Jump to content


Lan Kablovi i mrezni uredjaji


Majda

Recommended Posts

Prvi test sam izvrsio na mom sistemu u spavacoj sobi gde imam jedan SB Touch zakacen za Netgear Access Point, koji je opet preko Wireless LANa povezan sa maticnim Netgear Routerom. Tu sam stavio ovog plastikanca izmedju SB Toucha i postojeceg Audioquest Cinnamon LAN kabla, duzine 75 cm. I cula se razlika. Ne velika ali se jasno cuje.

Zvuk je postao nekako umiveniji, kao da su visoki malo zaobljeni, sve svira nekako prijatnije i "ususkanije". Izgubilo se dosta od vazduha u visokim. Meni se to manje dopada od zvuka bez plastikanca jer je bez njega reprodukcija sirovija, otvorenija i neposrednija. Vise ste u samom muzickom zbivanju, dok je efekat plastikanca kao da je sve prekriveno jednim lepim, prozracnim, svilenim salom, koji daje jedan osecaj ugodnosti i prijatnosti.

Skinuo sam plastikanca sa sistema u spavacoj sobi i sada cu ga probati u svom sistemu u dnevnoj sobi. Videcu sta ce se desiti.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 130
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

19 minuta ranije, DejanM said:

Sasvim slucajno sam nabasao na ovaj clanak u nemackom Low Beats:

https://www.lowbeats.de/schnaeppchen-tuning-plus-schutz-netzwerkadapter-delock-62619-mit-galvanischer-trennung/

Radi se zapravo o prenaponskoj zastiti od naponskih udara (stiti do 6 KV) koji mogu da se prenesu preko LAN kablova. To je mala plasticna sprava, DeLock 62619 je naziv, koja mora dodatnim kablom/zicom da bude povezana za masu da bi funkcionisala kao zastita. Medjutim, kao sporedni efekat, ova sprava ima filterski efekat - uklanja sve smetnje, navodno, iznad  i ispod opsega od 10/100/1000 Mb/s i vrsi istovremeno galvansku izolaciju. Unutra se nalazi samo jedan chip i jedan osigurac. U clanku se tvrdi da je efekat koriscenja ove sprave bolji od NuPrime audiofilskih switcheva (to je klasa do 1000 eura).

Postoje dva preduslova da bi ova sprava radila kao mrezni filter: jedan je da se pravilno povezu LAN kablovi (LAN kabl koji ide u ciljni uredjaj treba da bude zakacen za kraj koji je obelezen sa PC) i drugo, bitan uslov jeste da taj krajnji LAN kabl ne sme da bude duzi od 50 cm.

 Ja sam koristio ovo:

https://www.apc.com/shop/rs/en/products/APC-ProtectNet-standalone-surge-protector-for-10-100-1000-Base-T-Ethernet-lines/P-PNET1GB

 APC je ozbiljna, renominara kuca koja ne pravi gluposti. Ovo smo koristili jer smo imali jedan mrezni kabl koji je isao spolja i davalo je prenaponsku zastitu. Nije nam trebala, nikad nije bilo strujnih udara, groma ili slicno - ali nam je bila "osiguranje". :)  

 Deo koji je jasan je prenaponska zastita. Ovakva sprava sprecava da, ako dodje do udara groma negde u blizini i dodje do indukovanog prenaponskog udara u kablu spreci da taj udar prodje kroz kabl. Potenciram na "negde u blizini", da ne pomisli neko da ova (ili bilo koja slicna) kutijica moze da zaustavi ako dodje do direktnog udara groma. Ne moze. :D Takodje, pruza induktivnu galvansku izolaciju (sto pise u speckama za obe sprave) - time se sprecava da se razlika potencijala uzemljenja manifestuje kao jednosmerna struja po kablu. To je vrlo zgodno ako kabl ide izmedju dve zgrade gde svaka ima svoje uzemljenje - sto je za ocekivati ako kabl ide negde "spolja" - a ova zastita se koristi najcesce za spoljne kablove.

