Jump to content


Poredjenje streaming servisa - vasi utisci


ivcha1976

Recommended Posts

Obzirom da imamo na raspolaganju nekoliko streaming servisa- Tidal, Qobuz, Spotify, Deezer, Apple Music, Amazon music.... interesuju me vasa iskustva i poredjenja, ukoliko se neko bavio poredjenjem ( kao ja).

Imali smo u jednom uzem krugu skoro polemiku o merenjima kojih ima na sve strane na netu i koje govore o tome koliko je npr. MQA "prljav" i koliko suma nosi i jos mnogo toga ---> ali to je merenje, nase usi nisu merni instrument, jednostavno nekakav zvuk vise ili manje prija ( naravno da je doza subjektivnosti jako prisutna).

Moje iskustvo je da Tidal, Qobuz i Deezer zvuce jednako dobro ( setovani u najboljem formatu svi), nisam uspeo da uocim zvucne razlike ( osim sto je Qobuz za pojedine fajlove bio malo u "loudness" spektru za usi).

Uporedio sam na dva sistema,solidan setup na oba, nisu kante.

Qobuz je vazio za skromniji katalog muzike, medjutim , za moj ukus ima vise jazz u poredjenju sa Tidal-om koji je vise u hiphop fazonu.

kakva su vasa iskustva?

Link to comment
Share on other sites

Moj glavni utisak je da tidal prlja srednji ton.Vokal ima neki ozbiljno suskav zvuk.To je sasvim sigurno i kod drugih instrumenata tako ali je najlakse uocljivo kod ljudskog glasa koji prirodno najbolje poznajemo.

Isprobano je u potpuno istim uslova uz Linn streamer,gde je koristen njihov softver, cak i vizuelno sve isto izgleda, pa maltene ni ne znas na kom si servisu dok slusas. Dosta su bolji i visoki tonovi,rezolucija i prirodni odjek odnosno trajanje tona,3d.Kod Tidal je ton bas vidno skracen.Bas su osetne razlike i to je bio pojedinacni zakljucak svih clanova Qobuz familije,a koji imaju i Tidal. Nemam nazalost Mqa u dacu, pa je razlika moz biti i do toga.Enivej, sa Tidalom sam se pozdravio i slusa se samo u kolima.Da ga ne koristi i sin ugasio bih nalog.Ono sto ja slusam nalazio sam zasad na oba servisa.

Link to comment
Share on other sites

Već smo piskarali na ovu temu ali što da se ne ponavljamo malo.

Qobuz>Tidal>Deezer

Aktivno koristim prva dva, istovremeno... Na Tidal obično otkrivam nove stvari jer ima dobre personalizovane preporuke. Kasnije to nađem na Qobuz ako ima i tamo slušam svakodnevno jer zvuči bolje. Pod bolje mislim da je nešto precizniji, čistiji u midbasu i sredini od Tidala, sa ili bez MQA. Ono što na Qobuz ima u 24/192 samo dodatno povećava razliku.

Link to comment
Share on other sites

@sondek

Imamo u familiji i full MQA opremljenog clana - utisak je isti kao nas.

Ja dobacujem samo do prvog unfold-a koji radi Roon - ako uopste i koristim Roon, a ne UPnP koji mi je primarni. Kao sto si napisao - Qobuz ga tuce lagano. Razlika uopste nije suptilna. Cini mi se da je ranije bila manja.

 

@Aibo

Isti slucaj i kod mene, s tim sto ako mi se nesto bas svidi i imam zelju vise puta da slusam - onda to moram da dovucem u "lokal", jer tek tako dobijam pun kvalitet.

 

Prilicno sam siguran da gubitak kvaliteta ima veze sa stednjom servisa na razlicitim nivoima i u razlicitom opsegu, tako da ce dalji razvoj internet infrastukture i ujedno i pojeftinjenje usluga dovesti do povecanja kvaliteta usluga streaming servisa.

Time will tell... :)

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Aibo said:

Već smo piskarali na ovu temu ali što da se ne ponavljamo malo. emoji4.png

Qobuz>Tidal>Deezer

Aktivno koristim prva dva, istovremeno... Na Tidal obično otkrivam nove stvari jer ima dobre personalizovane preporuke. Kasnije to nađem na Qobuz ako ima i tamo slušam svakodnevno jer zvuči bolje. Pod bolje mislim da je nešto precizniji, čistiji u midbasu i sredini od Tidala, sa ili bez MQA. Ono što na Qobuz ima u 24/192 samo dodatno povećava razliku.

