Jump to content


Zagrevanje uređaja


banebg81

Recommended Posts

Posedujem HK festival 500 i primetio sam da se pojačalo baš dosta greje na hladnjacima pojačala. Generalno, ne smeta mi, ali, dođe do neke temperature i tu stoji. Nikada ga ne slušam glasno, ali mogu samo da pretpostavim kako bi se to grejalo, ako bi npr. pojačao i slušao par sati.

Koliko je to normalno?

Ono što mene konkretno zanima, jeste da se kvalitet zvuka značajno promeni kada se uređaj zagreje. Kada ga uključim, prvih par minuta, zvuči, tanko, kao tranzistor, ništa posebno, međutim, kada se zagreje, zvuk postane značajno bolji. Koliko je to normalno kod "tranzistorskih" uređaja? Znam da za lampe važi pravilo da trebaju da se zagreju pa da daju bolji zvuk, ali za tranzistore nešto nisam siguran. 

Zvučnici su neki ručno pravljeni, Audax + Vifa (ako se dobro sećam).

Taj uređaj se uključi ujutru kad uđem u kancelariju i ugasi uveče, kada krenem kući, nikada se ne sluša glasno.

Slično sam primetio i kući, yamaha risiver + B&W zvučnici, ali mi se čini da nije toliko izraženo, ta promena u kvalitetu zvuka kada se zagreje pojačalo.

 

Link to comment
Share on other sites

Koliko je normalno da se zagreje? Kada držim rukom, recimo, toliko bude vruć, da se baš oseti. Nemam čime da izmerim temperaturu, ali ne mogu da držim dugo ruku na kraju hladnjaka.

Imao sam Festival 300 i on se grejao, a ovaj je bar 50% više.

Koliko sam mogao da vidim, ne deluje da je popravljan ranije. Ja sam ga kupio a pre toga je dugo stajao, smredela je ona kiselina iz elektrolita, neko vreme :) 

Iznad, u kompletu se nalazi pretpojačalo sa onim komandama, verujem da su oni podosta "odstojali". Nema nekih nepravilnosti u radu, sad su napunjeni ali ko bi odstojao opet neko vreme, ne verujem da bi mu prijalo.

Trebalo bi pogledati šemu tih elektrolita i zameniti ... kad bude više vremena :) a i sviđa mi se kako radi :) 

Fin uređaj, jedino je leti malo zeznuto :) 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, banebg81 said:

smredela je ona kiselina iz elektrolita, neko vreme :) 

Ovo ne bi smelo da se dešava, mora da su procureli eletroliti - to treba odmah promeniti da ceo uređaj ne završi u belom dimu.

Ni to pregrevanje nije dobro, treba sve detaljno pretresti i namestiti radne struje kako je po šemi.

Link to comment
Share on other sites

On 18.9.2021. at 19:16, zek said:

Ovo ne bi smelo da se dešava, mora da su procureli eletroliti - to treba odmah promeniti da ceo uređaj ne završi u belom dimu.

Sad više ne smrdi :) isparilo je :) 

Znam i ja da bi trebalo to da se pretrese, ali, ko !? Cena takvog zahvata višestruko premašuje vrednost uređaja :( 

Posebno, što bi tu trebalo, ako se već menjaju ti elektroliti, da se nabave neki kvalitetniji... A za nekih 30 ak elektrilta, kvalitetnih po barem 2€ u proseku, plus majstor ...  mnogo ... a sam da menjam, nemam vremena. 

On 18.9.2021. at 19:21, giZ_Mo said:

Да се осећала тај уређај би поодавно био мртав.

Jeste se osećala, ali uređaj i dalje radi. Verovatno nije bilo ništa "kritično".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...