Jump to content


Koji vintage zvucnici? .... Advent, Dynaco, Saba, AR, Sansui, Pioneer, Yamaha, Kenwood, Celestion, Technics, Whafedale .…


Dražo

Recommended Posts

Vise je razloga sto tako mislim.

Prvo, ja u istoj prostoriji imam jos jedan sistem, doduse bas "napucan", izuzetnog zvuka. Tako da imam odmah direktan reper. Naravno, cenovno se sistemi visestruko razlikuju, ali opet znam kako nesto moze da zvuci (recimo ista high-res stvar sa Qobuza), i cujem koliko 2. sistem zaostaje za prvim. Pa me iz tog razloga kopkaju krajnje mogucnosti Tandberga, bez namere da dostignem zvuk 1. sistema, niti njegovu "modernu" prirodu.

Drugo, ja sam pre Tandberga u 2. sistemu imao nekoliko integralaca (uglavnom jeftinijih, ali dobrih, kao i jedan vise klase - Accuphase E206). Bila je tu i A klasa sa lampaskim preampom (popularni Babelfish AlephJ + Oakley Six). I mogu ti reci da od svega toga Tandberg jos i najbolje zvuci, ovako apgrejdovan (sve to na WD3). Sto nije mala stvar, i pokazatelj je da je Tandberg odredjena dobra klasa, koju WD3 eventualno degradiraju (to ne znam, ali me kopka da saznam). Ovaj razlog je najvise nalik onome sto si zakljucio u prethodnom postu. Da nisam audiofil, ne bi mi na pamet palo tako da razmisljam.

Trece, cuo sam svojevremeno neke vintage sisteme, nisam ni zapamtio koje su tacno komponente bile (npr. znam resiver, ali ne znam zvucnike, ili obratno, ne secam se, ima godina tome). I secam se utiska koje su ostavljali na mene (poneki od tih sistema). Utiska koji Tandberg/WD3 ne ostavlja na mene. Nisu u tim sistemima to bile nikakve hiend sprave, vec amplifikacije u nivou mog Tandberga, ali sa zvucnicima vise klase od WD3.

Cetvrto, cenim da Tandberg u ovom stanju vredi recimo 1000 evra. Ako cemo posmatrati stvar po onim nekim gradacijama o udelu vrednosti pojedinih komponenti (ili delova sistema) u odnosu na ukupnu vrednost sistema, rekao bih da bi vrednost zvucnicka morala da bude barem u rangu amplifikacije. Msm, nije pravilo, ali ima rezona, cak i tog da zvucnici vrede i vise od amplifikacije. A znamo obojica za WD3 u tom smislu nije dorastao Tandbergu.

Ok, nisu mi mozda neki razlozi, ali posto sam zaludan audiofil, meni i vise nego dovoljno da probam da izvucem iz Tandberga maximum - da li apgrejdom skretnice WD3 (to cu ubrzo saznati), ili zamenom kutija za neke druge vintage, na neki od ovde pominjanih nacina. Videcemo u kom pravcu ce prica ici. Nigde ne zurim, a ocekujem i ovde u temi jos konkretnih predloga za kutije, sa obrazlozenjem zasto neko preporucuje bas njih, a da to nije kutija koju on bas eto sada slucajno prodaje...

Za sada sam najzagrejaniji za Sabu, gledacu da cujem te kutije kod Mikija u Sapcu (te su svakako precenjene sa cenom od 500e). Ali cu poslusati i SV rad, i sto vise toga kod mene ili kod drugih. A zavisi naravno i od stanja, cene, dostupnosti... Znam da je Nenad iz Nisa dugo prodavao Cabasse, merkao sam ga, ali vremenom i zaboravio na njih, i naravno, nekoga su u medjuvremenu usrecili.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bas cu sutra nazvati Tecu, da cujem sta on kaze, s obzirom da je mozda i najveci domaci poznavalac bas WD3 i WDE70.

