Jump to content


Novi Gramofon


KorteZ

Recommended Posts

Moje gramofonsko iskustvo je skromno, ali je licno, i uklapa se negde u tvoj budzet (uz opciju da prodas postojece).

Imam Systemdek IIX sa starom verzijum Rega RB250 rucke (pricvrscuje se za armboard jednim centralnim stubnim navojem, umesto okolnim manjim sraficima). Platio 450e (bas kod Tome).

Na rucku sam nabacio Michell teg - 120e.

Rucku sam prezicio zicom Cardas X4 33AWG, izjedna od glave do phono preampa - 170e (materijal), plus ruke kod Tome 70e, ako ne zelis sam to da radis.

Kupio sam od forumskog kolege izvrstan MM/MC phono preamp, klon PassXono - placen 500e.

Glava koju koristim jeste BenzMicro Gold, placena nova kod Slobe 230e.

Sve zajedno - 1540 evra (sa rukama za prezicenje).

Tome treba dodati i cenu konektora koje ces montirati na zavrsetku zice koja ulazi u phono preamp (predlog Neutrik profi u nizoj cenovnoj klasi (40e), ili neke skuplje, polovne, nove, do npr. 100e i vise nego dovoljno...).

Ovo kod mene je postavka u nekom, nazovimo ga fabrickom budzet full-u. E sad, ti ovde mozes da ustedis na jeftinijem (a dobrom, jos bolje domaci diy) polovnom phono preampu, na nesto jeftinijoj glavi (za sada, a svakako boljoj od 95), jeftinijem ozicenju rucke, ne izjedna (s tim da tada u kombinaciju treba ubaciti poseban interkonekt od gramofona do phono preampa, u slucaju MM glave niske kapacitivnosti)... Pa da izguras pricu na 1000 i nesto evra, i da to zvuci svakako mnooogo bolje nego postojece.

Ono sto je dobro kod ovakve postavke jeste mogucnpost daljeg unapredjenja, sto sam mahom sve licno uradio:

- kada se skupe sredstva, ubacivanje bolje glave

- tvikovanje Systemdeka - bolji/drugi mat, bolje nozice za plint, blagi damping subsasije, promena armboarda (ako budes imao jajasti, racunaj od mene na poklon neku od mojih prethodnih verzija, ukupno sam probao 6-7 materijala, na kraju koristim bambus+karbon fiber)...

- apgrejd Systemdeka - ja sam izradio plint u celosti od bambusa (60e materijal + ruke), i to je donelo ogroman napredak, ubacio sam dupli aluminijumski tanjir (umesto stajlenog), ubacio odvojeno napajanje...

Sve u svemu, sa svim sto se moze postupno uraditi (kako se ima novaca i vremena), u konacnici moze se dobiti izuzetan zvuk.

Ako te put nanese u NS, javi se, bice mi zadovoljstvo da te ugostim, i da cujes zvucne domete ovakve postavke (kod mene jos uvek sa glavom BM Gold, kada je zamenim za klasu-dve iznad, to ce biti jagoda na vrhu "gramofonske" torte).

* ima jos par sitnica (cenovno) koje mogu doneti napredak, ali zbog specificne danasnje forumske atmosfere, necu ovde pisati, ali svakako racunaj i na te neke info crtice

Link to comment
Share on other sites

Obzirom da imas za 700 evra vec Roksana sa Linn ruckom.Racunaj da tu rucku vrlo lako mozes prodati vremenom.Na njeno mesto mozes staviti Roksan Nima rucku koja i kao nova nije preskupa.To ti je nacin da u dva koraka dodjes do odlicnog gramofona i NOVE rucke.Naravno uopste nemoj da mislis da izmedju ta dva koraka neces uzivati, uz recimo samo za nijansu bolju At glavu...i imati drasticno bolji zvuk. Malo uzivas i u putu dolaska do dobrog gramofona korak po korak.

Link to comment
Share on other sites

S obzirom da JVC ima kvarcnu kontrolu brzije, ako bi pala odluka da se uzima nesto drugo, to bi gledao da mi bude bitna stavka. Jer iz mog skromog iskustva posle slusanja niskog wow&flutter-a sve ostalo zuci kao da zavija. Mislim da neki belt drive koliko god on ostale komponente imao dobre (rucka i glava) bio preveliki sok sto se zavijanja tice. Tako da i to treba uzeti u obzir.

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno se slazem sa @sondekako je budget fiksiran,uzmi tog Roksana,stavi Microbenz high output glavu jer MM phono vec imas. Ako mozes da se nategnes idi vidi I poslusaj tog Kikijevog triangla, ručka RB 300 sa Mitchell tegom, ne moras nista da menjas ,dobro ozicenje rucke ,vrhunska glava ,cenjkaj se malo ,mozda dobijes ceo komplet povoljnije......

