Jump to content


Kalibracija projektora


No1Livz4Ever

Recommended Posts

Da li neko zna ko bi kod nas, u Srbiji (Novi Sad ...) mogao da odradi profi kalibraciju projektora? Znaci ne treba mi kalibracija monitora i .icc profil nego bas projektor. Bio je jedan momak u Bg, i on mi je  odradio kalibraciju TV-a, ali se nazalost ne bavi vise tim poslom ... pa ako iko ima preporuku bio bih zahvalan. 

Link to comment
Share on other sites

Milane, nemam kontakt. Bio sam planirao i odustao sam. Moj projektor Sony ima vise modova, i uz malo doterivanja slika je odlicna. Ima dosta na netu o tome,bar za moj projektor.

Po meni projektor ti se isplati, ako dosta gledate kod kuce filmove, ali je onda i obavezan min 5.1. To znas i sam.

Bolje veci TV.

Gledao sam kod mog vrscanina 77 inch-a. Fenomenalan i dovoljna dijagonala. Video si i sam.

  Kod mene je 100 inch platno. U pocetku juris glavu levo desno, dok se ne naviknes. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mrzim televizor.Ko je bio zna gde je zavrsio,mao u kaficu na bocnom zidu.Gledamo ga vrlo retko.Odprilike jedan ili dva filma nedeljno,u poslednne vreme ianje znaci 2-3sata max.Ispiranje mozga,vesti, politiku nikad.Ideja je da se skloni vizuelno tv iz sobe i zapakuje u plafon platno pa sputi kad zatreba.Ujedno i nadje izmedju zvucnika i da se ponekad pogleda neki koncert...verovatno ce tad i moji film vise. Kod par kolega sam tako pogledao malo uz sub i moram priznati da je impresivno, narocito uz esl kod kolege pecass.

Link to comment
Share on other sites

Најбоље што могу предложити, ако се не нађе неко са опремом (питати на бенч форуму неког из екипе која раде тестове тв) јесте да се нађу калибрациона подешавања па уз неки калибрациони материјал провери и евентуално дотера слика.

Link to comment
Share on other sites

Pa na TV-ima i monitorima, pominjete ih ovde. A možda i projektor da napucate sa ovim nije na odmet. Sve su to nekakvi LCD-i.

Možda se raspline valer i izvuče koja kandela više. Liči mi na nekakav body building ekrana. Šta znam ja ovo pustim jednom na 6 meseci na tv i monitoru. Mislim da sam jednom i projektor častio jer ga dugo nisam koristio.

Rekoh možda i nema koristi, ali što ne probati.

Link to comment
Share on other sites

TV je LG Oled B 65 inca. U ISF Dark modu je TV vec bio dobar, ali je slika prirodnija nakon kalibracije. Projektor vec imam, Epson TW7100, platno je dijagonale 132 inca. Posle slike na projektoru TV mu dodje kao monitor za komp. Momak je bio super, radio je SDR i HDR kalibraciju, ja sam odradio samo SDR zato sto je najveci deo sadržaja na Netflixu u Dolby Vision, a to nije mogao da radi. Kalibraciona podesavanja ne bi trebalo prepisivati jer je svaki panel/projektor prica za sebe, i u to sam se uverio, podesavanja na netu ya moj TV i kalibraciona podesavanja nemaju veze ... Tako i sa projektorom, pretpostavljam. Poenta je sto ja necu kalibracioni profil na kompu, nego kalibraciona podesavanja na samom uredjaju, a to vecina ovih sto imaju Datacolor i slicne sprave za monitore ne mogu da urade. Ne mogu da verujem da u celoj zemlji nema nikog ko bi za normalan novac to odradio ... 

Link to comment
Share on other sites

On 22.11.2021. at 14:02, sondek said:

Ja mrzim televizor.Ko je bio zna gde je zavrsio,mao u kaficu na bocnom zidu.Gledamo ga vrlo retko.Odprilike jedan ili dva filma nedeljno,u poslednne vreme ianje znaci 2-3sata max.Ispiranje mozga,vesti, politiku nikad.Ideja je da se skloni vizuelno tv iz sobe i zapakuje u plafon platno pa sputi kad zatreba.Ujedno i nadje izmedju zvucnika i da se ponekad pogleda neki koncert...verovatno ce tad i moji film vise. Kod par kolega sam tako pogledao malo uz sub i moram priznati da je impresivno, narocito uz esl kod kolege pecass.

Milane, u potpunosti sam saglasan, medjutim projektor trazi mrak. Sto veci mrak to bolje. Naravno da ukoliko imas projektor sa 4-5000 lumena mozes da gledas i po danu, ali nije to to ... ukoliko se TV nikad ne pali po danu onda je sasvim ok, ali i tada svako svetlo u sobi se primeti kad se gleda projektor. Meni sluzi za istinsko uzivanje. Filmovi, serije, koncerti, ponekad Ljiga sampiona. Mislim da ne radi vise od 5-6 sati nedeljno. A TV ... deca, crtani, trete mrte, to sokocalo stalno negde tandrce u pozadini :).