 E sad, taj "sporedni efekat" da "uklanja smednje iznad i ispod opsega od 10/100/1000MBs/" ... Taj deo je meni sporan. Sta to, tacno znaci? To je dosta sirok pojam, od recimo 10MHz do recimo 400MHz.... Sta znaci "uklanja smetnje ispod tog opsega" - i kako? Pri tom, cisto da bude jasno, ni ovaj DeLock ni APC sprava koju sam ja nasao ne kazu nista o tome - obe kazu samo da radi kao "surge protector". Vrlo mi je zanimljivo da neko kaze "ovo uklanja smetnje" a da proizvodjac ne zna nista o tome....

Link to comment
Share on other sites

To za vrednosti filtriranja sam preuzeo iz linkovanog clanka.

Unutra se nalazi jedan chip sa oznakom: QT24A03. To je u stvari transformator.

https://html.alldatasheet.com/html-pdf/1143616/TNK/QT24A03/62/1/QT24A03.html

Kaze u ovom spec da je CMRR do 100 MHz: -30dB. Ne kaze nista za vrednosti iznad 1GHz. Moguce je da se pisac clanka malo zaneo a moguce je da su negde to i merili.

Ono sto je meni ovde zbilja interesantno, jeste cinjenica da je doslo do promene zvuka. Hteo bih jos da testiram ovu spravicu da bih dosao do nekog odredjenijeg zakljucka.

Link to comment
Share on other sites

 To je verovatno vezano za 802.3af standard - tzv. Power over Ethernet. On radi tako sto ima common mode napon, tj offset - podigne se signal za +48Vdc od nule i tako se moze napajati neki uredjaj koji nije drugacije povezan na struju. Time dobijes, efektivno, jednosmerni napon i jednosmernu struju paralelno kroz sinusni signal.

https://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet

 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, nkrgovic said:

 To je verovatno vezano za 802.3af standard - tzv. Power over Ethernet. On radi tako sto ima common mode napon, tj offset - podigne se signal za +48Vdc od nule i tako se moze napajati neki uredjaj koji nije drugacije povezan na struju. Time dobijes, efektivno, jednosmerni napon i jednosmernu struju paralelno kroz sinusni signal.

https://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet

 

Nije PoE. Plastikanac koji podrzava PoE ima oznaku 62620. I kosta 5 eura vise.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, DejanM said:

Sasvim slucajno sam nabasao na ovaj clanak u nemackom Low Beats:

https://www.lowbeats.de/schnaeppchen-tuning-plus-schutz-netzwerkadapter-delock-62619-mit-galvanischer-trennung/

Radi se zapravo o prenaponskoj zastiti od naponskih udara (stiti do 6 KV) koji mogu da se prenesu preko LAN kablova. To je mala plasticna sprava, DeLock 62619 je naziv, koja mora dodatnim kablom/zicom da bude povezana za masu da bi funkcionisala kao zastita. Medjutim, kao sporedni efekat, ova sprava ima filterski efekat - uklanja sve smetnje, navodno, iznad  i ispod opsega od 10/100/1000 Mb/s i vrsi istovremeno galvansku izolaciju. Unutra se nalazi samo jedan chip i jedan osigurac. U clanku se tvrdi da je efekat koriscenja ove sprave bolji od NuPrime audiofilskih switcheva (to je klasa do 1000 eura).

Postoje dva preduslova da bi ova sprava radila kao mrezni filter: jedan je da se pravilno povezu LAN kablovi (LAN kabl koji ide u ciljni uredjaj treba da bude zakacen za kraj koji je obelezen sa PC) i drugo, bitan uslov jeste da taj krajnji LAN kabl ne sme da bude duzi od 50 cm.

Kada sam otisao na Amazon videh da ova sprava kosta 15 eura.

https://www.amazon.de/DeLock-62619-DrNetzteilucker-grau/dp/B00WZ3QHVQ/ref=sr_1_1?__mk_de_DE=ÅMÅŽÕÑ&crid=1I8I9QNTVN38Z&keywords=delock+62619&qid=1649833068&sprefix=delock+62619%2Caps%2C173&sr=8-1

Ako pogledate komentare na Amazonu naici cete na 91% onih koji su ovoj spravi dali 5 ili 4 zvezdice. Komentari su prepuni odusevljenja. I tako narucih ovaj DeLock i jedan CSL CAT 7 kabl duzine od 25 cm. Sve zajedno me je to izaslo malo manje od 20 eura.

