Jump to content


pesacenje


nesone

Recommended Posts

11 sati ranije, sondek said:

Iz tvojih usta u bozje usi.Samo vidim da se ozbiljno radi na drugacijem scenariju

https://rs.n1info.com/vesti/policija-stitila-odbornike-iz-loznice-prilikom-izlaska-iz-gradske-skupstine/

Jadna smo mi zemlja kad sva rudna i prirodna bogatstva predajemo strancima...za necju saku dolara provizije i devastiramo predivnu prirodu koju imamo. Priroda je zestoko napadnuta, od masovne sece suma cak i po nacionalnim parkovima do prljavih tehnologija.

Gledao sam neki dan na TV, domacin stariji dao izjavu. I kaze, pa za sta se moj pradeda borio na Ceru?! I uporan je da ne da svoju njive. 

A sto pises za secu suma, i ovde su masovno sekli pretprosle godine. To je bilo strasno. Bukvalno su sleperi i velike dizalice zalazile u sumu i vukli balvane. Sada toga nema. Nadam se da ce i tako da ostane.

PETICIJA protiv seče šume na Vršačkim planinama -http://eko-vest.com/wp-content/uploads/2020/01/Peticija-seca-02.jpgPeticija-seca-09.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fruska gora i Bezdan masovna seca u toku vanrednog stanja dok smo bili zakljucani, nije tesko zakljuciti ko je dezurni drvoseca. Zapravo seca ide konstantno,to ko god ide u setnje fruskom vidi vec nove puteve za vozila. Balvani na sve strane.

...a kao nacionalni park.Privatna drzava,a ne nacionalni park.

Link to comment
Share on other sites

Meni je ovo crvena crta ispod koje ne dam i neću da popustim, ja kao individua. Ko god da krene u protest za zaštitu naše prirode ima moju podršku, deklarativno i konkretno. Ako treba da se ide na protest, tu sam, ako mora da se potegne i fizička sila da se odbrani, tu sam. Ali da popustimo ne smemo, ovo je definitivno bottom line, jer ako se dozvoli uništavanje oko nas, nema nam života ovde, a decu slobodno možemo da ekspedujemo van zemlje da tamo uče i ostanu da žive.

Link to comment
Share on other sites

Setnja i boravak na vrsackom brdu su bili odlicno poseceni danas. Bilo je vise stotina ljudi i bezbroj dece :)

Veoma bi bilo lepo da je to cesce. Medjutim nije tako. Sutra u nedelju, krecu autima do restorana po bregu. I danas je bilo mnogo auta.

A od ponedeljaka, nema nikog, osim nas koji smo redovni setaci. A mozemo se  na prste obe sake izbrojati.

Ipak danas je uspela akcija. Valjda ce se poneki opametiti, da krenu i iskoriste blagodeti sume.

Link to comment
Share on other sites

Cer je nazalost prilicno pust, planinski dom jedva da radi. Osim vikendasa jako malo ljudi, a bio je vikend ..nedelja. Napravimo pauzu i naidju u tom momentu neki motorasi.Taj dom je na vrhu i nema dalje, tj vojska drzi sam vrh par stotina metara dalje. Pitaju sta ima za pojesti, a konobarica im kaze "pa mozemo da podelimo moje čajne kolutice" 🤣 . Nisu mi nekad ljudi jasni, kafici po gradovima puni, planine slabo posećene ili autom do restorana na planini.Po D vitamin u apoteku, a sunce besplatno.Na zagadjenja kuknjava, a tamo gde je vazuh cist nigde nikoga.

Link to comment
Share on other sites

Evo jedne slike da vidimo kako drvece stiti planinu od spiranja tla i klizista.Ova bukva ima koren koji se na ovom mestu uz put vidi lepo 7-8 metara sa strane od stabla.Inace bukva ima uz sebe uvek cerku naslednicu koja se ovde vidi. Kad ona zavrsi svoj vek mladja bukva nastavlja zivot.

IMG-26147e4a609bf1ea494bc879cf03f09f-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Danas na vršačkom brdu, nesvakidašnje takmičenje. Bilo je učesnika iz cele Srbije.

Disciplina- streličarstvo 3D

https://evrsac.rs/vrsac-domacim-3-kola-drzavnog-prvenstva-u-strelicarstvu-u-disciplini-3d/

Pratio sam izvesno vreme i jako je zanimljivo. Moderni Robini. Naravno bilo je i dama učesnika.

Postavljene mete su bile i sa leve i desne strane staze zdravlja.ОБЕЛЕЖИЛИ СТАЗЕ НА ВРШАЧКИМ ПЛАНИНАМА: Постављено 360 путоказа и 13 инфо-табли за безбедну шетњу

IMG-7b8594783e79f68f551396f56d4ab726-V.jpg

IMG-8ba3051f945adbf732a8fbada2505ba6-V.jpg

IMG-a58b00854e97a8f342ff173d63b33f95-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 10 months later...
  • 1 month later...

Можда је некоме корисно, мој колега и велики заљубљеник пешачења...све у своје време, тај се пењао и на Мон Блан...

у сваком случају, сваки викенд кује кудe по Балкану и у добро осмишљеним турама и јефтиније него својим колима

https://vladaplaninarenje.com/kontakt/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...
1 sat ranije, sondek said:

Kao i po Fruskoj Gori 

Ko to dozvoljava? Jel "legalno"? Ako jeste - ko je tu stavio svoju sapu? Ako nije - zasto se ne hapsi?

Za vikend bili gore - gledam i ne verujem sta su napravili i sta prave nama pred nosom. Seku, tovare na traktore...

Nije to Jovanjica - ne deluje kao nesto na cemu ce da se bogati bilo ko od SNS-ovaca. Ili mozda gresim...

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Delija said:

Nije to Jovanjica - ne deluje kao nesto na cemu ce da se bogati bilo ko od SNS-ovaca. Ili mozda gresim...

Ko to zna...

"Земље које желе да заштите своје шуме обично забране или ограниче извоз дрвета, што Србија није учинила. Дапаче, дрво је други по реду извозни производ иза бакра, када гледамо категорију извоза сировина. Највише од нас, дрво купују Кинези и Италијани. Око 60 одсто дрвета које се извезе је чиста сировина, у трупцима"

https://novinenovosadske.rs/index.php/2023/03/16/eskalirala-seca-sume-na-fruskoj-gori-vise-nema-pedlja-koji-nije-pod-testerama/

Link to comment
Share on other sites

Шумари први жмуре за кинту а затим остали чувари. Највећа глупост је што се извози (најјефтиније) сирово дрво а не обрађено као материјал или готов производ. Зашто у овој земљи деце комунизма биолози и заштитари природе 99% се не баве својим првим избором...

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

 

Nije to Jovanjica - ne deluje kao nesto na cemu ce da se bogati bilo ko od SNS-ovaca. Ili mozda gresim...

Velika lova...a obzirom na stepen bahatosti, ocigledne korupcije i organizacije ... odgovor na tvoje pitanje se namece sam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...