Jump to content


Backup softver sa proverom promene foldera i fajlova (za macOS)


Willi Studer

Recommended Posts

Tražim preporuku za softver koji će pre bekapa moći da proveri procenat ili broj fajlova koji su se promenili od poslednjeg bekapa i da prema tome uradi bekap ili ne. Pretpostavka je: ako se na više od iks % promenila ekstenzija ili timestamp, znači da je ušao virus, malware ili ransomware, pa onda bekap treba preskočiti.

Hvala unapred na savetima.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam za takav nezavisni softver, a da budem iskren, ni nesto ne vidim potrebu za njim. Sa dovoljno velikom particijom za Time Machine, i bekapovanjem samo onoga sto je vazno, tj sa iskljucenim svim ostalim folderima, prica radii kako treba. Ako pri tome podesis da je backup na neki server, pa uradis fizicki backup servera na dva medijuma, nema potrebe za izmisljanjem tople vode. 

Link to comment
Share on other sites

Scenario: Dropbox od 2TB koristi 20-tak zaposlenih u mešovitom okruženju Win i macOS operativnih sistema. Kako se podaci na DB štite od malwarea, ransomwarea ili, čak, namernog brisanja? Bekapom celog DB-a na lokalni disk. Automatski bekap će bez nadzora i kontrole samo iskopirati ono što je na DB-u - dakle i zaražene fajlove i foldere, ili obrisati iz bekapa obrisane sadržaje. Pretpostavka je da će ulazak ransomware-a ili brisanje foldera an DB promeniti dovoljno fajlova i foldera da se utvrdi da sa sadržajem na DB nešto nije u redu. Zbog toga je potrebna aplikacija koja će skenirati i uporediti DB i bekap i odrediti koliko toga se promenilo.

Ne znam koliko je antivirus tu uopšte od pomoći jer sve što je efikasno manje od 100% nije rešenje.

Link to comment
Share on other sites

Ne postoji 100% bezbedan sistem. Niti ce ikada postojati. Ono sto je moguce je da se procene rizici, i u zaviisnosti od nivoa riizika pripremi i odgovarajuci odgovor. Sto je veca steta, moraju da se predvide i veci trroskovi backupa. 

Procesnis rizike, pa prema tome radis i backup. Ako ne moze da se izgubi ni sat rada, troskovi backupa se poprilicno podizu. Automatskii sistem, konfiguriisan da radi jednom dnevno backup sa celog drajva od 2TB, na disk velicine recimo 6TB, obezbedice zastitu podataka unazad onoliko vrema koliko je Ransomwareu potrebno da usreci ceo dropbox. I uvek je moguce vratiti se na prethodnu verziju. 

Dodatno, request based backup, dva puta nedeljno, opet na disk jedno 3x veci od maksimalne kolicine skladistenioh podataka je vise nego dovoljno osiguranje, cak i za krajnje ozbiljne siituacije. Jedino sto zahteva korisnika koji je disciplinovan. 

Na kraju, licno misljenje. Bilo ko ko znasniva svoje poslovanje na dropboxu, i ne drrzi lokalne kopije onoga na cemu radi, je neozbiljan. Bez obzira na sve backupe. To je opet problem krajnjeg korisnika, i discipline. Dropbox sluzi samo za sinhronizaciju, ali svako mora da odgovara za ono na cemu radi. 

Link to comment
Share on other sites

Kako odrediti koji je to x % kada bismo smatrali da je virus/malware?

Drugo, bekap softveri gledaju promenu imena fajla, ne samo ekstenziju, i u tom slucaju se smatra da je to novi fajl (tj brise se stari, kopira se novi). Kako to odvojiti od "namerne" promene imena fajla? Kako da znamo da malware nije obrisao neki fajl, a ne korisnik?

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim telekom bizdisk, radi pristojno. Može da se podesi i da radi sa backup u realnom vremenu, odnosno, čim se nešto promeni, to ode odmah na disk a može i vremenski, jednom dnevno, nedeljno itd. Mislim da košta 10 ak evra mesečno, 100 Gb.

Problem je što radi isključivo pod Windows om.

Zaštita od zlonamernih programa i virusa je jedino moguća sa nekim AV programom. Razume se, kupljena, legalna licenca. I druga stvar, obavezna, obuka zaposlenih, da se ne otvaraju nepoznati fajlovi, mejlovi ... zeznuta priča, ono što je bilo nekada pljačkaši sa pištoljima i maskama, da nas to ide sa interneta ... i biće još opasnije jer trgovina prelazi na internet.

Link to comment
Share on other sites

 Ne znam na cemu ti je "lokalni disk", ali moje neko resenje bi bilo automatski snapshot-i. Ima snapshot od juce, prekjuce, nakjuce i tako X dana unazad, plus X meseci, plus - kako vec podesis policy. E sad, ja sam ovo imao na NetAPP-u koji kosta boga oca, nije problem ni nabudziti neki Linux server sa ZFS-om, ali to nema GUI.... Ono sto mozes da pogledas je :

  • FreeNAS ako hoces malo da se poigras
  • qNAP Hero ako ti je u budzetu.

 Oba su ZFS opcije, oba imaju "jevtine" snapshote i mogli bi da ti ponude da vratis na, npr. :

  1. Juce
  2. Prekjuce
  3. Svaki ponedeljak ovog meseca
  4. Svaki prvi u mesecu ove godine

 Ili tako neki policy. Prednost u odnosu na "ne radi backup" je ocigledna.... :)

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2021 at 9:24 PM, Willi Studer said:

Scenario: Dropbox od 2TB koristi 20-tak zaposlenih u mešovitom okruženju Win i macOS operativnih sistema. Kako se podaci na DB štite od malwarea, ransomwarea ili, čak, namernog brisanja? Bekapom celog DB-a na lokalni disk. Automatski bekap će bez nadzora i kontrole samo iskopirati ono što je na DB-u - dakle i zaražene fajlove i foldere, ili obrisati iz bekapa obrisane sadržaje. Pretpostavka je da će ulazak ransomware-a ili brisanje foldera an DB promeniti dovoljno fajlova i foldera da se utvrdi da sa sadržajem na DB nešto nije u redu. Zbog toga je potrebna aplikacija koja će skenirati i uporediti DB i bekap i odrediti koliko toga se promenilo.

Ne znam koliko je antivirus tu uopšte od pomoći jer sve što je efikasno manje od 100% nije rešenje.

Zar je backup 100% sigurno resenje?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...