Jump to content


VBS AUDIO monokristal


Mihag

Recommended Posts

Pozdrav svima iz Slovenije.

 
Je ili moguče da samo par 10-20 cm monokristalnog bakra VBS Audio žice može da promeni zvuk, ( po mome iskustvu možem reč da je to istina čuje se razlika )
 
Ok prvo nakratko, da ispričam kako je sve počelo.
Par godina prije prijatelj mi kaže, pa mogao bi si ti napraviti DAC,  isti koji je  več njegov prijatelj napravio za sebe i još nekome audiofilu. Pravili su ga na več načina i na kraju završili nakon puno testiranja i modifikacijama na DACu. Ja mu kažem pa zašto ne, moj prijatelj je veoma dobar i pozna elektroniku, ima iskustva u popravi HIFI uredjaja, a ja pravim stolariju tako da napravim kutuju od punog oraha a on sve ostalo unutra. Prvo napravimo dva komada, i testiramo sve super, super svira tako da smo  zadovoljni, onda nakon neko vreme još nekoliko naših prijatelja kaže daj napravite još zeme ako moguče, tako da smo napravili još nekoliko. Nakon neko vreme nije mi dalo mir, kako da još napravimo bolji ovaj  DAC, cilj mi je bio upotrebi što bolji materiam mogu da upotrebim, pošto moj prijatelj koji radi elektroniku ne vjeruje u kablove i kondenzatore i ostale različite stvari za koje postoji glas (  SNAKE OIL ).
Mogao sam ja da da napravim i izgradim znanje kako i što da stavimo unutra, več sam  prije toga testirao i probao više različitog materiala  na različitima zvučnicih, i znam da  se čuje svaki kondenzator, žice, konektori i..... drugčije, tako da ne trebam da vjerujem nekome što mi samo priča priču.
 
Za sada pravim nekako od prilike 5 do 10 DACa u godini, nije to komercijalna linija pravi se samo za ljude koji se znamo. Nemam ni volje ne želje da bi pravio komercijalnu liniju. 
Sad na kraju pravimo ovaj naš DAC sa izbranim materialom ( Elna silmič II, Audio Note, Wima, Nichicon - kondenzatori, Audio Note, vishay, Takman resistori, konektori Audio Note, CMC, Furutech, Oyaide, Neotech  monokristal žica,,,,,,,i još drugih stvari ( Ovisi od ljudi ko hoče bolji ili samo dobar material, na zahtev i želju naručioca),
 cilj nam je bio da probamo napravit sa dobrim kvalitetnim materijalom, mislim da u ovoj topologiji ovog DACa nemože još da napraviš neki ogroman napredak, mislim da smo blizu savršenosti ( barem nas dvojica ).
 
Neki dan nešto tražim na kupujemprodajem  i odlučim da kupim, A prodajač stvari bio je Dražen sve super suradjana, komunikacija, dobra energija i Dražen me pita ako se bavim  kojom izgradnjom HIFI uredjaja i ja mu kažem da baš sad radim DAC, i on mi kaže da mi može  poklonit malo VBS  žice da isprobam nakon je on več probao i dopadne se mu, ja mu kažem da bi to baš volio da isprobam.    
Tako da sam odlučio da u jednom DACu upotrebim VBS monokristalnu  žicu a u drugome Neotech monokristalnu žicu na signalu a vse drugo je pravljeno istom materialom.
Nakon više od 350 sati usvijavanja DACova, napravio sam test prvo sam sam testirao  ili postoji koja razlika u samom zvuku.
I kako bi mogao reč da sam primjetio razliku, oba DACa svirata odlično ali sam primjetio malu razliku mogao bih reč da VBS žica svira bolje mnogo opuštenije ima bolji prostor, kako da nekako lakše ide signal kroz nju.
 Tako kao  VBS i Neotech su monokristalni bakar i sviraju sa dobrim zvukom su neutralni veoma dobri visoki i sredni toni sa puno detaila i dobrim basom možda VBS još malo boljim. 
Ok to je samo moj test na mome uredjaju mome prostoru i za moj ukus.
Onda zovem još dva prijatelja kažem jima da čemo testirat DAC, u to vreme nitko osim mene nije znao koja je razlika i u čemu se ide, malo da se družimo i da napravimo test.
I izmedju testiranja pričamo kako se komu čini šta čuje i koje su razlike na kraju kad završimo popričamo i zaključimo da se i njima čini da  DAC sa VBS AUDIO monokristalom  pravi bolju sliku i njima se činilo da je zvuk  bolje opušten, bolje romantičan ali ipak neutralan, tačan ima velik bolji prostor i  ljepši za uši.
Na kraju kada završimo priču sam jima objasnio da sta oba DACa napravljena isto u istu vreme sa istim materilim samo da ima razlika u žici na signalu.
 
