Jump to content


Monokristalni bakar II sezona


Thecoki

Recommended Posts

  • Replies 487
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rece mi Andrej za delove. Steta je da ne dobiju sto pre i adekvatan provodnik, no znam sve, za novi uredjaj, izdatke... Ali imaj na umu da to bude sledece, da kompletiras taj strujas kako treba. A onda turaj u uredjaj i ozicenje, kao i i sasijski IEC. Time si taj deo zaokruzio.

Apropo fotke, ovakve ne postoje u casopisima, ni u onim najgrdjim jeftinim lokalnim glasilima, amaterske, bez potpisa, opreme, igrom slucaja poznajem materiju...

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Dražo said:

Rece mi Andrej za delove. Steta je da ne dobiju sto pre i adekvatan provodnik, no znam sve, za novi uredjaj, izdatke... Ali imaj na umu da to bude sledece, da kompletiras taj strujas kako treba. A onda turaj u uredjaj i ozicenje, kao i i sasijski IEC. Time si taj deo zaokruzio.

 

Leci ce sve na mesto, vremenom. Deo po deo, od sistema koji bi mnogi potcenili, sticice se do zatvorene price. Uglavnom domace. Uredjaj za koji je kabl je gotov, samo se cekaju dugmici, pa da se pusta. A bio bi red i da slikam koju fotku dok je u staroj konfiguraciji, pre pustanja. I cu je potpisem sa opremom, majkemi. Ko da cu budem na televizor. :D 

Link to comment
Share on other sites

On 29.9.2021. at 17:32, sondek said:

@TozaSmaras ...

Na novi VBS rca interkonekt racunam, gledacu da uzmem do kraja nedelje istovremeno i tvoj i Drazin.Bice opet isproban uz jos jedan kontrolni.

Samo je moj, moj u smislu vlasništva, orginalni VBS interkonekt. 100% Andrejeva kreacija.

To što pravimo @Dražo ili ja ili bilo ko drugi ima naravno i drugačiji zvučni potpis.

Ovdje pričam isključivo o VBS interkonektu kao gotovom proizvodu, a ne polifabrikatu u vidu žica od kojih je neko nešto pravio.

Link to comment
Share on other sites

Naravno, znamo da i od konektora i lemljenja zvuk ozbiljno moze da zavisi. Mialim da ce da legne, onomad kad sam uzeo od Draze neku od prvih verzija za moj ukus je previse "smirivao" zvuk uz lampe koje su slicno radile. Sad se izbacuje snagas i treba mi bas takav "zvucni potpis"... zapravo cu izabrati najneuralniji. Tvoj prosli je bas na tome pobedio,ovaj drugi je ubacivao neki blagi harsh medju srednje. Sitan detalj koji bi prevideo da nije bilo uporedne probe, pripisao bi je nekom drugom ciniocu ili snimku. Zato uvek treba sa necim porediti. Tu ne pomaze nikakvo iskustvo, ne moguce je videti sta kabl ubacuje ili ne u sistem bez toga. Kakav god bio postojeci on je neka licna referenca. Ova pisanja gde se kabl testira u razlicitim sitemima su mi skroz neozbiljna. To su suptilne promene, iako vrlo bitne.

Link to comment
Share on other sites

Probao sam da napravim interkonekt u tri varijante . U saćastom crevcu , u teflonu i širmovan u pamuku i svaki je zvučno otvoren i utegnut do bola . Volio bih da je zeru zvučno opušteniji . Žica je 0,6 mm , ne znam kako zvuci s debljom koju Andrej sad navodno koristi .

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, sondek said:

Naravno, znamo da i od konektora i lemljenja zvuk ozbiljno moze da zavisi. Mialim da ce da legne, onomad kad sam uzeo od Draze neku od prvih verzija za moj ukus je previse "smirivao" zvuk uz lampe koje su slicno radile. Sad se izbacuje snagas i treba mi bas takav "zvucni potpis"... zapravo cu izabrati najneuralniji. Tvoj prosli je bas na tome pobedio,ovaj drugi je ubacivao neki blagi harsh medju srednje. Sitan detalj koji bi prevideo da nije bilo uporedne probe, pripisao bi je nekom drugom ciniocu ili snimku. Zato uvek treba sa necim porediti. Tu ne pomaze nikakvo iskustvo, ne moguce je videti sta kabl ubacuje ili ne u sistem bez toga. Kakav god bio postojeci on je neka licna referenca. Ova pisanja gde se kabl testira u razlicitim sitemima su mi skroz neozbiljna. To su suptilne promene, iako vrlo bitne.

Pa zato se sistem i zove sistem. Sklop različitih stvari koje svaka ponaosob utiču na svoj način.

