Jump to content


Korišćenje starih zvučnika


AleksoBre

Recommended Posts

Ako ništa pametnije ne uradiš, zameni taj kondenzator 4,7uF, a na bas stavi 1mH kalem, uzmi ove sa debljinom žice 1,2mm (8eur komad, kupuješ dva komada naravno). Drajveri se vezuju u fazi, znači plus ulaz na kalem i kondenzator pa sa kalema na plus od basa, a sa kondenzatora na plus visokotonca. Minuse sve povežeš zajedno.

Kalem: https://www.fininamotaji.in.rs/Kalemovi_vazdusni.htm

Bipolarni elektrolit: https://www.mgelectronic.rs/kondenzator-bipolarni-47µf-100v

Ili još bolje blok kondenzator bilo koji 4,7uF 100V recimo: http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=12682

Na kutiju ugradi neke lepe konektore za zvučnike recimo: http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=12203000&pid=12203012

Za damping kutije treba ti ovoga malo, znači da se pokriju zidovi u sloju debljine 3-4cm i zadnja stranica. Na prednju ploču gde su drajveri ne stavlja se ništa. Ne smeju se zatvarati ti bassreflex otvori, oni moraju ostati slobodni. Njih možeš pokriti dampingom samo ako je bas nekontrolisan: 

https://najlepsametraza.rs/product/koflin-vatelin/

 

 

1st order.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

17 minuta ranije, Nixie said:

Ako ništa pametnije ne uradiš, zameni taj kondenzator 4,7uF, a na bas stavi 1mH kalem, uzmi ove sa debljinom žice 1,2mm (8eur komad, kupuješ dva komada naravno). Drajveri se vezuju u fazi, znači plus ulaz na kalem i kondenzator pa sa kalema na plus od basa, a sa kondenzatora na plus visokotonca. Minuse sve povežeš zajedno.

Их, па те кутије у изворном стању вреде око 2К Динара а дотични хоће активне да направи.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam šte će da radi. U principu sa tim kutijama malo šta može da se isplati raditi. Možda na KP ima nekih polovnih induktiviteta 1-1,2mH jeftino, ali da žica ne bude ispod 1,2mm ako je vazdušni kalem, niti manje od 1mm ako je na feritu. Kalemovi na običnim EI limovima ne odgovaraju za ovu namenu.

Nego postoji još jedan način povezivanja, koji bi trebalo da proizvede malo bolje rezultate. Mislim da treba probati i jedno i drugo. I onako je sve to napamet igranka.

1st-Order Series Crossover.png

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Ne znam šte će da radi.

Шта ће да ради, ништа. Колико сам ја успео да укачим зачетник теме је мислио да све што хоће да постигне хоће са 1-2К динара а то је мисаоно....Краће речено, неисплативо!

Link to comment
Share on other sites

Ovo što sam napisao je da se naprave pasivni zvučnici koji se mogu okačiti na bilo koje pojačalo. Znači da se okrpi da radi i ne bude problema sa pojačalom. Za aktivne zvučnike je suviše dugačka priča, jednom sam pravio i nikad više.

Link to comment
Share on other sites

Postojale su fabričke kutije poznatih proizvođača koje su za skretnicu imale samo kondenzator redno vezan na visokotonac i ništa im nije falilo.

Recimo Acoustic Research AR-7, AR-18, AR-17 i AR-25.

Imam u kući na moru AR-17 i svakog leta se sit naslušam muzike.

Ja bih prvo probao kako sviraju ovakve kakve su (oba drajvera povezana plus na plus i minus na minus).

Eventualno dodao malo te vate koju predlaže Nixie i stavio neki novi/svežiji/bolji kondenzator umesto postojećeg.

Pa ako sviraju zadovoljavajuće dobro, onda super!

A ako ne, onda je samo nebo granica za utucavanje novca. :)

Pre nego što se u to krene, ja bih ipak sve stavio na papir i video da li se za sličan novac mogu kupiti neke krštene polovne kutije.

Link to comment
Share on other sites

Početna ideja mi je bila samo da ih nekako iskoristim kad ih već imam. Još jednom, nemam znanja u ovoj sferi, i onda ne znam ni kakve su cene ni šta je sve potrebno uraditi. Zamisao je bila baš ovo što je Nixie napisao, da ih sredim da mogu da se prikače na neko pojačalo, pa eto, imao bih zvučnike da mi stoje kod kuće kad sam tamo. Vajdica. Plus mi je zvučalo kao zanimljiv projekat za preko leta. 

Nisam samo razumeo šta mislite pod ovim spajanjem +i+ i -i-. Samo da ih umotam međusobno i faktički napravim dve žice od četiri, pa onda te dve u napajanje?

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, AleksoBre said:


Nisam samo razumeo šta mislite pod ovim spajanjem +i+ i -i-. Samo da ih umotam međusobno i faktički napravim dve žice od četiri, pa onda te dve u napajanje?

Да, од четири две па у појачавач!

Link to comment
Share on other sites

Najbolje ćeš proći ako nabaviš originalno pojačalo od te linije, ne bi trebalo da košta puno a sa njim će zvučnici ipak najbolje zvučati. Probavao sam ranije kačiti vrlo  slične zvučnike od mini linije na dva različita pojačala odličnog zvuka i to je najiskrenije zvučalo ispod svakog proseka da ne kažem očajno. Isto se dešava i kada npr. na tu Panasonic mini liniju zakačiš neke bolje kutije, tu uvek nešto fali ili zvuči čudno jer je pojačalo od mini linije dizajnirano da radi najbolje sa njenim originalnim kutijama tj. tjunirano da svira određene frekvencije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...