Jump to content


Dovodjenje struje do opreme/balansirani izolacioni trafo


B.R.

Recommended Posts

Zivim na 4 spratu solitera koji je napravljen sezdesetih godina proslog veka. Glavna razvodna kutija i brojilo su na susednom spratu, kod mene je promenjena razvodna tabla, ali je vecina kablova ostala stara. Na grani na kojoj su mi uredjaji zakacen je i frizider i zamrzivac, TV  i nekoliko Ikea Tradfri napajanja.

Od uredjaja, pojacalo, predpojacalo i gramofon su klasicno linearno napajani, a ostatak, tj Malina, RME i gramofonsko predpojacalo (trenutno najjeftiniije da prosvira, kasnije ce biti neko kvalitetnije, i imati linearno napajanje) uz jos koji ispravljac za ventilatore su na switch napajanjima. Kada bude doslo na red, Malina ce dobiti linearno napajanje (moguce Allo Shanti) gramofonsko predpojacalo ce preci na bateriju, ali RME se onako, gica, nisam pametan sta sa njim, posto ne nalazim lako resenje za linearno napajanje. 

 Posto sredjujem ceo sistem, jedna od ideja da se naprave povoljniji uslovi za rad ceo audio sistema, i resi struja od razvodne table do uredjaja. Pri tome imam dve opcije, za koje mi je potrebno misljenje forumasa. 

Opcija 1, najprostija

Sa razvodne table postaviti dva dodatna osiguraca, svaki na odvojenoj fazi, i sa njih dovesti oklopljene kablove do audio uredjaja. Razvod kod samih audio uredaja bi bile Pro Safe  razvodne letve, montirane spolja na zid. Iideja je da se na jednu fazu kacei svi uredjaji sa linearnim napajanjem, a na drugu, sve ostalo. da li ovo zvuci logicno? I da li se ista dobija, ako ti kablovi budu recimo LAPP 3x25, ciji ce se sirm zakaciti na uzemljenje.

Opcija 2, Balansirani Izolacioni Trafo

Druga opcija je resenje sa balansiiranim izolacionim trafoom, sa UI jezgrom, i izlazom od 2x115v, koji bi se instalirao odmah do razvodne table. Tako odvojena faza bi se odvela do audio uredjaja, sto je nekih 3-4 metra kabla koji bi isao odvojeno od ostalih. Vezano za ovu opciju, imam poprilicno pitanja. 

Pitanje 1. 
Ako sam dobro ukapirao informacije na ovom sajtu, http://www.sacthailand.com/Transformer_Blitz.html srednjii izlazi namoraja 115v se vezuju na uzemljenje. Sa obzirom na lokaciju, morao bi da koristim uzemljenje zgrade. Nemam resenje za svoje, posebno uzemljenje. Koliko uopste ima smisla ovako vezivati balansirani trafo i koliko ce suma to kupiti sa uzemljenja zgrade. 
 

Pitanje 2 

Opet, ako sam dobro ukapirao ono sto sam nasao u raznim izvorima, snaga balansiranog izolacionog trafoa bi trebala da bude maksimalna potrosnja svih uredjaja/0.6. U mom slucaju, pojacalo koje ce biti u suistemu racunam sa iskoristivoscu od 20%, tj izlazna snaga x 5, a predpojacalo i ostale linearne uredjaje kao  kao  dodatnih 100W. Sve u svemu, nekih 600W onako, siroko, pa bi po formuli trafo trebao da bude 1000VA. Da dodam i koeficient sigurnosti (vidi se da sam pored ostalog ucio i statiku) 1500VA bi trebalo da bude vise nego dovoljno, sto se cini izvodljivim. Jel ovo izgleda ok, ili treba ici na vecu snagu? 

