Jump to content


Lan Kablovi i mrezni uredjaji


Majda

Recommended Posts

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@NL. Ovaj:

https://www.ctshop.rs/hpe-aruba-instant-on-1930-8g-2sfp-jl680a-switch-8-portni.html

 Ima i verzija sa PoE ako ti treba:

https://www.ctshop.rs/hp-aruba-instant-on-1930-8g-jl681a-switch-8-portni.html

 Ako vec imas mrezu do uredjaja, stavis ovaj pored uredjaja, u njega LAN kabl, iz njega optika. Switch je 120 EUR, optika ti dodje jos 30-40. Nije malo ali nije ni previse za eksperiment - a ako ne uspe, imas odlican switch za kucnu mrezu.

 Za InstantOn bi trebalo da ima i mobilna aplikacija, da mozes da vidis da li imas packet loss.... Mada mi se javlja da znam odgovor... ;)

 I ovo nije "neozbiljna" sprava, ovo je pravi, ozbiljan switch. Desktop, bez ventilatora, ali za taj tip uredjaja vrlo ozbiljan - ima VLAN-ove, spanning tree i sve.

 Da se razumemo, taj Mikrotik je odlican ruter - ali nema smisla da razvlacis optiku da bi dobio galvansku izolaciju. Da ga stavis pored mrezne opreme, previse je mocan. Da ga stavis kao kucni ruter - super, ali ne bi busio za optiku da bi isla od njega - to ce te kostati vise od 120EUR.

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, somilenko said:

Ako je na 5 V, možeš već sada početi eksperimente sa nekim power bank baterijama. Ja sam se iznenadio rezultatima kod mene...

Ako mi neki padne šaka probaću. Hvala na ideji. Sad, nije baš elegantno rešenje jer podrazumeva zamenu napajanja svaki put kada se sluša muzika. Ne znam da li bih išao u tom pravcu, čak i da se nešto bolje čuje od linearnog napajanja.

Link to comment
Share on other sites

On 13.4.2022. at 9:10, DejanM said:

Prvi test sam izvrsio na mom sistemu u spavacoj sobi gde imam jedan SB Touch zakacen za Netgear Access Point, koji je opet preko Wireless LANa povezan sa maticnim Netgear Routerom. Tu sam stavio ovog plastikanca izmedju SB Toucha i postojeceg Audioquest Cinnamon LAN kabla, duzine 75 cm. I cula se razlika. Ne velika ali se jasno cuje.

Zvuk je postao nekako umiveniji, kao da su visoki malo zaobljeni, sve svira nekako prijatnije i "ususkanije". Izgubilo se dosta od vazduha u visokim. Meni se to manje dopada od zvuka bez plastikanca jer je bez njega reprodukcija sirovija, otvorenija i neposrednija. Vise ste u samom muzickom zbivanju, dok je efekat plastikanca kao da je sve prekriveno jednim lepim, prozracnim, svilenim salom, koji daje jedan osecaj ugodnosti i prijatnosti.

Skinuo sam plastikanca sa sistema u spavacoj sobi i sada cu ga probati u svom sistemu u dnevnoj sobi. Videcu sta ce se desiti.

Sta bi sa utiscima iz glavnog sistema? :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Sad sam procitao. Dva potpuno razlicita iskustva.

Ja sam u medjuvremenu osmislio kako da izvrsim test. U prvom pokusaju sam jednostavno na postojeci Audioquest ethernet kabl zalacio plastikanca sa CSL CAT 7 kablom od 25 cm. Vic je u tome da su razlike koje su nastale mogle da poticu i od ovog CSL kabla. Da bi tacno utvrdio dejstvo kutije potrebno je  da  se i ispred plastikanca nalazi isti takav kabl. Sva je sreca pa imam bas takav CSL duzine od 1 m. (ne postoji Audioquest lan kabl duzine od 50 cm).  Poigracu se sa tim sutra - prekosutra ....  Problem je u tome sto mi je stiglo eksterno napajanje za moj CD player, pa sam zadnjih dana uglavnom slusao CDove. Znas kad stigne nova spravica, odmah se stustis na nju ...

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako ...

Test sam vrsio tako sto sam prvo slusao sa Audioquest LAN kablom (koji je standardno u sistemu), zatim sa CSL kablom od 1 m (videti sliku) a onda sa ovim plastikancem i dva CSL kabla od koji je ovaj kraci duzine od 25 cm.

Test je prvo vrsen na SB Touch-u, koji je digitalnim kablom povezan sa Weiss DSP-om a ovaj opet sa Benchmark DAC 3, koji ide u Benchmark HP04. Tu sam koristio pojacalo za sluske ugradjeno u Benchmark HP 04. Sluske su bile Sennheiser HD800S. Vrsen je A-B-C test. Uvek sam slusao prva dva minuta pesme Hylife sa albuma Afrodeezia Marcus Millera - 24-96 KHz file, koji se nalazi na SSDu koji je USB kablom povezan sa Mac Mini M1, na kojem trci Logitech Media Server verzija 8.2.0.

Nisam mogao da cujem nikakvu razliku.