Писали смо о постојању таквих “додатака” пре 2-3 године овде на форуму (нешто када и о Intona-i) и нико није имао шта да каже о њима. 
значиће сада твоје искуство да нам пренесеш.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam zasto onda taj sa oznakom 69619 ne podrzava oficijelno PoE dok 69620 podrzava:

https://www.amazon.de/-/en/DeLOCK-62620-interface-adapters-Blister-gray/dp/B00WZ4R9AI/ref=sr_1_1?keywords=delock+62620&qid=1649845494&sr=8-1

Ovde recimo eksplictno pise da podrzava PoE.

Ali nije toliko bitno. Radi se o trafou pa je jasno da ima galvansku izolaciju a svi trafoi su i neka vrsta filtera, tako da nekog filtriranja tu sigurno ima.

Link to comment
Share on other sites

 Filtriranja cega? :) To je ono sto mislim da ovde zbunjuje dosta ljudi. Ajde malo da krenemo niz zeciju rupu....

 Imas recimo JRiver UPnP server. Da uprostimo, nek on ima fajl u memoriji. On onda :

  • Taj fajl podeli u skladu sa UPnP protokolom na chunkove i posalje ih plejeru
  • Ti paketi se prepakuju u UDP datagrame, sa checksumom
  • Ti UDP datagrami se pakuju u IP pakete, sa checksumom
  • Ti IP paketi se pakuju u Ethernet frameove, sa checksumom
  • Ti frejmovi se serijalizuju kroz serdes
  • Iza serdess-a ih MAC  kodira kroz PAM, koristeci 4D-PAM5 encoding
  • Diskrente vrednosti tog enkodinga se "umecu", radeci modulaciju noseceg signala, frekvencije  recimo 62.5MHz
  • Noseci signal putuje, kroz parice (atestirane na noise rejection), kao elektricni signal
  • E vidis, taj trafo na neki nacin stvarno filtrira taj elektricni signal, uticuci na deo ispod 30MHz. :D

 Kao sto vidis, data je vrlo, vrlo daleko od tog filtera. Filter nikako ne utice na datu - to je sustina, bukvalno su mu specke takve da sa datom nema nista. Pri tom, vodi racuna, ako checksum u bilo kom koraku ne valja, taj datagram/paket/frame se odbacuje. Retransmisija je opciona, mislim da je u ovom flow-u nema.

 Jedino sto taj trafo filtrira, a da moze da utice na zvuk koji izlazi iz plejera su stvari tipa prenaponski signal, ili DC offset. Ako plejer i switch imaju razlicito uzemljenje i to stvara ground loop (kako se ovo zove na srpskom) to stvarno moze da utice na nacin rada plejera.

 Ono sto zelim reci je: Taj trafo moze da utice na elektricni signal, ali nikako ne utice na datu koja se prenosi. Filter nece da "doda visoke" ili "poveca prostornost". Ovo rade analogni filteri kad se umetnu u analogni signal, ovo nije ni digitalni signal u klasicnom smislu (kao s/pdif) ovo je prenost podataka. Data je ista bez obzira da li ima ili nema filtera - ako filter nesto menja/popravlja to je uklanjanje nekog elektricnog suma, koji smeta plejeru - ali on nema nista sa datom.

 Takodje slican filter stoji na mreznoj karti, to su i Delija i Zeljko ponovili vec par puta. On sluzi da odvoji taj DC offset koji sam pre spominjao (48V) vezano za PoE. Trafo cip (filter) skida taj offset da bi serdes iza dalje video signal u opsegu 0/+5V - jer ako bi doveo 50V na taj integralac spalio bi ga. Ideja je da svaka mrezna karta sme da se ukljuci u PoE switch bez da nesto umre .

