Jump to content


Početnik na klimavim nogama :)


Dr.Pop

Recommended Posts

10 minuta ranije, Dr.Pop said:

da li bi pogledao možda spisak koji sam ja napravio sa KP i da li ti nešto od toga što sam ja naveo deluje interesantno

Pogledao sam na brzinu, i nemam pojma. Sve su to KP preprodavci sve su to mačke u džaku.

Prednji glavni ti moraju biti oni najbolji u sistemu. A ovo što si linkovao, vidim da si na njima najviše štedeo. Sateliti iz primera su ti svi klasu do dve bolji od dva glavna zvučnika. Ne može podnostojeći glavni zvučnik u dobrom stanju da bude 150-ak eur, i da valja. Tu ćeš morati da se ispružiš. Kupi prvo ta neka valjana prednja dva za stereo, mogu da posluže i par godina dok ne kreneš da kupuješ razne satelite.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 453
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Kao što napisaše kolege, ispruži se maksimalno koliko možeš, možda i više nego što ti trenutno misliš, za prednje zvučne kutije. To ti je alfa i omega sistema koji krećeš da gradiš.

KP prodavac “Majstor”, aka Toma je za svaku preporuku, a iako nisam slušao pomenuti model kutija, verujem sondeku, nije od onih koji bi te uvalili u neki problem.

Ne moraš sve odjednom, gradi strpljivo i pametno. Za početak neka bude 2.0 sistem sa pomentim risiverom, pa polako dalje.

Link to comment
Share on other sites

Ako je budzet 400e, ne razumem odkud puno 320eur. Deluje mi da pokusavas da ustedis na stvari koja ti je najvaznije u sistemu. 

Mslm ako si mislio da sa 400 eur pokupujes sve ...to ce tesko. 50m2 je zaista velika povrsina i zahtevna.Moje razmisljanje je da je bolje imati 2 dobra zvucnika,uz to se mogu gledati filmovi ...a ostalo polako. Ipak smo mi hifi forum, pa odatle i nacin razmisljanja.Volemo da to i zvuči, ne samo zveči 🙃

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, ivanp said:

I ne mora dalje ako nije baš ljubitelj višekanalnog zvuka u filmovima.

I ako nije, uvek može dalje. Npr. ako nema aspiracija da ide na 5.1, da u neko dogledno vreme umesto tog risivera čuče neki kršteni pojačivač sa DAC-om ili samo pojačivač, pa posle DAC….igranka bez prestanka.:D

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, sondek said:

Ako je budzet 400e, ne razumem odkud puno 320eur. Deluje mi da pokusavas da ustedis na stvari koja ti je najvaznije u sistemu. 

Mslm ako si mislio da sa 400 eur pokupujes sve ...to ce tesko. 50m2 je zaista velika povrsina i zahtevna.Moje razmisljanje je da je bolje imati 2 dobra zvucnika,uz to se mogu gledati filmovi ...a ostalo polako. Ipak smo mi hifi forum, pa odatle i nacin razmisljanja.Volemo da to i zvuči, ne samo zveči 🙃

Pa naravno da nisam mislio da ću uspeti za 400 e kupiti sve. Zato se i konsultujem sa vama de nebih došao u situaciju da samo zveči.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, sondek said:

Da ne bude bez preporuke 

https://m.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/ruark-talisman-ii/oglas/45917824#mhs0-1630311237068

Imas kod tog prodavca uvek dosta toga, a mozda ti je i blizi.Sasbim sigurno ce ti dozvoliti probu sa tvojim ampom, a obzirom da je jako dugo u poslu(bar 30g) mislim da ti nece uvaliti nesto.Fima mu se zove Diy speaker shop i ima i dosta opreme, kablova... U svakom slucaju bar ce se potruditi i dozvoliti probu nije neko ko je do pre mesec dana trgovao kosacicama za travu. ...imao je i jedan model TDL i znam da voli tu firmu, nazalost jedan od 300eur je rezervisan. Svakako tamo uvek ima dosta toga.Sa tim trgovcima nekad mozes i da se dogovoris da mu vremenom vratis, doplatis za bolje...

