Jump to content


Savet za kupovinu kutija


mcnc

Recommended Posts

Zabluda je da zvucnik sa portom napred moze da stoji blize zidu od zvucnika sa portom nazad. Cim je zadovoljeno minimalno rastojanje, koje omogucava pokretanje vazduha, praktiicno precnik porta izmedju zida i zvucniika, nema nikakve razlike u efektu koji ce zid imati na zvucnike. Ista prica i sa kompresionim kutijama.

Dijagram prostiiranja zvuka u prostoru je potpuno jednak, bilio da je kutija portovana, port biio napred ili pozadi, kompresiona, ili neka druga. 

Kod svake kutije efekti zida ce biti isti, i samo u bas podrucju. 
 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ako se cuje zvizdanje vazduha koji duva oko usiju to samo znaci da kutija nije dobro dampirana iznutra pa ubija promaja. 😜. Bas tako zracenje je potpuno sferno. Primicanjem zidu samo dolazi do izdizanja basova do neke frekvencije sto blize zidu to vise. I taj deo uglavnom moze da se koriguje na EQ. 
 

imao sam negde zanimljiv tekst o polozaju zvucnika ako nadjem link postavicu kad sednem za comp. 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, nesone said:

Ima. SVS. Salim se.

Pa gde si druze. Nema te odavno na forumu?

Veliki pozdrav.

Tu sam Nešo, živ i zdrav, što se tiče korone. Za glavu će vidimo. Ono iščipovah se sa svim, čak i protiv gripa. Sad čekam da mi ko Radovanu III izraste treća ruka.:D

Pozdrav i tebi druže.

Za te SVS babaroge nemam mesta, a i gospoja bi me sigurno ubila na spavanju.:D

Link to comment
Share on other sites

Hvala jos jednom na savetima.

Sto se tice Dyna pokusavao sam da menjam poziciju, da pomeram trapove i difuzore, da menjam kablove, da zapusim bass reflex,podesavam DAC pa cak i da probam da eliminisem bas wooferima u kontra fazi (mislim na aktivne woofere) i nista od toga nije urodilo plodom a da na neki nacin ne osakatim zvuk.
@delija
Ako sam dobro razumeo pitanje da stavim cevcice u BR? To nisam probao :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, B.R. said:

Zabluda je da zvucnik sa portom napred moze da stoji blize zidu od zvucnika sa portom nazad. Cim je zadovoljeno minimalno rastojanje, koje omogucava pokretanje vazduha, praktiicno precnik porta izmedju zida i zvucniika, nema nikakve razlike u efektu koji ce zid imati na zvucnike. Ista prica i sa kompresionim kutijama.

Dijagram prostiiranja zvuka u prostoru je potpuno jednak, bilio da je kutija portovana, port biio napred ili pozadi, kompresiona, ili neka druga. 

Kod svake kutije efekti zida ce biti isti, i samo u bas podrucju. 
 

Lepo sto si napisao poucnu pricu ali ona nema verovatno veze sa mojim postom ili ga nisi razumeo.

Predlog je da kupi zvucnike manje osetljive na blizinu zida.Sa zadnjim ih sigurno neces naci da mogu dosta blizu. U maloj sobi mu jos svakako ne trebaju zvucnici kojima treba dosta slobodnog prostora za rad. Sa kompresionim ces svakako naci lako zvucnik kome zadnji zid ne pravi problem za svaki pojedinacno treba videti preporuke i probati.

Konkretno onaj koji sam predlozio moze da stoji i usrafljen u zid,ima tu opciju.Kod takvih zvucnika odmicanjem od zida po par cm dobijas sve cistiji zvuk ako postoji potreba kad se puste i cuju,bez upliva baseva i kvarenja srednjetonskog podrucja sto je ovde pokretacu ocigledno problem. Zvucnici poput sonus fabera, ali i dy traze uglavnom puno prostora i ako je spreman pokretac da ih drzi na sred sobe ok,u takvom setinu sam ih cuo kao odlicne. Ako nema spremnosti ...dzaba krecio. Dimenzije sobe jesu nezgodne ali nisu neresive. Slusao sam u takvim bar 30g savrseno cist bass, treba strpljenja i zivaca ali moze. Narocito danas uz odlicne woofere.

Da odgovorim na pitanje za Harbeth.Mislim da bi mogli biti odlican izbor samo nisam siguran kako zvuce sa tim ampom, to treba da se proba. Ja imam ls3/5a i to radi dobro u takvom prostoru.Moj je veci ali sam ih cuo u odprilike takvom,mozda par m2 samo vecem od oko 18-19m.Lampe im odlicno leze,bolje od tranzistoraca i tad imaju fantastican 3d.kao i cist i precizan bass koji se ne trudi da radi ono sto me moze pa da sa time sve zabrljaju. Uz dobar sub verujem da bi bili dobar odabir.