Link to comment
Share on other sites

 Kod KOJIH digitalnih sprava?

 Streaming plejer ne vrsi re-cloking, on vrsi "clocking" tj. ima clock jer data nema clock u sebi.

 CD transport i DAC se vezuju na clock radi sinhronizacije.

 Mrezni uredjaj svaki radi "reclocking" u smislu da se data na jednom portu upise u bafer, tu clock-a nema (to je data), onda se pomeri na drugi bafer, pa odatle opet ide u signal koji ima clock, tj. nosecu frekvenciju signala. Ali to nije reclocking date - taj clock nikako ne utice na datu.

Link to comment
Share on other sites

Komunikacija recimo izmedju streamera i dac-a jeste uglavnom asinhrona. Tu nema sinhronizacije izmedju ta dva uredjaja izuzev ako se ne koristi eksterni clock ili ako se ne koristi sinhrona komunikacija. Dac kada primi data stream vrsi re-clocking iz vise razloga ali je jedan i tzv rekonstrukcija data streama. Zasto je to potrebno i o kakvoj se rekonstrukciji radi ?

Radi se, izmedju ostalog i o jitteru, odnosno sumu koji se kaci na stream, odnosno naponski signal. Receiver je napravljen da odredjen napon, recimo na 3,5 V, prepozna kao ditalnu jedinicu a da naponski nivo od 2,5 V prepozna kao digitalnu nulu. Medjutim sum koji je nakacen na taj naponski signal otezava to “prepoznavanje”. Ako ima suma onda ce receiver nekad malo ranije a nekad malo kasnije da “prepozna “ odredjeni naponski nivo. Kada imate seriju od vise miliona takvih pomeranja u levo ili desno dolazi do korupcije samog signala. Zato se vrsi reclocking, da bi se taj niz “konsolidovao”. Da ne bi bilo zabune, check sum kontrola se vrsi prilikom prijema podataka i ona moze biti tacna za odredjene pakete ali kada dodje do njihove serijalizacije u bufferu, onda zbog jittera moze doci do problema.

E sad je pitanje odakle taj jitter ? Na to pitanje je lako dati odgovor. Elektronika nije savrsena i sami sklopovi uvek generisu neki sum. Interesantnije je pitanje da li jitter na podacima koji putuju kroz LAN kabl mogu da uticu na reprodukciju zvuka ? Moram priznati da mi to nije bas jasno. Jer ako postoji dosta jittera u lan kablu, kada stigne stream u dac, on se rekonstruise re-clockingom i raznim filterima i mi dobijamo stream pre ulaska u DAC chip koji je ne samo reclockovan nego cesto i upsamplovan, i jos ko zna sta mu se sve radi. Zasto bi mi onda culi manje jittera u lan kablu ako nema odbacivanja paketa u njegovom prenosu ?

Ja ne znam odgovor na ovo pitanje ...

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Delija said:

Jitter na mreznoj komunikaciji ne moze ni teoretski da utice na reprodukciju - ukoliko ne postoje toliki problemi da se gube paketi, a ne postoje 99.9999999% vremena, ako je sve ok sa mrezom.. Kopaj dalje... :)

Znas za onu americku poslovicu: ako si vec u rupi, prestani dalje da kopas. :D

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, DejanM said:

Komunikacija recimo izmedju streamera i dac-a jeste uglavnom asinhrona. Tu nema sinhronizacije izmedju ta dva uredjaja izuzev ako se ne koristi eksterni clock ili ako se ne koristi sinhrona komunikacija. Dac kada primi data stream vrsi re-clocking iz vise razloga ali je jedan i tzv rekonstrukcija data streama. Zasto je to potrebno i o kakvoj se rekonstrukciji radi ?

Zavisi od interfejsa, USB je asinhron, SPDIF nije. U slučaju SPDIF-a, strimer tajmira DAC, tj on je "master".

Po mom iskustvu kvalitet izvedbe oscilatora na mestima gde je to bitno (strimeru, usb interfejsu DAC-a) pravi značajne razlike.

