Jump to content


Slike Hi-End sistema


petarjovic

Recommended Posts

2 sati ranije, hifista said:

Kao što rekoh ne može da se generalizuje. Jedan od problema kalotnog visokotonca što je on izvorno kreiran kao omni direkcioni drajver, samim tim teži za uklapanje sa tipičnim wooferom i teži za nameštanje u tipičnoj sobi. Lično mi se više dopada prezentacija konkavnih visokotonaca ciji je profil membrane sličniji wooferu, recimo Focal  korišćen u Utopija serijama zvučnika i starijim Willson Audio i Avalon zvučnicima.

Probaću kući baš me zanima. Svašta sam radio ali nikad nisam toliko zaokretao zvučnike (ako nisu BOSE). Imam ribon koji horizontalno na 45 stepeni ima odličnu polarnu karakteristiku (praktično kao u osi, i merenje sam objavio), on će se čuti lepo i tako puno zaokrenut. Za sve ostalo, pojma nemam. Srednjotonac ili neki midbass takođe imaju lošu polarnu karakteristiku kad se toliko zaokrenu, znači menja se i tonalitet kad se puno sluša van ose.

Znam da kad ih previše zaokrenem ka sredini, postane zvučna slika skroz centralno pozicionirana, a kad uradim suprotno raspline se svuda po sobi, tako da sam našao neki optimalni položaj u prilično limitiranom prostoru.  Dosta bolju zvučnu sliku postižem kad više razmaknem zvučnike, ali onda na žalost smetaju ostalim ukućanima.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

19 sati ranije, somilenko said:

Nego Rade, ako je dobar taj CAR sistem, jel oni treba da sede na prednjem ili zadnjem sedištu?

 Па како да не, обично се то слуша изван кола, тако да је са рецимо задњег седишта обично боља слика него из рецимо суседне улице, али то су безначајни нивои. СВЕ се своди на 20 минута седења судија у аутомобилу, све је после тотално безначајно.

   Рецимо постоје системи који уз нормалну опрему имају у саставу система две "жаба дизалице" које служе да врата не отпадну када се отворе. Значи отвориш гепек са два звучњака од 46цм , затим отвориш врата возача и сувозача поставиш  " жабе" на стратешка места,  и слушаш музику.

  Рецимо ПИНК флојдов хеликоптер звучи сасма реалистично.....па како другачије поред 8 киловата снаге појачивача.

 

 Углавном ја бих по питању рекао да ти сву ову проблематику одлично схваташ / за разлику од многих других/  и да су ти потребни само детаљи да све повежеш у смислену целину. 🤣

 

ПС постоји тест снимак, где спикер долази посматрајући са возачевог седишта скроз изван возила, значи није нигде у возилу него скроз лево у дну иза ретровизора и предњег точка. Онда дође између ретровизора и левог звучника. Онда оде на десно између ретровизора и левог звучника, па оде изван аутомобила, скроз лево доле .

  Овај снимак симулира велики простор и глас у њему. Плус цео снимак прате вештачки кораци " тап тап тап "  који симулирају вештачки величину спикера и његову висину.

  Све то скупа има и своју висину ......тако да када се то рецимо пусти у нормалним кућним системима, 80% се погубе као кучићи у лифту. То је реалност и то је само један обичан тест који показује могућност система да репродукује верно један велики простор и неке ствари у њему.

  Тај тест и даље не говори о томе јел звучњаци раде лепо и да се то некоме свиђа, него само да су занатски одлично урађени. То у ствари само значи да ако систем то не репродукује како треба, онда онај који каже да има коректну сцену, у најмању руку, а зато то тако и не рећи, лаже. 😂

Рецимо фокус, ту има прича и бајки колико се хоће а постоји једноставан тест да се то провери .

  Тест се састоји од 6 различитих тонова, почев од дубоких тонова гитаре до звончића......зашто тако, па зато јер одрећене звуке репродукује одређени звучњаци тако да звук звончића не може да дође из мид баса или гитара из високотонца.....генерално.

   СВИ ТЕСТ тонови имају своје позиције и своју висину, значи ЛЕВО, центар ЛЕВО / између центра и леве стране/ ЦЕНТАР и све то исто на десној страни. Стим што је то све фокусирано у пар центиметара а не ПОЛА МЕТРА.

  И онда крене рецимо ЦЕНТАР десно, гитара доле , удараљке мало горе а звончићи не знају јел ће лево или десно, а све треба да буде у истој висини......обично то буде нека парабола, али правилно је да су свих 5 позиција на истој висини.

   Систем који то одради коректно само потврђује да има коректан фокус и ништа више......то значи да власник поносно може да каже како му систем фокусира одлично, сви остали морају да ћуте или да лажу. 😂

 

Зашто то све пишем, па зато јер смо на последњем слушању окренули поларитет на излазу појачивача и све је дошло на своје место. Када кажем дошло на своје место, говорим са позиције оних који чују померање од пар цм у простору.....за 99% нормалних слушача тотално небитно......међутим ако хоћеш да се такмичиш са светом онда мораш да рачунаш да нису баш сви глуваћи.