Piitanje 3

Da li bi se nesto dodatno dobilo ako bi se i uredjaji sa switch napajanjem zakacili na dodatni balansiirani izolacioni trafo, znatno manje snage od glavnog, montiranim na drugu fazu. Prakticno jos jedna paralelna instalacija, sa trafoom od recimo 200-300VA (definiitivni overkill) sa obziirom da snaga svega bna toj grani ne prelazi 50W

To bi bilo to za ocetak. Imam dobrog elektricara, koji bi izvodio radove, tako da je to pokriveno, a polako bi poceo da skupljam materijal. Odgovori na ova pitanja bi mi prilicno pomogli da znam tacno na sta idem. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gvlada said:

Набави струјни филтер.

To je bila prva ideja. No onda sam sa  svih strana dobio savet da ne uzimam strujni filter. Zbog dinamike koju isti ubija. Po svima koji su dali taj savet, izolacioni trafo, napravljen kako treba je pravo resenje. 

Link to comment
Share on other sites

Кад би сви имали исти укус, системе и просторије. Пробај па ако ти убије динамику, немој да купиш. :)

Не знам одакле си али их има сигурно у твојој близини.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, B.R. said:

Piitanje 3

Da li bi se nesto dodatno dobilo ako bi se i uredjaji sa switch napajanjem zakacili na dodatni balansiirani izolacioni trafo, znatno manje snage od glavnog, montiranim na drugu fazu. Prakticno jos jedna paralelna instalacija, sa trafoom od recimo 200-300VA (definiitivni overkill) sa obziirom da snaga svega bna toj grani ne prelazi 50W

Ово, прилично најбоље решење од свега набројаног.

Link to comment
Share on other sites

Ja bih svakako uradio opciju 1. Nakon toga mogući su razni eksperimenti. Što se tiče uređaja raznih po fazama koji prave smetnje, to ti ostaje isto kako je bilo jer na kraju sve ide zajedničkim žicama do brojila. Frižider i zamrzivač mogu praviti smetnje samo u trenutku paljenja i gašenja, ostalo vreme radi monofazni motor bez četkica koji ne pravi nikakve smetnje, već samo mali pad napona koji je zanemarljiv ako su žice dovoljno debele. Ono što pravi smetnje (ako nema dobar ulazni RFI filter) su razna čoperska napajanja i regulatori svetla sa trijakom, u manjoj meri štedljive sijalice, neonke i slično sa elektronskim balastom. Klime bez invertora isto ne prave smetnje u radu, samo prilkom paljenja i gašenja, na kratko. Klime sa invertorom (frekventnnim regulatorom) prave smetnje ako nemaju dobar RFI filter.

Nivo elektromagnetnog zračenja može se izmeriti Android aplikacijom Magnetometer ili slično, ako telefon ima odgovarajući senzor, a noviji imaju svi. Prilikom merenja primetno je da bitno zračenje emituju samo transformatori, a žice vrlo malo.

Veliki problem u zgradama je zajednička instalacija uzemljenja i njeno stanje (otpor uzemljenja, debljine i dužina žice). Ona ima uglavnom samo zaštitnu funkciju da spreči strujne udare kod neispravnih uređaja, ali njena dužina čini da skuplja radio smetnje, što je u tvom slučaju (4sprat) više izraženo nego na nižim etažama.

Osim toga, u zgradi sa recimo 20 stanova, treba računati da je na barem 5 mesta u trofaznoj priključnici obrnuta zemlja i nula pa struja protiče kroz zaštitni provodnik kad se kuva ručak što nije dozvoljeno. Ako nije ugrađena u svakom stanu FID sklopka, takvo stanje se obično i ne detektuje.

Link to comment
Share on other sites

Balansirani izolacioni trafo. Usput, svakih 7, 8-10 god. se ponovi tema. Ako je pravilno izveden, umesto jednofaznog dobijas dvofazni strujni sistem zaokrenutih faza (kontra faza) a uzemljenje ne utiče niti prenosi prljavštine iz mreže. Snaga trafoa svakako mora biti ohoho velika. Bolji proizvoči npr. Equitech, Furman itd. Od domaćih imaš npr. Stevanović trafo (Stf-trafo) otkude Niš.