Pomenutom Ruark modelu mozes da vremenom dodas woofere i dobijes dobru pricu na kraju.To jeste bio poznat model u UK, a 2200 dm ili 750gbp je u to vreme bio bas solidan novac za zvucnike.Da li ce amp da mu odgovara videces na licu mesta.Mislim da bi mu trebao bolji, al kojima nebi.

Misliš da ova dva zvučnika mogu da popune za početak prostoriju od 50 kvadrata ?

Kolika je uloga izlazne snage Risivera u odnosu na odabir snage zvučnika koje kupujem ?

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam naravno siguran u to.Vec sam napisao da ih vremenom dopunis kvalitetnim sub-om.Ljudi se sa 50m muce i sa 10x vecim budzetom.Imaces u medjuvremenu svakako mnogo bolju uzivanciju i lep zvuk i za slusanje muzike, a uz dodatak suba full range zvuk. Uvek neki kompromis postoji.Jedan od njih je i da potencijalni nedostatak basa dobijes pozicioniranjem nesto blize zidu dok ne skupis za woofer. 

Nemoj se vezati za ovaj model, meni je bio interesantan jer sam dosta pozitivnog citao svojevremeno po UK forumima. Meni je interesantan vise hifi od AV, ali to uopste ne moraju biti dva sveta.

Dobar predlog je i onaj JBL koji je Vlada predlozio. Jbl su poznati kao allrounderi, ne biraju previse zanr i odlicno zvuce uz rock i manje "audiofilsku" muziku.Sto im je veliki kompliment.

Obzirom da amp nije mnogo kvalitetan, bilo bi dobro da trazis zvucnike oko 90db ,oni su po pravilu laksi za pogon, manje zahtevni za pogon. Bas reflex najcesce daje i utisak mesto vise bassa nego sto ga realno ima i laksi su za pogon. Ja ga nesto previse ne volim ali u tvom slucaju mislim da su bolji izbor. Bolje da je od napred jer manke zavisis od pozicioniranja i mozes pribeci primicanju blize zidu, a da ostane cist. Jer je to u 50m2 za ocekivati. Dobar woofer ce to resiti na kraju.

Jeste mozda malo skuplja verzija ovako u dve ture, ali mislim na kraju bolja.

P.S. ovo su moja razmisljanja , slusaj i druge ali najvise sebe. Bice ti svakako jasnije kad na jednom mestu cujes dve tri opcije. Zato i pomenuh trgovce, ima ih posvecenih sa velikim izborom. Mislim da sam ti preporucio dobrog i skratio put do Bgd. 100km prema kajanju zbog kupovine napamet je nista.

Link to comment
Share on other sites

Kod Tome ako odes obavezno probaj i TDL. To je transmision line.Uvek ima par komada, ostalo mi je u secanju negde da ih dobro poznaje i voli.Bas sam imao prilike cuti jedan takav zvucnik(transmision) prvo u 25m , pa potom u 40-50m...neverovatno kako im je prijao velik prostor.Prosto se taj "bas" imao gde razmotati,procistiti ... u manjem prostoru bio je ozbiljno muljav pa sam stekao potpuno pogresno misljenje ...

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, sondek said:

Kod Tome ako odes obavezno probaj i TDL. To je transmision line.Uvek ima par komada, ostalo mi je u secanju negde da ih dobro poznaje i voli.Bas sam imao prilike cuti jedan takav zvucnik(transmision) prvo u 25m , pa potom u 40-50m...neverovatno kako im je prijao velik prostor.Prosto se taj "bas" imao gde razmotati,procistiti ... u manjem prostoru bio je ozbiljno muljav pa sam stekao potpuno pogresno misljenje ...