Nisam nasao temu i izvinjavam se. Kada sam dodao Qobuz u celu pricu, imao sam utisak da je bass definisaniji na njemu u odnosu na Tidal, na isti materijal naravno. Moguce da je zbog toga sto i ja nemam MQA opremljen hardver, ali po pisanju ovde cini se da nije to jedini razlog. 

Mozda je subjektivno  - kad vidis da pise HiRes pa ti se dojmi bolje... 

Link to comment
Share on other sites

Meni je sasvim OK da postoiji odvojena tema gde ce se opisati razlika u zvuku streaming servisa.Ona druga je iovako vise otisla u pravcu kako se organizovati oko familija i sl.

Da isprobate razliku uvek dobro dodje neki snimak koji je odradjen odlicno.Ja sam recimo probao sa Pat Metheny albumom Upojenie.Tu pevacica poljakinja Anna Maria Jopek inace ima malo "suskav glas",takav je pomalo i jezik.Sad i testiram neki amp koji je dosta otvorenog predetaljnog zvuka pa to dolazi do izrazaja, a i te su razlike na Quad(uz dodatak Raal) vrlo lako i izrazeno uocljive, kao i bilo kakva razlika u produkciji i recimo jasna razlika u tonu instrumenta. Interesantno je kako se sve to ocisti sa Qobuzom.Na dosta druge muzike sam to posle potvrdio,u recimo tonu saksofona...ima naravno i ovih razlika koje su drugi opisali u definiciji basa narocito, a u visokim uopste problem nije mali...Sve u svemu kad osetim tako jasne probleme sa srednjim vreme je da se pozdravimo. Ostaju doduse obe opcije u meniju stremera, ne znaci da se nece poraviti.Ali da su nesto zeznuli zeznuli su.Pre nego sam i sam cuo razlike dosta je bilo slicnih komentara na drugim forumima,a i nekih da je zvuk pokvaren odkad su uveli MQA.

Link to comment
Share on other sites

To je i prica koja je povukla nasu internu polemiku ( grupa ljudi koja deli Tidal family nalog) - koliko je MQA fer prica. 

To je kao da se izmisli neko novo ime za format koji samo ta firma zna i prodaje se na trzistu kao "master" 

Verujem da su i da ce zbog ovoga izgubiti dosta Tidal.

 

Pitanjce - kakva su iskustva sa sherovanjem Qobuz - koje su opcije optimalne  - poredjenje sa Tidal Family ako se tako zove....

Link to comment
Share on other sites

Isti djavo kao Tidal, sa razlikom da u njihovim zvanicnim dokumentima stoji obaveza da svi clanovi familije dele isti "krov". Za sada ne diraju nikoga - a nesto sumnjam u to i da ce dirati, ako misle da opstanu na trzistu.

Studio Premier Family je paket koji vam treba - kao pandan Tidal Family HiFi paketu. Qobuz i nema ponudu za pakete sa nizim kvalitetom.

Link to comment
Share on other sites

MQA je kompresija Hi-Res fajlova za uštedu podataka. Nije nikakav Master, nije čak ni lossless, a pritom negativno utiče i na 44.1 i 48 kHz fajlove u koje se pakuje. Do sada sam probao 10+ DAC-ova sa hardverskim MQA dekoderima i vraćao se na taj MQA u više navrata... To istina zvuči nijansu bolje od istog TIdal fajla bez MQA ali i dalje slabje od svake moguće lossless alternative.

Ja ga zovem Hi-Res MP3, što u suštini i jeste. Baš tako i utiče na zvuk, blago ga otupi i uprlja, samo u manjoj meri od MP3 jer je ipak u pitanju moderniji kodek i veći bitrate. 

Debunkovao ih je GoldenSound na YT baš onako lepo i sistematično koga zanima da gleda. Publishovao je čovek test fajl na Tidal pa onda gledao šta dobija kad ka strimuje nazad i koliko liči na master koji je poslao. Vredi pogledati koga zanima tema.