   

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, dj.nik said:

Balansirani izolacioni trafo. Usput, svakih 7, 8-10 god. se ponovi tema. Ako je pravilno izveden, umesto jednofaznog dobijas dvofazni strujni sistem zaokrenutih faza (kontra faza) a uzemljenje ne utiče niti prenosi prljavštine iz mreže. Snaga trafoa svakako mora biti ohoho velika. Bolji proizvoči npr. Equitech, Furman itd. Od domaćih imaš npr. Stevanović trafo (Stf-trafo) otkude Niš.

   

Odlican, konkretan predlog.Koju snagu ili jos neku specificnost traziti od ovih iz Niš.

Link to comment
Share on other sites

@sondek

Snaga treba da pokrije potrošnju svih uređaja koji će se napajati uz planiranje nekih izmena - novih potrošača u budućnosti. Recimo da bi 1KW ili 1,5KW trebao da bude dovoljan (za kućni audio sistem). Poželjno je da postoji statički štit (shield) između primara i sekundara trafoa. Prednost je EI jezgro čime se u velikoj meri rešava i DC napon u mreži, s tim da se DC blocker može napraviti kao zaseban uređajčić.

Pozz.

 

Link to comment
Share on other sites

Када сам се интересовао око сређивања струје, активни трафо је требао бити мин колико и пик потрошње свих уређаја заједно. У мом случају потреба је била за модел од мин 3,5кW.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sergio025 said:

strujna letva, recimo isotek sirius evo3.verovatno resava priblizno problem

Mogu da probam, no njena cena je daleko iznad onoga sto sam dobio kao okvirnnu cenu izolacionog trafoa danas. A jedna letva mi ne bi resila problem do kraja. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ab said:

Ово, прилично најбоље решење од свега набројаног.

Tako se i meni cinilo, mada samo gledam, niisam lektricar :D. Resenje se usvaja, pa je na kraju cilj takvo resenje, sa dva trafoa, napojena sa dve faze. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dj.nik said:

@sondek

Snaga treba da pokrije potrošnju svih uređaja koji će se napajati uz planiranje nekih izmena - novih potrošača u budućnosti. Recimo da bi 1KW ili 1,5KW trebao da bude dovoljan (za kućni audio sistem). Poželjno je da postoji statički štit (shield) između primara i sekundara trafoa. Prednost je EI jezgro čime se u velikoj meri rešava i DC napon u mreži, s tim da se DC blocker može napraviti kao zaseban uređajčić.

Pozz.

 

Sad da ne bude kao MIlka, frizerka iz Bajmoka, koja zna sve o virusima, al da probam da prrenesem ono sto mi je receno.

Jezgro koje gledam je UI, sa potpuno odvojenim namotajima priimara i sekundara, na razlicitim stubovima. Nema kapacitativnog prenosa, samo magnetnog, i prakticno jezgro trafoa filtrira sve preko 400 herca. A kako sam ukapirao, filtrira i sav DC napon. 

Sto se snage tice, maksimalna snaga sabranih oba kanala pojacala, x5 (ako je u pitanju A klasa sto je najnepovoljniji slucaj), posto je korisnost oko 20%, na to se doda nekih 50 VA za predpojacalo, i sve podeli sa 0.6 U mom slucaju, pojacalo je nekih 70W izlaz na 4 oma, tj nekih 750 VA potrosnje sistema, pa /0.6, recimo 1300 VA. U* svakom slucaju, 1.5 KVA bii trebalo da bude dovoljno, 2 KVA svakako. I to je snaga trafoa za koju se trenutno raspitujem.  

U sustinii, ovako nesto. Stf iz Nis43635900_766390047041590_387006716924919808_n-1.thumb.jpg.828f4a0f9e863d03eabdc17053947dd2.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nixie said:

Veliki problem u zgradama je zajednička instalacija uzemljenja i njeno stanje (otpor uzemljenja, debljine i dužina žice). Ona ima uglavnom samo zaštitnu funkciju da spreči strujne udare kod neispravnih uređaja, ali njena dužina čini da skuplja radio smetnje, što je u tvom slučaju (4sprat) više izraženo nego na nižim etažama.

