Jump to content


VBS AUDIO monokristal


Mihag

Recommended Posts

A što je stanje pervertirano?

U kakvom okruženju živimo i kakav nam je standard šta se očekuje?

Pa vidiš i po otvaranju tema u zadnje vrijeme da pokušavaju ljudi što jeftinije da nešto promijene. 

Ok, ispada da su svi zadovoljni sa spravama i da su na red došli kablovi.

S druge strane, vidiš i sam koliko se pojavilo eksperata za kablove. Znači, svako za vrlo kratko vrijeme može da postane ekspert za kablove i da nešto promijeni.

Za čačkanje po uređajima je ipak potrebno znanje.

Priznajem, snosim dobar dio odgovornosti za ovakvo stanje.

:lol:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

16 hours ago, Zexx said:

Evo jednog citata o legendarnom, mnogi tvrde i najboljem ikad napravljenom mikrofonskom pretpojačalu, Neve-1073: "People love the 1073 because the sound is thick, round, and musically colored. Superlatives like "lush" and "opulent" are often used to describe its tone. The main factor contributing to the larger-than-life sound is attributed to the design of the transformer, made for Neve by the Marinair company, which seems to add harmonics and subharmonics to the signal. The equalizer section of the 1073 is regarded as very musical and practical, and has become the favorite choice of the music engineers to this day."

Pre neki dan citam nesto o Neve firmi.

Rupert Neve - legendarni ing. preminuo ove godine...

https://en.wikipedia.org/wiki/Rupert_Neve

https://rupertneve.com/

Ono sto je mozda najznacajnije je da je ogromna kolicina odlicnih albuma snimljena na ovoj opremi. :)

U tim modulima za snimanje su za "zvuk" vecim delom odgovorni sklopovi za ekvlizaciju, kompresor/limiteri itd. Nacin na koji su konstruisani, topologija, shema itd. Mislim da udeo tih celina ima veci uticaj na zvuk nego upotreba transformatora? Naravno takva kola su neophodna za po audio...

Ito to ALI bez EQ i ostalih modula, samo trafo i aktivni gain sklop, bez efekata, i prilagodjeno line nivoima za hifi reprodukciju je dobrodoslo.

Inace Ti Marinair line transformatori (originalni) su izuzetno skupi na EB-u. idu i preko 4 cifre za par.

Evo i scheme jednog od tih studio modula za mikrofonski ulaz. Ono sto se odmah vidi je prisutvo trafoa i na ulazu i na izlazu...

https://www.technicalaudio.com/neve/neve_pdf/1073-fullpak.pdf

Link to comment
Share on other sites

Primetiti:

- Da se aktivno signal obradjuje Single ended principom. Nekomplementarnom topologijom.

- Aktivni moduli za pojacavanje i drive signala su veoma jednostavni sa malim brojem tranzistorskih elemenata. Ugalvnom je to tranzistor tipa BC184C.

- A prenos signala je balansirani. Ulaz i izlaz signal transformatori.

Ima i nekih reizdanja ovih "plocica" koje se danas opisuju kao "prevazidjene" i ovako izgledaju

I Marinair trafoi

neve_b1.gif

neve_b2.gif

2015-08-10+23.54.59.jpg

 

2018-06-12+02.30.18.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da dopunim karakteristike ovih studijskih tranzistorskih modula. Vecinom vazi za sve tog tipa i za vecinu proizvodjaca:

- jednostruka napajanja. I diskretna. Na hladnjacima samo power tranzistori napajanja koji se i najvise greju. Nema grejanja ostalih elemaenata koji se u sustini ne greju. Dugotajni rad - pouzdanost - laka popravka... (Bilo je i tada integrisanih regulatora...)

- nema razdvajanja faze i ponovnog "sklapanja" faze. (prolazak kroz nulu ostaje nekompromitovan.

- Faza se razdvaja transformatorima ako je potrebno (koji nemaju efekat koji se pojavljuje kada se to radi aktivno - na bilo koji nacin)

- mali broj aktivnih elemenata u tranzistroskim sklopovima. Samo oni potrebni.

- Uglavnom se srece Darlington spoj 2 tranzistora u izlaznim sekcijama aktivnih modula.

- nema aktivo izvedenih (tranzistorima) Current source-a i Current sink-a. (usteda prostora, smanjenje broja aktivnih elemenata, umanjivanje verovatnoce kvara.)

I to su, zajedno sa prethodnim karakteristikama, osnovni faktori koji uticu na taj bogat kvalitet zvuka.

