Jump to content


Sigma 17-50 f2.8


Mingus,Mingus

Recommended Posts

Čestitam! Kakvi su utisci po pitanju autofokusa sa njim?

I ja sam ga u više navrata gledao za sebe ali se pitam kako radi autofokus. Do sada sam primetio da mi Nikon objektivi (kit 18-55 i prajm 35mm) fokusiraju super brzo i pouzdano dok su pozajmljeni Tamron i Yungnao 50mm jurili pomalo sporije fokus i mašili blago u makar 30% fotki. Taman da mi npr. oči na portretu ne budu potpuno bistre.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Aibo said:

Čestitam! Kakvi su utisci po pitanju autofokusa sa njim?

I ja sam ga u više navrata gledao za sebe ali se pitam kako radi autofokus. Do sada sam primetio da mi Nikon objektivi (kit 18-55 i prajm 35mm) fokusiraju super brzo i pouzdano dok su pozajmljeni Tamron i Yungnao 50mm jurili pomalo sporije fokus i mašili blago u makar 30% fotki. Taman da mi npr. oči na portretu ne budu potpuno bistre.
 

Podesi AF na spot, ciljaj granicu zenice i beonjače, i nema greške.;)

Link to comment
Share on other sites

Podesi AF na spot, ciljaj granicu zenice i beonjače, i nema greške.
Sve je tako i npr. oba Nikona bodu skoro uvek a Yungnao 50mm omaši solidno puta. Ista tehnika, isti uslovi. Npr. na jednom rođendanu u društvu sam koristio sve a Yungnao je izbacio osetno veći broj slabo fokusiranih. Zbog toga sam ga i prodao, iako uopšte nije rđav kad ubode. Ali neke fotke mi se baš svide i ne mogu više da ih ponovim a on izmaši.

Poznanik koji mi je nudio povoljno Tamron zum fotografiše venčanja i rekao mi je da ga zato ne koristi, jer ima osetno više omašenog fokusa sa njim pa ne služi svrsi. Ja sam ga probao na kratko i stekao sličan utisak kao on, i kao sa Yungnao što je.

Neko njegovo mišljenje, ne znam koliko realno, je da Canon bolje sarađuje sa tuđim objektivima a Nikon najbolje sa svojim. Ali mi je ta Sigma baš zapala za oko kao neka jako fina univerzalna zamena za kit.


Mingus, hvala na utisku.


Link to comment
Share on other sites

Ko zna, možda je čovek u pravu za Canon i Nikon. Ali evo Mingus, Mingus pohvali Sigmu pa ne gubim nadu što se nje tiče.

Mada mi više od objektiva fali motivacija, nisam izašao negde da fotkam jako dugo. Odoh da surfujem Flickr da me uhvati čežnja.

Ne sećam se da imamo neku temu na forumu sa fotkama članova ali pretražiću i to za svaki slučaj.

Link to comment
Share on other sites

Ta Sigma 17-50 2.8 mi je omiljen objektiv, univerzalan, može za sve. Sad mi je 90% vremena na aparatu, mada se sve ređe i mašim za DSLR. Omaši fokus ponekad, ali toliko mi maše i Nikoni. Doduše nisam nikad imao baš skupe Nikon objektive, već one klasične mejnstrim - 50mm, 18-105, 55-200, ova Sigma je bar u rangu sa njima ako ne i bolja što se tiče uspešnosti. Doduše ove Nikonove sam više koristio sa D5100, a Sigmu sa D7200, pa i bolje telo sigurno utiče. Moj princip za slikanje dece (i ne samo dece, jer volim da uhvatim trenutak a ne poziranje) je da slikam što više, rafalno, gledam i da za istu situaciju menjam zum i ponovo hvatam fokus... Jeste, dođeš kući sa 500 slika od kojih većina ne valja, i muka je probrati, ali onda završiš sa 20-30 slika koje su baš dobre. 

 

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Zexx said:

Ja imam Tamron 17-50 f2.8 za Canon koji je bučniji i ima nešto sporiji AF u odnosu na originalne USM objektive koje imam, ali je zato slika oštra da se posečeš.;) Procenat promašenih AF je daleko manji od tih 30% koje pominješ.

Bez stabilizacije Tamron?

 

3 sati ranije, Gruja said:

Ta Sigma 17-50 2.8 mi je omiljen objektiv, univerzalan, može za sve. Sad mi je 90% vremena na aparatu, mada se sve ređe i mašim za DSLR. Omaši fokus ponekad, ali toliko mi maše i Nikoni. Doduše nisam nikad imao baš skupe Nikon objektive, već one klasične mejnstrim - 50mm, 18-105, 55-200, ova Sigma je bar u rangu sa njima ako ne i bolja što se tiče uspešnosti. Doduše ove Nikonove sam više koristio sa D5100, a Sigmu sa D7200, pa i bolje telo sigurno utiče. Moj princip za slikanje dece (i ne samo dece, jer volim da uhvatim trenutak a ne poziranje) je da slikam što više, rafalno, gledam i da za istu situaciju menjam zum i ponovo hvatam fokus... Jeste, dođeš kući sa 500 slika od kojih većina ne valja, i muka je probrati, ali onda završiš sa 20-30 slika koje su baš dobre. 

 

Ne moze da se meri Sigma sa Nikon objektivima. Jesu i Sigma i Tamron vrlo  dobri, ali znaju se tate. Canon i Nikon objektivi.

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, nesone said:

Bez stabilizacije Tamron?

Da, mrzelo me da sačekam Canon 17-55 f/2.8 i neku iole prihvatljivu cenu.:rolleyes: Razmišljao sam posle da ga kupim, pa umesto njega kupio Canon EF-S 10-22, ali onda sam nabavio Sony RX-100M2 i DSLR skoro u potpunosti prestao da koristim...

Link to comment
Share on other sites

Pominješ i ručni zum (motorizovani ni ne postoji) i ručni fokus. Na koji od ta dva prstena misliš?

Kod mene ručni fokus klizi, ali samo ako je AF-M prekidač prebačen u M mod. U AF modu je zaključan. Bez da proveravam specifikacije, na osnovu toga mi deluje da ta Sigma nema taj "plivajući fokus", da možeš ti da ga čačneš dok je pod njegovom kontrolom. Tako da ako to pokušavaš - nemoj.

Prsten za zum ide osetno teže od tog za fokus, i ne ide ni glatko ni nečujno. Mada ne deluje to neispravno, jednostavno ide malo teže i tako je. Ipak on pokreće x optičkih elemenata. Tako je od prvog dana, kupio ga novog. 18-105 nisam koristio godinama, ali mi se čini da je na njemu lakše išlo zumiranje.

Nikonov 17-50 2.8 košta 4 puta više (!) i teži je 50% od ove Sigme. Baš je ogromna razlika u ceni za taj objektiv. Neka zum prsten ide i malo teže za te pare, bitno je da pravi dobre slike.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...