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pollux said:

Apsolutno se slazem sa @sondekako je budget fiksiran,uzmi tog Roksana,stavi Microbenz high output glavu jer MM phono vec imas. Ako mozes da se nategnes idi vidi I poslusaj tog Kikijevog triangla, ručka RB 300 sa Mitchell tegom, ne moras nista da menjas ,dobro ozicenje rucke ,vrhunska glava ,cenjkaj se malo ,mozda dobijes ceo komplet povoljnije......

Slažem se, imam Roksan sa ručkom Grave g-840f i Micro Benz gold

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, pollux said:

Grobljanska, ne grobljanska, to je vrhunska rucka,neretko su je uparivali Thorensom 125.

Meni je prvo bila uparena sa Thorensom TD 160 sa pravljenim jasenovim plintom, ali to nije bila najsrećnija kombinacija jer ''fali par cm'' 😁.

Inače, interesantno je kako ta baza zbog plinta neočekivano dobro svira, jedino što treba naći odgovarajuću ručku, a da ne bude Thorensova.

Tip od koga sam kupio bazu TD160 nije hteo da proda istu ručku (Grace g840f) baš da bi je ubacio u TD125.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene može da se čuje gramofon od 1000€:

pink triangle ltp gti +rega rb300(vdh ožičenje) benz micro silver

Phono korato anniversary (400e nije uračunato u cenu gore)

e sad dal bi se tu slušala soba, zvučnici, pojačalo ili gramofon to je priča za sebe…

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, joyba said:

Kod mene može da se čuje gramofon od 1000€:

pink triangle ltp gti +rega rb300(vdh ožičenje) benz micro silver

Phono korato anniversary (400e nije uračunato u cenu gore)

e sad dal bi se tu slušala soba, zvučnici, pojačalo ili gramofon to je priča za sebe…

Ovo je identicno kao kod Kikija ne racunajuci glave,dobro za komparaciju....

Link to comment
Share on other sites

Gramofon i treba da se bira direktnom uporedbom.Odneses svoj kod kolege ili uz neki drugi koji je u budzetu i uporedis vredi li razlika para.Evo ja ti isto to nudim.Imam i MM i MC sekciju.Skuplji je nesto gramofon od budzeta ali se slican zvuk moze postici i sa mnogo manje para.Recimo Heybrook tt2 i mozes da ga skockas do 1000 sa glavom je vrlo slican gramofon,a cena ne ukljucuje brendarinu. Uporedio sam ih svojevremeno sa istom ruckom i glavom.

Link to comment
Share on other sites

@sondek, ti beše imaš i onu ugradnu MC sekciju na prodaj' koja rešava gomilu glavobolja počev od smetnji, kablova, smeštajnih problema, zar ne?

https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/37761-naim-prefix-mc-phono-stage/&tab=comments#comment-785849

...to je isto jedno szekszi rešenje za ljubitelje MC-a a neprijatelje tincanja i mincanja koje LOMC nosi sa sobom...

Link to comment
Share on other sites

Da,ali je ne koristim vise.Nemam napajanje,prodao sam Teddy Pardo.Sad koristim Tim de Paravichinijev preamp EAR 868 koji u sebi ima MM i MC...tj MM plus Sut.Radi sjajno,bez suma bruma i ostalih problema sa 0.1mV, cak je i glasniji od Prefix.To je zapravo 834p plus line preamp.

Link to comment
Share on other sites

Problem i jeste sto ce verovatno da sklepa  😁 

U svakom slucaju hvala na podsecanju na oglas, obnovio sam ga.Nema to ovde kupca.Stavicu ga na Pfm kad budem stvarno zeleo da ga prodam i to ce otici brzo.Btw. jako mu zavisi zvuk od sklepaca zaista.Sa naim ili Teddy napajanjem zvuk je razlicit do te mere kao da su dve razlicite fono sekcije.

Ali da ne idemo u off,verovatno sam pisao o tome.2-3 , ne vise svakako od 10 puta 🤣

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Hvala svima na odgovorima (i pozivima na slušanje). Morao sam malo da ohladim glavu od svega. Naravno nisam ništa pametniji. Gledao sam, gledao i izdvojio o čemu bi eventualno dalje razmišljao (ne mora da znači da je lista konačna):

1. Systemdek IIX + Systemdek ručica + AT100 glava - 430 evra

2. Systemdek IIX + ADC LMF-2 + bez glave - 450 evra

3. Roksan Xerex + Linn BASIK LV X + bez glave - 700 evra

4. Pink triangle + RB250 + Cardas ožičenje + Michell teg + bez glave - 850 evra

5. Michell Technodec + RB250 + Cardas Incognito ožičenje + Michell teg + VTA + bez glave - 1000 evra

6. Pink Triangle + RB300 + Sennheiser ožičenje + Michell teg + bez glave - oko 1000 evra (pretpostavljam)

Sada, na spisku su gramofoni raznih kategorija (cenovno). Pretpostavljam da bi bilo koji od njih trebalo da bez problema nadsvira moj trenutni gramofon. Da li razlika u ceni između ovih gramofona u skladu sa razlikom u kvalitetu (recimo da tako sklopim ovo pitanje, mada svuda stoji koliko para toliko muzike)? Takođe, voleo bih gramofon koji je "lak" za podešavanje i održavanje (to nisam ranije napomenuo).

