Jump to content


Monokristalni bakar II sezona


Thecoki

Recommended Posts

28 minuta ranije, Zexx said:

koliko je tanka linija između radi/ne radi samo zbog koraka uvrtanja parica...:rolleyes:

@Aibo

Da se ja sa tim zezam. Prvo bih isekao istu dužinu SFTP Cat. 6a kabla kao kabla koji želim da napravim, kao neki polazni parametar.

Otpor tu ne može da se izmeri sa omemtrima koje imam u svom posedu, ali bih rasturio fabrički kabl i odvojio jednu paricu sa sve folijom oko nje i izmerio kapacitet, jer to je jedino što se može izmeriti od električnih veličina. Eventualno bih izmerio i korak uvrtanja u milimetrima i ispratio taj korak uvrtanja. Navukao foliju i tako kompletiranu paricu premerio na kapacitet. Za veći kapacitet je potrebno više koraka uvrtanja, a za manji manje ili manje gusto umotavanje.

Kapacitet zavisi i od izolacije koja je korišćenja zajedno sa korakom umotavanja i folijom kao poslednjim slojem, tako da nije izvesno da li će isti korak (izmeren na fabričkom) obezbediti identičan konačni kapacitet uvođenjem folije. Svaku sledeću paricu bih prilagodio istom mernom kapacitetu i sklopio kabl takođe prateći dosta blaži korak umotavanja međusobnih parica.

Siguran sam da će se konačni kapacitet merenih parica u formiranom kablu razlikovati od prethodnog izolovanog merenja svake van celine, ali to se i očekuje kada se sve stisne zajedno i doda širm okolo.

Kada stekneš iskustva u radu i uporediš sa nekim početnim fabričkim, onda probaš sa više kapaciteta po parici (gušći korak uvijanja) i sa manje kapaciteta po parici (ređi korak umotavanja). Usvojiš koji princip u ovoj jednačini monokristala, pamuka, folije i širma ima zvuk koji daje napredak u zvučnom smislu.

Zezanje je i ima mnogo posla, kao i ulaganja i potrošenog vremena, ali onda znaš kako stvari stoje.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 487
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, Delija said:

Jel neko od "vernika" uopste probao ultra jednostavan test koji sam pomenuo vise puta - "cupanje" kabla u sred reprodukcije i slusanje bez tih famoznih "smetnji" dok se ne isprazni buffer?

Probao baš malopre prilikom zamene. Jedan zvuk sa jednim kablom, drugi sa drugim kablom, treći kad se isčupa. 

Nije loš uopšte ovaj kad se isčupa, fenomenalan odnos cena-kvalitet, samo neće da mi tera više od pola pesme. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

@Toza Ako ništa drugo makar ja da se slegnem, udahnuo sam puno ovih mirisa od sveće dok sam grejao termobužir. :)

Iz iskustva sa Neotechom od monokristalnog srebra... isto nisam primetio da se nešto usvirava ali nije ista percepcija sa magarca na konja i obrnuto. Na prvu sam rekao - jedva se čuje razlika u odnosu na moj Viablue... malo je mirniji, prirodniji ali ne vredi ovo 200€. Kako sad to fino da kažem Naumu kad me pita kako se čuje? :unsure: Međutim pošto je bio kod mene više dana, kad sam se malo navikao na tu finiju prezentaciju, moj kabal je po povratku zadelovao vrištavo u visokim a tapavo u basu... baš onako sitna ali bitna razlika, i odmah sam žalio za tom prirodnošću Neotecha. I onda sam okrenuo Andreja... 

Link to comment
Share on other sites

@Aibo ono što se dešava nakon pola sata je suština. Kasnije bude bolje. Ali suština je očigledna nakon pola sata.

E sad, tako je kod analognih kablova. Onda idu faze "usviravanja" i to zna da potraje od 200 do 400 radnih sati.

Ako ima lemova, i njima je potrebno neko vrijeme da sve legne bez obzira da li je žica "usviravana".

Znam dobro o čemu pričaš. Te nazovi male promjene kod dobro udešenog sistema mogu da budu od suštinskog značaja.

Nekad se posle izvjesnog vremena kod slušaoca stvara nervoza koja ne može da se artikuliše na prvu, ali znači da nešto nije kako treba i da nešto izaziva stres iako je prvobitna fascinacija bila spektakularna.

Da ne tupim, uglavnom posle toga više nema povratka na staro.

 

Link to comment
Share on other sites

Stotinak evrića, ali po zaista povlašćenoj R&D ceni kada su žice u pitanju jer je i samog Andreja interesovalo kako će ispasti LAN kabal. To je za ovih ~1.8 m koliko je ispalo. Gađao sam da bude tako nešto jer mi je Neotech od 1 m bio baš knap, pogotovo zbog krutoće. 

10-ak mrmotskih sati provlačenja i motanja ne računam u troškove. :) Pravi test će biti kada se sukobi sa @_Naum-ovim Neotechom koji ga je i inspirisao. Monokristalno srebro vs Monokristalni bakar - ove jeseni samo u vašim bioskopima!

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...