Svrha testiranja u različitim sistemima je upravo u tome da se na osnovu iskustva, što podrazumijeva poznavanje zvuka tih sistema od ranije, donese validan zaključak o balansiranosti i zvučnom potpisu.

Ono što je dobro, to je dobro.

Naravno da kod mene neće zvučati u dlaku isto kao kod nekog drugog, ali su kvaliteti, ili mane, svejedno, lako prepoznatljivi.

Druga stvar, treba ga uporediti i sa drugim ozbiljnim kablovima. Lako se uoči šta je bolje, šta nije, šta je do sistema itd...

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, jager said:

Probao sam da napravim interkonekt u tri varijante . U saćastom crevcu , u teflonu i širmovan u pamuku i svaki je zvučno otvoren i utegnut do bola . Volio bih da je zeru zvučno opušteniji . Žica je 0,6 mm , ne znam kako zvuci s debljom koju Andrej sad navodno koristi .

I svaki zvuči različito. Makar se nadam, jer ako ti zvuče isto, batali igranku.

Link to comment
Share on other sites

Šta hoću da kažem...

Naravno da svi sistemi, a mislim da ni jedan i nije upeglan do krajnjih granica i da će uvijek da postoji nešto što će da naglasi ili vrline ili mane. U ovom slučaju mislim na kablove.

Ono što svi radimo to je da pokušavamo da vrline istaknemo a da mane ili zamaskiramo ili da ih ozbiljnije tretiramo i smanjimo na što je moguće manju mjeru.

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Toza said:

I svaki zvuči različito. Makar se nadam, jer ako ti zvuče isto, batali igranku.

Male su nijanse u pitanju , nije to neka drastična razlika . I sve to uz strujni od vbs žice koji je takoodje utegnut . Takav je materijal generalno na svakoj poziciji i pokazuje sličan karakter i žica i konektori . Možda i griješim negdje u konstrukciji no vidjet ćemo kad skockam jedan strujni za izvor .

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Toza said:

Ako si dovoljno iskren prema sebi i objektivan prema sistemu, onda bez problema znaš koji je zvučno najbolji, a koji samo bolje od drugih maskira mane koje su na nekoj drugoj strani i koje treba rešavati drugačije.

Potpuno se slažem sa tobom. Nauka je utvrditi šta je neutralno, da se usvoji, pa oko toga nastaviti sa "popravljanjem" nečega što je iskočilo kao problem.

Link to comment
Share on other sites

Dodaću i ovo. Nije monokristal garant dobrog kabla. Ko ne povede računa o konstrukciji jezgra i celine, izolaciji, dilataciji elemenata i slojeva može vrlo lako da dobije loše zvučeći ili iskrivljeno nelinearan kabal.

Materijal je skup i treba sve pet puta prekontrolisati i proveriti pre nego se donese odluka o konačnoj izvedbi.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam zanimljivih rezultata tokom eksperimentisanja . Npr vbs šasisjki iec u mom pojačalu nije zvučno legao iako sam i ožičenje od iec-a do psb-a promjenio debelom vbs žicom koja je ostala na toj poziciji . Od same promjene strujnih konektora na svim pozicijama , zvuk se generalno smirio , otvorio , utegao i to je vjerovatno samo dio vbs čarolije . Dešavalo mi se da su visoki znali da se odvoje iz zvučnih kutija u toj mjeri da je ta osloslobodjena energija završavala oko mjesta slušaoca i iza što do sada nisam čuo ni u jednom sistemu . No dobiješ jedno a izgubiš drugo . Vbs čarolija je tu samo je treba pronaći .

Link to comment
Share on other sites

Dosta tih nelogičnosti u prezentaciji ukazuju na dalje pretrage u sistemu. Podizanje linearnosti na jednoj komponenti dovodi do evidentnih anomalijama koje prikazuje neka druga. Dok se sve to pohvata i ekvilibrira da se sa sigurnošću može reći da su komponente nevidljive i sistem neutralno prezentuje svaku produkciju različito bez prepoznatljivog svog karaktera, potrebno je mnogo rada, sistematične pažnje i znanja.

Link to comment
Share on other sites

Upravo su to fascinacije na koje se treba navići pa tek onda sagledati kuda i kako dalje.

Potpuno je uobičajena pojava da pričam o nečemu šta mnogi uopšte nisu doživjeli.

Redovno sam i sam bio u takvoj situaciji družeći se sa @Nomimasenom i @TurboMaximusom. Dok su oni na prvu prepoznavali šta i kako, meni je bilo potrebno vrijeme. I iskustvo prije svega. 

Tek kad je sistem stigao na takav nivo bilo mi je 100% jasno o čemu su pričali.

Idemo dalje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...