Jump to content


Mission Lx 2 vs Argon Alto 5


Ultravox

Recommended Posts

Zdravo

Samo za one koje to moze da zanima, "dvoboj" izmedju 2 budzetna zvucnika kod mene, Mission Lx2 i Argon Alto 5. Ovaj drugi je ovde u Svedskoj 1600 kruna tj oko 160 e dok je ovaj prvi, Mission Lx2, u pocetku bio 3000 kruna, tj 300 e  ali kasnije su zbog pojave novog, usavrsenog, modela Lx2 MKII spali na oko 200e.  Ja sam ga kupio na oglasima za 110 e.

Mission je, kao sto je, poznato stara engleska firma a Argon su relativno nova danska firma.
Argon je zvucnik koji imam od pocetka i u prvom zvucnickom "dvoboju" je oduvao iz cipela danskog kolegu Dali Zensor 1. Sada me je zanimalo da li i Mission-u moze pruziti jak otpor.
Sve ovo sto pisem, pisem kao hi fi amater i sigurno ce neki moji laicki izrazi biti smesni.
Dakle.
Prvi utisak o Mission Lx2 je bio pozitivan, prelepo izgledaju i vrlo su masivni tj teski. Na netu pise 5,2 kg po zvucniku ali zakleo bih se da su tezi jer sam se otelio dok sam ih iz garaze nosio do stana.
Posto vec znam kako zvuci Argon, krenuo sam prvo sa Mission. Prvi zvucni utisak je bio pozitivan, cist, otvoren zvuk. Bas nesto bolji nego kod Argona. Medjutim pojavio se i prvi minus, koji ce na kraju price mozda biti i presudan. Sirina i dubina zvucne pozornice je bila prilicno manja nego kod Argona. Dok je kod Argona zvuk nekako dolazio i levo i desno i iza zvucnika, kod Mission je bio  strogo koncentrisan na  zvucnike. I ne samo to, zvuk je kod Mission bio nekako "kraci", ne znam kako se to u hi fi pravilno kaze. I to bez obzira na zanr muzike.
Navescu primer. Pesma Donesi od Lexingtona (sad ce neki da se zgroze sto i njih slusam 😁)
Na, pocetku ima deonica sa saksofonom. Kod Mission je ta sekvenca cista i jasna ali zvuk samo idé s leva na desno i traje relativno kratko dok se kod Argona zvuk saksofona prostire kao talas unutar zvucnika, u dubinu, ka zidu i traje duze. Ne znam koliko sam ovo dobro objasnio, kao sto rekoh, amater sam.
Sa druge strane, vokali, pogotovo muski su za jednu nijansu bili cistiji kod Mission ali ne uvek. Ako bi pesma bila slozena, sa masom instrumenata ponekad je dolazilo do preklapanja instrumenata i vokala, kao da se Mission ne snalazi najbolje u tim pasazima.
Primetio sam i jednu zanimljivu pojavu kod Mission, ne znam da li je to dobro ili lose, peglali su zvuk loseg kvaliteta npr mp3 128 tako da izgleda bar ko mp3 320,maltene flac, dok je kod Argona taj cd jednostavno zvucao siromasno tj lose. Kao sto rekoh, ne znam da li je to pozitivno ili negativno.

Isto tako, nisu se najbolje snalazili sa hevi metalom, doduse slusao sam samo cd sa Ajron Mejden, mozda se to promeni. Falila je dinamika, zvuk je nekako bio tanak, usporen i smoran.
Zato su kod pop muzike, akusticne, elektronske, klasicne, zvucali vrlo dobro ako izuzmemo vec pomenutu sirinu zvucne pozornice.
Sve u svemu, dvoboj nastavljam sledeci vikend i tad cu odluciti koji od ova 2 zvucnika idé na male oglase. Ono sto je sigurno je to da su ova zvucnika bolja od Dali Zensor 1. Za mene, sve govorim u svoje ime.