S tim da odmah postoji jedan eliminacioni element - visina od 80cm bi iziskivala pomeranje postojecih stalaka na dole, sto nije jednostavno, opisao sam u nekom od prethodnih postova.

I da, sa Tecom nema greske, sve je onako kako je napisao u oglasu, najmanje. A cesto ima i puno toga mimo oglasa, i moze vrlo lako da nabavi iz GB i GE, od privatnih prodavaca, a ne preporodavaca...

U svakom slucaju, cini se dobar predlog za zamajavanje ;)

 

Link to comment
Share on other sites

@Dražo

hvala na objasnjenju ali sam ocekivao konkretnije na temu samog zvuka. Sta tu fali u odnosu na sistem 1? Tesko mi je da shvatim da od ovakvog pozicioniranja ocekujes scenu, dubinu, fokus sta god… moje iskustvo sa ovim kutijama je da nema dobrog basa ako nisu na odredjenoj vrlo maloj distanci od zida iza (5cm najbliza ivica u mom slucaju). Tu tek idu i nisko i precizno i slojevito, bas koji je topao i miluje. Ali je preduslov za kojim sam dugo tragao bio da ih udaljim od bocnih zidova na nekih 87 cm odnosno negde 1m ako gledas sredinu zvucnika. Bez toga je sve pre bilo i ovako i onako… a mozda sam i time pogodio rastojanje izmedju drajvera ne znam. Poenta je da ne kapiram sta se trazi ako ce zvucnici da stoje kako je planirano. Ovo sve bez zelje da provociram ili branim WD3 jer sam vlasnik istih, to je samo moja stvar. Valjda je, sa druge strane, duboko skrivena poenta svega da me neko prosvetli sa tim sta ja to (ili ti) propustam.

Link to comment
Share on other sites

@misko1989

Fali mnogo toga u odnosu na sistem 1, ali to ja i ne vijam. Scenu, dubinu, fokus, to ne. Slojevitost, mrak izmedju instrumenata, zvuk van zidova prostorije, ne. To, i mnogo vise od toga, sistem 1 daje, ali pre svega u sweet spotu, mimo njega (u trpezariji, ili kuhinji, gde porovodim dosta vremena, zvuk 1. sistema postaje zvuk mini linije, sto bi nas dragi @Tozarekao). S obzirom na poziciju WD3, nije normalno da te kvalitete (1. sistema uz sweet spot) ocekujem od 2. sistema.

Ali 2. sistem, sa WD3 u ovoj poziciji, donosi nesto sto sistem 1 nije u stanju. A to je puna prostorija zvuka, bez obzira na slusalacku poziciju. Nema tu balansa i linearnosti, vec pre svega preovladava srednji i visoki opseg. Srednji u svom najboljem muzikalnom izdanju, prepun topline, bez gubita sustine i detalja. Nije bitno da li je vokal malo povucen, ili izbacen, gore ili dole, on je tu, sveobuhvatan, u prostoriji... Uostalom, znas kako WD3 zvuci. Bas kod WD3 nema dubinu kao drugi, ali ima volumen (kako i ne bi iz 30cm drajvera),taman toliki da daje dodatnu prirodnost prezentaciji, i dodatno boji srednji opseg. Na definiciju basa po mom iskustvu, utice podloga, a u pravu si i za poziciju do zidova (nazad, sa strane) - dok su bili dole na stalcima, isto sam trazio idealnu poziciju, i dosao do slicnih zakljucaka kao i ti. Zbog toga su i sada na 7-8 cm od zadnjeg zida (donja ivica, gornja ivica je udaljenija zbog nagiba).

U svakom slucaju, ono sto 2. sistem daje, ne pripada nekim zahtevima modernog doba, i visoke audofilije, vec vise ima veze sa emocijom u neobaveznom slusanju, sa distance, sa terase, u vecem drustvu... I to je ono sto bih ovim apgrejdom da pokusam da pojacam, tu emociju. Bez gubitka postojecih karakteristika, uz dodatnu dinamiku, svakako i dublji bas. Ne znam kako sve to konkretno da nazovem, ali se secam sistema gde sam osetio upravo to.