Da li je to slučaj kod mrežnog protokola, ne bih rekao jer je i ta komunikacija asinhrona a u većini slučajeva se ipak radi o najobičnijim jeftninim kristalima. Po mom iskustvu, napajanja ili izolacija od uticaja loših napajanja prave čujnu razliku, ne nebo i zemlja ali je opet ima.

U mom slučaju, u pogledu mrežnih kablova, najbolje mi se pokazao Schrack CAT5e punožilni instalaterski kabel, svaki kabel višeg standarda je navlačio nekakvu "mrenu" preko muzike...

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, nkrgovic said:

i zato "logika" iz analogne ili klasicne digitalne tehnike ovde samo odmaze.

Stvarno ne misim da je prikljucak za opticki kabl ili LAN konektor "isto" kao i za antenu ili bilo koji analogni konektor,,, :(

Mislio sam samo da nekako zamenim posotjeci uredjdjaj optickim tipom - da umesto dugackih LAN kablova koristim opticke. A samo na manjim duzinama LAN kabl za streamer.

 

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, DejanM said:

Komunikacija recimo izmedju streamera i dac-a jeste uglavnom asinhrona. Tu nema sinhronizacije izmedju ta dva uredjaja izuzev ako se ne koristi eksterni clock ili ako se ne koristi sinhrona komunikacija. Dac kada primi data stream vrsi re-clocking iz vise razloga ali je jedan i tzv rekonstrukcija data streama. Zasto je to potrebno i o kakvoj se rekonstrukciji radi ?

Radi se, izmedju ostalog i o jitteru, odnosno sumu koji se kaci na stream, odnosno naponski signal. Receiver je napravljen da odredjen napon, recimo na 3,5 V, prepozna kao ditalnu jedinicu a da naponski nivo od 2,5 V prepozna kao digitalnu nulu. Medjutim sum koji je nakacen na taj naponski signal otezava to “prepoznavanje”. Ako ima suma onda ce receiver nekad malo ranije a nekad malo kasnije da “prepozna “ odredjeni naponski nivo. Kada imate seriju od vise miliona takvih pomeranja u levo ili desno dolazi do korupcije samog signala. Zato se vrsi reclocking, da bi se taj niz “konsolidovao”. Da ne bi bilo zabune, check sum kontrola se vrsi prilikom prijema podataka i ona moze biti tacna za odredjene pakete ali kada dodje do njihove serijalizacije u bufferu, onda zbog jittera moze doci do problema.

E sad je pitanje odakle taj jitter ? Na to pitanje je lako dati odgovor. Elektronika nije savrsena i sami sklopovi uvek generisu neki sum. Interesantnije je pitanje da li jitter na podacima koji putuju kroz LAN kabl mogu da uticu na reprodukciju zvuka ? Moram priznati da mi to nije bas jasno. Jer ako postoji dosta jittera u lan kablu, kada stigne stream u dac, on se rekonstruise re-clockingom i raznim filterima i mi dobijamo stream pre ulaska u DAC chip koji je ne samo reclockovan nego cesto i upsamplovan, i jos ko zna sta mu se sve radi. Zasto bi mi onda culi manje jittera u lan kablu ako nema odbacivanja paketa u njegovom prenosu ?

Ja ne znam odgovor na ovo pitanje ...

 Malo je duze pitanje, pa je malo duzi odgovor....

 Prvo, komunikacaija izmedju streamer-a i DAC-a je digitalni signal, ne prenos podataka. Digitalni audio signal ima sum, ima jitter i ima clock. Prenos podataka nema clock, jer prenosis datu koja se smesta u neku memoriju. Clock je stanje signala u prenosu, data je u mirovanju - tu nema clock-a. Data moze da stoji u baferu "beskonacno dugo" (za stream od 1MHz sat vremena je beskonacnost), i sve vreme nema clock.