Ako je nekom ovaj tekst bio zanimljiv, drago mi je. Ako nije nikome, boze moj, prezivecu. Toliko za sad.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Lexington je za mena dobra pop grupa. Kome nije, nikom nista. Njih nisam pomenuo zbog kvaliteta no zato sto je po meni ona pesma tj njen pocetak dobra za testiranje. Sto se tice Raste, svaka prica o njemu je suvisna. 

 

PS. I ne zelim da se tema pretvori u pricu o Rasti i Lexingtonu. Sto sam imao o tome, rekao sam. 

Link to comment
Share on other sites

Drugi dan testiranja, kraj.
Ovaj put je Mission Lx2 ostavio jos losiji utisak nego za vikend. Cist zvuk ali hladan, sterilan, uska zvucna pozornica, manjak detalja u srednjem opsegu. Samo jedan primer, na pocetku pesme Zastave od Parnog Valjka (prvih 30 sekundi) kod Argona se jasno cuje zvuk klavijatura u pozadini. Kod Mission toga nema, praznina. Na nekim pesmama  se javljaju i sibilanti (kod Argona nikad). Sve u svemu, razocarenje.
Kako je dobio 5 zvezdica na What Hifi, nemam pojma,valjda zato sto je engleska firma.

Pravac mali oglasi.

Hvala svima koji su ovo citali. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11.10.2021. at 20:04, Ultravox said:

Zdravo

Samo za one koje to moze da zanima, "dvoboj" izmedju 2 budzetna zvucnika kod mene, Mission Lx2 i Argon Alto 5. Ovaj drugi je ovde u Svedskoj 1600 kruna tj oko 160 e dok je ovaj prvi, Mission Lx2, u pocetku bio 3000 kruna, tj 300 e  ali kasnije su zbog pojave novog, usavrsenog, modela Lx2 MKII spali na oko 200e.  Ja sam ga kupio na oglasima za 110 e.

Mission je, kao sto je, poznato stara engleska firma a Argon su relativno nova danska firma.
Argon je zvucnik koji imam od pocetka i u prvom zvucnickom "dvoboju" je oduvao iz cipela danskog kolegu Dali Zensor 1. Sada me je zanimalo da li i Mission-u moze pruziti jak otpor.
Sve ovo sto pisem, pisem kao hi fi amater i sigurno ce neki moji laicki izrazi biti smesni.
Dakle.
Prvi utisak o Mission Lx2 je bio pozitivan, prelepo izgledaju i vrlo su masivni tj teski. Na netu pise 5,2 kg po zvucniku ali zakleo bih se da su tezi jer sam se otelio dok sam ih iz garaze nosio do stana.
Posto vec znam kako zvuci Argon, krenuo sam prvo sa Mission. Prvi zvucni utisak je bio pozitivan, cist, otvoren zvuk. Bas nesto bolji nego kod Argona. Medjutim pojavio se i prvi minus, koji ce na kraju price mozda biti i presudan. Sirina i dubina zvucne pozornice je bila prilicno manja nego kod Argona. Dok je kod Argona zvuk nekako dolazio i levo i desno i iza zvucnika, kod Mission je bio  strogo koncentrisan na  zvucnike. I ne samo to, zvuk je kod Mission bio nekako "kraci", ne znam kako se to u hi fi pravilno kaze. I to bez obzira na zanr muzike.
Navescu primer. Pesma Donesi od Lexingtona (sad ce neki da se zgroze sto i njih slusam 😁)
Na, pocetku ima deonica sa saksofonom. Kod Mission je ta sekvenca cista i jasna ali zvuk samo idé s leva na desno i traje relativno kratko dok se kod Argona zvuk saksofona prostire kao talas unutar zvucnika, u dubinu, ka zidu i traje duze. Ne znam koliko sam ovo dobro objasnio, kao sto rekoh, amater sam.
Sa druge strane, vokali, pogotovo muski su za jednu nijansu bili cistiji kod Mission ali ne uvek. Ako bi pesma bila slozena, sa masom instrumenata ponekad je dolazilo do preklapanja instrumenata i vokala, kao da se Mission ne snalazi najbolje u tim pasazima.
Primetio sam i jednu zanimljivu pojavu kod Mission, ne znam da li je to dobro ili lose, peglali su zvuk loseg kvaliteta npr mp3 128 tako da izgleda bar ko mp3 320,maltene flac, dok je kod Argona taj cd jednostavno zvucao siromasno tj lose. Kao sto rekoh, ne znam da li je to pozitivno ili negativno.