Link to comment
Share on other sites

Ocigledno da ne citas pazljivo. Itekako ima veze sa tvojim postom, posto je preporuka besmislena. 

Polozaj porta, osim ako zvucnici nisu potpuno naslonjenii na zid nece promeniti uticaj zida. Niti ce uticaj zida promenitii kompresiona kutija kao takva.  Fizika je fizika, ne mozes da je zaobidjes, makar se metnuo naopako.
Koji god da su zvucnici u pitanju, sa obziirom da se zvucni talasi u bas podrucju sire kruzno, efekat zida ce biti isti, i pojacanje basa ce zavisiti  od udaljenosti od zida. sto blize, i to ce pojacanje ici do visih frrekvencija.
Prica da veliki zvucnici nece raditi u malom prostoru jednostavno ne stoji, u tom malom prostoru i mali zvucnici bi imali jednake probleme, samo da mogu da postignu odgovarajuci pritisak na istoj frekvenciji, a da iih ne pojacava zid.
Ceo problem se izbegava time sto mali zvucnici ne mogu da se spuste dovoljno nisko, a to je izbegavanje fintom, a ne nekakviim cudesnim zaobilazenjem zakona fizike. 

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, B.R. said:

Ocigledno da ne citas pazljivo. Itekako ima veze sa tvojim postom, posto je preporuka besmislena. 

Polozaj porta, osim ako zvucnici nisu potpuno naslonjenii na zid nece promeniti uticaj zida. Niti ce uticaj zida promenitii kompresiona kutija kao takva.  Fizika je fizika, ne mozes da je zaobidjes, makar se metnuo naopako.
Koji god da su zvucnici u pitanju, sa obziirom da se zvucni talasi u bas podrucju sire kruzno, efekat zida ce biti isti, i pojacanje basa ce zavisiti  od udaljenosti od zida. sto blize, i to ce pojacanje ici do visih frrekvencija.
Prica da veliki zvucnici nece raditi u malom prostoru jednostavno ne stoji, u tom malom prostoru i mali zvucnici bi imali jednake probleme, samo da mogu da postignu odgovarajuci pritisak na istoj frekvenciji, a da iih ne pojacava zid.
Ceo problem se izbegava time sto mali zvucnici ne mogu da se spuste dovoljno nisko, a to je izbegavanje fintom, a ne nekakviim cudesnim zaobilazenjem zakona fizike. 

Ovakvi trolovi su neumorni. Kao u gerontoloskom, oni ce pisati desetine postova otkrivajuci ameriku koristeci se manipulacijom tvog posta.Samo uz jedan uslov... ako im das malo paznje poput malom detetu. Samo ignore pomaze. 

Preuzmi temu kao i dosadasnje na kojima si se pojavio.Treba nam tacnozalac opste prakse vise nego ikad. Iskljucujem se.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, B.R. said:

Prica da veliki zvucnici nece raditi u malom prostoru jednostavno ne stoji, u tom malom prostoru i mali zvucnici bi imali jednake probleme, samo da mogu da postignu odgovarajuci pritisak na istoj frekvenciji, a da iih ne pojacava zid.
Ceo problem se izbegava time sto mali zvucnici ne mogu da se spuste dovoljno nisko, a to je izbegavanje fintom, a ne nekakviim cudesnim zaobilazenjem zakona fizike. 

A šta ćemo sa talasnom dužinom? I zašto proizvodjači zvučnika pišu za koje prostorije tj.kolike se preporučuju? Npr.

Screenshot_20211116-005819_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, B.R. said:

Zabluda je da zvucnik sa portom napred moze da stoji blize zidu od zvucnika sa portom nazad. Cim je zadovoljeno minimalno rastojanje, koje omogucava pokretanje vazduha, praktiicno precnik porta izmedju zida i zvucniika, nema nikakve razlike u efektu koji ce zid imati na zvucnike. Ista prica i sa kompresionim kutijama.

Dijagram prostiiranja zvuka u prostoru je potpuno jednak, bilio da je kutija portovana, port biio napred ili pozadi, kompresiona, ili neka druga. 

Kod svake kutije efekti zida ce biti isti, i samo u bas podrucju. 
 

Ma nije zabluda, recimo kutije / zovu se Orkestra Mk1 / sa plavim bočnim stranicama čiju sam fotografiju postavio u drugoj temi,  su projektovane upravo da stoje blizu zida i još bolje ako stoje u uglu. Jednostavno današnje vreme ne dozvoljava da se kutije drže na pola sobe, što se kaže.