 

Link to comment
Share on other sites

Ono što je po meni najočiglednije kao razlika između Qobuz i Tidal servisa je da u odnosu na Qobuz, Tidal izgubi u velikoj meri informacije o prostoru u kojem je snimano i da, skrati tonove (što je zapravo i povezano). Jednostavno je na Qobuz-u 3D mnogo bolji i sve je raslojenije, pa i dubina zvučne slike (Tidal zvuči 2D u poređenju sa Qobuz-om). Kao posledica gubitka "spatial cues"-a, javlja se i razlika u harmonijskom sadržaju samih tonova instrumenata. Mislim da visoki tu najviše trpe a posle i svi instrumenti čiji su fundamenti u nižim Fr...

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Aibo said:

MQA je kompresija Hi-Res fajlova za uštedu podataka. Nije nikakav Master, nije čak ni lossless, a pritom negativno utiče i na 44.1 i 48 kHz fajlove u koje se pakuje. Do sada sam probao 10+ DAC-ova sa hardverskim MQA dekoderima i vraćao se na taj MQA u više navrata... To istina zvuči nijansu bolje od istog TIdal fajla bez MQA ali i dalje slabje od svake moguće lossless alternative.

Ja ga zovem Hi-Res MP3, što u suštini i jeste. Baš tako i utiče na zvuk, blago ga otupi i uprlja, samo u manjoj meri od MP3 jer je ipak u pitanju moderniji kodek i veći bitrate. 

Debunkovao ih je GoldenSound na YT baš onako lepo i sistematično koga zanima da gleda. Publishovao je čovek test fajl na Tidal pa onda gledao šta dobija kad ka strimuje nazad i koliko liči na master koji je poslao. Vredi pogledati koga zanima tema.

 

Znam vrlo dobro za ova merenja, nasiroko smo diskutovali o njima. Medjutim, moje je pitanje koliko se to realno cuje u odnosu na Qobuz npr? Ili koliko je Tidal u zvuku bolji od npr. Spotify? Ono sto primecujem takodje je da vrlo cesto Qobuz nivo signala je za par dB visi u odnosu na Tidal za istu stvar, pa se samim tim subjektivno ima osecaj bolje slike ( dokazano je da nase usi bolje reaguju na jaci nivo signala - pisano u "loudness war"). 

 

29 minuta ranije, somilenko said:

Ono što je po meni najočiglednije kao razlika između Qobuz i Tidal servisa je da u odnosu na Qobuz, Tidal izgubi u velikoj meri informacije o prostoru u kojem je snimano i da, skrati tonove (što je zapravo i povezano). Jednostavno je na Qobuz-u 3D mnogo bolji i sve je raslojenije, pa i dubina zvučne slike (Tidal zvuči 2D u poređenju sa Qobuz-om). Kao posledica gubitka "spatial cues"-a, javlja se i razlika u harmonijskom sadržaju samih tonova instrumenata. Mislim da visoki tu najviše trpe a posle i svi instrumenti čiji su fundamenti u nižim Fr...

Ovo je upravo to sto pokusavamo da ukapiramo  - da li je ovo zaista to - losiji kvalitet, ili pak subjektivni osecaj?

Testirao sam na Lyngdorf TDAI2170 sa Martin Logan Vantage i sa M&D Ruby sa Omni Harmonizer (isti amp). Izvor je RP3 koji digitalni signal salje u Lyngdorf. 

Mogu da kazem da se 99% cuje identicno (za moje uvo) i da ne primecujem neke razlike sustinske. 

Samo me nervira prevara zvana MQA. Nista vise. Ne prodaj mi m..a za bubrege. 

Link to comment
Share on other sites

@ivcha1976

Probaj bez omni harmonizer-a i preko nekog lap topa pre nego RPi 3, kod njega LAN i USB dele isti kontroler i ima dosta smetnji a omni harmonizer upravo "ukrašava" ono što Tidal oduzima.

Kod mene je razlika lako uočljiva, ne bi rekao da je 99% isto, ali opet kvantifikacija kod svakog od nas funkcioniše drugačije...

Link to comment
Share on other sites

Zavisi koga pitas, recimo What Hi Fi kaze da Tidal bolje zvuci, sto nije cudno posto verujem da WHF uzima kintu od MQA. 