Isto tako, nisu se najbolje snalazili sa hevi metalom, doduse slusao sam samo cd sa Ajron Mejden, mozda se to promeni. Falila je dinamika, zvuk je nekako bio tanak, usporen i smoran.
Zato su kod pop muzike, akusticne, elektronske, klasicne, zvucali vrlo dobro ako izuzmemo vec pomenutu sirinu zvucne pozornice.
Sve u svemu, dvoboj nastavljam sledeci vikend i tad cu odluciti koji od ova 2 zvucnika idé na male oglase. Ono sto je sigurno je to da su ova zvucnika bolja od Dali Zensor 1. Za mene, sve govorim u svoje ime.

Ako je nekom ovaj tekst bio zanimljiv, drago mi je. Ako nije nikome, boze moj, prezivecu. Toliko za sad.

Sve to što opisuješ može biti i znak neadekvatnog pojačala, tj da mu bolje leže Argon, a može biti i znak neusviranosti (neusvirani elementi skretnice, vešanja drajvera još nisu omekšala...).

Ako su stajali dugo ili ako nisu radili, pusti ih da sviraju makar 24 h pre nego što ih poslušaš, moguće da će se poboljšati, pa ih onda poredi.

Tada ćeš znati da li su neusvirani ili su u tvom sistemu Argon jednostavno bolji a ako ponoviš test i u nekom ozbiljnijem sistemu, znaćeš da li su bolji u apsolutnom smislu.

Pad dinamike kod složene ili dinamički zahtevne muzike u većini slučajeva znači da je pojačalo nedovoljno potentno za taj zvučnik, a sa potentnijim pojačalom je moguće da će se Mission pokazati kao bolja kutija, ali opet ne mora da znači...

Link to comment
Share on other sites

Nixie 

Verovatno si u pravu. Ali sad kad budem prodavao Lx2 moram upravo staviti link za tu What Hifi recenziju istog, ne mogu valjda u oglasu napisati da mi se zvuk nimalo ne svidja? 🤫

 

Somilenko 

Shvatam. Nazalost nemam nikog u blizini ko ima ozbiljniji sistem pa ne mogu da ga isprobam tako. Nije nemoguce ni da ima losu sinergiju sa Denonom ili jednostavno zahteva znatno jace pojacalo. Uostalom i moja soba je vrlo mala, mozda trazi veci prostor. Sve je to meni jasno ali ja sam mogao samo da testiram u mojoj sobi sa mojim pojacalom i u tom smislu je moj test potpuno subjektivan. 

Iskreno mi je zao sto me je Mission  zvucno razocarao jer prelepo izgleda i bas je kvalitetno napravljen za tu skromnu cenu. Naravno, opet moje nestrucno misljenje. 

PS Testirao sam ga sigurno preko 20 sati ali ne odjednom. Valjda bi to trebalo biti dovoljno. 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Ultravox said:

Testirao sam ga sigurno preko 20 sati ali ne odjednom. Valjda bi to trebalo biti dovoljno.

Pitanje, ako nije malo glasnije slušano, možda i nije. Opet zavisi koliko su stojali i da li su pre toga uopšte svirali. Ako ti kod tebe bolje zvuči jeftiniji zvučnik, onda je to no brainer... Jedino ti je moj savet da ne žuriš, probaj ih slušati par dana, neće nigde pobeći a WhatHiFi neće povući zvezdice, a možda se zvučnici razigraju i živnu.