  I bez obzira na to i dalje zadržava sve odlike vrhunskog zvuka. I jedna vrlo interesantna odlika, količina basa se može "štelovati" finim pomeranjem kutije napred-nazad, bez da se nešto kvare ostale karakteristike.

  Na stranu to što sam više puta pisao da te kutije i taj princip rada nemaju problem sa šetanjem basa po sobi......a ipak i te kako se oseti pritisak na plućima kod određenih frekfencija.

  Kada se te kutije odmaknu od zida, onda nema toliko basa, ali nema nikakve svrhe držati kutije između nogu, ako one imaju scenu i sve ostalo kada stoje izvan dometa "pola sobe"

PS   u uglu mog dnevnog boravka stoji test traka zalepljena na podu mesecima ...na tačno 40cm od bočnog levog i 40cm od zadnjeg.....to je mesto sa kojeg vršim sva merenja i sva slušanja probnih modela.

Link to comment
Share on other sites

On 14.11.2021. at 19:47, mcnc said:

Pozdrav svima,

 

Potreban mi je savet sta kupiti od kutija, trenutno imam Dynaudio s1.4 i to je overkill za moju sobu koja je (nesrecnih) 4x4m. Imam bas trapove i panele od azmafona ali jednostavno ne moze da svira u mojoj sobi.

Ostatak sistema je Bryston 3B ST snagas, izvor RME ADI DAC 2 FS, interkonekt Furutech XLR, zvucnicki Kimber 8TC i strujni Kimber PK 10.

Cenovni rang je do 1500e i pre bih polovno nego novo a uglavnom slusam sve od muzike (mada najvise elektroniku a najmanje jazz i klasiku).

 

Hvala unapred na odgovorima!

Ako kutija ima previše basa, onda bez da ulaziš u neke velike investicije, jednostavno uradiš drugu malo veću kutiju i tjuniraš je niže. Iskoristi postojeće zvučnike, filtere i sve ostalo.....trebalo bi da se može na taj način rešiti taj problem.

  Što kaže sondek, možeš na taj načim uvesti kutiju skoro pa u svet kompresionih.....velika litraža i nisko tjuniran. Napravi neku kutiju od " kartona" pa probaj.

 

  Ja sam oduvek tvrdio da Dynaudio dobro radi i u kutijama od cipela. 😂

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, RADE said:

Ako kutija ima previše basa, onda bez da ulaziš u neke velike investicije, jednostavno uradiš drugu malo veću kutiju i tjuniraš je niže. Iskoristi postojeće zvučnike, filtere i sve ostalo.....trebalo bi da se može na taj način rešiti taj problem.

Ti si u pravu, samo što je to obiman zahvat. Obično stave previše malu kutiju i onda je Qts faktor preveliki i bas bumbav. Možda može dodati na postojeću kutiju dopunsku zapreminu, ali to opet znači oštećenje kutije i kasniju težu prodaju. Ne mogu da nađem snimak FR raspona tih zvučnika, verovatno imaju i manjak visokih, ali to se ponkad može rešiti na skretnici.

Recimo možda je ovakva neka kriva. Ovde su očigledno stavili driver u otprilike duplo manji kutiju nego što treba.

Dyn.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Nixie said:

Ti si u pravu, samo što je to obiman zahvat. Obično stave previše malu kutiju i onda je Qts faktor preveliki i bas bumbav. Možda može dodati na postojeću kutiju dopunsku zapreminu, ali to opet znači oštećenje kutije i kasniju težu prodaju. Ne mogu da nađem snimak FR raspona tih zvučnika, verovatno imaju i manjak visokih, ali to se ponkad može rešiti na skretnici.

Recimo možda je ovakva neka kriva. Ovde su očigledno stavili driver u otprilike duplo manji kutiju nego što treba.

Dyn.jpg

Moja je ideja da zadrži staru kutiju radi neke naknadne prodaje....tj da vrati sve u original, a da jednostavno uradi novu kutiju.....za početak neke jeftine materijale, pa ako se pokaže da ih onda i finišira.

  Pumpaju bas bez neke veće potrebe.....nije da nije velika potreba, svet u stvari tako vole. Kada ih odvedeš na neki bezvezni akustični koncert onda primete kako nema basa....pa nema ga zato što ga nema a ne zato što ga nema. 😂

  A kako onda objasniti zašto su trošili pare na sub vufere i ostalo.....tu već treba neka druga medicinska disciplina 😀

 

Ps inače, ja sam po svom skromnom priznanju uvek u pravu. 😂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...