Npr, kada pustim Johnny Cash-a u 2. sistemu (sa ploce), to te prosto opija, ne pomislis da slusas nesto drugo, recimo neki jazz, ecm... A kada pustim istog Johnny Cash-a u 1. sistemu, vrlo brzo pozelim jazz, ECM, klasiku, vrhunsku produkciju... Ne zato sto JC lose zvuci, nego sto sve ovo drugo tek u ovakvom sistemu svuci fenomenalno... I zvuci tako da te tera da se ubacis u sweet spot, i upadnes u zen... Dok kod 2. sistema nema toga, jednostavno je sve pitko, i muzikalno, i da nema prvog sistema, mnogi bi rekli da im bolje nista od ovoga i ne treba (mnogi to i jesu rekli, koji su culi).

U svakom slucaju, tesko je sve to objasniti, kada realno u osnovi nesto dobro zvuci. Ali sam siguran da bi Tandberg sa npr. nekim JBL 4312, dodatno unapredjenim monokristalom, zvucao za klasu bolje od kombinacije Tandberg+WD3. Ne znam da li cu u konkretan primer moci nekada licno da se uverim (van mojih cenovnih interesovanja je), ali cu pokusati na neki svoj nacin da dodjem do odredjenog unapredjenja, sa kutijama koje mogu da priustim (mada, mozda unapredjenje WD3 skretnice npr. Mudorfima i Jantzenima bude otkrovenje, i ne bude nista od zamene zvucnika).  

Link to comment
Share on other sites

I dodao bih jos nesto sto 2. sistem daje, sa ovom pozicijom zvucnika. Utisak jednog kolege, koji je posle nekoliko sati druzenja, slusanja (1. i 2. sistema), i posle opustanja raznim vockicama, zakljucio da ustvari ova pozicija WD3 donosi identican dozivljaj slusanja rok koncerta iz fan pita. Kada je to zakljucio, vise nije hteo da slusa 1. sistem, niti je hteo da slusa ista drugo sem live snimaka rok koncerata. To je ono sto ne pripada strogoj audiofiliji, vec emociji, i iskreno dobrom osecaju. 

Link to comment
Share on other sites

Ja bih dodao neki poveći aktivni SUB, i ostavio te zvučnike tu gde jesu. Pa da vidiš razlike, pogotovu što je umereno velika soba gde WD3 realno ne može postići puniji zvuk ni uz pomoć room gain-a. Kad već ima tu "Live" prezentaciju, to treba zadržati, samo treba popuniti donji deo spektra nečim konkretnim, osećam da je to problem najveći. Možda je najbolje pozajmiti SUB i probati.

Samo šta će onda sa sistemom 1 biti? :heat

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, giZ_Mo said:

:thumbsup2 Много је то пара а 100% сам сигуран тражи замену свих електролита.........

Mo'š misliti, traži zamenu svih 10 elektrolita koji svi zajedno koštaju otprilike 500 dindži, da ne pominjem da @Dražo ionako menja i što treba i što ne treba u svim svojim spravama...:rolleyes:

DSC_0303.JPG

Link to comment
Share on other sites

Sobzirom da je 901 fulrejndž, taj ekvilajzer ima ulogu nešto slično kao skretnica, pa mu je i uticaj na zvuk sličan i ništa gori.

Inače 901 je jedan od najneshvaćenijih zvučnika, mora da bude idealno postavljen po uputstvo, sobzirom da veći deozvuka tj kompletan zvuk kod prvih verzija potiče od refleksija. Onda svira odlično, u protivnom svira kao kanta. EQ je sastavni deo i bez njega ne radi kako valja

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, SUROKVL said:

u protivnom svira kao kanta. EQ 

Ја сам слуш'о бар десетак и ни један ми се није свиђао иако су имали то парче еквилајзера. Нешто ту не штима, дал' је соба дал' позиционирање, ко ће га знати.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...