Hvala na savetima

zaista su mi značajni

Link to comment
Share on other sites

Ima u BgD likova koji ti mogu pustiti na probu i 20 pari zvucnika.Drugar bio kod jednog i od Jbl do Quad esl. Problem je sto kod tih preprodavaca roba vrlo kratko, bez vece provere...pa sto kazu kolege "macka u dzaku". Mada polovna stvar je uvek upravo to, macka u dzaku . Ne poznajem licno nikog, zapravo vrlo retko hifi kupujem u Srbiji. Verujem da kolege iz BGD imaju neko iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

Poštovani,

 

hvala nekolicini izuzetaka koji su mi zaista pomoglu u otklanjanju nekoliko nedoumica koje sam imao. Hvala onima koji su manje pametovali a više iskreno pokušali da pomognu savetom i predlogom . Hvala i onima koje je je mrzelo čitati šta sam pisao, nego su počitali jedan post i na njega odgovarali i osim sirovog pametovanja mi nisu dali ama baš niakavu niti pomoć niti sugestiju, hvala im i to mi je začilo.

Žao mi je što je moje znanje koje sam hteo ukrasti od vas ostalo i dalje veoma slabo . Žao mi je što ni na veoma konkretna pitanja nisam uspeo dobiti konkretan odgovor . Ali hvala vam i na tome.

Potrudiću se iskoristiti ono što ste mi pisali i nadam se da ću uspeti pazariti nešto što je bar približno mojim potrebama . A ako i pogrešim, pa šta sad , na greškama se čovek uči.

 

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe za sarkazmom.

Surova realnost je da 50 m2 ne mozes adekvatmo da ozvucis za predvidjenu cifru.

Ne znam koji ti je kriterijum bio za nalazenje oglasa, ali ne videh tu nista iole zanimljivo.

 

Ovako nesto moze da ozvuci 50 m2, ali za to treba i adekvatno pojacalo + pitanje je u kakvom su stanju. Vrlo moguce da je potrebna zamena sundjerastog vesanja. Ako je samo to - penal! :)

https://m.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/jbl-ti-5000/oglas/121785257#mhs0-1630530440831

Link to comment
Share on other sites

Не може други да пресуди шта се некоме свиђа тј прија да слуша. У тој варијанти и веће Каппе би испуниле собу али је цена опет слична и тражи пристојно појачало.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Delija said:

Nema potrebe za sarkazmom.

Surova realnost je da 50 m2 ne mozes adekvatmo da ozvucis za predvidjenu cifru.

Ne znam koji ti je kriterijum bio za nalazenje oglasa, ali ne videh tu nista iole zanimljivo.

 

Ovako nesto moze da ozvuci 50 m2, ali za to treba i adekvatno pojacalo + pitanje je u kakvom su stanju. Vrlo moguce da je potrebna zamena sundjerastog vesanja. Ako je samo to - penal! :)

https://m.kupujemprodajem.com/audio/zvucnici/jbl-ti-5000/oglas/121785257#mhs0-1630530440831

E vidiš buraz, to je odgovor na pitanje. možda se meni ne svidja ali je odgovor vredan poštovanja.

 

Hvala

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, gvlada said:

Не може други да пресуди шта се некоме свиђа тј прија да слуша. У тој варијанти и веће Каппе би испуниле собу али је цена опет слична и тражи пристојно појачало.

U tome i jeste problem, vi mislite da ja hoću da neko odluči u mesto mene, što nema veze sa životom, naravno ja ću odlučiti , vi ne odlučujete ja vas molim za drugarski savet a ne da odlučite.

Gledao sam KP i naišao na recimo 8 interesantnih ( meni interesantnih ) zvučnika, podelio sam sa vama . Niko se nije setio da komentariše bilo koji od njih ? Nije bitno da li su oni ispravni ili nisu, kad odem da pogledam videću, mene intersuje da li su kompatabilni sa mojim Risiverom, da li mogu da očekujem dovoljno snage i lep zvuk u prostoru koji želim. Da li sam obratio pažnju na dobre proizvodjače, dobre serije proizvodnjača ?

Ne ovde velika većina ( Čast izuzetcima) , pametuje a ne da mi ni jedan konkretan odgovor i savet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...