Mogu da potvrdim da i 10 do 20 centimetara ove Andrejeve žice može da promjeni zvuk i to na bolje.
Moje mišljeneje i iskustvo mog prijatelja je da je VBS monokristal napravljen do perfekcije, zvuk ovog monokristala i njima se bolje dopao, tako da mogu reč da  je VBS bakar bolji on Neotech bakra, barem se nama tako čini. 
 
Hvala i tebi Dražen za ovaj poklon i da smo se upoznali i da si me upoznao sa VBS Audio materialom.
Mogu glatko da kažem da ču se  još bolje upoznati i kupiti ovaj sijajan material koji je napravljen kod vas u Srbiji, ne samo žicu več i druge produkte koje pravi Andrej.
Vjerujem da če i kod nas u Sloveniji ljudi  brzo upoznat ovaj sijajam monokristalni bakar.
Sigurno ču podelit i druga iskustva kad budem testirao i druge produkte VBS AUDIO.
To što sam pisao i iskusio sam želio da podelim sa vama sve što sam napisao je direkt iz mog srca o iskustvu koje je opisano.
Se izvinjavam za moj loš  Srbski jezik.
Pozdrav.

Miha

IMG_1010.JPG

IMG_1174.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

10 sati ranije, Mihag said:

Pozdrav svima iz Slovenije.

 
Je ili moguče da samo par 10-20 cm monokristalnog bakra VBS Audio žice može da promeni zvuk, ( po mome iskustvu možem reč da je to istina čuje se razlika )
 
Ok prvo nakratko, da ispričam kako je sve počelo.
Par godina prije prijatelj mi kaže, pa mogao bi si ti napraviti DAC,  isti koji je  več njegov prijatelj napravio za sebe i još nekome audiofilu. Pravili su ga na več načina i na kraju završili nakon puno testiranja i modifikacijama na DACu. Ja mu kažem pa zašto ne, moj prijatelj je veoma dobar i pozna elektroniku, ima iskustva u popravi HIFI uredjaja, a ja pravim stolariju tako da napravim kutuju od punog oraha a on sve ostalo unutra. Prvo napravimo dva komada, i testiramo sve super, super svira tako da smo  zadovoljni, onda nakon neko vreme još nekoliko naših prijatelja kaže daj napravite još zeme ako moguče, tako da smo napravili još nekoliko. Nakon neko vreme nije mi dalo mir, kako da još napravimo bolji ovaj  DAC, cilj mi je bio upotrebi što bolji materiam mogu da upotrebim, pošto moj prijatelj koji radi elektroniku ne vjeruje u kablove i kondenzatore i ostale različite stvari za koje postoji glas (  SNAKE OIL ).
Mogao sam ja da da napravim i izgradim znanje kako i što da stavimo unutra, več sam  prije toga testirao i probao više različitog materiala  na različitima zvučnicih, i znam da  se čuje svaki kondenzator, žice, konektori i..... drugčije, tako da ne trebam da vjerujem nekome što mi samo priča priču.
 
