Jump to content


Dual 604


B.R.

Recommended Posts

Vlasniik sam Duala 604, koji je u porodici 22 godine. Zadnjih 15 je camio cekajuci u ormanu, daleko od previse prasine i previise suncevog svetla, na suvom mestu. Na njemu je Ortofon VMS20E Mk2 glava.  U nekom trenutku, u davnoj proslosti, zavrsio je sa kablom na kome su chincevi, umesto klasicnog za duale 5-topolnog dina. Zice za uzemljenje jednostavno nema. 

U mom povratku slusanju muzike preko velikog sistema sa zvucnicima, doslo je i nekako vreme da se Dual postavi na zasluzeno mesto. imam nekih 100-150 ploca, barokne klasicne i horske muzike, izdatih recimo do 1990 pa iako nemam nameru da kupujem nove ploce, itekako bi uzivao u tome da mogu da slusam te stare ploce. Sutra stize osvezenje sistema, danas je gotovo, pa tako, dodjoh jutros i do toga da bi bilo lepo prikljuciti ii Duala. ideja je bila da to bude u ovom trenutku sa minimalnim ulaganjem. Uzeo sam jeftini RIAA pream, ART DJ Phono, a imam i jedan mali akumulator 12v sa kojim bi ga napajao. ideja je bila da se kasniije uzme mnogo ozbiljnija glava, a i zameni pretpojacalo (Imam neke cini mi se zanimljive ideje, ali je to za potpuno drugu temu) 

Danas sam probao da povezem sve to, i rezultat je razocaravajuci. Nivo signala je minimalan potpuno potisnut sumom elektronike i brumom, a cak ni taj brum nije preglasan. Cak i kada je gain podignut na maksimum. 

Uzroci problema o kojima trenutno razmisljam su: 

  • Glava koja je stajala barem 15 godina, bez rada je neispravna
  • Predpojacalo koje sam danas kupio je neispravno (No, cak i kada je gain na maksimumu, nema signala na lampici clipping, valjda bi trebalo da bude, da je nivo ulaznog signala dovoljno visok) 
  • Problem je u kablu i njegovom prikljucku u gramofonu (koliko sam gledao, jedan od uzroka problema jeste ovde, posto su pojedini izvodi ostali kratkospojeni, tj mase oba kanala zavrsavaju na jednom kontaktu, ali me bune boje kablova koje dolaze sa glave, i koje nisu kao u servisnom uputstvu) 
  • Ozicenje u rucki je otislo
  • Zezaju kontakti, ili Dualov mute ostaje nekako zalepljen. 

Imam multimer negde u radionici, no nalazenje istog ce da potraje.

Prva ideja mi je bila da probam da promenim glavu za pocetak nekom jeftinom, i tako probam da li je u glavi problem. Na zalost, nemam nikoga u okolini ko ima gramofon i pojacalo, da bi probao novi preamp, i iiskljucio ga kao moguci izvor problema (mada mi se cini da su sanse da je on uzrok jako male) 

Popravka ostalog bi zahtevala da nadjem lemiilicu koja je u iistoj crnoj rupi kao i multimer. 

Da li neko ima preporuku za servis, ili je neko dobrovoljac da bude gramofonski hecim? Moje gledanje traje, a i vrlo cesto pomaze ko gledanje u jagnjecu plecku. Vise mi ide jelo (sto se vidi iz attachmenta, ko me je upoznao) nego gledanje. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...