Osim toga, u zgradi sa recimo 20 stanova, treba računati da je na barem 5 mesta u trofaznoj priključnici obrnuta zemlja i nula pa struja protiče kroz zaštitni provodnik kad se kuva ručak što nije dozvoljeno. Ako nije ugrađena u svakom stanu FID sklopka, takvo stanje se obično i ne detektuje.

U sustini, 55 stanova + jedan Fm predajnik na krovu. Godinama su tu, nekada se maltene muzika cula iz svakog utikaca, cim se postavi nesto sto je osetljivo. Sada je situacija malo bolja, niivo smetnji je znatno manji, posto su resili problem. U sustini, zinulo dupe stanarima za 400 dinara mesecno, koliko dobiju kada se kirija podeli na sve vlasnike stanova. To mi nikada nece biti jasno, al ajd, ne piitam se ja. 

Sto se tice toga sta ko gde vezuje, svasta se tu moze videti. Pre nekih 15 godina nas je drmala struja ako dodirnemo go metal na centralnom grejanju, posto je neki genije vezao nulu na sistem grejanja. opet, posle apelovanja svima redom toga nema. a imao sam i komsiju, kome su stalno crkavali glavni osiguraci, pa problem resi tako sto odvrne u razvodnoj tabli ispravne od susednog stana, i premesti kod sebe. A ako se seti, komsiji gurne sta god da premesti.  Na srecu, vec je bio u godinama, pa je poceo to da radi preko vikenda, tako da je provaljen, pa predupredjen.  

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, B.R. said:

Bice ispod 30 kila, a lift jos radi :D 

To čudo treba udaljiti dosta od audio opreme, EI trafo dosta zrači okolo. Da bi bio otporan na DC napon u mreži, trebalo bi da ima procep u magnetnom kolu.

Što se tiče zgrade, nama je precednik kućnog saveta krao struju sa zajedničkog brojila. Jedva smo ga se rešili.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Nixie said:

To čudo treba udaljiti dosta od audio opreme, EI trafo dosta zrači okolo. Da bi bio otporan na DC napon u mreži, trebalo bi da ima procep u magnetnom kolu.

Što se tiče zgrade, nama je precednik kućnog saveta krao struju sa zajedničkog brojila. Jedva smo ga se rešili.

Bice jedno 2metra daleko, ne moze dalje. Valjda ce biti dovoljno. Jedina druga varijanta za dalje je da ga premestim dodatnih 30 cm, sa druge strane dijafragme od AB-a. 

Hoce li metalna kutije u koju se montira pomoci ponesto? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, B.R. said:

Hoce li metalna kutije u koju se montira pomoci ponesto?

Malo, nisu od mumetala. Isto kao širm na kablovima, koji malo šta radi na niskim frekvencijama EM zračenja. Najbolje je udaljenost i okretanje jezgra tako da ne zrači direktno ka uređajima. 2m je sasvim dovoljno po meni. Ovo na slici nisu EI jezgra, tako da je verovatno manje zračenja,  ali nema procep za eliminaciju DC komponente.

Ima tu još jedna stvar. Ako se u Audio uređaju nalazi grec i kondenzatori, a u svima se nalaze, struja nije sinisoida već serija jakih strujnih impulsa pri vrhu poluperiode, kad je napon dovoljno veliki da se pune kondenzatori. Isto je i u čoperskim napajanjima, tu je grec direktno na 230VAC, iza njega je visokonaponski elektrolit. To znači da razdvojni trafo treba da bude dovoljno jak da prenese te impulse bez izobličenja odnosno da jezgro ne dolazi u zasićenje. To povećava i poskupjuje tu spravu. Zato verovatno bolje zvuče uređaji sa predimenzionisanim trafoom.

Razdvojni trafo ima znatno veću impedansu od mreže, i to mora uticati na zvuk nekako.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...