Za sada pravim nekako od prilike 5 do 10 DACa u godini, nije to komercijalna linija pravi se samo za ljude koji se znamo. Nemam ni volje ne želje da bi pravio komercijalnu liniju. 
Sad na kraju pravimo ovaj naš DAC sa izbranim materialom ( Elna silmič II, Audio Note, Wima, Nichicon - kondenzatori, Audio Note, vishay, Takman resistori, konektori Audio Note, CMC, Furutech, Oyaide, Neotech  monokristal žica,,,,,,,i još drugih stvari ( Ovisi od ljudi ko hoče bolji ili samo dobar material, na zahtev i želju naručioca),
 cilj nam je bio da probamo napravit sa dobrim kvalitetnim materijalom, mislim da u ovoj topologiji ovog DACa nemože još da napraviš neki ogroman napredak, mislim da smo blizu savršenosti ( barem nas dvojica ).
 
Neki dan nešto tražim na kupujemprodajem  i odlučim da kupim, A prodajač stvari bio je Dražen sve super suradjana, komunikacija, dobra energija i Dražen me pita ako se bavim  kojom izgradnjom HIFI uredjaja i ja mu kažem da baš sad radim DAC, i on mi kaže da mi može  poklonit malo VBS  žice da isprobam nakon je on več probao i dopadne se mu, ja mu kažem da bi to baš volio da isprobam.    
Tako da sam odlučio da u jednom DACu upotrebim VBS monokristalnu  žicu a u drugome Neotech monokristalnu žicu na signalu a vse drugo je pravljeno istom materialom.
Nakon više od 350 sati usvijavanja DACova, napravio sam test prvo sam sam testirao  ili postoji koja razlika u samom zvuku.
I kako bi mogao reč da sam primjetio razliku, oba DACa svirata odlično ali sam primjetio malu razliku mogao bih reč da VBS žica svira bolje mnogo opuštenije ima bolji prostor, kako da nekako lakše ide signal kroz nju.
 Tako kao  VBS i Neotech su monokristalni bakar i sviraju sa dobrim zvukom su neutralni veoma dobri visoki i sredni toni sa puno detaila i dobrim basom možda VBS još malo boljim. 
Ok to je samo moj test na mome uredjaju mome prostoru i za moj ukus.
Onda zovem još dva prijatelja kažem jima da čemo testirat DAC, u to vreme nitko osim mene nije znao koja je razlika i u čemu se ide, malo da se družimo i da napravimo test.
I izmedju testiranja pričamo kako se komu čini šta čuje i koje su razlike na kraju kad završimo popričamo i zaključimo da se i njima čini da  DAC sa VBS AUDIO monokristalom  pravi bolju sliku i njima se činilo da je zvuk  bolje opušten, bolje romantičan ali ipak neutralan, tačan ima velik bolji prostor i  ljepši za uši.
Na kraju kada završimo priču sam jima objasnio da sta oba DACa napravljena isto u istu vreme sa istim materilim samo da ima razlika u žici na signalu.
 
Mogu da potvrdim da i 10 do 20 centimetara ove Andrejeve žice može da promjeni zvuk i to na bolje.
Moje mišljeneje i iskustvo mog prijatelja je da je VBS monokristal napravljen do perfekcije, zvuk ovog monokristala i njima se bolje dopao, tako da mogu reč da  je VBS bakar bolji on Neotech bakra, barem se nama tako čini. 
 
Hvala i tebi Dražen za ovaj poklon i da smo se upoznali i da si me upoznao sa VBS Audio materialom.
Mogu glatko da kažem da ču se  još bolje upoznati i kupiti ovaj sijajan material koji je napravljen kod vas u Srbiji, ne samo žicu več i druge produkte koje pravi Andrej.
Vjerujem da če i kod nas u Sloveniji ljudi  brzo upoznat ovaj sijajam monokristalni bakar.
Sigurno ču podelit i druga iskustva kad budem testirao i druge produkte VBS AUDIO.
To što sam pisao i iskusio sam želio da podelim sa vama sve što sam napisao je direkt iz mog srca o iskustvu koje je opisano.
Se izvinjavam za moj loš  Srbski jezik.
Pozdrav.

Miha

IMG_1010.JPG

IMG_1174.JPG

Јел ово са зверско око дак? Стар тај орах?

