Jump to content


Kako se meri gazna sila


Aoxomoxoa

Recommended Posts

Moj primer: debljina mata na mom gramofonu je 6mm.Kada postavim digitalnu vagicu na mat,gazna sila je 1.58g.Kada uklonim mat,i stavim vagicu na tanjir,gazna sila je 1.51g.

Visina izmedju tacke na vagici gde se spusta igla i postolja(bilo da je  tanjir ili  mat,je 5mm.

Kako je pravilno izmeriti gaznu silu:debljina mata je (skoro) identicna debljini vagice(tj. rastojanju od vrha igle do tanjira/mata.

Po mojoj logici,trebalo bi meriti bez mata,jer bi to ustvari bio prirodan polozaj igle na ploci...nedostatak mata se kompezuje "debljinom" vagice.

Ili moja matematika nije tacna?

 

Link to comment
Share on other sites

To je tacno,medjutim...stare ploce su oko 1.3mm,a nove 200g oko2mm.Meni da za svaku plocu menjam VTA i gaznu silu ne pada na pamet.To vec nije toliko bitno.

Dosao sam do 1.63g.Da sam pogresno merio zajedno sa plocom i matom,to bi bilo 1.7g. A to je maksimalna tezina,koja bas nije preporucljiva.

Zato mi je odgovor na pitanje bio neophodan

Link to comment
Share on other sites

Odlicna stvar.Iskoristi sjajnu ponudu.Od male promene VTA zvuk zavisi dosta,dok od promene gazne sile od 0,1-0,2 vrlo malo. Iskoristi odličnu ponudu od kolege :thumbsup2 

Druga mana inace odličnih Rega rucki je kabl do preampa.Nemaju nazalost konektor pa se treba ili uraditi ozicenje u komadu ili postaviti konektor da se kabl moze menjati.Ako se odlucis za ovo drugo imam Cardasov mini 5pin konektor koji se montira i onda su izmene kabla lake.Mogu ti ga poslati ako zatreba free. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aurelijano Buendija said:

tako to i treba, ali i vinili su različiti (debljina, brazde itd), pa je teško pronaći univerzalno primenjiv apsolut

Mislim da necu imati problem sa navedenim...uspeo sam da odslusam desetak ploca.

Sve ploce iz sezdesetih i sedamdesetih zvuce dosta dobro...sveze...otvoreno...sa dosta vazduha.

Sve ploce iz dvehiljadite zvuce dosta losije...zatvoreno...bez vazduha.

Kako su ove nove u manjini...ostajem pri stavu da solidan/bolji gramofon zasluzuje samo 1st ili 2nd press.

Stare ploce su uglavnom 1.3mm...nove oko 2mmm. Tako da VTA ,jednom namesten,nece biti potrebno menjati.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aoxomoxoa said:

 A to je maksimalna tezina,koja bas nije preporucljiva.

nisam siguran da je konkluzija tacna..procesljaj malo ovu temu,nije mali broj korisnika koji upravo preporucuju upotrebu maksimalne gazne sile ili nesto minimalno ispod nje...naci ces preporuke cak i za prekoracenje iste za nekih 5-10%,bez ikakve bojazni,na eventualnu trajnost doticne igle...

isto tako,na 5-6mm debljine (mat+ploca) dobra rucka ne bi smela da izgubi/da ima toleranciju 0,07gr gazne sile....dobro poznata cinjenica da kod Rega rucki iz serije 3xx,gazna sila se podesava uz pomoc jedne smotane opruge,i da je to Ahilova peta (jedna od njih) te serije...manji modeli,koji imaju podesavanje gazne sile,preko navoja na kontrategu,cak su neretko i vise cenjeni u krugovima korisnika.....

jos nesto,imao sam novokupljenu P3/RB300,gde se javljala jedna slicna pojava sto si opisao=setanje gazne sile ako je bila u upotrebi sa zvucnicama manje gazne sile,a nikakvih problema nije bilo sa zvucnicama vece gazne sile,tipa recimo Denon DL103....rucka je u garantnom roku vracena proizvodjacu,izvrsili su dodatna podesavanja lezajeva,izvinjavali se 1000x,da se radi o njihovoj gresci...nakon fabricke revizije,radila je vec bez problema...

just my 2 cents...

Link to comment
Share on other sites

@paja959 @pollux Hvala na sugestijama,danas ne,ali naredna dva dana probacu sa ovih 1.6 da idem na 1.7g.

Nije me mrzelo,opet sam digitalnom vagicom merio...sada sam precizno postavljao vrh igle na centralnu tacku na vagici...i dobio sasvim druge rezultate

1. bez mata,sa plocom = 1.60g

2. sa matom i plocom = 1.62g

Ne znam gde sam gresio,ali ovo je sasvim prihvatljiva razlika.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Aoxomoxoa said:

@paja959 @pollux Hvala na sugestijama,danas ne,ali naredna dva dana probacu sa ovih 1.6 da idem na 1.7g.

Nije me mrzelo,opet sam digitalnom vagicom merio...sada sam precizno postavljao vrh igle na centralnu tacku na vagici...i dobio sasvim druge rezultate

1. bez mata,sa plocom = 1.60g

2. sa matom i plocom = 1.62g

Ne znam gde sam gresio,ali ovo je sasvim prihvatljiva razlika.

Ovi svi saveti jako variraju od cartridge. Najbolje da stavis na srednju vrednost I polako dizi po 0.02g(kod mene je to najmanji korak) dok ne vidis sta ti najviše zvucno odgovara. Iz mog iskustva nijedan cartridge mi nije svirao dobro blizu donje preporucene vrednosti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...