 Drugo, pojasnjenje ti je dosta uprosceno, noseci signal date koristi kodiranje modulacijom signala - nije to "nula je ispod jedinica iznad X volti", dosta je slozenije. Medjutim, ceo medijum je prilagonjen takvom prenosu, zato se koriste kablovi sa odredjenim korakom uplitanja. Greske postoje, ali su jako retke, prakticni rezultati su reda velicina 10^-10 na lokalnim mrezama. Jitter se javlja na mrezama, ali na jako velikim rastojanjima - ne po kucnoj mrezi.

 Ta "sta ako checksum ne detektuje gresku" pretpostavka je jako losa - checksum sluzi tome da detektuje gresku. Postoje kolizije checksum-a i postoji odredjena verovatnoca da se data promeni a checksum ostane isti, ali ti algoritmi se dizajniraju da ta verovatnoca bude ispod 10^-40. Da slusas muziku 24/7/365 nekih 100 godina, mozda bi uspeo da ti se desi za dva paketa. Dodatno, cak i za te pakete gde checksum detektuje gresku - njima ima jako malo. U vecini mreza cete videti par detektovanih gresaka mesecno.

 Ono sto je sustinski pogresno u tvojoj pretpostavci je ovaj poslednji pasus: Ne postoji jitter u stream-u jer ne postoji stream. Mreza (ethernet) ne prenosi stream. Jednostavno, mreza to ne ume. Ona prenosi samo podatke - datu. Ti podaci su spakovani u neke pakete. Paketi se prenose celi i paket, jednom prenesen, MORA da udej u bafer. U tom trenutku on nema clock, on je u stanju mirovanja. Stream nastaje tek u "plejeru", tj "streamer-u" koji generise digitalni audio signal iz date, koristeci podatke o toj dati (koji su deo informacije, fajl ima header gde pise sample rate) i tek on pravi s/pdfi i2s ili neki vec treci signal kojim se hrani D/A konvertor.

 Data i digitalni audio signal nisu isto. Digitalni audio signal (ono sto ulazi u DAC) moze da se napravi od date, odredjenim procesom. Pre toga, ta data, ti podaci, su opis digitalnog audio signala, ne taj signal "u mirovanju".

 Prenost date nije stream, nije prenos digitalnog audio signala i nije slicna njemu. To je samo prenos podataka.

 Plastican primer: Prenos date je isto kao kad uzmes CD sa police za diskove i stavis ga u plejer. Brzina i pravilnost tvog hoda ne uticu na to kakav ce zvuk sa CD-a da bude.

 

2 sati ranije, Majda said:

Stvarno ne misim da je prikljucak za opticki kabl ili LAN konektor "isto" kao i za antenu ili bilo koji analogni konektor,,, :(

Mislio sam samo da nekako zamenim posotjeci uredjdjaj optickim tipom - da umesto dugackih LAN kablova koristim opticke. A samo na manjim duzinama LAN kabl za streamer.

 

 Izvinjavam se, nije bilo zlonamerno.... Jednostavno je prvi post bio dosta konfuzan.

 Koliko ja znam, niko od provajdera ne nudi uredjaje koji nude opticku vezu ka korisniku.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, somilenko said:

Zavisi od interfejsa, USB je asinhron, SPDIF nije. U slučaju SPDIF-a, strimer tajmira DAC, tj on je "master".

Po mom iskustvu kvalitet izvedbe oscilatora na mestima gde je to bitno (strimeru, usb interfejsu DAC-a) pravi značajne razlike.

Da li je to slučaj kod mrežnog protokola, ne bih rekao jer je i ta komunikacija asinhrona a u većini slučajeva se ipak radi o najobičnijim jeftninim kristalima. Po mom iskustvu, napajanja ili izolacija od uticaja loših napajanja prave čujnu razliku, ne nebo i zemlja ali je opet ima.

U mom slučaju, u pogledu mrežnih kablova, najbolje mi se pokazao Schrack CAT5e punožilni instalaterski kabel, svaki kabel višeg standarda je navlačio nekakvu "mrenu" preko muzike...

Ogradio sam se u recenici koja sledi: "Tu nema sinhronizacije izmedju ta dva uredjaja izuzev ako se ne koristi eksterni clock ili ako se ne koristi sinhrona komunikacija."