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Mihag said:

Tako da sam odlučio da u jednom DACu upotrebim VBS monokristalnu  žicu a u drugome Neotech monokristalnu žicu na signalu a vse drugo je pravljeno istom materialom.

Da li je prečnik žice isti?

Da li su obe opcije proizvođača monokristalnih kablova od solid core provodnika?

Da li je izolacija oko provodnika oba proizvođača od istog materijala?

Sve ovo utiče na konačni zvučni rezultat!

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mihag said:

Pozdrav svima iz Slovenije.

 
Je ili moguče da samo par 10-20 cm monokristalnog bakra VBS Audio žice može da promeni zvuk, ( po mome iskustvu možem reč da je to istina čuje se razlika )
 
Ok prvo nakratko, da ispričam kako je sve počelo.
Par godina prije prijatelj mi kaže, pa mogao bi si ti napraviti DAC,  isti koji je  več njegov prijatelj napravio za sebe i još nekome audiofilu. Pravili su ga na več načina i na kraju završili nakon puno testiranja i modifikacijama na DACu. Ja mu kažem pa zašto ne, moj prijatelj je veoma dobar i pozna elektroniku, ima iskustva u popravi HIFI uredjaja, a ja pravim stolariju tako da napravim kutuju od punog oraha a on sve ostalo unutra. Prvo napravimo dva komada, i testiramo sve super, super svira tako da smo  zadovoljni, onda nakon neko vreme još nekoliko naših prijatelja kaže daj napravite još zeme ako moguče, tako da smo napravili još nekoliko. Nakon neko vreme nije mi dalo mir, kako da još napravimo bolji ovaj  DAC, cilj mi je bio upotrebi što bolji materiam mogu da upotrebim, pošto moj prijatelj koji radi elektroniku ne vjeruje u kablove i kondenzatore i ostale različite stvari za koje postoji glas (  SNAKE OIL ).
Mogao sam ja da da napravim i izgradim znanje kako i što da stavimo unutra, več sam  prije toga testirao i probao više različitog materiala  na različitima zvučnicih, i znam da  se čuje svaki kondenzator, žice, konektori i..... drugčije, tako da ne trebam da vjerujem nekome što mi samo priča priču.
 
Za sada pravim nekako od prilike 5 do 10 DACa u godini, nije to komercijalna linija pravi se samo za ljude koji se znamo. Nemam ni volje ne želje da bi pravio komercijalnu liniju. 
Sad na kraju pravimo ovaj naš DAC sa izbranim materialom ( Elna silmič II, Audio Note, Wima, Nichicon - kondenzatori, Audio Note, vishay, Takman resistori, konektori Audio Note, CMC, Furutech, Oyaide, Neotech  monokristal žica,,,,,,,i još drugih stvari ( Ovisi od ljudi ko hoče bolji ili samo dobar material, na zahtev i želju naručioca),
 cilj nam je bio da probamo napravit sa dobrim kvalitetnim materijalom, mislim da u ovoj topologiji ovog DACa nemože još da napraviš neki ogroman napredak, mislim da smo blizu savršenosti ( barem nas dvojica ).
 