Onda sam ponovio test ali sada tako da sam sa SB Toucha, koji je povezan digitalnim kablom za moj kucni bioskop (Denon AVR 3313 u Multi Stereo modu). Kao i u prvom slucaju SB Touch je povezan sa routerom LAN kablom i taj LAN kabl je menjan.

Opet nisam mogao da cujem nikakvu razliku.

E sad ... Mozda je potrebno duze slusati a ne vrsiti A-B testove. Mozda je jednostavno rezultat zavisan od konkretnog okruzenja i od samog routera (u prethodnom testu sam bio povezan sa Access Pointom iz iste serije kao sto je i moj Netgear Orbi Router).

U svakom slucaju je neophodno isprobati u svom konkretnom okruzenju. Ja cak nisam u stanju ni da vam i to preporucim. U svakom slucaju ja cu kasnije pokusati da vidim da li ova sprava ima neki uticaj na video (TV) sprave. Takodje cu ponovo izvrsiti test u spavacoj sobi. Ali za sada ovaj plastikanac ide u fioku.

LAN Filter.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Dejane, jedno dodatno pitanje: To ispada da je rezultat isti sa audioquest mreznim kablom i tim CSL kablom? Kakav je utisam samo Audioquest vs CSL, bez filtera?

 Da se razumemo - nema razlike nije neocekivan rezultat. Ako je sve oko mreze uradjeno kako treba i ako je vlasnik sistema mrezu postavio odgovorno i uredno (sto mi se cini da jeste), plus ako je audio oprema dobro napravljena - onda nema razloga da mrezni kabl "popravlja" kad nema sta da se popravi.

Link to comment
Share on other sites

Nikola, ako je sve oko mreže napravljeno kako treba i ako je vlasnik sistema mrežu postavio odgovorno i uredno (što mi se čini da jeste), plus ako je audio oprema dobro napravljena, a sistem ipak svira bolje s nekim predrkanim i skupim audiofilskim svičem, u čemu je problem to prihvatiti tako kako je i bez upinjanja da se razume (i objasni) tehnička pozadina?:rolleyes: Bottom line - idi i poslušaj konačno nešto od pomenutih sprava.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, nkrgovic said:

 Dejane, jedno dodatno pitanje: To ispada da je rezultat isti sa audioquest mreznim kablom i tim CSL kablom? Kakav je utisam samo Audioquest vs CSL, bez filtera?

 Da se razumemo - nema razlike nije neocekivan rezultat. Ako je sve oko mreze uradjeno kako treba i ako je vlasnik sistema mrezu postavio odgovorno i uredno (sto mi se cini da jeste), plus ako je audio oprema dobro napravljena - onda nema razloga da mrezni kabl "popravlja" kad nema sta da se popravi.

Nisam cuo razliku. To je i mene iznenadilo. To sam i ranije pürimetio od kako imam na putu signala Weiss DSP. Mozda Weiss ima ugradfjen neki filter na ethernet vezi ... ne znam. Zato sam probao sa vezom sa AVRom. Ali rezultat je bio identican. Opet, AVR nije ni izbliza tako rezolutan kao HiFi.

Potrebno bi bilo mozda duze slusati i ponoviti celu pricu nekoliko puta da bi test bio stvarno validan. Medjutim, posle silnih godina menjanja kablova, malo sam se umorio od toga, pa vise ne poklanjam toliko paznje zameni kablova. Doduse kada mi neki zatreba, kupujem ono sto znam da je dobro ali nisam vise u stalnoj potrazi za nekim boljim.

Link to comment
Share on other sites

 Polako ces doci tamo gde smo mi, koji se mrezama bavimo jako dugo, sa mreznim kablovima: Kupis ono sto znas da valja. :)

 Da se razumemo, ja sam trazio ozbiljne budzete za kabliranje, ali ne za "srebrne kablove" i "polarizovan dielektrik", vec sa kablove i mikrouticnice (posebno uticnice) po odredjenom standardu, dobro postavljanje, za placanje atesta mreza sa merenjem.... To budu bas, bas velike sume novca, ali zato sto mi pricamo o kilometrima kablova, a ne o kablu od 2m.

 Svodi se na to da svaki dobro napravljen uredjaj treba da ima filter na ethernet vezi - mora da ga ima da, ako ga prikljucis na PoE port, ne "ispusti beli dim". Ako je proizvodjac iole ozbiljan, ulozi par desetina centi vise i ima kvalitetan filter, i tu (bi trebalo da) je kraj.

 Ovde ide tema koja ce mnoge da iznervira, ali tako je i sa strujnim kablovima i filterima - bar donekle. Jako dobro napravljeni uredjaji imaju u sebi dobro napravljena napajanja - i zato njihovi proizvodjaci preporucuju da se nikako ne koriste bilo kakvi strujni filteri - ne zato sto "je struja idealna" (nije, znaju i oni), vec zasto sto su oni to vec ugradili u uredjaj u sklopu napajanja.