Medjutim ove "redukcije su delimocno odredjene i zahtevima dizajna i upotrebe. Jednostavno bi svi ti pultovi i rackovi, koji su ionako preveliki, bili jos veci i masivniji... :(

Potpuno suprotno se desava u opremi za reprodukciju. Tamo gde nema beskonacnog ponavljanja modula po kanalima, gde je situacija neuporedivo jednostavnija - ogroman broj aktivnih elemenata, najcesce u formi OPampova, komplementarna topogija, dvostruka napajanja, razdvajanje i spajanje poluperioda OP ampovima od kojih svaki ima stotinak tranzistora na izuzetno malom prostoru chipa... :(

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pedjica said:

@Majdakome ti ovo pišeš, čoveče? Jel si ti realan? Pa nije čak ni DIY sekcija ovog foruma a kamo li DIY forum? Mislim, nije mi žao da sahraniš ovako besmislenu temu, ali brate, jel si ti autističan da ne vidiš koliko pišeš van konteksta?

Da znam. Sve sto si napisao stoji.

Medjutim i sam znas da neke digresije po temama mofu da se izdvoje u posebne teme? To sigurno komplikuje pomalo posao moderatorima, ali zato se mozda postize neki bolji ritam tema sto forum moze da ucini aktivnijim?

Ali nije nikakva steta ni de se off postovi izbrisu iz teme.

Samo sam pokusao da dam neke argumente u smislu zajednickih osobina tranzistrskih PRO modula i onih karakteristika koje su potpuno suprotne. Mislim da sve to primarno odredjuje "zvuk"... :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 7.11.2021. at 16:55, Zexx said:

Evo jednog citata o legendarnom, mnogi tvrde i najboljem ikad napravljenom mikrofonskom pretpojačalu, Neve-1073: "People love the 1073 because the sound is thick, round, and musically colored. Superlatives like "lush" and "opulent" are often used to describe its tone. The main factor contributing to the larger-than-life sound is attributed to the design of the transformer, made for Neve by the Marinair company, which seems to add harmonics and subharmonics to the signal. The equalizer section of the 1073 is regarded as very musical and practical, and has become the favorite choice of the music engineers to this day."

Tako nekako. Dodao bih još i da je zvuk izrazito visoke finoće. 

U zavisnosti od konteksta, moja omiljena primena - koncertni klavir, kontrabas, bas gitara (pojačalo), doboš (o, da), bas-bubanj. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da malo probudimo temu, nevernike, protivnike i pucanstvo. ;)

(Pravilnije bi bilo postaviti link u Aibovu temu (iiWi reviews), no kako VBS gotovo po pravilu ovde na forumu izaziva kontroverze, negativne reakcije i komentare, onda je bolje da sve to ostane u temi gde je takav vid komunikacije uobicajen (i dozvoljen).)

@Aibo, lepo preneseno licno iskustvo ulaska i putovanja u svet kablova! :thumbsup2 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Slusao preko (solidnih) slusalica... i to ne na sistemu, nego na kompu na poslu i cuje se razlika. Odgovor na prvo pitanje.

Odgovor na drugo - I prefer B. I to za sva tri slucaja. Razmisljao sam malo oko prvog demoa, i opet - B. 

Podsetilo me kad na deku palis gasis filtere, meni je uvek vise prijalo bez. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 8.11.2021. at 9:55, Majda said:

Ima i nekih reizdanja ovih "plocica" koje se danas opisuju kao "prevazidjene" i ovako izgledaju

Sa tolikim sprežnim elektrolitima to nema nikakve šanse da zvuči dobro.  Dosta je jedan da sve upropasti, a kamo li tih 4-5 komada.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Nixie said:

Sa tolikim sprežnim elektrolitima to nema nikakve šanse da zvuči dobro. 

Ako pazljivije pogledas sheme ima samo 2 sprezna C. Posto su to SS skopovi sa pozitivnim prednaponom, jednostrukim napajanjem, i nekomplementarnom topologijom, trebalo bi da znas da nije moguce izvesti sklop bez ta 2 sprezna C. Sto se tice vrednosti slicne ili cak vece vrednosti spreznih C nalaze se i u slicnoj pro opremi, pa ta oprema radi savrseno u zvucnom smislu. Na primer Nagra... Drugo C se mogu i optimizovati nekim manjim vrednstima a da se ne narusi fazni odziv kao to da se mogu napraviti od kvalitetnijih komponenti AKO je potrebno. Merenja i slusni testovi su pokazali da postoji ne mali broj elektrolitskih C koji rade odlicno.

Verujem da ovi sklopovi odlicno zvuci zbog toga st ose upravo na ovim i slicnim sklopovima direktno i snimala ogromna kolicina autorske muzike koju ljudi jednostavno vole. A i projektovali su ih ozbiljni ing. sa iskustvom u oblastima u kojima se uredji i primenjuju. A te oblasi imaju strikne standarde + probirnjive i "komplikovane" korisnike... :)

Na simulacijama su skolski primer za vrlo dobro/odlicno :)

Naravno uz ove sklopove idu i pro attenuatori (tzv Faderi) da bi to bilo "upareno". Atenuatori tipa bridged T ili bridged H. A oni su masivni i skupi Sigurno ne "audiofilski" losi potovi u bilo kojoj izvedbi. Ili jos bolje induktivni atenuatori :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...