Neki dan nešto tražim na kupujemprodajem  i odlučim da kupim, A prodajač stvari bio je Dražen sve super suradjana, komunikacija, dobra energija i Dražen me pita ako se bavim  kojom izgradnjom HIFI uredjaja i ja mu kažem da baš sad radim DAC, i on mi kaže da mi može  poklonit malo VBS  žice da isprobam nakon je on več probao i dopadne se mu, ja mu kažem da bi to baš volio da isprobam.    
Tako da sam odlučio da u jednom DACu upotrebim VBS monokristalnu  žicu a u drugome Neotech monokristalnu žicu na signalu a vse drugo je pravljeno istom materialom.
Nakon više od 350 sati usvijavanja DACova, napravio sam test prvo sam sam testirao  ili postoji koja razlika u samom zvuku.
I kako bi mogao reč da sam primjetio razliku, oba DACa svirata odlično ali sam primjetio malu razliku mogao bih reč da VBS žica svira bolje mnogo opuštenije ima bolji prostor, kako da nekako lakše ide signal kroz nju.
 Tako kao  VBS i Neotech su monokristalni bakar i sviraju sa dobrim zvukom su neutralni veoma dobri visoki i sredni toni sa puno detaila i dobrim basom možda VBS još malo boljim. 
Ok to je samo moj test na mome uredjaju mome prostoru i za moj ukus.
Onda zovem još dva prijatelja kažem jima da čemo testirat DAC, u to vreme nitko osim mene nije znao koja je razlika i u čemu se ide, malo da se družimo i da napravimo test.
I izmedju testiranja pričamo kako se komu čini šta čuje i koje su razlike na kraju kad završimo popričamo i zaključimo da se i njima čini da  DAC sa VBS AUDIO monokristalom  pravi bolju sliku i njima se činilo da je zvuk  bolje opušten, bolje romantičan ali ipak neutralan, tačan ima velik bolji prostor i  ljepši za uši.
Na kraju kada završimo priču sam jima objasnio da sta oba DACa napravljena isto u istu vreme sa istim materilim samo da ima razlika u žici na signalu.
 
Mogu da potvrdim da i 10 do 20 centimetara ove Andrejeve žice može da promjeni zvuk i to na bolje.
Moje mišljeneje i iskustvo mog prijatelja je da je VBS monokristal napravljen do perfekcije, zvuk ovog monokristala i njima se bolje dopao, tako da mogu reč da  je VBS bakar bolji on Neotech bakra, barem se nama tako čini. 
 
Hvala i tebi Dražen za ovaj poklon i da smo se upoznali i da si me upoznao sa VBS Audio materialom.
Mogu glatko da kažem da ču se  još bolje upoznati i kupiti ovaj sijajan material koji je napravljen kod vas u Srbiji, ne samo žicu več i druge produkte koje pravi Andrej.
Vjerujem da če i kod nas u Sloveniji ljudi  brzo upoznat ovaj sijajam monokristalni bakar.
Sigurno ču podelit i druga iskustva kad budem testirao i druge produkte VBS AUDIO.
To što sam pisao i iskusio sam želio da podelim sa vama sve što sam napisao je direkt iz mog srca o iskustvu koje je opisano.
Se izvinjavam za moj loš  Srbski jezik.
Pozdrav.

Miha

IMG_1010.JPG

IMG_1174.JPG

 

Svaka cast Miha na strpljenju! Ja kada usviravam nesto, jedva da izdrzim nekoliko dana do testiranja, iako znam da se zvuk menja i nakon nekoliko stotina sati.

Takodje, veliko hvala za test koji si obavio. Na ovakav nacin (istovremeno u dva identicna uredjaja), niko do sada nije testirao uticaj VBS zice, uz samo jednu jedinu razliku izmedju uredjaja. Ja bih obicno odmah ubacio i VBS sasijski iec konektor, i zice na napajanju, pa na kraju ne bih znao sta koliku razliku donosi.

Inace, iako jako dobro znam kvalitet ove zice (i proizvoda), iskreno pomalo sam strepeo za rezultate, s obzirom da sam znao da ce test biti maksimalno objektivan. I s obzirom da tvoji prijatelji i ti jos uvek niste "omadjijani" celom VBS pricom, sto svakako u nekim trenucima moze da utice na objektivnost, narocito kada se porede sa drugim kvalitetnim proizvodima.

Na kraju, drago mi je da vam se dopada kvalitet zice, i verujem da ste uzivali u novim otkricima. A veruj mi, tek ce ih biti.

Za pocetak, bez sumnje u zvucni rezultat, sada mozes neki tvoj licni uredjaj da "oplemenis" onim drugim komadom zice, sto sam ti poslao za napajacki deo.

