Jump to content


Slike Hi-End sistema


petarjovic

Recommended Posts

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

140$ par platio, sve đuture sa poštarinom. 1000din. carini, verovatno je to PDV. Sad i ako ih ima na Aliju,  poštarina je veća.

Ideja je bila nabaviti jeftine ali kvalitene drivere iz Kine, sa NEO magnetima i da visokotonac bude ribon. Ostalo je još da pozadi Visaton G20SC zamenim sa Vifa XT25A, isto NEO magnet. Ne kažem da nije moglo bolje, ali teško da je moglo jeftinije.

Trenutno gledam Kineske full range jeftine drivere, mnogo dobro izgledaju, pitanje je kako sviraju. Onako, da probam. Možda otkrijem neki biser za sitne pare, pa pređem na SE lampe 2x3W. Lampe već imam, razne.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

140$ par platio, sve đuture sa poštarinom. 1000din. carini, verovatno je to PDV. Sad i ako ih ima na Aliju,  poštarina je veća.

Ideja je bila nabaviti jeftine ali kvalitene drivere iz Kine, sa NEO magnetima i da visokotonac bude ribon. Ostalo je još da pozadi Visaton G20SC zamenim sa Vifa XT25A, isto NEO magnet. Ne kažem da nije moglo bolje, ali teško da je moglo jeftinije.

Trenutno gledam Kineske full range jeftine drivere, mnogo dobro izgledaju, pitanje je kako sviraju. Onako, da probam. Možda otkrijem neki biser za sitne pare, pa pređem na SE lampe 2x3W. Lampe već imam, razne.

Колико кошта VifaXT25A?

уз рибон који имаш од 140USD долазиш у ранг цене 64-10, можда и јаче?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Nixie said:

35-38$ par sam plaćao. Lagani su pa mala poštarina.To mi je samo za efekte, ona dva pozadi.

То је багатела, на Hificollective је један комад 26,50фунти без доставе. Зато сам мислио да си у рангу цене 64-10

Link to comment
Share on other sites

Jeste bagatela. Probani kao supetweeter, izuzetno lepo zvuče, čisto i prirodno. Prodaju se kao Vifa XT25A, međutim nema ih u zvaničnom katalogu. Ima samo XT25 SC90-04. Ili su dobra kopija ili ih prave za nekoga po narudžbini. Meni je sve jedno, plus imaju verzije od 4, 6 i 8oma. Osim toga izmeren opseg vrlo liči na onaj koji su Kinezi priložili, i solidno su efikasni. Moja procena je oko 90dB 1W 1m. Prosto neverovatno za tako mali magnet.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Nixie said:

Jeste bagatela. Probani kao supetweeter, izuzetno lepo zvuče, čisto i prirodno. Prodaju se kao Vifa XT25A, međutim nema ih u zvaničnom katalogu. Ima samo XT25 SC90-04. Ili su dobra kopija ili ih prave za nekoga po narudžbini. Meni je sve jedno, plus imaju verzije od 4, 6 i 8oma. Osim toga izmeren opseg vrlo liči na onaj koji su Kinezi priložili, i solidno su efikasni. Moja procena je oko 90dB 1W 1m. Prosto neverovatno za tako mali magnet.

Ti prosto neverovatno mali magneti kada se ugriju, iz ovog ili onog razloga, umeju da zaborave i kako se zovu. 😂

  Nije bilo samo jednom recimo, pola automobila stoji u ladovini a pola ogreje sunce.....ishebe celu scenu....dobro, neko ne obraća pažnju na te "sitnice" tako da je to nebitno.

Link to comment
Share on other sites

On 30.11.2021. at 15:16, Nixie said:

Probaću kući baš me zanima. Svašta sam radio ali nikad nisam toliko zaokretao zvučnike (ako nisu BOSE). Imam ribon koji horizontalno na 45 stepeni ima odličnu polarnu karakteristiku (praktično kao u osi, i merenje sam objavio), on će se čuti lepo i tako puno zaokrenut. Za sve ostalo, pojma nemam. Srednjotonac ili neki midbass takođe imaju lošu polarnu karakteristiku kad se toliko zaokrenu, znači menja se i tonalitet kad se puno sluša van ose.

