisam je primetio, ali jedan od komentara mi je skrenuo pažnju na ovu fotografiju:

Karan-Acoustics-48.jpg.b8be7ccb030d067006c78b684632be86.jpg

Autor komentara je bio iznenađen upotrebom kalaja sa olovom pri izradi Karan uređaja. Ne u kontekstu uticaja istog na zvuk, već u vezi sa EU regulativama i ROHS standardom.

Setivši se mnogih diskusija (samo boutique kalaji, srebrni lemovi i ništa drugo) i opsesija različitim materijalima koji daju 90% zvuka, bilo mi je zanimljivo da proizvođač high-end uređaja izgleda ne haje mnogo za celu priču i ne brine šta će neko reči o upotrebi vulgaris olovnog kalaja.

Samo se plašim da nekome, kada vidi ovo, Karan uređaji odjednom ne zasviraju 90% lošije. :D

 

Znam da je verovatno bezveze i izvan teme, da iz cele ove lepe priče o veličanstvenom uspehu brenda iz Srbije izvučem ovaj detalj, ali je isti možda zanimljiv kao doprinos svetskim naporima u borbi protiv virusa Audiophilia Nervosa, dok ne bude pronađena delotvorna vakcina. :)

Kalaj tog odnosa je najbolji. I po mogucnosti bez vece kolicine srebra (tih 2% je potrebno zbog kvaliteta lema...)

Medjutim kvalitet zice i lemova prevasgodno je odredjen fluksom koji je smesten unutar zice. Tesko je zamisliti kako se to proizvodi i koliko je komplikovano ali unutra, u poprecnom preseku, su najverovatnije oko 5-7 tankih "cevcica" koje sadrze fluks... Barem je tako bilo kod onih najpoznatijih tipova, kalaja koji su "banovani"... :(

Jedino ti "losi" kalai "drze' lemove po pola veka i ti lemovi su i dalje sjajni sa malom verovatnocom da pouste. To sam sve naucio na sajtovim straih clanova na forumima koji se bave reparacijam starih radio aparata. Straiji ljudi uglavnom iz engleske, nemacke i holandije - svi imaju ista iskustva i niko od njih ne koristi nove tipove kalaja. A one srebrne, sto imaju "brasnjav" i matiran izgled, skoro pa bez fluksa, uopste ne koriste... :(

https://www.gracesguide.co.uk/Multicore_Solders

Drugo postoji i pravilno lemljenje elemenata. Karan lemi rucno (tako je barem napisano) i svaki llem se kontrolise. Masine leme mnogo brze ali najgorim kalajem... Kljucna rec je pouszanost i dugotrajnost. Rucno lemljeni uredjdji old school kalajem neuporedivo duze traju i imaju mnogo manju vervatnocu kvarova u tom delu oko lemljenja elemenata. A kada se temperatura i vibracije pridodaju celom kontekstu, stvar postaje scary

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, 空也 said:

Ovaj kalaj nema srebra, tih 2% je bakar (Cu).

Nije poenta u tome nego u celom postu :(

BTW greskom sam napisao mislio sam upravo na Cu zbog ovoga:

"Copper improves resistance to thermal cycle fatigue, and improves wetting properties of the molten solder. It also slows down the rate of dissolution of copper from the board and part leads in the liquid solder. Copper in solders forms intermetallic compounds."

izvor https://en.wikipedia.org/wiki/Solder

 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, Majda said:
4 sati ranije, 空也 said:

Ovaj kalaj nema srebra, tih 2% je bakar (Cu).

Nije poenta u tome nego u celom postu :(

BTW greskom sam napisao mislio sam upravo na Cu zbog ovoga:

"Copper improves resistance to thermal cycle fatigue, and improves wetting properties of the molten solder. It also slows down the rate of dissolution of copper from the board and part leads in the liquid solder. Copper in solders forms intermetallic compounds."

izvor https://en.wikipedia.org/wiki/Solder

 

Sve stoji, :thumbsup2 ispravka nije zlonamerna, već je napisana da se manje upućeni ne bi zbunili. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Та легура за лемљење са слике је за општу намену у електроници тј. за потрошачку електронику класе 1. Бакар ту служи да смањи нагризање бакарних врхова. Тачка топљења је 189 степени/цел. а тачка стврдњавања је 183 ст. Између те две температуре легура је у стању пасте која када се стврдне донекле мења кристалну структуру. То Џорџ Кардас назива "disturbed joint". Постепено се чврстина лемног споја смањује, зато се и користи код мање захтевних уређаја.

У професионалној електроници се користе искључиво тзв. eutectic легуре које немају фазу пасте,већ директно из течног прелазе у чврсто стање. Ту постоје свега три легуре: Sn63/pb37 ( 183ст), Sn62/Pb36/Ag2(179)( i lead-free SAC305 ( 3% сребра, 0.5% бакра, остатак калај, топи се на 210 степени). Интересантно, ни Кардасов калај није у потпуности eutectic, али је близу. Сребро се додаје да снизи тачку топљења, побољша разливање и повећа чврстоћу споја. Чврстоћа Сн 60 легуре је 48Н/мм2, Сн63 67Н/мм2 а Сн 62 90Н/мм2. Оно нема никакве везе са аудиофилским приступом. Већи проценат сребра чак смањује eutectic својство.

Ја користим искључиво Сн62 легуру.

Link to comment
Share on other sites






Ne bih nastavljao, jer vidim da je moj komentar zasmetao, ali slozices se da je to vise nego stidljivo napisano, usred podugackog teksta, kojeg mali broj ljudi procita u celosti. U "about us" nema ni slovo, a bas to "about us" citaju oni koje zanima odakle je firma, koliko postoji, koje su joj reference itd.
Svakako mi je bila namera da ih pohvalim, sto sam i u samom naslovu naglasio, ali nacionalizam u pozitivnom smislu se kod nas uvek izjednacuje sa dnevno-politickim muljem. Nikada nisam video da je neko popljuvao amerikance jer im ispred svake kuce stoji zastava. Cak naprotiv, vrlo su ponosni na svoju naciju, iako nemaju bas na mnogo sta da budu. Ali da ne ulazimo u politiku, jer mi to nije namera.

Jos jednom, svaka cast gospodinu Karanu na ulozenom trudu i na vrlo ozbiljnim uredjajima. I dalje stojim iza toga da su ovakve i slicne stvari ono cime treba da se hvalimo (sto mi je i bila namera postavljanjem teme) kao nacija i pominjemo u svim medijima i da promovisemo na svakom koraku.

Nacionalizam u pozitivnom smislu ne postoji, reč koja ti nedostaje je patriotizam.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...