Jump to content


Koji vintage zvucnici? .... Advent, Dynaco, Saba, AR, Sansui, Pioneer, Yamaha, Kenwood, Celestion, Technics, Whafedale .…


Dražo

Recommended Posts

Kako sam amplifikaciju u svom 2. sistemu (unapredjen i osvezen resiver Tandberg 2075) zacementirao na duze vreme, razmisljam i o unapredjenju zvucnika.

Trenutno koristim WharfedaleDovedale 3 (osvezena skretnica, kvalitetno prezicenje, kvalitetni terminali…), ali verujem da Tandberg u sadasnjem stanju zasluzuje vise.

U naslovu nisam naveo zvucnike tipa JBL, Altec, Tannoy i sl., iz razloga sto oni neka druga klasa, a narocito cenovno, gde daleko prevazilaze moje ambicije u ovom sistemu. Sem ako nema takvih predloga do nekih maksimalnih 1000 evra, sto bi bio moj apsolutni limit za ovu kupovinu (sa zarkom zeljom da krajnji trosak bude i manji ;) ).

Naravno, jasno je da je gotovo nemoguce pronaci neke od tih starih primeraka, a da su bez falinke, tragova propadanja, zuba vremena… No, polazim od pretpostavke da bi pronadjeni primerak ipak bio u prilicno solidnom, i originalnom stanju (uz naknadno strucno sredjivanje). Nigde ne zurim u ovoj akciji. Ali svakako ne bi bilo na odmet cuti primere losih resenja i mana konkretno predlozenog modela.

Takodje bih ostavio po strani opravdanost ovakvog ulaganja. Jednostavno zelim vintage sistem, pre svega iz 70-tih, eventualno nesto malo starije (vec imam moderniji zvuk u druga dva sistema).

Elem, voleo bih u ovoj temi da cujem vase predloge. Pre svega na osnovu licnih slusalackih i korisnickih iskustava.

I za kraj, jedna bitna informacija. Kutije bi bile pozicionirane kao sto su sada Wharfiji (slika ispod, na zidnim nosacima do plafona), u prostoriji od 30-tak kvadrata. Znam da je jeres ova pozicija, ali meni mnogo ne smeta. Cak mi ovako i vise odgovara, posto je ovo sistem koji najvise rabim (po ceo dan maltene), narocito kada je drustvo tu, gde nema direktnog ometajuceg zvuka, i moguce je bez problema i razgovarati pri vecoj glasnoci. A kada se okupe audiofili u tom prostoru, onda se naravno “pali” monokristalni prvenac…

plafon.thumb.jpg.41469f57391fde1d3feacdcc4b24aa91.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, Dražo said:

Kako sam amplifikaciju u svom 2. sistemu (unapredjen i osvezen resiver Tandberg 2075) zacementirao na duze vreme, razmisljam i o unapredjenju zvucnika.

Trenutno koristim WharfedaleDovedale 3 (osvezena skretnica, kvalitetno prezicenje, kvalitetni terminali…), ali verujem da Tandberg u sadasnjem stanju zasluzuje vise.

 

Na tvom mestu ne bih trošio novac. Eventualno neki Cabasse iz 80-ih.

Link to comment
Share on other sites

AR. Imao sam AR 11 koje su mozda prevelike za taj polozaj, ali su kompresione pa im polozaj blize zidu nije problem. Obicno cujes negde u audiofilskim uslovima neki zvucnik pa ih pozelis kuci.Ja sam ove upravo cuo u uslovima gde je muzika bitna, ali nije najvaznija ...u kaficu dok sam bio u JNA. To mi je jedini kontakt sa hifi bio i redovno sam zavrsavao u tom kaficu. Srece moje kad sam naleteo na njih opet.Nisam izdrazao da ih ne kupim. Jos jedan njihov model sam slusao u kaficu, tako bas odozgo okacen i to je A18. Lep vintage zvuk koji bih recimo danas rado slusao u nekoj B postavci. Celestion sl6 je takodje odlican predlog. Mozda i neki stari Kef,recimo 104ab ako nisu preveliki za to mesto. Po meni obavezno kompresija da lepo nastavi da zvuci i uz loudness. Tih starih zvucnika te velicine barem ima u kompresionom izdanju.

Link to comment
Share on other sites

Ili ovo ako su u dobrom stanju i ako ih Tanberg može poterati...
https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/dynaudio-msp-100/oglas/122476268
Ili ovo ako je očuvano (ne vidi se sa slika, mutne su...)
https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/jbl-l-50-ocuvano-odlicno/oglas/122659870
A možda i 'vako nešto
https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/revox-forum-b-mk2/oglas/118917492
Pravio ih Willi...