 

@Father

VBS zica koju je Miha koristio za test je solid-core, debljine 0,5 mm2 (po polaritetu), izolovana pamukom pa teflonom. Sumnjam da se presek Neotech zice mnogo razlikuje (obicno na istu poziciju ide 0,5 mm2, naravno solid-core), jedino sto je Neotech fabricki u teflonu (ako se ne varam). Naravno da sve sto si naveo donosi razliku, ali pod pretpostavkom da su preseci isti/slicni, po mom licnom iskustvu sama izolacija (pamuk, teflon, svila...) ne moze da donese vecu/bolju scenu i prostor, opusteniji/otvorenij zvuk, pa cak ni "bolji" bas... Izolacija donosi suptilne razlike, koje se pre svega cuju u karakteru tonova srednjeg i gornjeg opsega...

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Dražo said:

Sumnjam da se presek Neotech zice mnogo razlikuje (obicno na istu poziciju ide 0,5 mm2, naravno solid-core)

Ja ne bih da sumnjam, nego da znam. Ako jeste onda je to odlično, što se samog testa tiče. Po pitanju izolacije, ipak institiram da je njen uticaj izuzetan i da ne pravi zanemarljivu razliku. Upravo tvrdim da je krucialna za otvaranje dodatnih slojeva u zvučnom prikazu.

8 minuta ranije, Dražo said:

VBS zica koju je Miha koristio za test je solid-core, debljine 0,5 mm2 (po polaritetu), izolovana pamukom pa teflonom.

Ovo je odlična kombinacija. :cheers

Ipak diskutujemo o kvalitetu jednog i drugog proizvođača monokristalnog bakra, pa je neophodno za 100% validan test obezbediti identične uslove kako bi se samo bakar ocenjivao. S druge strane VBS dozvoljava probe različitih izolatora što je svakako prednost, uzimajuću u obzir da bi bilo popuno ludilo skidati teflonsku izolaciju sa Neotech-a i izvoditi neke improvizacije.

Opet za rad pravilnog poređenja tih 10-20 cm i nije grehota oguliti i obložiti identičnim izolatorima, pod uslovom da se ima isti prečnik provodnika. Ako se želi tvrditi superiornost monokristalnog bakra ovoga ili onoga proizvođača.

Trudim se da budem nepristrasan i korektan, iako imam vrlo solidnu komunikaciju sa Andrejem i verujem da bi detaljnije poređenje bilo korisno upravo njegovoj proizvodnji, s obzirom da je Neotech ime za sebe.

Link to comment
Share on other sites

@Father

Apropo 100% validnog testa, slazem se sa tobom oko uslova koje treba obezbediti. Tako da, ko zeli ubuduce to da radi, samo napred, podrzavam.

Mislim da je od Mihe i vise nego dovoljan doprinos (350 sati + dva uredaja + NN sati...).

A i licno vise nemam takve ambicije oko testiranja zica i kablova (sto ne iskljucuje opet nova saznanja), godinu ipo dana svog zivota sam potrosio na te stvari. Izvukao zakljucke koji moje kriterijume i potrebe zadovoljavaju, i sada ostaje samo da koristim ta saznanja u tjuniranju svojih sistema. Ko zeli i misli drugacije, volja mu da cini kako hoce...

Inace, napisah da pretpostavljam, a Miha moze da kaze koju je tacno Neotech zicu koristio, te ako je nesto skroz drugacije od moje pretpostavke, onda i moj zakljucak u principu ne vazi.

No, smatram da sustina Mihinog posta, i iskustva koje je podelio, i nije u "cepanju dlake na dva dela", vec u testu koji i vecina nas sprovodi u kucnim uslovima, sa svojim kablovima i uredjajima, i gde 99% nas takodje ne zadovoljava 100% validne uslove, a opet siri hvalospeve i krvlju brani svoja saznanja i tvrdnje... Samo sto je Miha izveo test koji jos uvek nisam video da je neko kod nas radio (na dva ista uredjaja), nevezano da li je u pitanju VBS ili bilo koji drugi brend. To ovaj test izdvaja od drugih.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Dražo said:

Samo sto je Miha izveo test koji jos uvek nisam video da je neko kod nas radio (na dva ista uredjaja), nevezano da li je u pitanju VBS ili bilo koji drugi brend. To ovaj test izdvaja od drugih.

