Jump to content


BRrrrrrr Sistem


B.R.

Recommended Posts

Poduzi broj godina muziku sam slusao na prenosnom sitemu, koji moze da stane u torbu pored lap topa. Glavna premisa je bila da je mobilan koliko i ja, (a posetio je mnoga egzoticna mesta na kojima ni jedan Hi Fi sistem, pa cak i prenosnii nije bio) a da kad sam kod kuce mogu da se izolujem i slusam muziku. U zadnjoj promeni, taj sistem se sastojao od chord Moja sa AT ATX-R70x slusalicama. No promena situacije, svo ovo sedenje kod kuce i sredjivanje stana su me povukli ka ponovom formiiranju kucnog, velikog, stacionarnog sitema. 

Kao i obicno, kada se ide korak po korak, prvo sam povukao sta je ostalo u ratnoj rezerv i od nekih drugih vremena. Zubu vremena, bez ikakvog problema su odoleli zvucnici, Wharfdale Laser 90, pa je prica tako i pocela. Pojacalo, da se zakrpi je za pocetak takodje jedan veteran, Niikko TRM750. U veteranskim godinama ne treba ocekivati trkaca, pa je ovome uradjen delimican bajpass, a i sve sto je nepotrebno je isklkjuceno. Tako zvuci sasvim dobro za pocetak i za godine. Kao izvor, negde na pocetku u julu ove godine je iskoriscen Mojo. U rezervi, posto mu treba remont je ostao gramofon, Dual 604. 

A onda je dosao uobicajen, neizbezan hifi svrabez. Mojoj je jelte prenosna naprava, steta ga maltretirati u velikom siistemu, pogotovo kada je naviknut da putuje, a i slusalice giura mnogo bolje nego velike sisteme. I tako pocinje danasnja prica.  Od izvora. 

Malo gledanja, malo slusanja, malo ubedjivanja SWMBO pa se naslo mesta i za novi izvor, koji je za pocetak trebao da izigrava i pretpojacalo. time je eleimiinisana i jedina druga opcija, pa je u sistem usao RME Adi 2 Dac. Njegov ulazak je omogucio i najbitniji baj pas na pojacalu, iskljucenje celog pretpojacivackog dela, i koriscenje samo snagasa. Za pustanje muzije je zaduzena Malina 3.14, vezana preko USB-a.  Za skladistenje podataka se koristi odavno nabavljen Sinology 218 Play NAS.

 A onda je dosla ideja i da ostatak sistema, osim onoga sto ce ostati iz RR iz nekih svojih razloga, bude Made in Serbia. Iz milion razloga, sto patriotskih, sto iz toga sto ne mislim da bilo sta prodajem, sto zbog cenovne efikasnosti. Tako je i narucen prvi dodatni komad, koji je veceras usao u kucu. 

Vecerasnje stanje je ovako: 

IMG_8927PROC.jpg.7d3f0593be0fb010656a95d902b24c17.jpg

IMG_8925PROC.jpg.78bf565d2cd0b118740564566e31c779.jpg

A tu je i pojacanje, koje je danas preuzeto, i odmah prikljuceno. O kome cu postaviti odvojeni post, posto svakako zasluzuje. 
 

IMG_8932PROC.thumb.jpg.54180d6ae0ce1b5b92b333ff112d115a.jpg
 

Tokom letosnje rekonstrukcije stana sam poprilicno razmisljao o akustici sobe, i kako je popraviti elementima kojima akustika nije jedina namena. Kratak deo o akustici sam slusao od Mionira Mijica koji je gostovao na fakultetu, kasnije sam deo pokupio od njega dok smo saradjivali na jednom nevezanom projektu, nesto iskustva sam stekao dok sam se bavio arhitektonskim projektovanjem, a dosta se i cackalo i ucilo. Moj utiisak je da sam uspeo u onome sto sam hteo, bez prevelikog upadanja sistema u zivotni prostor, i bez ijednog akustickog elementa koji bi se primecivao u enterijeru. A rade ono stop treba da rade. Dodatno, prostor je sve osim standardan, pa je i to pomoglo. Sistem stoji asimetricno, alii se dobilo da je sweet spot za slusanje izuzetno sirok, bez dramaticnog opadanja kvaliteta kada se sedne i metar levo desno. 

