Jump to content


McIntosh fun club


Majda

Recommended Posts

On 11/7/2021 at 4:19 PM, prophet said:

Dva su očigledna razloga.

Prvi, galvansko odvajanje i de fakto zaštita zvučnika u slučaju kvara pojačavača.

Drugo, prilagođenje impedanse i mogućnost rada sa različitim omažama zvučnika.

Da. Ima i drugih bitnih karakteristika:

- Mogucnost simetricne strukture - bez izdvajanja faza aktivnim elementima. (u sadjstvu sa ulaznim simetricnm trafoom)

- "izdvojeni" Feedback. FB se moze izvesti simetricno sa posebnih sekundarnih namotaja trafoa. Ili sa glavnog sekundara za zvucnik.

- manja mogucnost da pojacavac podje u samooscilovanje.

Ali generalno ostaju problemi izrade slicni kao i za cevi. Sa tom razlikom da je potrebna monog manja induktivnost primara trafoa. Uz mnogo vecu debljinu zice. I znatno veci magnetni procep zbog mnogo vecih struja magnetizacije (ako su prisutne, ako trafo nije spregnut preko kondenzatora) u konstrukcijama. Drugi tip lamemla za jezgra trafoa... I kapacitivnosti su manje zbog manje g broja namotaja, manjih napona i deblje zice.

Ranije su radjeni tranzistorski pojacavaci sa izlaznim trafoima ali su to bili uredjaji za manje snage.

Pitanje je da li se zvucno "isplati" u odnosu na propisni cevni izlazni transformator?

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, neskor said:

MKI se prozvodio od 1961. do 1970., a po serijskom broju bih rekao da je negde u sredinu, sto znaci negde oko 1965.

Можда, мада за американско тржиште. За тржиште са 220/230 напајањем тек касније.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

275 sam smekao zbog Quadova dok sam trazio Kt88 amp ciji mi zvuk lezi. Sjajan, vanvremenski dizajn. Mogao bi biti izlozen u svakom muzeju tehnike.

prelep dizajn i dan danas, IMHO

samo sto su cene ovih prvih serija toliko skocile da se krecu cak i nekad i skuplje od novih MC275 (naravno u zavisnosti od stanja)

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, giZ_Mo said:

А тек резервни делови/лампе!

Upravo tako, samo jedan novi kond u napajanju je oko 50 EUR, a ima ih ukupno 4 komada

Ovaj primerak kod mene ima kvartet originalnih GEC KT88, par komada Telefunken ecc801s i par TFK ecc802s.

Samo ove cevi da se kupe kostaju preko hiljadu 😄

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, neskor said:

Upravo tako, samo jedan novi kond u napajanju je oko 50 EUR, a ima ih ukupno 4 komada

Ovaj primerak kod mene ima kvartet originalnih GEC KT88, par komada Telefunken ecc801s i par TFK ecc802s.

Samo ove cevi da se kupe kostaju preko hiljadu 😄

Posto ?

Kada ide "na bubanj " ?

 

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, neskor said:

cene se okvirno krecu od 4000-6000 sve zavisi od stanja

ovo ce verovatno nazalost zavrsiti preko, kao i sve kod nas sto vredi, 

iako smo u "zlatnom dobu" nismo mi neko trzise za ovo

Ne razumem, zasto nazalost ?

Neka ga, neka ide "napolje". Neka kupuju kolecionari, audio fetishisti, vintage freak-ovi.

Generalno, i sam znas, za trecinu para koje si pomenuo gore se moze napraviti/pazariti bolji uredjaj. 

Kao fetish, kultna sprava - respect. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 Pocesmo pricu u drugoj temi, pa je @InSides lepo napomenuo da treba malo promeniti temu - pa da ispostujemo odgovorne clanove.

 Ima li neko iskustva sa McIntosh gramofonima? MT5 i MT10 su, to niko ne krije, ClearAudio OEM - ali zna li neko detalje? Koja baza i rucka su koriscene? Jesu li koriscene direktno, ili ima izmena? Znamo da je Marantz TT15 zapravo ClearAudio, ali sa orginalnim nozicama, sta je sa McIntosh modelima? Koliko dodatne staklene ploce uticu na zvuk?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...