Jump to content


Ortofon 2M Blue problem...


Mos

Recommended Posts

Kompleksna tema i vise nego sto sam naslucivao, pogotovo sto su misljenja podeljena, barem je to neki moj zakljucak.

Na karaju sam sve vise ubedjen da ovaj Dual pravljen za drugaciji koncept zvucnice sto mu i sam naziv kaze ULM tonearm.

Mozda je bilo bolje da sam pazario nesto iz OM serije ali ne 5E posto sam njega vec  trosio. Mozda neka OM10 ili 20 .

Slicno su mi i rekli iz Ortofona ako nema izoblicenja ( ako je zvuk zadovoljavajuc ) onada je setovanje prihvatljivo sto negde i ima smisla znaci da nema neki mehanicki problem koji stvara losu zvucnu sliku.

@ InSides  Mada me i dalje buni, pomenuli ste da je generalni stav da vrh igle ne utice na skejting silu. 2M Red podesim prema onome sto je propisano 1.8g i tako za antiskejting a2M Blue koji je po velicini isti i po tezini samo je razlika u vrhu kako je napravljen , aklo sam dobro razumeo.

@ 空也   Mozda je opruga oslabila taj Dual je proizveden 1980 verovatno da se neki materijali kroz decenije koriscenja promene ali me buni to sto sve prethodne zvucnice namesti kako treba pa i taj vec pomenuti 2M Red a ovde ne uspevam u propisanim okvirima. Posto nemam izoblicenja u zvuku verujem da je sam vrh igle ispravan.

Taj deo od pre godinu dana ne umem da objasnim otovrio ponovo gramofon pogldao oprugu sve deluje ok zatvorio nakon nekog vremena je opet sve bio ok.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 @zbrujic     MIslim da su istog oblika ali razlicitog nacina izrade vrha. Ako to ima veze.

@VU metar  Da na adekvatnoj skali. Mada sam probao i na drugacijim ali bez povoljnog rezultata. 

@ 空也  Otovorio pregledao oprugu nisam primetio nista posebno , zatvorio i nakon par provera nastavio da radi kako treba.

Cak sam u jednom momentu vratio i orginalnu zvucnicu podesavanje proslo bez problema.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Mos said:

@ InSides  Mada me i dalje buni, pomenuli ste da je generalni stav da vrh igle ne utice na skejting silu. 2M Red podesim prema onome sto je propisano 1.8g i tako za antiskejting a2M Blue koji je po velicini isti i po tezini samo je razlika u vrhu kako je napravljen , aklo sam dobro razumeo.

Не утиче форма врха. Нарочито што контакт за микроутором је исти. Оба су врха елиптична, факт што је Red "bonded" не утиче на понашање у овом контексту.

Оно што утиче је разлика у старости обе игле. Једна ствар би била када би обе "игле" биле нове, друга када је једна рабљена а друга нова.

Кад кажем "игле" мислим на цео променљив склоп ван генератора који укључује и елементе за монтажу кантилевера и пригушне материјале.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, InSides said:

Опруга се стреми довести систем у равнотежу, али то ради преко осцилације типа клатно.

Očigledno bih morao prvo nešto da znam o tom sistemu. Zamišljao sam da je potpuno banalan: okrenem točkić, napnem oprugu, a kretnja ručice gore-dole sabija i razvlači oprugu. 

2 hours ago, InSides said:

Дампер пригушује и хоризонтално и вертикално кретање игле по бразди (преко површини плоче). Ако је конзистенција неодговарајућа оригиналној спецификацији (рецимо отврднула), компензација скејтинг силе може морати бити виша.

Ne mogu reći da sam ovo razumeo, "ostaću malo s tim".
To bi značilo da se krući damper manifestuje kao povećano trenje... Možda i ima logike... 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, zbrujic said:

Zamišljao sam da je potpuno banalan: okrenem točkić, napnem oprugu, a kretnja ručice gore-dole sabija i razvlači oprugu.

То и јесте тако. Проблем је у осцилацијама. Ево демонстрације са магнетом (видео које сам раније прикачио) који се понаша као опруга.

 

23 minuta ranije, zbrujic said:

To bi značilo da se krući damper manifestuje kao povećano trenje... Možda i ima logike... 

Као повећани отпор кретања, уствари. Компензација скејтинг силе утиче на кретање кантилевера, а пригушни материјал је обично тачка ослањања. 

Тврђи дампер значи тежа дефлексија кантилевера, значи већа сила за исти резултат него са мекшим дампером.

Link to comment
Share on other sites

Mozda nebi bilo lose da se konsultujes ili odneses na pregled i servis gramofon sa bivsim kolegom Groovy Gavrom.On je expert za Duale, zna ih u detalje i uglavnom i ima poneki u kuci, cak je i radio u Dualu. Zvanicno mu servis ne radi ali lepa rec gvozdena vrata otvara ako ne zuris oko toga ostavis na njemu kad ima vremena da ga pregleda. 

Link to comment
Share on other sites

Meni je isto kao i mnogima rekao da ne radi i ja sam mu rekao da se javi sa terminom kad moze da mi nije hitno.Javio termin za dve nedelje odprilike,odneo mu gramofon i sve uradio u danu. Mislim da je to postenije nego da je uzeo gramofon i drzao ga u nedogled ne radivsi nista na njemu kao sto mnogi rade.

Ima i primera, sto se desavalo i pisalo se na ovom forumu, da nikad uredjaj ili deo ne dobijes nazad ili ti vrate pokvaren gramofon.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Meni je isto kao i mnogima rekao da ne radi i ja sam mu rekao da se javi sa terminom kad moze da mi nije hitno.

Слажем се у потпуности, стварно нема смисла шта страна компанија "Рио Тинто" ради у Србији.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, 空也 said:

Možda uz malo turpijanja spoljašnje ukrasne plastike, 2M Blue iglu možeš staviti na tu OM zvučnicu koju imaš? :)

 

 

Evo upravo sam našao video koji delom prikazuje baš to! :)

Autor nije išao do kraja sa seckanjem ukrasne plastike na 2M igli, ali princip i mogućnost su tu:

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Mos said:

Sve vise sam ubedjen da je ULM ipak za drugaciju vrstu zvucnica, 2M je za teze rucke.

Зато сам и написао да бар мало оптеретиш главу са одговарајућом плочицом између главе и шела.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...