Jump to content


Pasivni audio switch


mutayu

Recommended Posts

Ne sasvim... Takvi selektori gde sus sve mase spojene, koji prekidaju samo vruce krajeve, a ne i "mase" pripadajucih + vodova, dovode do (N-1) ground loopova ako su ostali uredjaji uzemljeni i ako su im mase interno povezane na "suko" power. A uglavnom jesu. Jedino sto je malo teze naci preklopnik tog duplog tipa. Na primer >

https://www.hificollective.co.uk/switches/01-2263-elma-4pole-6way-selector-switch.html

https://www.hificollective.co.uk/sites/default/files/elma-01-2263-datasheet.pdf

https://www.newark.com/electroswitch/c4d0604n-a/switch-rotary-6p4t-500ma-125v/dp/06M4599

https://www.farnell.com/datasheets/193774.pdf

Bolji nacin je upotrebiti preklopnik sa 2 x 2 x N polozaja (ne 2 x 1 x N) tako da i + i minus vodovi svakog kanala i svakog ulaza budu posebno selektovani. Na taj nacin ce biti povezan samo onaj ulaz koji je selektovan i nece biti ground loopova.

(Never mind, i kod vecine high end uredja je tako povezano pa radi... :) )

Link to comment
Share on other sites

Većina line izvora zvuka, CD, tuner, DAC, kasetofoni ali i puno pojačala, risivera, gramofona itd. nije uzemljeno na šuko GND (barem ne direktno), zato ovakav switch radi i kad su sve mase spojene. Inače bi verovatno bilo i malo bruma. 

Link to comment
Share on other sites

Radi, nema bruma. Sve ste sami rekli i odgovorili. Ground je ovako vezan na većini komercijalnih pretpojačala i integralnih pojačala i radi. Ako je za utehu, zbog smanjenja ground loopa, ground levog i desnog kanala nisu medjusobno vezani u switchu, to će im se dogoditi tek na pločici na koju su spojeni konektori ulaza. Ne znam šta je od investitorovih uredjaja spojeno na šuko uzemljenje, u toku je intenzivno isprobavanje raznih kombinacija povezivanja i nije bilo ni najmanjeg problema, naprotiv. Čućemo narednih dana ako bude problema.

Predloženi preklopnici bi verovatno bili bolje rešenje ali cenom prevazilaze kompletan ovakav switch. Ja lično bih se u tom slučaju radije odlučio da napravim switch sa relejima (što sam u svom pretpojačalu i uradio 😀).

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Nixie said:

Većina line izvora zvuka, CD, tuner, DAC, kasetofoni ali i puno pojačala, risivera, gramofona itd. nije uzemljeno na šuko GND (barem ne direktno), zato ovakav switch radi i kad su sve mase spojene. Inače bi verovatno bilo i malo bruma. 

Jeste radi, ali signal GND-a se nepotrebno "grana" u sve ostale uredjae koji nisu selektovani. Na tim masama unutar uredjaja je mnogo kondenzatora prema ostalim delovima. Napajajima, elektronskim sklopovima. Ali i ostalih elemenata. Pa to sve X onoliko uredjaja koliko je povezano na switch a koji ne rade. Znam da proizvidjaci uglavnom to tako i urade. :(

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mutayu said:

Radi, nema bruma. Sve ste sami rekli i odgovorili. Ground je ovako vezan na većini komercijalnih pretpojačala i integralnih pojačala i radi. Ako je za utehu, zbog smanjenja ground loopa, ground levog i desnog kanala nisu medjusobno vezani u switchu, to će im se dogoditi tek na pločici na koju su spojeni konektori ulaza. Ne znam šta je od investitorovih uredjaja spojeno na šuko uzemljenje, u toku je intenzivno isprobavanje raznih kombinacija povezivanja i nije bilo ni najmanjeg problema, naprotiv. Čućemo narednih dana ako bude problema.

Predloženi preklopnici bi verovatno bili bolje rešenje ali cenom prevazilaze kompletan ovakav switch. Ja lično bih se u tom slučaju radije odlučio da napravim switch sa relejima (što sam u svom pretpojačalu i uradio 😀).

Ground levog i desnog kanala su po pravilu povezani unitat fabrickih uredjaja koji nemaju shuko konekciju. Idu na masu zajednockog napajanja. Pa su zbog toga mase L-R povezane bez obzira sto si ih ti razdvojio.

Ovi predlozeni dupli preklopnici jesu skuplji (mada ne nesto dramaticno) ali je po meni veci problem tp sto ih nema kod nas nego moraju da se poruce iz inostranstva. A to moze da bude veliko maltretiranje. I da se pretvori u Petrovu kajganu.

Ima naravno i boljih i skupljih (za druge namene, medical, military) ali tek je to tesko i naci i dobiti za Srbiju... Ovaj Elma se meni dopada. :)

Link to comment
Share on other sites

Slazem se sa svime navedenim! Sacekacemo da se neko odluci da nabavi takav preklopnik pa cemo da realizujemo i resenje sa prekidanjem grounda. 
Meni je veoma zanimljiva i ideja citavog pasivnog preampa sa selektorom i atenuatorom ali nemam potrebu da tako nesto pravim sebi.

Kao sto rekoh na pocetku, nadam se da ovo moze da posluzi kao inspiracija nekome za realizaciju neceg slicnog.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...