Na sve to je dosao i poguban uticaj foruma. Ako neko pita, kriv je @Dražo sa njegovim klot frket monokristalima. Dobrih kablova u sistemu nema mnogo, jedan od razloga je i sto Niikko ima petopolne DIN prikljucke, ali kako ce on uskoro opet u RR, i to ce da se resi. 

USB kabl je trnutno FTA, nabavljen ovde na forumu, strujnii na Sedri je pletenica, sa VBA monokristalnim pinoviima, zahvaljujuci Andreju. Zvucnicki kavblovi su Oehlbach Silverline 25, posto deblji ne mere lako u DIN dvopolni konektor, a i besmisleno je dok se taj deo price ne promeni. 

Promena u sistemu ce biti poprilicno u nekom narednom periodu. Pojacalo je vec dogovoreno, za njim slede zvucnici, a i kako mi se cini i ceo cu se monokristalizirati. Na sve to plan je i da do uredjaja dovedem posebnu naponsku liniju, koja bi bila povezana preko radvojnog trafoa, sa 2x110v  i na koju nista drugo nece biti prikljuceno. 

Planiram i pravljenje prvo privremene, a onda i stalne police, po nekim sopstvenim idejama za kontrolu vibracija, uz to sto mi je stolarija hobi. I eto tako, za pocetak mislim i da je previse. Samo malo da se popravi situacija, pa zovem i pojedince ovde, na slusanje i ocenjivanje dal sam gluv, ili ipak nesto cujem. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
26 minutes ago, Nixie said:

Sistem u izgradnji, stalke si pretpostavljam sam pravio? 

Nisam. Stalci su kupljenii, naruceni po dimenzijama u Gorjem Milanovcu. Mogao sam i sam da ih napravim, ali i to zahtevalo odlazak na milion razlicitih mesta po materijal, secenje, masinsku obradu, finisirane, a sve u vreme korone.  Tako da je ovog puta taj deo preskocen. A prevagnula su i livene stope, koje opet niije nemoguce napraviti u tom oliku, ali je dodatnih 100 km voznje okolo dok se sve ne zavrsi. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, damic said:

 

Ponekad je dijagonalno pozicioniranje zvucnika dobra opcija, smanjuju se sobne rezonanse.

https://hifiauditions.wordpress.com/2019/09/15/diagonal-speaker-placement/

Ovde je to ilo jedino dobro resenje, glavni deo sobe je kvadratan 4,16x4.20, visine 2.60.  Sa pozicijom prolaza ka trpezarii, i ulaznih vrata kada su otvorena doija se znato veca sirina prostora iza zvucnika, a i nema paralelnog zida iza slusaoca, sto je u malim soama prednost. U sustii, najveci prolem predstavlja spoljni zid koji je ceo u staklu, ali je ovako uspesno zaoidjen veci deo prolema. 

Dodatno, u prostoru je primennjeno nekoliko trikova, od kojih se samo neki vide na ovim slikama. Bolje i ilo da uradiim panoramski snimak, bilo bi razumljiviije sta je i kako postignuto.  U sustini, deo se vidi na levom zidu, koji je ormanima podeljen u dve ravni po dubini, pa umesto jedne refleksije cele povrsine ima vise nih. I na suprotnom zidu je sliicna situacija, samo je roj ravni znatno veci. 

Ako je neko zainteresovan da cuje kako to izgleda, tu sam. 

2 hours ago, ab said:

И позиција слушања

To je samo pozicija za odlaganje fotelje, posledica toga sto se protor koristi i kao porodicni zivotni. Ta fotelja nije teska, okrene se i postavi na idealnu poziciju u sweet spotu, kada se u prostoru samo slusa muzika. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Nixie said:

Znači tako je spustio težište, velikom masom. Dobra ideja,  obično stave čelični lim malo većih dimenzija zbog stabilnosti.