  Рецимо пре пар година је било тестирање у АР по том питању, јел се чује окретање поларитета на појачивачу.....и закључак је био да се не чује.....рецимо ја не чујем.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, RADE said:

Па како да не, обично се то слуша изван кола, тако да је са рецимо задњег седишта обично боља слика него из рецимо суседне улице, али то су безначајни нивои. СВЕ се своди на 20 минута седења судија у аутомобилу, све је после тотално безначајно.

Pitao sam gde Chris Jones i Allan Taylor treba da sede kada se sluša muzika U kolima, konkretno album koji si pomenuo.

Pretpostavljam da se CAR sistem ne sluša sedeći u susednom kamionu...

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, hifista said:

Kao što rekoh ne može da se generalizuje. Jedan od problema kalotnog visokotonca što je on izvorno kreiran kao omni direkcioni drajver, samim tim teži za uklapanje sa tipičnim wooferom i teži za nameštanje u tipičnoj sobi. Lično mi se više dopada prezentacija konkavnih visokotonaca ciji je profil membrane sličniji wooferu, recimo Focal  korišćen u Utopija serijama zvučnika i starijim Willson Audio i Avalon zvučnicima.

Па високотонац у принципу има исти одзив као и мид бас или рецимо као неки класичан средњетонац.....само им је скала померена😀.

   Рецимо, мид бас који ми користимо уместо калоте, има део  који има сличан облик као и мидбас...и зато рецимо иде до 10000 и музичарима уопште и не треба високотонац.....чак је постојао и прекидач за искључење високотонца. Оно шта је важно је то да тај мид бас има одзив изван осе готово па теоријски. 🤩. Дакле никакави филтери, компезације и слично.....дирекно на појачивач.

Link to comment
Share on other sites

Just now, somilenko said:

Pitao sam gde Chris Jones i Allan Taylor treba da sede kada se sluša muzika U kolima, konkretno album koji si pomenuo.

Pretpostavljam da se CAR sistem ne sluša sedeći u susednom kamionu...

А то, па ти треба да седиш на месту возача, а они треба да седе......па напиши где их ти ВИДИШ па ћу ја написати шта је коректно.

 

Link to comment
Share on other sites

Sinoć sam zaokrenuo zvučnike pod uglom od 45 stepeni da budu kao oni Harberth na sliki, ništa gore nisam čuo u životu. Mutno, preterano basovito, teško je odrediti položaj instrumenata. Sweet spot jeste veći, ali šta vredi kad u njemu nema ničega, fale detalji i život. Standardno zvučnici mi najbolje zvuče u svakom pogledu zaokrenuti oko 15 stepeni u odnosu na osu, gađaju me tačno u glavu. 😂

Zvucnici 45 stepeni.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Nixie said:

Sinoć sam zaokrenuo zvučnike pod uglom od 45 stepeni da budu kao oni Harberth na sliki, ništa gore nisam čuo u životu. Mutno, preterano basovito, teško je odrediti položaj instrumenata. Sweet spot jeste veći, ali šta vredi kad u njemu nema ničega, fale detalji i život. Standardno zvučnici mi najbolje zvuče u svakom pogledu zaokrenuti oko 15 stepeni u odnosu na osu, gađaju me tačno u glavu. 😂

Zvucnici 45 stepeni.jpg

Па то је оно као у вицу о тесним ципелама.....а знаш како је добро када их скинем.

  Онда се кутије наместе под углом па онда то никако не ради, па када вратиш на своје место а ти пресрећан како то супер ради.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, hifista said:

Za hajend u kolima moraju presvlake od čiste jambolije, isto tako u kući tepih i presvlake od čiste jambolije (100% vuna).

Опаке се направе раде за кола....стим што за аутомобил важе неки закони физике које је немогуће прескочити, али опет врхунски системи не заостају много за оним кућним по питању квалитета. Постоји  такмичарска класа, нешто попут бонсаи система, где је фора да се добије што боља сцена са што више детаља.

   Ја сам већ писао да је рецимо Давина појачивач који је у Милану био проглашен од стране новинара на блинд тесту као најбоље звучеће појачало, у ствари је  препакован аутомобилкси појачивач. Узели су два моно појачивача и једно стерео цевно претпојачало......и то је то.....није било обратно.

  Мидбас који се користи за кућне системе је у ствари кар аудио мид бас који је победио све што је могло да се победи...осим тога то је једини мид бас на свету који у конфигурацији 2 вие не прави  параболу на шофершајби него извлачи пуну линију као врхунски системи са чистим средњетонцем намонтираним горе.

  Проблем је што се мисли да је све око тих система везано за трас бум бум......међутим има заиста финих система који раде без грешке.

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Nixie said:

Sinoć sam zaokrenuo zvučnike pod uglom od 45 stepeni da budu kao oni Harberth na sliki, ništa gore nisam čuo u životu. Mutno, preterano basovito, teško je odrediti položaj instrumenata. Sweet spot jeste veći, ali šta vredi kad u njemu nema ničega, fale detalji i život. Standardno zvučnici mi najbolje zvuče u svakom pogledu zaokrenuti oko 15 stepeni u odnosu na osu, gađaju me tačno u glavu. 😂

Zvucnici 45 stepeni.jpg

који је то високотонац?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...