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/kenwood-kl-7070d/oglas/122676899

Ako ovo staje, nekih 5 cm je veci od Dovedale, ima taj smek 70ih, 16inch bass, komad koji sam slusao je raskosno ali vintage,malo muljavo zvucao. Znam otprilike  sta hoces, ja u kancelariji slusam vintage Mcintosh zvucnik iz 60ih, 10inch bas plus horna koji mi je Sava sredjivao.

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/kenwood-kl-7070d/oglas/122676899
Ako ovo staje, nekih 5 cm je veci od Dovedale, ima taj smek 70ih, 16inch bass, komad koji sam slusao je raskosno ali vintage,malo muljavo zvucao. Znam otprilike  sta hoces, ja u kancelariji slusam vintage Mcintosh zvucnik iz 60ih, 10inch bas plus horna koji mi je Sava sredjivao.
 
Video, mnogo dobro izgleda Kenwood. Tek je grill posebna priča, ali ih nisam slušao...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Lepo, za pocetak dosta razlicitih predloga i misljenja (i onih o ne bacanju novaca, tj. onih u probijanju budzeta). A i iskustava iz prve ruke, sto je posebno znacajno. Kako meni u konkretnoj dilemi, tako i svim drugim koji ovo citaju, ili ce citati nekada (a mislim da i ovako uopstene teme svakako nema). A narocito u svetlu toga da upravo vintage kutije cine znacajan deo oglasa na KP, pijaci gde mahom svi prvo idemo da se informisemo i kupujemo. 

Stoga se zahvaljujem svima koji su uzeli ucesce u temi, unapred onima koji ce se ukljuciti, i nadam se da cete samo tako nastaviti. :cheers

Ovo do sada napisano meni je koristan "materijal" da dalje razradjujem pricu, citam po netu malo i iskustva drugih, putujem kroz 70-te, saznajem mnoge zanimljivosti... Kao sto rekoh, nigde ne zurim, pogotovo sto nisam u situaciji ni da skinem postojece Warfije sa stalaka...

Kenwood sto je Boris predlozio, deluje zaista zanimljivo (i impresivno sa basom od 16 inca), pogotovo ako zvuk donosi smek 70-tih, pre svega muzikalan, bez primarne analiticne preciznosti, slojevitosti, mraka, i ostalih opasnih karakteristika audiofilskog novojezika... Verujem da se slazemo u ocekivanjima, kada kazemo "smek". :) Citao sam na nekom forumu da se neko naslusao mnogo dobrih vintage kutija, ali mu je kao veciti pobednik ostao ocev Kenwood LS990...

Cabasse je uvek zanimljiv...

Yamaha 1000 je ipak mimo budzeta. Ima primeraka i za 600-700-800e, ali verujem da im je i stanje u skladu sa cenom... Isti slucaj i za JBL 4311, na moju zalost...

Svakako se trudim da izbegavam prodavce koji prodaju bilo sta od uredjaja, a na oglasima u pozadini vidis brdo naslaganih prasnjavih uredjaja, apropo nekih predloga sa KP. Ne bih takav uredjaj uzeo ni da je valjda dzabe.

Inace, u ovoj "akciji" pricu ne bih ogranicio na trenutnu ponudu, i na domace/regionalno trziste. Ako se namerim na nesto, i cvrsto odlucim da to hocu, ni Japan mi nece biti daleko ;)

Inace, sinoc sam pricao sa iskusnim nasim kolegom (neki ovde ce prepoznati o kome se radi, s obzirom na predloge), i istakao mi je kao vrlo interesantne Sabu IVa, sa cuvenim njihovim (u saradnji sa K&H) greencone drajverima, neki Sansui iz SPL serije, sa basom od 12 inca koji ide i do 20Hz, i na kraju Telefunken, model nisam zapamtio, ali cu saznati...

Bice ovo zanimljivo putovanje, narocito sto i sama igranka nije toliko preskupa da ne moze da se proba, promeni, prvi, drugi, treci... :)

Link to comment
Share on other sites

Za te novce ako nadjes nesto sa krstenih 50Hz puna kapa. Obzirom na poziciju za slusanje i bolje sto je tako.

Mislim da bi bolji predlog bio uzeti par zvucnika namenjenih za montazu na zid. One iz bioskopa (pravih ne kucnih). Po difoltu su nagnuti ka dole. Horna visoki i bas refleks.