Vizuelno izgleda daleko teze nego sto je u stvari. nniisam na to oracao paznju kada sam narucvao, ali odlivci su suplji iznutra, deljina zida je recimo 10mm. za opvu namenu vise nego dovoljno, i vro su stailni tako da prolema nema. 

Da pravim stalke, postoji barem nekoliko resenja koja mi ovako, na rzinu padaju na pamet za stabilne, i teske stope. Reciimo debela celicna plocevina secena na waterjetu. Tu postoji neko ogrannicenje u debljini celika koju waterjet moze da sece (sve mi se cini da je negde 15-20mm), ali uvek mogu da idu jedna dve tri ploce jednna na drugu, a da se dizajnom nateraju spojevii da izgledaju kao nesto sto si hteo, a ne kao greska :D 

Druga opcija je drvo, suplje sa donje strane, a onda postici masu recimo olovnom sacmom u elasticnom lepku u toj supljini, sto otvara igranje sa gomilom leope zabave vezane za prigusenje  vibraciija.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nesone said:

Kolika je tezina stalaka? Ako nije problem koja fotografija stalaka samih, i donje ploce da vidimo.

Uzivaj u sistemu.:listen

Jel ovo pomaze? 

IMG_9018.thumb.jpg.b58d403a8e19a673abe9df322ee98a22.jpgIMG_9019.thumb.jpg.28924033cf76832428fb419d1b3b7806.jpg

U sustini, od sviih stalaka koje sam video kod nas, ovi su izgledali najkvalitetnije. Zato sam ih i uzeo. 

 

1 hour ago, giZ_Mo said:

Фотеља је прелепа, ал' где је грамофон?

Tu je, ne sekiraj se. Radim na privremenom nastavku police, koji ce da stoji na ovoj polici koja je trenutno tu, oslonjenn na antiviracione stope. Imace dva nivoa, sasvim dovoljno za sve sto trea da stane, a gramofon ce biti na gornjem nivou. Isecen je debeli furnir od kruske (tu sam se zilno zajebao, al ajd, kad volim da komplikujem, moglo je sve prosto), porucen je veci deo materijala za antiiviracione stope. 

U sustini, taj nastavak ce da stoji tu sve dok ne resim nove zvucnike, proverim koliko prostora ostaje za novu, finalnu policu i napravim je. Vec imam neke crteze, skidam dettalje sa raznih mesta, nno, otom potom. sam cu je praviti. 

Link to comment
Share on other sites

Колега је овде продавао сјајне сталке, није оглас више актуелан а надам се да ми неће замерити што качим фотку његових сада већ бивших сталака. Ја бих управо такве:

6ABCDDC6-3C34-427C-9439-8E5DCD42EE84.jpeg.df77467a4f40c0437eea73a660f1980c.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Pojacalo bi trebalo da stigne sledece nedelje. Isti izvor kao i Sedra, Solaja HPA250, hibridno pojacalo, 2x6N6P i 2xEL84 u pobudi, + izlazni tranzistori. da odvojena toroidna trafoa, za lampaski i pojacivacki deo, sve u svemu, sa obzirom da znam ko pravi, nema greske.

U sustini plan za ceo sistem postoji, mannje vise se znnaju i sve komponente do kraja, a postoji i neka iisplanirana dinamika. Posle pojacala, slede zvucniici, koji ce ukljuciti  RAAL 64-10 visokotonac, + RAAL know how sa mojim izvodjenjem stolarije. Iza toga kada budem nasao optimalni polozaj zvucnika sledi nova uza polica, (moram da znam za toliko uza, pa zato za sada ide privremena) sa vrlo krutim skeletom, i policama oslonjenim preko prigusivaca viracija koje cu sam da pravim. 

Sledeci koraci su plinnth za gramofon, i doro pretpojacalo za isti (neke ideje vec postoje, no videcemo), opet domace. 

Za kraj ostaju nove slusalice, vec se zna i koje, ii pojacalo za njih, o kome ce jos da se pregovara. KAda ce se desiti ovaj deo price zavisi od nekih privatnih stvari, mozda ce se pomeriti znatno napred, ako sve ude u redu. 
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...