Jump to content


Predlog za Preamp do 5000e


JTGTS

Recommended Posts

  • Replies 205
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, Thecoki said:

Beži od Hegela ….veruj mi….

I požuri sa odlukom jer je @nkrgovicaktivan pa može da padne ključ na temu.

Da se hoce verovati nekome ko ozbiljan manjak znanja nadoknadjuje viskom para, tebi bi se trebalo prvom verovati.
Na zalost, svakako ne i jedinom.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Aurelijano Buendija said:

pomislih da govoriš o alternativama a ne o kinti

e, baš to - "za sada", kao i "kojekuda" su stvari zbog kojih poštena cura ne može da spava: pitanje je vremena kada će nešto drugo da postane forumski hype

P.S. interesantno je da Lampizator nije sagledan u kontekstu kinte

 

 

Lampi se ovde voleo i cenio i kada nije bilo forumskog hajpa.... 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Milosav Grozni said:

 

Nemoj niko da brani Lampizator od mene, obožavam ga, ali opet gle čuda Woland i Nixi imaju  drugačiji DAC, pisano o njemu na forumu, pogledaj i to.

I lampizator i Woland/Nixi dac bili kod mene, bogami, nisam siguran koji bolji, pitanje šta bi se bolje uklopilo. Čisto onako. Ne postavlja se pitanje koji bolji već čitsto sinergije...a tu su negde i cenama čini imi se 

 

 

4 sati ranije, Milosav Grozni said:

 

 

3 sati ranije, Milosav Grozni said:

idi na diyaudio.rs i kontaktiraj zena za balansirani iron

 

3 sati ranije, Milosav Grozni said:

 

 

2 sati ranije, Milosav Grozni said:

 

 

 

 

Dragi Milisave, doktor vam poručuje da izmerite trigliceride, deluje da su vrednosti otišle van normale....

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Milosav Grozni said:

 

I lampizator i Woland/Nixi dac bili kod mene, bogami, nisam siguran koji bolji, pitanje šta bi se bolje uklopilo. Čisto onako. Ne postavlja se pitanje koji bolji već čitsto sinergije...a tu su negde i cenama čini imi se 

 

Не ваља ако треба између два иста дака вагати који је бољи, мада знам на шта мислиш - јал конд или трафо али опет, мора исто да звуче на истом излазу.

Link to comment
Share on other sites

Dobro jutro i uspešnu hifi nedelju vam želim!

Drago mi je što se ton i pravac diskusije u ovoj temi vratio koliko toliko u normalne vode.

Blagopočivši Woland je napisao nešto što bi i ja na prvom mestu proverio a to su ulazna osetljivost i ulazna impedansa izlaznog pojačala.

Nisam neki ekspert ni za jedno ni za drugo ali ako se radi o modernom, necevnom izlaznom pojačalu, ulazna impedansa bi trebalo da bude velika i sa tim nekritična za dužinu interkonekt kablova između pretpojačala i izlaznog pojačala.

Ulazna osetljivost sa druge strane može itekako varirati i u tom svetlu će se profilisati u nekom tehničkom smislu i to da li pretpojačalo treba da ima pojačanje i koliko sem što generalno ostane zahtev da ima balansirane ulaze i izlaze (ako sam dobro shvatio zadate početne preduslove).

Te podatke je sigurno naveo @gidjga za svoje izlazno pojačalo i to bi bila izvrsna polazna tačka za dalju diskusiju.

Moje iskustvo je irelevantno po pitanju modela/brendova pretpojačala i pojačala ali sam sa godinama staža u ovom hobiju stigao do toga da što kod sebe što kod drugih sam se uverio u to da je svaka sprava svirala toliko dobro koliko joj je bilo obezbeđeno dobro okruženje da pokaže najbolje što ume. Banalan dokaz za to je da u praksi najjednostavnije rešenje da preamp i amp brendiranih sorti daju u principu maksimum onda kada se kupuju u paketu, odnosno pripadajući preamp sa pripadajućim ampom. Ne mora da bude pravilo ali u električnom smislu je odraz toga da je fabrika upravo ova dva parametra uklopila najbolje što je umela.

O menjanju ulazne osetljivosti i ulazne impedanse izvora i pretpojačala/pojačala tokom istorije vam svakako može detaljnije i potkrepljeno sa primerima više reći @Majda .

edit: ulazna osetljivost je 5V za icepower (izvor: AI sajt)

 

Screenshot_2021-08-23-07-17-50-122_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Thecoki said:

@SonichammerSto se tice viska para,sva sreca pa sam ih imao da mogu lakse da podnesem gubitak koji sam ostvario na Hegelu.

Sto se tice znanja ti nisi uopste kompetentan da nekom mozes da odresis nivo znanja u bilo kojoj sferi zivota. 
 

p.s. Da li svi koji nesto ne kupe kod tebe imaju viska para?( pre ce biti znanja):heat

Ahahahaha... e neka si mi rekao. 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Aurelijano Buendija said:

da bi ti dao preporuku za preamp, svako ko je dobronameran pitaće te za:

  • pojačalo
    • snaga
    • balansirano ili ne
    • potreban gain, ulazne parametre
  • zvučnike
  • broj i vrsta ulaza na preampu
  • da li je potreban phono ulaz i kojih specifikacija

bez tih osnovnih parametara, preporuke će da se oboje ličnim preferencijama, hajpom, brendomanijom

Snaga ampa nije bitan čimbenik za izbor preampa, zvučnici pogotovo, gain bi bilo dobro znati, no jedino ako odstupa bitno od 25-30db, što je otprilike "standard" kod tranzistoraca. Phono se uvijek može nadodati. No, da, rekao bih da je početni post nudi premalo informacija.

A osnovna je ta, da nije navedeno što se ima sad u sustavu, što točno nije dobro s njime tj. kakva poboljšanja se traže.