Mene jako nervira sto mi veoma odgovara Tidal Connect funkcija ali to podrazumeva da sam prinudjen na taj MQA codec ili kako se vec zove... Verujem da kada se zaobidje upnp (ako pricamo o strimingu) i kada uredjaj vuce direktno sa servera to bolje zvuci. Kada bi Qobuz imao tu opciju, platio bih dozivotnu clanarinu :) 

Kao i vecina, nisam za MQA, milsim da je cist marketing a dokazano je empirijski. 

Link to comment
Share on other sites

Ukoliko WHF tvrdi da Tidal bolje zvuci ozbiljno se kompromituje.Razlika u korist Qobuz je vrlo jasna.Te skracene tonove nema ko nebi cuo, ali i ostalo.To je jasan gubitak informacija. Ali para vrti de burgija ne moze.Odavno ignorisem taj casopis.Pre neko vece mi bio kolega Pecass kome je zvuk struka i probamo par puta istu numeru..ma jasno se cuje odmah se slozio.Nisam nekako ocekivao bas da je tako jasno, bas kao sto je jasno kad se pusti CD ili fajl sa CD da tu tidalu fale informacije. Ne cudi me da Linn uz svoje strimere toliko forsira Qobuz iako jesu ubacili u svoj korisnicki softver i Tidal i Spotify. Spotify smo probali i eliminisali vec ranije prilikom odabira Tidala.

Audiofili nisu ciljna grupa,pa nisam siguran da ce se promenuti brzo situacija.Mqa je zajednicki biznis i interes i proizvodjacima nesto sto ce biti mnogima razlog da promene Dac... Forumi nekom to mogu da sklone sa dnevnog reda.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, somilenko said:

@ivcha1976

Probaj bez omni harmonizer-a i preko nekog lap topa pre nego RPi 3, kod njega LAN i USB dele isti kontroler i ima dosta smetnji a omni harmonizer upravo "ukrašava" ono što Tidal oduzima.

Kod mene je razlika lako uočljiva, ne bi rekao da je 99% isto, ali opet kvantifikacija kod svakog od nas funkcioniše drugačije...

Probao i preko MacMini sa M1 procesorom i spdif. <poigracu se da skinem Omnije.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, somilenko said:

@ivcha1976

Probaj bez omni harmonizer-a i preko nekog lap topa pre nego RPi 3, kod njega LAN i USB dele isti kontroler i ima dosta smetnji a omni harmonizer upravo "ukrašava" ono što Tidal oduzima.

Kod mene je razlika lako uočljiva, ne bi rekao da je 99% isto, ali opet kvantifikacija kod svakog od nas funkcioniše drugačije...

DFBF686F-CB62-4234-B22C-627B261E0FBF.thumb.jpeg.d95a1c42dc5ea6530f474c0ef11d5b06.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Koristim Tidal i Qobuz.

I sto se mene tice, zvucno prednost dajem Qobuzu.

No, evo veceras naleteh na +1 za Tidal.

Ukucajte Osamu Kitajima, i pogledajte ponudu jednog i drugog servisa.

Sve u svemu, treba imati oba kao opciju. Ima jos dosta ovakvih slucajeva, narocito kada je u pitanju world music.

 

Link to comment
Share on other sites

Vrlo interesantna tema, ja trenutno od servisa koristim Tidal, Spotify, Deezer (nesto slabije) kao i Youtube music (imam premium YT). Qobuz nisam probao zato sto jos nije dostupan kod nas, interesantno da od 2 VPN koja koristim nijedan mi ne prolazi kada pokusam da se registrujem, uvek provali da se koristi proxy ili vpn. Negde sam procitao da PIA radi sa Qobuz pa rekoh da proverim da li je tacno da ne uplacujem dzabe? Takodje, interesuje me da li Qobuz koristite samo preko web interfejsa ili i na Android, IOS? Znam da UAPP moze da se poveze sa Qobuz pa bih ga mozda i na taj nacin mogao koristiti na Androidu. Kad vec na Google Play nemam pristup oficijalnoj aplikaciji, ne bih sada menjao lokaciju na Play store, bilo bi mi ok i da ga koristim na UAPP.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...