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kad bolje razmislim, bolje da povucem predlog Za AR 11 koje sam nekad imao. Iako bi im polozaj mogao vrlo lako odgovarati jer oni odlicno rade uza zid, 4 ohm i 86db jesu ozbiljan zahtev za amp. Ne znam kakav je resiver po pitanju rezerve struje i toleranciji na nisku impedansu, pada to svakao i nize od 4ohm, trosistemska kutija, 30cm bass... Licno iskustvo je bilo takvo da su bez greske radili kod prvog vlasnika i mene, ali su nakon samo par dana sprzeni kod sledeceg.Napravila se zurka sa losim ampom, amp naravno usao u kliping i stradalo 3 zvucne jedinice.Kad sam dosao da pogledam na ampu jos stisnut loudness,odvrnuta tonska kontrola za visoke ...ma tuga jedna. To su bili zvucnici iz vrha ponude, zahtevni i traze dobar amp ili barem vrlo pazljivo koriscenje sa mecim skromnijim. Ne sumnjam da bi to kod Draze bio slucaj , ali mozda cita neko sa slicnim zahtevima pa ih stavi u kombinaciju sa slabijim ampom i eto ti kurslusa.Inace imaju vrlo cist dobar zvuk i cist bass,lepe srednje, pa malo i mame da se odvrnu i eto ti brige.

Link to comment
Share on other sites

Saznah u medjuvremenu sta mi je kolega (sa bogatim slusalackim iskustvom) konkretno predlagao.

Saba IV ili V - kaze da idu i do 25 herca, ne ulazim u to da li je tacno ili ne, svakako mi taj momenat nije toliko bitan, s obzirom na neprirodnu poziciju za kutije (gde sigurno bas nece ici nisko i definisano...). Ali svakako zanimljive kutije, s obzirom na to sta se moze procitati o njima.

Sansui SP1000 - kaze da sviraju slicno AR-u, i to je sve sto sada znam, da ih treba uzeti u obzir

Telefunken TL90 - kaze da pruzaju neobican slusalacki dozivljaj, i da bas ide  duboko...

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, sondek said:

Kad bolje razmislim, bolje da povucem predlog Za AR 11 koje sam nekad imao. Iako bi im polozaj mogao vrlo lako odgovarati jer oni odlicno rade uza zid, 4 ohm i 86db jesu ozbiljan zahtev za amp. Ne znam kakav je resiver po pitanju rezerve struje i toleranciji na nisku impedansu, pada to svakao i nize od 4ohm, trosistemska kutija, 30cm bass... Licno iskustvo je bilo takvo da su bez greske radili kod prvog vlasnika i mene, ali su nakon samo par dana sprzeni kod sledeceg.Napravila se zurka sa losim ampom, amp naravno usao u kliping i stradalo 3 zvucne jedinice.Kad sam dosao da pogledam na ampu jos stisnut loudness,odvrnuta tonska kontrola za visoke ...ma tuga jedna. To su bili zvucnici iz vrha ponude, zahtevni i traze dobar amp ili barem vrlo pazljivo koriscenje sa mecim skromnijim. Ne sumnjam da bi to kod Draze bio slucaj , ali mozda cita neko sa slicnim zahtevima pa ih stavi u kombinaciju sa slabijim ampom i eto ti kurslusa.Inace imaju vrlo cist dobar zvuk i cist bass,lepe srednje, pa malo i mame da se odvrnu i eto ti brige.

 

Tandberg koristim kratko, do sada slusao samo sa WD3, ali znam da njima vlada jako lepo.

Ne mogu na osnovu podataka da pretpostavim kako ce se ponasati u praksi, sa odredjenim zvucnicima, ali vidi se, cuje se, da Tandberg ima potencijala. Znam da svi mogu podatke lako da vide, ali evo i ovde njegovih podataka:

 

Power output: 75 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 6Hz to 80kHz

Total harmonic distortion: 0.15%

Damping factor: 60

Input sensitivity: 2.2mV (MM), 150mV (line)

Signal to noise ratio: 78dB (MM), 94dB (line)

Channel separation: 60dB (MM), 60dB (line)

 

Uz napomenu da je prilikom apgrejda povecan kapacitet glavnih kondova, sa 4700 na 6800 pf (Mundorfi). 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, SUROKVL said:

Na žalost, taj Tandberg a ni mLogo ozbiljnija pojačala ne mogu to da poteraju, a ako planira da ih drži gde i ove sada ima da svira ko trandža. Isključivo mogu da rade kao treba ako se postave po difoltu na stalke...:huh:

 

To si potpuno u pravu, na 82dB osetljivosti bi poklekla mnoga pojačala...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

@Sondek

Ne vidim zbog čega ovaj risiver ne bi mogao da tera AR11. Ukratko sam iščitao info o njemu, i čini mi se da ima snage da ih pokrene bez problema. Kod mene ih teraju sansui 7070/au9900.

Drugi problem je što ne znam gde bi ih pronašao. Uvoz iz amerike/kanade se ne isplati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...