Meni lično Mission nije do sada nigde "legao", ali su sve bili neki jeftiniji modeli iz starijih serija i u nepoznatim sistemima, tako da ne znam da li je to bilo do njih ili ostatka sistema, ali kada ti je već tu i budući da ti se sviđa fizički izgled daj im šansu, to ti je moj savet...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Ultravox said:

Verovatno si u pravu. Ali sad kad budem prodavao Lx2 moram upravo staviti link za tu What Hifi recenziju istog, ne mogu valjda u oglasu napisati da mi se zvuk nimalo ne svidja? 🤫

Za prodaju naravno, pa nećeš valjda stvarno staviti da zvuči ko kanta? Kaži prodaje se zbog odlasaka u inostranstvo, povratka iz inostranstva,  prelaska u veći stan, nabavke većih zvučnika i tako to šta se već piše po oglasima. Mint stanje, vrhunski zvučni doživljaj, obilje detalja, bas otkida, hologramska 3D slika, lako opterećenje za pojačalo, dosta mu je SE pojačalo od 3W po kanalu da razbija, prvi i jedini vlasnik, teško mi je da se rastanem od njih, vrhunska izrada, itd .... :D

Link to comment
Share on other sites

NIXIE 

Upravo tako. 😁

 

NESONE 

O (muzickim) ukusima ne vredi raspravljati, opstepoznata stvar. Nisam znao da su Lexington izdali novi CD, hvala na informaciji. 

 

SOMILENKO +TURBOMAXIMUS 

Ne zurim sa prodajom, mogu da ih testiram kolko god ali da li nesto sto sad zvuci hladno, sterilno, sa skucenom zvucnom pozornicom moze da se pretvori u svoju suprotnost? Da li je to realno ili ce moje usi i moj mozak za tu sedmicu, dve, da se naviknu na taj zvuk pa ce mi tad zvucati lepse, toplije, sire, iako je zvuk isti? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Ultravox said:

da li nesto sto sad zvuci hladno, sterilno, sa skucenom zvucnom pozornicom moze da se pretvori u svoju suprotnost?

Kada omekša vešanje drajvera, moguće je svašta, sada do kog nivoa, čućeš. Opet imaš i stare kutije za poređenje kasnije i kao referencu, probaj pa javi utiske, zvučnicima treba vremena da se razmašu. Sada verovatno zvuče malo "stegnuto" i "hladno". Možda im je i takav karakter, ni to ne isključujem...

Link to comment
Share on other sites

Epilog. 

Pustio sam radio i Lx2 je svirao maltene neprekidno ova dva dana. Promenio se nije ama bas nimalo,izgleda da ima cvrste principe.

Da ga usviravam 200+sati nemam ni vremena ni volje. 

Doduse ima jedna promena, iz faze nesvidjanja, presao je u fazu aktivne mrznje sa moje strane, zamalo da alalim 110 e i bacim ga u kantu. 

Rekoh na pocetku da je Lx2 bolji od Dali Zensor 1. Ma kakvi, Dali je za njega Pavaroti licno kad je rec o muzikalnosti. 

Ako vam je vruce u sobi pa zelite nesto hladno, hladno, kupite LX2. Ako zelite da vam se omiljene pesme ogade, pustite ih nekoliko puta zaredom na LX2. Nemuzikalniji zvucnik tesko moze da postoji. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sondek 

Vec sam napisao da je to cisto subjektivni tekst, sa uredjajima koje ja imam, u sobi takva kakva je. Niti ja znam da li ovaj Denon ima topliji zvuk ili nema. Sa mojim starim zvucnicima uglavnom zvuci vrlo toplo. Ali nije samo ta hladnoca zvuka problem kod LX2, instrumenti su slepljeni jedni na druge, vazduha izmedju njih nigde, usko, skuceno, nemuzikalno ... 

 

SUROKVL 

Vec mi bio prst na prijavi moderaciji, ali nema potrebe, neko je u politici strucnjak za "strane spijune i izdajice" a neko u hifi za forumske" trolove ". Moraju i takvi kao vi da postojite. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...