 Mislim da je @Majda pisao sjajan tekst oko toga kako se analogna veza (interconnect) moze izvesti u balansiranoj topologiji koriscenjem jako dobrih (i paprenoh skupih) trafoa na oba kraja - i kako se takve veze koriste (nekad vise, sad samo u vrhunskim modelima) u studijskoj tenhici - ali da su zato, zauzvrat, imune na "promene kablova". Ja ne znam dovoljno o tome da ulazim u tu temu kao on.

Link to comment
Share on other sites

Možda su imune "papreno skupe" konstrukcije i napajanja, ali nisu ovih 97% uređaja koji su u našem, ali i u inostranom okruženju masovno korišćeni. Možete vi da teoretišete do sudnjeg dana, ali fakat je taj da se čuje promena svakog kabla, na svakom nivou konstrukcije ili sklopa.

Vi ne morate to da prihvatite kao takvo, ali ni mi ne moramo da se ubeđujemo da ne čujemo razliku koju evidentno čujemo i svedočimo kada do njih dođe.

Link to comment
Share on other sites

Ta prica sa kablovima je jedna beskrajna tema i ja ne bih ulazio u nju. Samo par napomena.

Ja imam DIY uredjaje koji SE vezu prebacuju u balansiranu pomocu Jensen trafoa. Mogu samo da ih (Jensen trafoe) preporucim. Nisu oni toliko ni skupi - oni najbolji su stotinak eura po komadu. To je svakako bolje resenje od stavljanja kondenzatora na ulazu ili izlazu iz uredjaja, ili recimo konverzije SE u XLR vezu pomocu OPA, bez obzira da li se radi o tranzistorskom ili lampaskom uredjaju. Ali da kablovi u tom slucaju nemaju nikakvog uticaja ... to je sad pitanje. Trebalo bi probati gomilu kablova - nije dovoljno probati samo nekoliko njih. A nema puno ljudi koji imaju mogucnost da probaju na desetine kablova raznih proizvodjaca i raznih cena.

Isto vazi i za strujne kablove. Ta tvrdnja, koju sam cuo vise puta, da u slucaju dobro napravljenog napajanja strujni kablovi nece imati uticaja, jeste ... tako ... u najmanju ruku nekompletna. Ima uredjaja sa jako dobrim napajanjima koja ipak reaguju na dobre strujne kablove kao sto ima i uredjaja, koji imaju standardna napajanja a ne reaguju bas na strujne kablove (imam jedno takvo pojacalo). To znaci da nije stvar samo u napajanju, nego i u dizajnu samog uredjaja. Postoje uredjaji koji su tako konstruisani da inherentno, u svojoj samoj konstrukciji, smanjuju smetnje koje dolaze iz napajanja.

I tako .. .ta prica moze da ide u nedogled. Zato cu ovde stati ...

Link to comment
Share on other sites

On 4/16/2022 at 6:49 PM, gvlada said:

Препрограмирао рутер?

Ja sam imao sličan problem sa SBB krajem 2020. Radili od kuće i primetim da mi par dana puca veza u sred sastanka preko Teams. Sumnjao sam tada na VPN konekciju ka firmi jer su tada mrežaši nešto menjali. Međutim, krene i žena da se žali...

Pozovem ja SBB i oni mi kao vernom korisniku daju EON premijum paket, plus da zadržim mini D3 go uređaj bez doplate 8 (za dečiju sobu). Stave oni EON box, novi SBB modem/ruter... i ja posle jednog dana ponovo reklamiram isti problem. Dođu, merili sve bukvalno do ulaza signala u sam modem.

Na kraju ustanovimo posle par dana da je firmware verzija sa nekim bagovima. Pustili su update bez da detaljno testiraju, pa gde je prošla nova verzija, tu ima problema. Vrati meni dečko iz support na staru verziju i deaktivira auto update sa njihove strane samo za moj uređaj. I sve radilo normalno, dignemo mi i na novu verziju Firmware... kad posle mesec i po dana krene opet da baguje... ono što je bitno je da taj tupavi SBB modem/ruter stoji vertikalno, jer se tako bolje hladi. Kad je položen na policu, i duže vreme radi, ugreje se žestoko i počne da se gubi.

Tako da i ja razmišljam da dodam neki drugi ruter, prvenstveno što mi EON box uzima jedan LAN port, a taj ruter ima samo 4 LAN porta kao i većina. I uvek mi nedostaje 2 ili 3 porta za dodatne uređaje koji su tu na polici.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Dragan Penev said:

Tako da i ja razmišljam da dodam neki drugi ruter, prvenstveno što mi EON box uzima jedan LAN port, a taj ruter ima samo 4 LAN porta kao i većina. I uvek mi nedostaje 2 ili 3 porta za dodatne uređaje koji su tu na polici.

Ako je problem manjak portova, onda se uzima switch, a ne ruter, jer to mu je i namena.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gvlada said:

Убацити фирмвер преко система и препрограмирати рутер на лицу места, није исто. :)

To neka mu objasne majstori koji su, kako kažu "preprogramirali" šta god to značilo. Ili neka proba da nam kolega forumaš objasni. 

Ja sam objasnio kakav problem može realno biti sa SBB ruterom I sa čime se ljudi mogu susresti ako ih keca sbb. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...