Ostalo je bitno, ali ne glede samog zvuka. Ali ako izlaz ima samo balansirne ulaze (za koje je, ako se ne varam ovdje navedeno tek kasnije)m onda nema smisla preporučivati išta bez takvih izlaza na preampu.

I onda cijena ... Nije isto gledamo li novo ili polovno, a može i jedno i drugo. Bitna razlika.

Prije nekih 5-6 godina sam bio u sličnoj situaciji (no meni je trebo čisti analogni preamp, bez ikakvih DACova, USBa, i što sve danas nije "potrebno"), pa je na kraju bilo vrlo zanimljivih rezultata.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, zflazar said:

O menjanju ulazne osetljivosti i ulazne impedanse izvora i pretpojačala/pojačala tokom istorije vam svakako može detaljnije i potkrepljeno sa primerima više reći @Majda .

Znaci da citam sve manuale i PDF-ove :( ...

Ulazna impedansa oko 39Koma (220K II 37K). Impeadnsa izvora 200oma + Izlazna impedansa prikljucenog izvora, 2 filtera na ulazu za HF i za LF. Postoji i neka vrsta zastite od prevelikog ulaznog signala na ulazu (diode). Impedansa nije velika recimo niza-srednja, ako je neki donji uobicajeni limit 10K (za diskretne urednaje i za diskretne izvore) i oko 0.5meg - 1megaom za JFET i cevne ulaze.

Iz Icepower PDF-a sreanica 35.

Ovo ulazno opterecenje moze biti malo za cevne preampe BEZ cevnog ili nekog drugog buffera. Kao i za pojedine JFET prempe BEZ buffera. Za sve ostale je vise nego OK, kao i za cevne prempe SA bufferom.

Ovo gore napisano je za originalni modul koji vec ima filterski ulazni interfejs posle koga slede OP-amp bufferi (kao na schemi). Medjutim mozda je ispred modula dodat JFET ili neki frugi buffer koji ima vecu ulaznu impedansu?

 

Icepower1200A input sch.pdf

Vin Input sensitivity fin= 1 kHz, Po = 1200 W / 4 Ohm 5.0 Vp

Obratiti paznju na Vp kao jedinicu mere). Stranica 12 PDF-a

Kod ovog IcePower modula je sve standardno.

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, Majda said:

Znaci da citam sve manuale i PDF-ove :( ...

Ulazna impedansa oko 39Koma (220K II 37K). Impeadnsa izvora 200oma + Izlazna impedansa prikljucenog izvora, 2 filtera na ulazu za HF i za LF. Postoji i neka vrsta zastite od prevelikog ulaznog signala na ulazu (diode). Impedansa nije velika recimo niza-srednja, ako je neki donji uobicajeni limit 10K (za diskretne urednaje i za diskretne izvore) i oko 0.5meg - 1megaom za JFET i cevne ulaze.

Iz Icepower PDF-a sreanica 35.

Ovo ulazno opterecenje moze biti malo za cevne preampe BEZ cevnog ili nekog drugog buffera. Kao i za pojedine JFET prempe BEZ buffera. Za sve ostale je vise nego OK, kao i za cevne prempe SA bufferom.

Ovo gore napisano je za originalni modul koji vec ima filterski ulazni interfejs posle koga slede OP-amp bufferi (kao na schemi). Medjutim mozda je ispred modula dodat JFET ili neki frugi buffer koji ima vecu ulaznu impedansu?

 

Icepower1200A input sch.pdf 110 kB · 0 downloads

Nista nije dodavano na AI

Link to comment
Share on other sites

Za ove topologije ulaza ovo je preamp koji nije skup ALI moze da ustedi niljade EU pri izboru uredjaja ovog tipa.

Autor Bruno Putzey iz Hypex-a. Proizvode amp module iste ulazne topologije. Postoje i poboljsani atenuatori. postojei i veliki Izbor OP ampova. Ali se komotno za probu mogu koristiti i navedeni OPampovi sa kojima je uredjaj zvucno testiran i izmeren sa pripadajucim integrisanim napajanjem. Umesto klasicnog napajanja mogu se koristiti i baterijski pakovi recimo LiFePo, kao i drugi tipovi baterija.

Svaki neuporedivo skuplji preamp jednostavno mora da "radi" bolje od ovog. (Mislim da postoje i vec sklopljene plocice sa svim elementima samo je potrebno dodati transformator?)

Linkovi

https://www.hypex.nl/img/upload/doc/an_wp/WP_The_G_word.pdf

https://theslowdiyer.wordpress.com/2020/12/13/a-well-balanced-preamp/

https://linearaudio.net/sites/linearaudio.net/files/hp bruno potmeter 3.pdf

https://www.edn.com/the-g-word-demo-project-a-balanced-volume-controller/

 

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, JTGTS said:

Sve to sto mi je falilo, dobio sa boljim strujnim kablovima. Mislim da nece biti potrebe za preampom jer lindemann radi vise nego dobar posao.

😂 Oplakah !!!!

Živ ti meni bio kad si sa ovoliko opuštenosti i uverenosti izjavio nešto najhrabrije ikada!!!

JTGTS ---- RESPECT!!!

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, JTGTS said:

Sve to sto mi je falilo, dobio sa boljim strujnim kablovima. Mislim da nece biti potrebe za preampom jer lindemann radi vise nego dobar posao.

Lindemann je firma koja pravi opasno dobre uređaje, kad sam kupovao Devialeta imao sam jako primamljivu ponudu za njihov multipraktik preamp, ali je prevagnula želja da to ipak bude all-in-1. Inače, izuzetan je to bio uređaj, mali, kompaktan, aplikacija za striming besprekorno radila, sve je bilo perfektno.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...