P.S. Pinkove i sl. kanale (Grand, IDJ ...) sam izjednacio sa adult sadrzajem - pod sifru :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, No1Livz4Ever said:

TV je LG Oled B 65 inca. U ISF Dark modu je TV vec bio dobar, ali je slika prirodnija nakon kalibracije. Projektor vec imam, Epson TW7100, platno je dijagonale 132 inca. Posle slike na projektoru TV mu dodje kao monitor za komp. Momak je bio super, radio je SDR i HDR kalibraciju, ja sam odradio samo SDR zato sto je najveci deo sadržaja na Netflixu u Dolby Vision, a to nije mogao da radi. Kalibraciona podesavanja ne bi trebalo prepisivati jer je svaki panel/projektor prica za sebe, i u to sam se uverio, podesavanja na netu ya moj TV i kalibraciona podesavanja nemaju veze ... Tako i sa projektorom, pretpostavljam. Poenta je sto ja necu kalibracioni profil na kompu, nego kalibraciona podesavanja na samom uredjaju, a to vecina ovih sto imaju Datacolor i slicne sprave za monitore ne mogu da urade. Ne mogu da verujem da u celoj zemlji nema nikog ko bi za normalan novac to odradio ... 

Sa kojeg rastojanja se gleda u tih 132"?

Link to comment
Share on other sites

A možda je nešto manje od 4 … recimo 3.5-4 max. Meni uopšte nine veliko. Gledao sam po THX standardima i to je manje više to. Možda je za obu razdaljinu za oko 10 inča previše ali to se kažem ne primeti. Uoptste nemam osecaj da mi glava seta. A nisam razrok :)


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mali update u vezi sa kalibracijom. Izgleda da ni svi kolorimetri nisu isti. Naime i nakon kalibracije projektora koriscenjem HCFR softvera, ali i monitora za desktop koji omogucava hardversku LUT kalibraciju uz pomoc svog softvera slika ima previse crvene boje. Sto verovatno znaci da je doslo do degradacije samog kolorimetra (nije neobicno za Datacolor koji su u ranijim verzijama koristili gel za razliku od Xrite-a). Izgleda da je neophodno prvo profilisati kolorimetar upotrebom spektrofotometra ili ako je sigurica da je kolorimetar nov koristiti korekcione paramtere za konkretan projektor/TV koji se mogu naci na netu, što je naravno manje precizno. Naravno, spektrofotometar je sprava koja je mnogo skuplja od kolorimetra tako da je cela priča za kućni video totalno neisplativa, osim ako ne poznajete nekog ko ima i voljan je da pozajmi ovakvu opremu. Sam HCFR softver je odličan i mislim da je za neki početničli/srednji nivo i više nego dovoljan, tj patterni za kalibraciju gamme, grayscale i CMS su odlični.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/13/2021 at 11:26 AM, No1Livz4Ever said:

Mali update u vezi sa kalibracijom. Izgleda da ni svi kolorimetri nisu isti. Naime i nakon kalibracije projektora koriscenjem HCFR softvera, ali i monitora za desktop koji omogucava hardversku LUT kalibraciju uz pomoc svog softvera slika ima previse crvene boje. Sto verovatno znaci da je doslo do degradacije samog kolorimetra (nije neobicno za Datacolor koji su u ranijim verzijama koristili gel za razliku od Xrite-a). Izgleda da je neophodno prvo profilisati kolorimetar upotrebom spektrofotometra ili ako je sigurica da je kolorimetar nov koristiti korekcione paramtere za konkretan projektor/TV koji se mogu naci na netu, što je naravno manje precizno. Naravno, spektrofotometar je sprava koja je mnogo skuplja od kolorimetra tako da je cela priča za kućni video totalno neisplativa, osim ako ne poznajete nekog ko ima i voljan je da pozajmi ovakvu opremu. Sam HCFR softver je odličan i mislim da je za neki početničli/srednji nivo i više nego dovoljan, tj patterni za kalibraciju gamme, grayscale i CMS su odlični.

U Srbiji postoje 2 referenta spektrofotometra (Jeti, Qalif) i 1 referenti kolorimetar (Klein).

Ovi uredjaji se koriste za kalibraciju bioskopa i profesionalnih studija. 

Metodologija kalibracije home theater projektora je u najvecoj meri ogranicena i samim tim komplikovanija da se postignu referentni rezultati. Takodje, ukoliko nije home theater sistem od desetak hiljada evra i vise, trosak profesionalne kalibracije nije preterano isplativ. 

Nijedan kolorimetar nije tacan iz fabrike bez custom spectro offseta (cak ni Klein k10a koji kosta preko 7K evra).

Datacolor je problematican uvek bio i vise je igracka za ucenje nego instrument. Najmanje sto je upotrebljivo je xrite i1 display pro. Oni su predvidjeni da se na 2 3 godine bacaju jer nema fabricke rekalibracije ili popravke. Ali kada se upari sa spectrom daje 90-95% tacnosti referentog uredjaja za 5% vrednosti cene. 

Cela stvar oko kalibracije se komplikuje poslednjih nekoliko godina pojavom novi tehnologija izvora svetla, pa je efekat metamerizma (instrument pokazuje tacno merenje a oko vidi drugu boju, ili 2 coveka gledaju istu sliku vide skroz razlicitu boju) postao toliko problematican da je komplikovanije resiti njega nego samu kalibraciju profesionalnih uredjaja koja je postala rutinska stvar.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...