Ovo za oscilator je tacno, ali ne objasnjava, bar ne na ocigledan nacin, to sta se desava u LAN kablu i prenosu data paketa. Da li bi to znacilo da u slucaju da se na obe strane nalaze odlicni oscilatori, da problematika o kojoj je ovde rec, ne bi postojala ? To je moguce ...

Ovo za CAT5 kabl je takodje interesantno. Melco recimo preporucuje koriscenje 100 Mb/s LAN konekciju umesto onu od 1000 Mb/s za audio ! Navodno zbog manjeg suma na tim brzinama !? Zato Melco na svom switchu S100 nudi 4 prikljucka sa 100 Mb/s, 4 sa 1000 Mb/s i jos dva za optiku. Ja licno mislim, kada su LAN kablovi u pitanju, da to vise zavisi od kvaliteta samog LAN kabla. Ali opet na pitanje zasto ... nije lako dati pravi odgovor.

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic Mozda se nisam najpreciznije izrazio ali to sto si napisao sam zeleo da kazem ovom recenicom: "Da ne bi bilo zabune, check sum kontrola se vrsi prilikom prijema podataka i ona moze biti tacna za odredjene pakete ali kada dodje do njihove serijalizacije u bufferu, onda zbog jittera moze doci do problema. "

Hteo sam da te pitam o algoritmu za check sum. Pre jako puno godina, taj check sum je imao jednostavan algoritam: XOR. Ta prosta logicka operacija na bitovima nije optimalna jer dozvoljava greske: mozete imati isti XOR check sum sa razlicitim bytes. Koji se danas algoritmi koriste i da li postoji neki standard ? Koliko su oni savrseni ?

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Delija said:

Ako su "savrseni" za prenos daleko bitnijih podataka - recimo bankarskih transakcija - zasto mislis da nisu za glupi audio stream? ;)

 

(banalizujem, ali to je sustina)

Koliko sam načuo, za bankarske transakcije se koristi drugačiji standard (čeksuma).

No, prihvatio sam da je verovatnoća diitalne greške u prenosu oko 10 na minus skoro beskonačno. Jedino mi se ne dopada kad se umesto skoro kaže nema. Teorijska rupa se vidi iz prve i zato je efikasnije i korektnije ilustrovati brojem, što, na laičkom nivou, manje-više zatvara temu.

Ako se prihvati da mreža zanemarljivo greši, reklo bi se da je eventualni izvor problema u sklonosti mrežnih elemenata (pa i kablova) analognim smetnjama koje imaju sposobnost da se provuku do tačke gde to postaje bitno. Teorijski moguće, ali nemam predstavu koliko bitno. Ono što znam, a fizika kaže, je da električarsko razmišljanje nije kraj razmišljanja, što opet može i ne mora biti bitno. Međutim, ne bih zanemario ono što uvo kaže. Moje zasad ništa ne kaže, jer nisam ni poredio ništa.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, TurboMaximus said:

Koliko sam načuo, za bankarske transakcije se koristi drugačiji standard (čeksuma).

No, prihvatio sam da je verovatnoće diitalne greške u prenosu oko 10 na minus skoro beskonačno. Jedino mi se ne dopada kad se umesto skoro kaže nema. Teorijska rupa se vidi iz prve i zato je efikasnije i korektnije ilustrovati brojem, što, na laičkom nivou, manje-više zatvara temu.

Ako se prihvati da mreža zanemarljivo greši, reklo bi se da je eventualni izvor problema u sklonosti mrežnih elemenata (pa i kablova) analognim smetnjama koje imaju sposobnost da se provuku do tačke gde to postaje bitno. Teorijski moguće, ali nemam predstavu koliko bitno. Ono što znam, a fizika kaže, je da električarsko razmišljanje nije kraj razmišljanja, što opet može i ne mora biti bitno. Međutim, ne bih zanemario ono što uvo kaže. Moje zasad ništa ne kaže, jer nisam ni poredio ništa.

Greška.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...