Jump to content


Pitanje u vezi sistema


bojank

Recommended Posts

Pocetnik, amater u ovoj oblasti, ima jedno pitanje za znalce...


Elem, evo o cemu se radi.


Preskocicu onaj dosadniji deo, kako sam dosao do ovoga na cemu sada slusam muziku.


Trenutno to izgleda ovako PC (Tidal/FLAC kolekcija od nekih 200 cd-ova), Presonus Eris 3.5 i Sub 8, preko FiiO K5 Pro.

Dalje, na FiiO povezan i gramofon (Sony gramofon ps-lx310bt,  nizeg ranga, ugradjen preamp) i jos nekih 30 ploca (starija i nova izdanja).

I sve to meni zvuci dosta dobro, verovatno mi i ne treba nista bolje. Da, i AT M40x.

Ne lezi vraze, ukazala mi se mogucnost da decembra budem u Becu na nekoliko dana, pa mi je Pro-Ject Debut Carbon Evo zapao za oko, kao neki best buy za nas sa jeftinijim ulaznicama.


A i bilo sam dobar cele godine i vredno radio pa bi bio red da se nagradim necim lepim.
 

Znaci, ideja je da zamenim Sony gramofon tim boljim Pro-Ject Carbon Evo (Ortofon Red), uz neki osnovni Pro-Ject preamp. Presonus ostaju, volim taj analitican sound (flat, kao na M40x).


Procitao sam negde da ako gramofon vredi npr. 500 EUR da bi onda i zvucnici trebali da vrede bar toliko, inace je overkill i nema smisla upustati se u tako nesto, usko grlo i tako to. 


Uglavnom poslusam savet pametnijih od sebe pa rekoh, sto da ne pitas one koji znaju, mozda ustedis neki dinar (nema smisla da deca opet ostanu bez poklona od Deda Mraza :) ha ha).


What say you?


Bacanje para ili ne?  Da li bih mogao da cujem razliku (if you know what I mean na boljem gramofonu)? Gramofon - preamp - DAC AMP - Aktivni zvucnici? To ima smisla ili ne?


Hvala unapred na svakom savetu/kritici,

Bojan

Link to comment
Share on other sites

Hvala na odgovoru.

Salio sam se za poklone za klince naravno :) Znaju se prioriteti. Deca, zena, pa ja i moji hobiji :) (al' ja najvise kostam, kad se povuce crta). Nisam ja kriv sto je garderoba jeftinija od hi-fi ili foto opreme :)

Salu na stranu, vise me zanima da li ima logike sa tehnicke (i audiofilske) strane upariti sve to, na gore navedeni nacin.

Da li su ti zvucnici usko grlo u tom 'sistemu? Da li taj gramofon - preamp - FiiO k5 Pro - Presonus Eris 3.5 + sub ima smisla? Da li tu nesto bitno utice na kvalitet zvuka (u negativnom smislu)? Analogni signal, pa preamp pa u nesto sto nije klasicno pojacalo vec DAC AMP, pa ide na aktivne zvucnike?  Da li je kupovina 'skupog' (khm, khm...) gramofona bacanje para ako zvucnici to ne mogu da iznesu? Eto, to me muci...

Mozda pitanje zvuci glupo (a verovatno i jeste) ali nemam gde da cujem ili probam sve to, vec mogu samo ovako u teoriji da sklapam razne varijante i listam po forumima.

Ne bezim od polovnog u tom rangu cena. Gledao sam i Rega Planar 2 ali i Planar 1 Plus (sa ugradjenim preampom).
Sta je preporuka to 500 EUR za polovan gramofon?

Necu da zurim u svakom slucaju.

Hvala jos jednom na savetu.





 






 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da nije rezonski davati toliko za gramofon. Ne znam  koju glavu imas na gramofonu(mozda ima vise rezona dodati za bolju glavu)...Ortofon Red je pocetna glava u gami,i nije nesto...to sto imas od ploca ne zavredjuje bas dobar gramofon...ako si resio da kupujes ploce,kvalitetne...nisi izabrao dobar tajming...preskupo je u danasnje vreme.

Isto tako mislim da ostatak sistema ne zavredjuje gramofon od 500e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...