Znam da kad ih previše zaokrenem ka sredini, postane zvučna slika skroz centralno pozicionirana, a kad uradim suprotno raspline se svuda po sobi, tako da sam našao neki optimalni položaj u prilično limitiranom prostoru.  Dosta bolju zvučnu sliku postižem kad više razmaknem zvučnike, ali onda na žalost smetaju ostalim ukućanima.

šta je to polarna karateristika? jel to ono šta ja mislim ili nešto drugo 😀

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, sondek said:

Ne znam koja je sirotinjska cena tog Ribona ali greota ne iskoristiti veliku prednost domaceg terena za Raal ribon.

Mi smo ovde probali i Dr heila, koji je tu negde sa Acinim ribonima. Glupo je reći da to nije dobar zvučnik......ima fantastične detalje, zvončići prelepo zvuče, međutim po svim drugim pitanjima nije prošao test. Jednostavno sve oko njega pršti, fizičke veličine nisu realne i još mnogo drugih stvari. Nekome se to sviđa i to nije problem.

  Najednostavniji test za svaki zvučnik je zvučnjak pod mišku 😂, bez kondezatora bez ičega, sa prilagođenim snagama ...neće mu biti ništa......i onda se sluša a ne gleda se ....slušaš šta radi, koliko je to realno, koliko je velika violina, jer prava ili bonsai 😀  i to je to.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Nixie said:

Neće to da valja, slušaš sa velikim THD na niskim frekvencijama i čuješ svašta. Nije realno terati zvučnik u deo opsega koji neće raditi sa skretnicom.

svi oni testovi se rade sa 1W  pa se nigde ne vidi veliki thd.....osim toga, 1w u visokotoncu odvaljuje uši .....ne boj se neće mu biti ništa.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, RADE said:

ne boj se neće mu biti ništa

Ne bojim se, pogotovu za te novce. Samo sam pitao koliko je to realno. Doduše, pre par godina probao sam Dynaudio D28AF nakon reparacije (zamena FF) ali sa kondenzatorom od 10uF. On ima ferofluid, njemu je praktično sve jedno sa kondenzatorom ili bez sve dok nije previše snage i kalem ne izađe iz magnetnog polja.😂

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Nixie said:

Pa ne, 64-10 je skoro duplo skuplji. 

Van Srbije i dosta vise od duplo, tako da kad se poredi cenovni rang to treba uzeti u obzir , a ne to sto mi to ovde dobijemo iz prve ruke po fabrickoj ceni. 

Ne komentarisem tvoj izbor, vec vise zbog eventualnog izbora drugih pri Diy resenjima. Koristimo prednost domaceg terena. Doduse to nije resenje za nekog sa losim ostatkom sistema, vrlo su precizni i otkrivaju greske na dlanu 

Link to comment
Share on other sites

Evo ga taj RAAL 64-10, vlo linearan driver, i prva opcija koju sam razmatrao. Po meni najniži praktičan rez je na 4k (eventualno 3.5k), i to verovatno skretnicom 3 reda. Za više rezove može i skretnica 2 reda. Fountek ide dosta niže, jer horna tu radi svoj posao. Ono što mi je bilo bitno, osim cene, je što je Fountek ribon uvučen unutra dosta, tako da mi se fazno bolje uklapa sa srednjotoncem na ravnoj ploči. RAAL 64-10 bi trebalo povući unazad nekoliko cm što mi nije bilo izvodljivo, jer sam sve to ugrađivao u postojeće kutije. Na kraju sam lepo uklopio Fountek sa Vifa konusnim srednjotoncem na 3.5kHz, skretnicom 2 reda na srednjem i 3 reda na visokom. I faza je odlična, sve se uklapa.

RAAL 64-10 0-15-30 deg horizontal off-axis.jpg

NEO cd3.0.webp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...