Kao što vidite još uvek se nisam dogovorio sam sa sobom. Voleo bih da prođem što jeftinije, a što bolje (mada nema "besplatnog ručka", sve se na kraju mora platiti). Za sada zadržao bih se na MM (high output MC?) glavi.

P.S. Bolja polovina se složila sa predloženim iznosom, s tim da bi ona izabrala gramofon "savremenijeg" izgleda (hint. br 5).

Ako se neke pare "uštede" išle bi u kupovinu ploča. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Moj izbor bi bio Roxsan. Obzirom da razmisljas ostati na MM to ce uz neku At zvucati odlicno i nije preskup izbor, i proveren match je uz tu rucku. Veeujem da ces imati detaljan zvuk na svetijoj strani tako.Ako ti ostatku sistema prija drugaciji onda idi ma nesto drugo od At. Rucka se lako podesava. Razlog bi bio i moguci upgrade rucke vremenom, i prelazak na MC. Tu bi kako vec ranije napisah mogla sesti Roxsan Nima rucka koja nova nije preskupa i bila bi dobra i za MC svet, sto opet nebi bio skup apgrejd. Prodaja Linn rucke bi bila brza i laka po mojoj predpostavci...a nastupajuci hajp oko 50g sondeka ce uciniti i da dobro prodjes financijski ako se na njega odlucis. Btw. medju sondekasima Nima je vrlo cenjena i zovu je "poor man Aro" , sto treba shvatiti iskljucivo kao kompliment.

Jos da kazem, da mi izbor nije vodjen srcem nego glavom jer ako bi hteo imati jos jedan gramofon, kao decacki neostvaren san, to bi bio svakako Pink.

Link to comment
Share on other sites

FYI Opcija 6 je 900eur bez glave, išao sam sa drugarom da ga pogledamo (uzeo je skuplji gramofon), odlično radi, u sjajnom je stanju, externo napajanje bas pravi razliku, ali pink nije lak za podešavanje vrlo lako se rassteluje. 

Opcija 5 je najnovija, lepša polovina je aminovala, lako se podešava, ta Rega ručka se lako proda i u budućnosti upgraduje za nešto bolje. Mojih 5c.

Link to comment
Share on other sites

On 9.8.2021. at 22:38, sondek said:

Da,ali je ne koristim vise.Nemam napajanje,prodao sam Teddy Pardo.Sad koristim Tim de Paravichinijev preamp EAR 868 koji u sebi ima MM i MC...tj MM plus Sut.Radi sjajno,bez suma bruma i ostalih problema sa 0.1mV, cak je i glasniji od Prefix.To je zapravo 834p plus line preamp.

 

 

Nije baš no kako svaki Cigo hvali svoga konja neka bude.

 

Jab uzo Roksana bez ručke (Linn Basic je đubar u odnosu na taj gram), pojurio negde Artemiz i završio sa gramofonom.

Ako mora sa spiska onda Mitchell ali poslušati da li ti njegov tvrdi i suvi zvuk odgovara.

Link to comment
Share on other sites

Na vise mesta jesam procitao da je 864 kombinacija 834 line plus 834p u jednom preampu.Napravio sam lapsus pa napisao 868 ,a imam 864 . 868 je bolji i dosta skuplji preamp sa drugim cevima. Verovatno sta je babi milo to se babi snilo,voleo bi da imam 868.

Btw.poslao sam ti PP dok sam se interesovao oko preampa, znacila mi je tad pomoc nekoga koji ga je imao...nisi se nikad udostojio da odgovoris. Sto govori dosta. 

Sto se Roxsana tice slazem se da je linn basic dosta ispod nivoa tog gramofona, ali lako prodavljiva pa i jesam predlozio promenu rucke i nacin da se dodje do cenovno povoljnijeg gramofona i po finoj ceni do baze ili privremeno koriscenje dok je na MM.Pomenuh i Nima rucku jer se dodje i do nove rucke sa malom doplatom. Artemis naravno dolazi kao odlican izbor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U medjuvremenu dok se glava ladi...

Jedna odlicna rucka na prodaju koja bi nadopunila fino u vecinu od predloga za bazu,linn standard montaze je.Drugar (Gavra,mnogi ga znaju)je montirao na svog Linn Axisa Alphason rucku i to je odlican iako neuobicajen combo, ujedno velik apgrejd na bazicne i nekad jeftine linn rucke.Mnogo cesce se vidja losija rucka i bolji gram kod linovaca jer se bolje uklapa u neke Linn mantre.

Enivej, ako nekom treba dobra rucka koja je delila UK gramofondzije ljubitelje lp12, izmedju ittok i alphason.

https://pinkfishmedia.net/forum/threads/alphason-xenon-mcs.258717/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...