Miha je Evropljanin sa višim standardima :lol: pa rekoh kad je već podignuto test na viši nivo, što ne i na najviši tj. najvalidniji, ako već postoje spremnost i uslovi da se to izvede do "cepanja dlake na dva dela".

Znaš da ne provociram i da mi to nije namera, već upravo prilika da se zaista ide do kraja iako opet subjektivno, ali ipak pokaže superiornost VBS monokristalnog bakra u odnosu na neke svetske reference. Naravno, ako je to tako.

... a to kako mi zaključujemo o boljitcima posle desetina litara znoja isceđenih u izradu je daleko upitnije i nije za čuđenje da se evidentna subjektivnost iskaza dovodi u pitanje od strane kabloskeptika i nevernika u žičane rabote.

Koliko pročitah, to je slučaj i sa njegovim kolegom elektroničarom, koji sa skepticizmom ne staje samo kod toga da kabl svira drugačije, nego i kondenzatori, otpornici ...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Dražo said:

 Izolacija donosi suptilne razlike, koje se pre svega cuju u karakteru tonova srednjeg i gornjeg opsega...

Slazem se sa tvojim zapažanjem što se tiče izolacije i zvučnog pečata . Na strujni kabel teflon preko pamuka daje "tvrdji" i svjetliji karakter . Sam pamuk u toj diy varijanti kod mene daje nešto bolji balans .

Link to comment
Share on other sites

Ja teflon najradije ne bih koristio (ostao potpuno u domenu prirodnih materijala), no neizbezno je.

Nema boljeg materijala (barem da je meni znan, a dostupan i jeftin) koji je tanak a otporan na zatezanje (rukom prilikom motanja), ostavlja povrsinu glatkom, lako se po potrebi skida, i uz sve to dobar je i dielektrik.

Sve ove karakteristike omogucuju da se u konstrukciji jednog kabla svaki sloj pamuka/svile/bakarne folije/pletenice pritegne kao centru (smanjio obim), i omoguci lakse "crevno" navlacenje sledeceg sloja necega. I pri tom je dobar (a tanak) dielektrik tamo gde nema uticaja na zvucni karakter kabela (izmedju sirmova u 2, 3. ili 4. sloju).

Probao sam ga direktno na golu zicu, na svaki kabel (interkonekt, strujas, zvucnicki, usb, spdif), i svuda je ok, ali ne vise od toga. Jeste izbalansiran i neutralan, ali je i suv, bez karaktera koji donose prirodni materijali (pamuk, svila). 

Link to comment
Share on other sites

 Sam zaboravio  da kažem.

VBS debljine 0,5 mm2 solid core izolovana pamukom i teflonom

Neotech  UP-OCC debljine 0,5 mm2  solid core PTFE

Kako ja znam je razlika  samo u izolaciji same žice.

Father nisam ja  Evropljanin sa višim standardima, ja kažem zase i za nas slovence da smo balkanaci.

 (ali  volim višji standard)- haha

A da vama još kažem jednu smešnu priču.

Ovaj moj prijatelj električar koji ne vjeruje u kablove, kondenzatore itd... ( ni on ne upotrebava naj jeftinij material za hifi uredjaje upotrebljava jeftinij dobar material koji je puno testiran i mora da radi savršeno kroz vreme, radnje različitih uredjaja,( vishay, chemicon, wima i slične stvari koje se mnogo puta stavljaju u doktorsku opremu)).

Jedan dan ja donosim neke jeftine kablove za signal koje dobiješ ako kupiš CD player za cca 100-200eur.

I ja mu kažem imam neke kablove ako ti treba uzmi on mi kaže pa ne to če tebi trebat ja mu kažem da sam jih probao i to je ***** ja ču jih bacit u smeče to nije nikakav zvuk, uzmi ili ide u smeče.

A on mi kaže pa naravno da je nikakav zvuk jer to je  ***** od kablova, bolje da imaš nešto bolji kabel da svira.

A ja mu kašem nisi ti čovjek koji ne vjeruje u kablove, a on mi kaže pa da ali ovo je totalno ***** od kablova.

Tako sada sami probajte razumit to teoriju. 

 

Link to comment
Share on other sites

Rekao bih onda, da tvoj drugar ne dovoljno veruje u kablove i ostalu hifi lepezu aksesoara, što ga zapravo i ne čini nevernikom već umerenim vernikom.

VBS je za ekstremiste! :D 🤫 

Kada postavite VBS IEC utičnicu, i strujni privod do napajačkog dela stećićete potpuni uvid u nivo napretka ili korektnije je reći punu promenu monokristalizovanog upgrade-a.

Fazna korektnost i puna propagacija svih signala je važna da lanac od početka do kraja bude maksimalno korektno serviran i obrađen od ulaza do izlaza. Jedan loš element na tom putu unosi fazna kašnjenja i dovodi do disharmonije signala i freq. opsega.

Suština je da se mora "autistično" ispoštovati, gde god je to moguće monokristalni put kako bi se uspostavio pun potencijal sprave.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Father said:

Fazna korektnost i puna propagacija svih signala je važna da lanac od početka do kraja bude maksimalno korektno serviran i obrađen od ulaza do izlaza. Jedan loš element na tom putu unosi fazna kašnjenja i dovodi do disharmonije signala i freq. opsega.

Мораш нам објаснити како ће жица која није ВБС унети фазно кашњење?

Link to comment
Share on other sites

Po Andrejevim rečima, je upravo to minimalno fazno kašnjenje uzrok zbog koga dolazi do razlika u zvuku između dva različita bakra. Električna propagacija (protok-brzina) frekfencija je kod manje čistih izvedbi i sitnijeg zrna manja na različitim frekfencijama, pogotovo višem spektru, pa dolazi do manjih kašnjenja tj. faznih pomeranja i gubi se preciznost tona i veza sa donjim delom opsega. To izaziva zamućenost i loš fokus praćen gubitakom "tišine-mraka". Kod monokristalne rešetke u bakru visoke čistoće sa velikom dimenzijom i malim brojem zrna, propagacija svih frkfencija je skoro pa približno idealno usklađena da kažem sinhonizovana, fazno poravnata, pa se sve frekfencije u istom trenutku prenose tj. dolaze na kraju provodnika u isto vreme. Naravno da se i ovde dešavaju neka ultra mala kašnjenja ali za sada je to po njegovim rečima najbliže idealnom u ovom našem audio svetu bakarnih provodnika.

Naravno da je sve ovo u domenu pričam ti priču meni laiku za metalurgiju i visoku fiziku. Verovatno i da me uputi u naučne studije ili merenja i literaturu na koje se poziva, da ja tu opet ne bi mnogo znao više od ovoga što sada može da se izvuče kao zaključak.

Svedočenja ljudi koji iznose lična iskustva je jedno i to nekome drugom ne mora baš ništa da znači, dok eventualno i sam ne proba. Ja sam stidljivo nešto malo probao i nisam pao mrtav, ili mi se svet okrenuo za 180 stepeni, da budem iskren. Da je odličan materijal jeste, ali ja lično, ne delim toliku euforiju. Na kraju priče, kablove ljudi kupuju da dočukaju krivine koje im uređaji prave. Sve je pitanje uklapanja i podešavanja da se dođe do nekog idealizovanog zamišljenog referentnog zvuka, koji svako ima kao fiks ideju u svojoj glavi ili ono što im prija.

Kada čujem prepoznatljiv karakter  Naima, Sonusa, B&W, ovoga onoga, to je sve farba i nema logike u poduhvatu visoko vernog zvuka. Visoko veran zvuk je samo jedan i ne može biti više valera istinite prezentacije. Neko od svih njih je u pravu, ali ko?

Ko od nas greši kada juri svoj referentan zvuk iz glave ili preferirani tjuning nije ni važno dok fino uživamo i družimo se na našem putu.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...